Արսեն Թորոսյան․ «Նորքի ինֆեկցիոնն այլևս միակ տեղը չէ, որտեղ մեր քաղաքացիները բուժում են ստանում»
Հայաստանում կորոնավիրուսի դեպքերի աճ է արձանագրվել։ Այս մասին ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերում ասաց առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը, սակայն թե քանի նոր դեպք է գրանցվել, նա չասաց։
Նախարարի խոսքով՝ Նորքի ինֆեկցիոն հիվանդանոցն այլևս միակ վայրը չէ, որտեղ վարակված քաղաքացիները բուժում են ստանում կամ գտնվում են, և դա պայմանավորված է դեպքերի աճով։
«Մենք ունենք ծավալած շուրջ հինգ բուժհաստատություն, ևս երկու մարզային հիվանդանոցներում կան քիչ թվով պացիենտներ։ Սա տեղեկեցնում եմ, որպեսզի դրա մեջ կոնսպիրացիաներ (դավադրություններ, խմբ․) չփնտրեք և տեղյակ լինեք, որ դա շարունակական պրոցես է լինելու, և այդ հիվանդանոցների թիվը միգուցե աճի։ Ընթացքում հնարավոր են ռազմավարական փոփոխություններ, թե ինչքան ենք ծանրաբեռնելու հիվանդանոցները պացիենտներով, ինչ ծանրության դեպքեր ենք հիվանդանոցում պահելու, արդյոք բոլոր թեթև և առանց սիմպտոմների դեպքերը մնալու՞ են հիվանդանոցում, թե՝ ոչ»,- ասաց առողջապահության նախարարը։
Արսեն Թորոսյանն նշում է, որ այլ հիվանդանոցներ գնում են այն պացիենտները, որոնք ախտանշաններ չունեն, իսկ թեթև ախտանշաններ ունեցող քաղաքացիները գնում են Նորքի ինֆեկցիոն հիվանդանոց, որն էլ ըստ նախարարի՝ շարունակում է կենտրոնական դեր կատարել կորոնավիրուսի դեմ պայքարի բուժական միջոցառումների շրջանակում։ Իսկ ոչ բուժական, համաճարակային մասով անկյունաքարային է Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնը։
«Այս պահին ունենք ռենտգենով հաստատված թոքաբորբի 11 դեպք, որոնցից միայն երեքին է անհրաժեշտ ինտենսիվ թերապիա։ Սակայն որևէ մեկի կյանքին վտանգ չի սպառնում։ Նրանք 24-ժամյա հսկողության տակ են»,- նշեց Թորոսյանը։
Նախարարի խոսքով՝ վերջին մի քանի օրերում վարակվածների թվի աճի տեմպը շատ բարձր է եղել՝ կապված Էջմիածնի և Երևանի արտադրամասի հայտնի դեպքերի հետ, որոնց բացակայության պարագայում, ըստ Արսեն Թորոսյանի, այսքան շատ դեպքեր չէին գրանցվի։
«Մեր հիմնական ձեռքբերումը կապված է պացիենտների և նրանց կոնտակտավորների մեկուսացումով, սակայն գիտենք, որ դա անվերջ հնարավոր չէ շարունակել։ Մենք այս պահին ունենք 600-ից ավել մեկուսացված անձ Հայաստանի տարբեր մարզերում, բայց համարում ենք, որ այդ ռեզերվը մոտենում է իր ավարտին, և մենք պետք է արդեն մեր կանխարգելիչ գործողությունները պայմանավորենք ինքնամեկուսացումով, սակայն փորձը ցույց է տվել, որ մեր հարգելի քաղաքացիները, միշտ չէ, որ հասկանալով կամ գիտակցելով վտանգը, հետամուտ են եղել այդ ռեժիմի պահպանմանը»,- ասաց նախարարը։
Արսեն Թորոսյանը ողջունեց մեկուսացման կամ ինքնամեկուսացման պահանջները չկատարելու դեպքում քաղաքացիներին պատասխանատվության ենթարկելու նախագծերը, որն այսօր առաջին ընթերցմամբ Ազգային ժողովն ընդունեց։ Նրա կարծիքով՝ եթե քաղաքացիների գործողություները վտանգում են հանրային առողջապահությունը, ապա նրանք պետք է պատասխանատվության ենթարկվեն։
Հիշեցնենք, որ մարտի 20-ի առավոտյան 10։00-ի տվյալներով՝ Հայաստանում կորոնավիրուսի 136 հաստատված դեպք կա։ Ավելի վաղ առողջապահության նախարարությունը հայտնել էր, որ տվյալների թարմացումը կատարվելու է օրական մեկ անգամ՝ առավոտյան 10։00-ին։

Арсен Торосян: “Инфекционная больница “Норк” – не единственное место, где получают лечение наши граждане”
В Армении зарегистрирован рост случаев коронавируса. Об этом в прямом эфире в Фейсбуке сообщил министр здравоохранения Арсен Торосян.
По словам министра, инфекционная больница “Норк” – уже не единственное место, где получают лечение инфицированные граждане, что обусловлено ростом заболеваемости.
“Мы задействовали пять медучреждений, ещенебольшое число пациентов находятся в двух областных больницах. Число таких больниц может увеличиться. В процессе могут быть внесены стратегические изменения, касающиеся распределения нагрузки на больницы. То есть надо будет решать, больных какой степени тяжести держать в больницах, оставлять ли там легких больных и тех, у кого нет симптомов”,- сказал Арсен Торосян.
Он отметил, что инфекционная больница продолжает играть центральную роль в рамках медицинских мероприятий по борьбе с коронавирусом, а в эпидемиологическом плане ключевую роль играет Национальной центр контроля и профилактики заболеваний.
“На данный момент имеем 11 подтвержденныхслучаев пневмонии. Интенсивную терапию получаютлишь трое больных. Жизни никого из них опасность не угрожает. Все они находятся под 24-часовым контролем”,- отметил Арсен Торосян.
По словам главы Минздрава, последние несколько дней число зараженных увеличивалось высокимитемпами, что обусловлено известными случаями заражений в Эчмиадзине и на ереванском производственном предприятии. В случае их отсутствия мы бы не имели столько случаев коронавируса, сказал А.Торосян.
“Наше основное достижение связано с изоляцией пациентов и контактировавших с ними лиц. Однако это не может продолжаться бесконечно. На сегодняшний день изолированы 600 человек, которые находятся в разных областях Армении, но мы считаем, что этот резерв уже исчерпывается, и нам уже следует переходить на самоизоляцию. Но, как показывает опыт, наши уважаемые граждане не придерживаются этого режима”,- сказал министр.
Арсен Торосян приветствовал принятие парламентом в первом чтении законопроектов, предусматривающихответственность за невыполнение требований изоляции или самоизоляции. По мнению Торосяна, граждане, чьи действия ставят под угрозу общественное здоровье, должны нести ответственность.
Напомним, что по данным на 10։00 утра 20 марта в Армении зарегистрировано 136 подтвержденных случаев коронавируса. Ранее Министерство здравоохранения сообщило, что данные будут обновляться раз в день – в 10։00 утра.