22 լրատվամիջոցի նյութերը հեռացնելու կամ խմբագրելու պահանջ է ներկայացվել
Արտակարգ դրություն հայտարարելու մասին կառավարության որոշումից հետո պարետատան պահանջով ոստիկանությունը շարունակում է հեռախոսազանգով կամ այցելություններով պահանջել լրագողներից, սոցիալական ցանցերի օգտատերերից հեռացնել «խուճապ առաջացնող» հրապարակումներն ու գրառումները:
«Հետք»-ն արդեն անդրադարձել է «Առավոտ» և «Հրապարակ» թերթերի խմբագիրներին ներկայացված պահանջին:
Այս ընթացքում նման պահանջ է ներկայացվել մի շարք այլ լրատվամիջոցների, օգտատերերի: Զերծ չեն մնացել նաև բժիշկները, ովքեր սոցիալական ցանցերի միջոցով մասնագիտական խորհուրդներ են տվել քաղաքացիներին՝ մատնանշելով այլ երկրներում տիրող մտահոգիչ իրավիճակները:
Պլաստիկ վիրաբույժ Արտավազդ Սահակյանը «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցում գրառում էր կատարել՝ քաղաքացիներին կոչ անելով իրենց կարգապահությամբ օգնել բժիշկներին: Բժիշկը նաև խստագույն միջոցներ ձեռնարկելու կոչով դիմել էր կառավարությանը՝ հիշեցնելով աշխարհում, հատկապես՝ Եվրոպայում իրավիճակի սրընթաց վատթարացման մասին:
Սակայն, այդ գրառումը ոստիկանության պահանջով հեռացվել է վիրաբույժի ֆեյսբուքյան էջից, քանի որ գնահատվել է «խուճապածին»:
Արտավազդ Սահակյանը «Հետք»-ի հետ զրույցում ասաց, որ իր կարծիքը պնդում է:
«Չեմ ուզում իմ ասածի շուրջ այդքան իրարանցում առաջանա, որովհետև մարդիկ առանց այդ էլ ներվայնացած են: Թեթև եմ այդ ամենին նայում, որպես բժիշկ եմ նայում»,-նշեց Ա. Սահակյանը:
Հարցին, թե ոստիկանության որոշումն արդյոք կաշկանդե՞լ է վիրաբույժին, Ա. Սահակյանը հետևյալ պատասխանը տվեց. «Ո՞նց կարող է ինձ կաշկանդել, եթե ես բժշկական գործունեություն եմ ծավալում, այլ ոչ թե քաղաքական: Ես միշտ էլ իմ գիտելիքները, կարծիքը, որը օգտակար է հասարակությանը արտահայտել եմ, արտահայտում եմ: Իմ գրածի մեջ ոչ մի հակապետական բան չկար»:
Կինոռեժիսոր Տիգրան Խզմալյանն իր ֆեյսբուքյան էջում տարածել էր «Եվրոնյուզ» կայքի նյութն այն մասին, թե ինչպես են գիշերը թաղում իտալական Բերգամո քաղաքում մահացածներին: Ոստիկանության պահանջով այդ նյութը ևս հեռացվել է:
Հեռացվել է նաև NewArmenia.am կայքի լրագրող Մարինե Խառատյանի գրառումը: Լրագրողը մեզ հետ զրույցում ասաց, որ այդ մասին կայքում չի գրել, պարզապես սոցիալական ցանցում գրառում է կատարել կորոնավիրուսի թեմայով: Սկզբում զանգել, ապա մի քանի ժամ անց իրենց տուն են այցելել երկու ոստիկաններ և պահանջել հեռացնել գրառումը:
Մարինեի փոխանցմամբ՝ ոստիկաններն իրեն որևէ որոշում, ծանուցում չեն տվել, պարզապես հեռախոսով ցույց են տվել արտակարգ դրության մասին որոշման սահմանափակումների հատվածը:
«Միայն ասել են՝ գրառումը երկրում խուճապ է ստեղծել ու պարետի անունից խնդրում ենք հեռացնել: Ասացին՝ կմնանք ձեր տանն այնքան, մինչև հեռացնեք գրառումը»,-հավելեց լրագրողը:
Կորոնավիրուսին վերաբերող նյութերը հեռացնելու պահանջ է ներկայացվել նաև «168.am», «Armday.am», «Tert.am», «Փաստինֆո» թերթերին:
Մեզ հետ զրույցներում մի շարք լրատվամիջոցների խմբագիրներ ասացին, որ թեև ոստիկանությունից հեռախոսազանգ չեն ստացել, սակայն չեն բացառում, որ ծանուցագրեր ուղարկված լինեն խմբագրություններ: Քանի որ թերթերի մի մասն աշխատում է տան պայմաններում, տեղեկություններ չունեն ծանուցագրերի մասին:
«Փաստինֆո» թերթի խմբագիր Սոնա Տռուզյանը «Հետքին» փոխանցեց, որ թերթի հրապարակումների վերաբերյալ ներկայացվել է մեկ պահանջ, որի հետ համակարծիք չլինելով հանդերձ՝ հեռացրել են:
Նյութը վերաբերել է Էջմիածին քաղաքի բնակչի ահազանգին, որ վատառողջ է, սակայն պատշաճ բժշկական ստուգման չի ենթարկվել:
«Չենք կարծում, որ քաղաքացու ահազանգը իրավասու մարմիններին լսելի դարձնելը որեւէ կերպ խուճապ է առաջացնում, առավել ևս, երբ առողջապահության նախարարությունը տեղեկացվել էր ահազանգի մասին, փոխանցվել էին կնոջ տվյալներն, ու հարցը արագ ստացավ լուծում, ինչի մասին նաև առանձին նյութ ենք պատրաստել։ Վստահ լինելով, որ միջին օղակներում չարաշահվում է արտակարգ դրության մասին որոշումը, այդուհանդերձ, կատարել ենք օրենսդրության պահանջը: Բայց գրավոր դիմել ենք ՀՀ պարետին՝ ներկայացնելու, թե արդյոք ստեղծվել է աշխատանքային խումբ, դրա կազմում ընդգրկվել են, արդյոք, մասնագետներ, օրինակ՝ սոցիալ-հոգեբաններ, որոնք ունեն համապատասխան որակավորում՝ պարզելու՝ այս կամ այն նյութը առաջացնո՞ւմ է խուճապ, թե ոչ, ինչ չափորոիչներով է որոշվում խուճապի առաջացումը»,-ասաց Սոնա Տռուզյանը։
«Հետք»-ը ոստիկանությունից փորձեց իմանալ, թե արտակարգ դրություն հայտարարելուց հետո քանի՞ լրատվամիջոցի է նյութերը հեռացնելու կամ խմբագրելու պահանջ ներկայացվել, սոցիալական կայքերից գրառումները հեռացնելու քանի՞ պահանջ է ներկայացվել ֆիզիկական անձանց։ Բացի այդ, ոստիկանությունն ինչի հիման վրա է նման պահանջ ներկայացնում և ինչպես է գնահատում՝ խուճապ առաջացնո՞ղ է հրապարակումը, թե ոչ։ Եվ առհասարակ՝ ի՞նչ ասել է «խուճապ առաջացնող»:
Լրատվական բաժնից փոխանցեցին, որ այդ հարցերի պատասխանը ստանանք ոստիկանության պետի տեղակալ Հայկ Մհրյանից՝ այսօր կառավարության մամուլի կենտրոնում հրավիրված ասուլիսի ժամանակ:
Հայկ Մհրյանն ասուլիսի ժամանակ պատասխանելով «Հետք»-ի հարցերին՝ նշեց, որ եթե չի սխալվում՝ 22 լրատվամիջոցի հետ ոստիկանության ստորբաժանումներն աշխատել են, հորդորել են, որ կառավարության, մասնավորապես՝ պարետի ցուցումներին և պաշտոնական տեղեկատվությանը չհամապատասխանող տեղեկությունները հեռացվեն:
Հարցին, թե քանի ֆիզիկական անձի է պահանջ ներկայացվել սոցիալական կայքերից գրառումները հեռացնելու մասին, Հ. Մհրյանն ասաց, թե իր մոտ առանձին հաշվարկներ չկան, դրանք կիրականացվեն և ավելի ուշ կփոխանցվեն լրատվամիջոցին:
«Խուճապ առաջացնող» տեղեկության գնահատման մասին հարցին պրն Մհրյանը տվեց հետեւյալ պատասխանը. «Մենք ունենք համապատասխան մասնագետներ, ովքեր այդ տեղեկատվությունը մանրակրկիտ ուսումնասիրում են և խուճապ առաջացնող տեղեկատվություն պարունակելու դեպքում անմիջապես արձագանքում են՝ հենվելով պարետի ցուցումի վրա: Իսկ պարետի գործողությունները սահմանվում են կառավարության որոշումով»:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանում կորոնավիրուսի տարածմամբ պայմանավորված՝ կառավարության արտակարգ դրություն հայտարարելու մասին 16.03.2020թ. 298-Ն որոշմամբ սահմանափակումներ են մտցվել: Մասնավորապես՝ ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց, այդ թվում` զանգվածային լրատվության միջոցների կողմից, երկրի սահմաններում, ինչպես նաև հանրապետության տարածքներից դուրս վարակման առկա և նոր դեպքերի, անձանց առողջական վիճակի, վարակի աղբյուրների, առկա կամ հնարավոր վարակակիր անձանց հետ շփված այլ անձանց շրջանակի վերաբերյալ հրապարակումները կատարվում են միայն պարետատան տրամադրած տեղեկատվությանը հղում կատարելով: Նույն եղանակով է հրապարակվում նաև վարակի թեստավորում անցնող անձանց և մեկուսացվածների քանակի, ինչպես նաև խուճապի հանգեցնող կամ խուճապային իրադրություն ստեղծելու վտանգ պարունակող տեղեկությունների վերաբերյալ հրապարակումների, տեղեկատվական նյութերի, հարցազրույցների, հաղորդումների հրապարակային տարածումը, փոխանցումը, ներառյալ` ինտերնետային կայքերում և սոցիալական ցանցերում:
Կառավարության որոշման համաձայն՝ հաղորդումները չպետք է հակասեն պաշտոնական տեղեկատվությանը և պետք է հնարավորինս վերարտադրեն այն: Իսկ սահմանված դրույթների խախտմամբ կատարված հաղորդումները ենթակա են անհապաղ վերացման այն կատարած անձանց կողմից:

Более двум десяткам СМИ выдвинуто требование удалить или отредактировать материалы
После принятия правительством решения о введении в стране чрезвычайного положения полиция по требованию комендатуры продолжает посредством телефонных звонков или посещений требовать от журналистов и пользователей соцсетей удалять “вызывающие панику” публикации и записи.
Hetq.am уже рассказал о требованиях, предъявленных газетам “Аравот” и “Грапарак”.
За это время аналогичное требование было предъявлено и другим СМИ и пользователям. Исключением не стали и врачи, которые в социальных сетях давали гражданам профессиональные советы, ссылаясь на тревожную ситуацию в других странах.
Пластический хирург Артавазд Саакян сделал в Фейсбуке запись, в которой призвал граждан помогать врачам своей дисциплинированностью. Врач также обратился к правительству с призывом принять самые строгие меры, напомнив о стремительно ухудшающейся ситуации во всем мире и особенно в Европе.
Однако эта запись была удалена с фейсбуковской страницы хирурга, поскольку полиция расценила ее как “сеющую панику”.
В беседе с Hetq.am Артавазд Саакян отметил, что продолжает настаивать на своем мнении. “Не хочу, чтобы моя запись вызвала большой ажиотаж, так как люди и без того напряжены. Я спокойно отношусь ко всему этому, смотрю на происходящее как врач”,- сказал А.Саакян.
На вопрос, вызвало ли решение полиции у него скованность, хирург ответил: “Как это может меня сковать, если я занимаюсь врачебной практикой, а не политической деятельностью. Если мои знания и подходы могут приносить пользу людям, я всегда делюсь и буду делиться ими. В моей записи нет ничего антигосударственного”.
Кинорежиссер Тигран Хзмалян на своей фейсбуковской странице разместил материал сайта “Евроньюза” о том, как в итальянском городе Бергамо ночью хоронят умерших. Этот материал также был удален по требованию полиции.
Сделанную в социальной сети запись на тему коронавируса пришлось удалить и журналисту сайта NewArmenia.am Маринэ Харатян. Ей сперва позвонили из полиции, а спустя несколько часов к ней домой пришли двое полицейских, которые потребовали удалить запись. “Они сказали, что эта запись вызывает в стране панику, и от имени коменданта попросили ее удалить, заявив, что останутся у нас дома до тех пор, пока я не выполню это требование”,- рассказала журналист.
Требование удалить материалы о коронавирусе было выдвинуто также газетам “168.am”, “Armday.am”, “Tert.am”, “Пастинфо”.
В беседе с нами редакторы ряда СМИ отметили, что хотя не получали телефонных звонков из полиции, однако не исключено, что на адрес редакции могли быть отправлены извещения. Но поскольку часть газет работает удаленно, то есть в домашних условиях, они не располагают информацией об извещениях полиции.
По словам редактора “Пастинфо” Соны Трузян, им было предъявлено требование относительно одной из публикаций. И хотя редакция не была согласна с таким подходом, тем не менее материал был удален.
В статье рассказывалось о жительнице Эчмиадзина, которая сообщила о проблемах со здоровьем, однако надлежащее медицинское обследование не было проведено.
“Не думаю, что доведение до компетентных органов сигнала этой женщины может вызвать панику, тем более, что Министерству здравоохранения стало известно об этом случае и вопрос был оперативно решен, о чем мы подготовили отдельный материал. Мы обратились к коменданту РА с просьбой сообщить, сформирована ли рабочая группа из специалистов соответствующей квалификации, в частности из социальных психологов, которые могут определить, вызывает ли тот или иной материал панику или нет, по каким критериям устанавливается вероятность создания паники”,- отметила С. Трузян.
Hetq.am попытался выяснить в Полиции, скольким СМИ и пользователям соцсетей было предъявлено требование удалить или отредактировать материалы и как полиция определяет, вызывает данный материал панику или нет.
В информационном отделе нам посоветовали озвучить эти вопросы на сегодняшней пресс-конференции заместителя начальника Полиции Айка Мгряна.
Последний в ответ на наши вопросы отметил, что подразделения полиции обратились к 22 средствам массовой информации с призывом удалить сведения, не соответствующие указаниям и официальным сообщениям правительства и в частности коменданта.
На вопрос, как определяется, вызывает тот или иной материал панику или нет, г-н Мгрян ответил: “У нас есть соответствующие специалисты, которые тщательно изучают материал, и если он содержит информацию, которая может вызвать панику, то немедленно реагируют”.
Напомним, что в связи с распространением коронавируса в Армении правительство 16.03.2020 г. приняло решение о введении в стране чрезвычайного положения, которое предусматривает ряд ограничений.