Վահագն Հարությունյանին կալանավորելու 4-րդ միջնորդությունը մերժելու որոշումը մնաց անփոփոխ
Վերաքննիչ քրեական դատարանը` նախագահությամբ դատավոր Սերգեյ Մարաբյանի, երեկ մերժել է Մարտի 1-ի գործով քննչական խմբի նախկին ղեկավար Վահագն Հարությունյանին չկալանավորելու որոշման դեմ դատախազության բողոքը։ Այս մասին տեղեկությունը «Հետք»-ի հետ զրույցում հաստատեց գլխավոր դատախազության հանրային կապերի բաժնի պետ Արևիկ Խաչատրյանը։
Նշենք, որ մեկ ամիս առաջ Հատուկ քննչական ծառայությունը չորրորդ անգամ միջնորդություն էր ներկայացրել դատարան՝ Հարությունյանին կալանավորելու վերաբերյալ, որը Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Վահե Միսակյանը մերժել էր։ Դատախազությունն այս որոշումն էր բողոքարկել Վերաքննիչ դատարան։
Հարությունյանը մեղադրվում է Մարտի 1-ի գործով ապացույցներ կեղծելու, ինչպես նաև պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու մեջ, որն անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետևանքներ, պաշտոնեական լիազորություններն անցնելու մեջ, որը զուգորդվել է բռնությամբ:
Հետախուզման մեջ գտնվող Հարությունյանը մեկ ամիս առաջ Մոսկվայում ձերբակալվել էր, ապա հայտնի դարձավ, որ նա ազատ է արձակվել։

Решение об отклонении четвертого ходатайства об аресте Ваагна Арутюняна осталось неизменным
Апелляционный суд под председательством судьи Сергея Марабяна вчера отклонил жалобу прокуратуры на решение не заключать под арест бывшего руководителя следственной группы по делу 1-го марта Ваагна Арутюняна. Об этом Hetq.am сообщила начальник отдела общественных связей Генпрокуратуры Аревик Хачатрян.
Отметим, что месяц назад Специальная следственная служба представила четвертое по счету ходатайство об аресте В.Арутюняна, которое ереванский суд общей юрисдикции под председательством судьи Ваге Мисакяна отклонил. Прокуратура обжаловала это решение в Апелляционному суде.
Арутюнян обвиняется в фальсификации доказательств по делу о событиях 1-го марта 2008 г., а также в превышении должностных полномочий, повлекшем по неосторжности тяжкие последствия, в сопровождавшемся насилием превышении должностных полномочий.