Երեկոյան հայերին դուրս են հանել «Դոմոդեդովո» օդանավակայանից
Երեկ երեկոյան Մոսկվայի «Դոմոդեդովո» օդակայանից դուրս են հանել այնտեղ օրեր շարունակ գիշերած տասնյակ հայերի։ Նրանցից Արայիկ Եղիազարյանը «Հետքին» պատմեց, որ ժամը19:00-ի սահմաններում իրենց են մոտեցել օդանավակայանի անվտանգության աշխատակիցները և շատ հարգալից խնդրել դուրս գալ օդանավակայանի սրահից։ «Ասացին՝ գնացեք, երբ թռիչք լինի, այդ ժամանակ կգաք։ Այստեղ էլ չի կարելի մնալ»,- պատմում է Արայիկ Եղիազարյանը։
Սրահում գտնվող մոտ 100 հայ դուրս է եկել` տանելով նաև իրերը։ «Կազմակերպվեցինք, ով բարեկամ կամ ընկեր ունի, կարող է մի քանի հոգի իր հետ տանել, պահել, բաժանեցինք մարդկանց մեջ։ Հիմա խնդիր չկա, բոլորս լավ ենք։ Մենք էլի շնորհակալ ենք օդանավակայանից, այդքան մեզ դիմացան»,-ասում է նա։
Արայիկը պատմեց, որ երեկ խոսել են նաև Ռուսաստանում Հայաստանի դեսպան Վարդան Տողանյանի հետ։ Դեսպանը օդանավակայանում հավաքված հայերին վստահեցրել է, որ ապրիլի 22-ին Մոսկվայից հատուկ չվերթ է լինելու դեպի Հայաստան։
Նշենք, որ օդանավակայանում մնացածներից շատերը Հայաստանից Ռուսաստան մեկնած արտագնա աշխատողներն են։
Երեկ վարչապետի մամուլի խոսնակ Մանե Գևորգյանը «Հետքին» հայտնել էր, որ մոտ օրերս Մոսկվայից հատուկ չվերթ կլինի Հայաստան։ Սակայն թե հստակ որ օրն է լինելու հատուկ չվերթը, դեռևս հայտնի չէ։ Ըստ նրա՝ այժմ թռիչքի նախապատրաստման աշխատանքներ են ընթանում։
Նշենք, որ մեկ շաբաթից ավելի է` մի քանի տասնյակ հայեր գտնվում են Մոսկվայի «Դոմոդեդովո» օդանավակայանում՝ սպասելով դեպի Հայաստան հատուկ չվերթին։ Նրանք հրաժարվում են Ռուսաստանի Դաշնությունում Հայաստանի դեսպանության հատկացրած հյուրանոցից և սննդից։

Армян попросили покинуть аэропорт “Домодедово”
Десятки армян, которые на протяжении нескольких дней ночевали в московском аэропорту “Домодедово”, вчера вечером вынуждены были покинуть зал ожидания. Один из наших соотечественников, Араик Егиазарян, сообщил Hetq.am, что около 19:00 к ним подошли сотрудники службы безопасности аэропорта и очень вежливо попросили покинуть здание. “Они сказали: “Уходите. Когда будет рейс, тогда и придете. Здесь нельзя оставаться”,- рассказал Араик.
Находившиеся в зале около ста армян, захватив с собой багаж, покинули здание аэропорта. “Мы самоорганизовались, выяснили, у кого есть родственники или друзья, которые могут приютить несколько человек, разделились на группы. Сейчас проблем нет, мы все в порядке. В любом случае мы благодарны аэропорту за то, что столько времени терпели нас”,- сказал наш собеседник.
По словам Араика, вчера они разговаривали с послом Армении в России Варданом Тоганяном. Посол заверил собравшихся в аэропорту армян, что 22 апреля будет организован спецрейс из Москвы в Армению.
Отметим, что остававшиеся в аэропорту наши соотечественники – уехавшие на заработки в РФ жители Армении
Вчера пресс-секретарь премьер-министра Мане Геворкян сообщила Hetq.am, что в ближайшие дни остоится спецрейс из Москвы в Армению, однако точная дата вылета пока неизвестна. В настоящее время ведутся работы по подготовке полета, сказала М.Геворкян.
Отметим, что несколько десятков армян больше недели оставались в московском аэропорту “Домодедово” в ожидании спецрейса в Армению. Они отказались от предложений посольства РА обеспечить их гостиницей и питанием.