«Համակարգը փրկեցինք կոլապսից»․ Նիկոլ Փաշինյանը խոսել է կոմունալ վճարների մասին
Երբ Կառավարությունը հայտարարեց, որ արտակարգ դրության օրերին կոմունալ վճարները չկատարելու դեպքում անջատումներ չեն լինելու, չվճարել սկսեցին ոչ միայն այն մարդիկ, որոնք հնարավորություն չունեին, այլ նաև նրանք, որոնք հնարավորությունն ունեին։ Այս մասին իր ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերում ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ ընդգծելով, որ երբ ասում էին, թե կոմունալների չվճարելու դեպքում անջատումներ չեն լինի, չէին պատկերացնում, որ արտակարգ դրության ռեժիմը կարող է այսքան երկարաձգվել։
«Այստեղ առաջանում է հետևյալ պրոբլեմը․ փաստորեն բաժանորդները համատարած չեն վճարում ցանցերին, ցանցերը համատարած չեն վճարում արտադրողներին, արտադրողները չեն կարողանում վճարել իրենց աշխատողներին և մատակարարներին, չեն կարողանում վճարել հարկեր, և դրա արդյունքում առաջանում է ռիսկ, որ մենք չենք կարողանա վճարել թոշակները և նպաստները, սակայն ամենակարևոր ռիսկը՝ այս համակարգը կարող է քանդվել։ Այսինքն՝ կարող է խոսք գնալ ոչ թե 5000, 1000, 2000 հոգու էլեկտրաէներգիան անջատելու մասին, այլ կարող է խոսք գնալ, որ երկրում էներգետիկ համակարգը չաշխատի, որովհետև դրա բնականոն աշխատանքի շղթան կտրվել է»,- նշեց Նիկոլ Փաշինյանը։
Հիշեցնենք՝ ապրիլի 22-ին Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը (ՀԾԿՀ) հայտնեց, որ կոմունալ վճարների կատարմանը խոչընդոտող ֆորս մաժորը համարում է վերացած։ Սրան հետևեցին «Գազպրոմ»-ի, ՀԷՑ-ի հայտարարություններն այն մասին, որ ապրիլի 22-ից հետո վճարումներ չկատարելու դեպքում անջատումներ կլինեն։
«Այս պայմաններում մենք համաձայնություն տվեցինք, որ ՀԾԿՀ-ն և մատակարար ընկերությունները որոշակիորեն կոշտացնեն իրենց դիրքորոշումը։ Խոշոր սպառողների կողմից վճարումներ չկատարելու պատճառով դիրքորոշումը կոշտացնելուց հետո մի քանի օրվա ընթացքում մոտավորապես 7 միլիարդ դրամ վճարումներ եղան համակարգ։ Հազարավոր խոշոր բաժանորդներ, որոնք սոցիալապես անապահով խմբերի մեջ չեն եղել, վճարումներ չեն կատարել։ Դիրքորոշումները կոշտացնելու արդյունքում մենք համակարգը փրկեցինք կոլապսից»,- նշեց Կառավարության ղեկավարը։
Վարչապետի խոսքով՝ Հայաստանում առկա 775 հազար էլեկտրաէներգիայի բաժանորդներից 4 300-ի հոսանքն անջատվել է, 623 հազար գազի բաժանորդներից էլ անջատվել է 736-ի մատակարարումը։
«Հոսանքն անջատած բաժանորդների պարտքը կազմում է 30 հազարից ավել, իսկ գազի սպառողների պարագայում 80 հազար դրամ և ավել»,- նշեց Նիկոլ Փաշինյանը՝ ընդգծելով, որ բազմաթիվ սպառողներ չարաշահել են ձեռնարկած քայլերը՝ կոմունալների չվճարման մասով։
«Մեր հաշվարկներով՝ մինիմում մեկ տարի՝ մինչև մյուս տարվա մարտը, մենք լինելու ենք կորոնավիրուսային ճգնաժամի մեջ, և հետևաբար եթե մենք ասենք, որ էդ ճգնաժամի ժամանակ մարդիկ կարող են կոմունալները չվճարել, կնշանակի, որ մենք ասենք՝ երկրում հոսանք չի լինելու»,- ասաց վարչապետը։

“Мы спасли систему от коллапса”: Никол Пашинян коснулся вопроса коммунальных платежей
После того, как правительство заявило о том, что в случае неуплаты коммунальных платежей в период чрезвычайного положения отключений не будет, платить перестали не только те, кто действительно не имел такую возможность, но и те, кто мог заплатить, заявил в прямом эфире в Фейсбуке премьер-министр Никол Пашинян. По словам главы правительства, заявляя о том, что в случае неуплаты платежей за коммунальные услуги отключений не будет, они не представляли, что режим чрезвычайного положения может настолько затянуться.
“В этой ситуации возникла следующая ситуация: абоненты фактически в массовом порядке не платят сетям, сети не платят производителям, а те не могут выдать зарплату своим работникам и поставщикам, не могут заплатить налоги. В результате возникает риск, что мы не сможем выплатить пенсии и пособия. Однако самый большой риск состоит в том, что эта система может обвалиться. То есть речь будет идти не об отключении электроэнергии 5000, 1000, 2000 гражданам, а о прекращении деятельности всей энергосистемы страны, потому что цепочка ее нормальной деятельности окажется разорванной”,- сказал Пашинян.
Напомним, что 22 апреля Комиссия по регулированию общественных услуг заявила, что препятствовавшая уплате коммунальных платежей форс-мажорная ситуация считается преодоленной. За этим последовали заявления “Газпрома” и “Электросетей Армении” о том, что в случае неуплаты платежей после 22 апреля последуют отключения.
“В этих условиях мы дали согласие на то, чтобы КРОУ и компании-поставщики в какой-то степени ужесточили свои позиции. После того, как из-за неуплаты коммунальных платежей крупными потребителями компании ужесточили свои позиции, на их счета поступило около 7 млрд драмов. Тысячи крупных абонентов, которые не входили в социально необеспеченные группы, не осуществили платежи. В результате ужесточения позиций мы спасли систему от коллапса”,- заявил глава правительства.
По словам Пашиняна, из 775 тысяч абонентов энергетической сети обесточены 4300 абонентов, а из 623 тыс абонентов газовой сети газоснабжение отключено 736-ти потребителям.
Премьер также отметил, что многие граждане злоупотребили предпринятыми шагами в вопросе коммунальных платежей.
“По нашим подсчетам, минимум еще год, то есть до марта следующего года, мы будем находиться в кризисе, связанном с коронавирусом. И если мы скажем, что во время этого кризиса люди могут не платить за коммунальные услуги, то это будет означать, что в стране не будет электроэнергии”,- добавил Никол Пашинян.