Մշակույթի նախկին նախարար Արմեն Ամիրյանը Գլենդելում ընկերություն է հիմնել
2016-2018 թթ. մշակույթի նախարար Արմեն Ամիրյանն ամերիկյան Գլենդել քաղաքում այս տարվա հունվարին ընկերություն է հիմնել, որը կոչվում է «Radio House»: Հիշեցնենք, որ մինչեւ նախարար դառնալը՝ 1997-2015 թթ., Ամիրյանը Հայաստանի հանրային ռադիոյի գործադիր տնօրենն էր: Նորաստեղծ ամերիկյան ընկերությունը, համաձայն փաստաթղթերի, զբաղվելու է ժամանցային արտադրանքի թողարկմամբ:
«Radio House»-ի նախագահը, տնօրենը, գործադիր եւ ֆինանսական պատասխանատուն, ինչպես նաեւ քարտուղարը նույն անձն է՝ Արմեն Ամիրյանը:
Ընկերությունը գրանցվել է նախկին պաշտոնյայի Գլենդելի տներից մեկում, որը գտնվում է Քեմփթոն ռոուդի վրա: Այս գույքի եւ ընդհանրապես Ամիրյանի ամերիկյան տների մասին 2018 թ. գրել ենք: Հիշեցնենք, որ 2008 եւ 2013 թթ., երբ դեռ Հայաստանի հանրային ռադիոյի ղեկավարն էր, Ամիրյանը մի քանի միավոր անշարժ գույք է ձեռք բերել Գլենդելում: Դրանցից 2-ը առանձնատներ են, որոնցից Քեմփթոն ռոուդի վրա գտնվողը ձեռք է բերվել 820.000 դոլարով, իսկ մյուսի գինը հանրայնացված չէ: Մյուսները մեկ լոտի մեջ են՝ իրար կից խանութ, արագ սննդի կետ ու երկհարկանի շենք. ձեռք են բերվել 1.162.000 դոլարով եւ օտարվել 2018-ի փետրվարին 2.040.000-ով:
Այս առումով նշել էինք, որ Ամիրյանի 2017 թ. պաշտոնի ստանձնման (վերանշանակվել էր) եւ 2018 թ. հրաժարականից հետո ներկայացրած հայտարարագրերում նրա գույքի ծավալը մնացել է նույնը՝ 10 միավոր, չնայած այս փաստաթղթերը կազմելու արանքում նա վաճառել էր իր ունեցվածքի մի մասը:
Հետաքրքիրն այն է, որ մեր հրապարակումից հետո «Google Maps» ծածկել է նախկին նախարարին պատկանող 2 առանձնատների պատկերները, իսկ օտարված գույքի պատկերը հասանելի է: Հասկանալի է, որ «Google Maps»-ում փոփոխություն է արվել Ամիրյանի խնդրանքով:

Бывший министр культуры Армен Амирян основал компанию в Гленделе
Армен Амирян, который в 2016-2018 гг. занимал должность министра культуры Армении, в январе этого года основал в городе Глендел (США) компанию “Radio House”. Напомним, что до назначения министром, в 1997-2015 гг., Амирян был исполнительным директором Общественного радио Армении. Новосозданная американская компания, согласно документам, будет заниматься созданием развлекательных программ.
Президентом, исполнительным и финансовым директором, а также секретарем “Radio House” является одно и то же лицо – Армен Амирян.
Компания зарегистрирована по адресу одного из принадлежащих бывшему высокопоставленному чиновнику домов в Гленделе, которое находится на Кемптон роуд. Напомним, что в 2008 и 2013 гг., когда Амирян руководил Общественным радио Армении, он купил в Гленделе несколько единиц недвижимости, в том числе два особняка. Один из них, который находится на Кемптон роуд, Амирян приобрел за 820.000 долларов, стоимость второго не указана. Остальная недвижимость входит в один лот. Это находящиеся рядом магазин, точка фаст-фуда и двухэтажное здание, которые были приобретены за 1.162.000 долларов, а в феврале 2018 г. – отчуждены за 2.040.000 долларов.
Примечательно, что после нашей предыдущей публикации об Армене Амиряне приложение “Google Maps” закрыло изображения двух особняков, принадлежащих бывшему должностному лицу, а вот изображения отчужденного имущества доступны. Понятно, что изменения в “Google Maps” были внесены по просьбе А. Амиряна.