Մշակույթի նախկին նախարար Արմեն Ամիրյանը Գլենդելում ընկերություն է հիմնել
2016-2018 թթ. մշակույթի նախարար Արմեն Ամիրյանն ամերիկյան Գլենդել քաղաքում այս տարվա հունվարին ընկերություն է հիմնել, որը կոչվում է «Radio House»: Հիշեցնենք, որ մինչեւ նախարար դառնալը՝ 1997-2015 թթ., Ամիրյանը Հայաստանի հանրային ռադիոյի գործադիր տնօրենն էր: Նորաստեղծ ամերիկյան ընկերությունը, համաձայն փաստաթղթերի, զբաղվելու է ժամանցային արտադրանքի թողարկմամբ:
«Radio House»-ի նախագահը, տնօրենը, գործադիր եւ ֆինանսական պատասխանատուն, ինչպես նաեւ քարտուղարը նույն անձն է՝ Արմեն Ամիրյանը:
Ընկերությունը գրանցվել է նախկին պաշտոնյայի Գլենդելի տներից մեկում, որը գտնվում է Քեմփթոն ռոուդի վրա: Այս գույքի եւ ընդհանրապես Ամիրյանի ամերիկյան տների մասին 2018 թ. գրել ենք: Հիշեցնենք, որ 2008 եւ 2013 թթ., երբ դեռ Հայաստանի հանրային ռադիոյի ղեկավարն էր, Ամիրյանը մի քանի միավոր անշարժ գույք է ձեռք բերել Գլենդելում: Դրանցից 2-ը առանձնատներ են, որոնցից Քեմփթոն ռոուդի վրա գտնվողը ձեռք է բերվել 820.000 դոլարով, իսկ մյուսի գինը հանրայնացված չէ: Մյուսները մեկ լոտի մեջ են՝ իրար կից խանութ, արագ սննդի կետ ու երկհարկանի շենք. ձեռք են բերվել 1.162.000 դոլարով եւ օտարվել 2018-ի փետրվարին 2.040.000-ով:
Այս առումով նշել էինք, որ Ամիրյանի 2017 թ. պաշտոնի ստանձնման (վերանշանակվել էր) եւ 2018 թ. հրաժարականից հետո ներկայացրած հայտարարագրերում նրա գույքի ծավալը մնացել է նույնը՝ 10 միավոր, չնայած այս փաստաթղթերը կազմելու արանքում նա վաճառել էր իր ունեցվածքի մի մասը:
Հետաքրքիրն այն է, որ մեր հրապարակումից հետո «Google Maps» ծածկել է նախկին նախարարին պատկանող 2 առանձնատների պատկերները, իսկ օտարված գույքի պատկերը հասանելի է: Հասկանալի է, որ «Google Maps»-ում փոփոխություն է արվել Ամիրյանի խնդրանքով:

Former Armenian Minister of Culture Launches Entertainment Company in California
Armen Amiryan, who served as Armenia’s Minister of Culture from 2016-2018, founded a company called Radio House in Glendale, California, this past January.
Amiryan, before his appointment as culture minister, served as Public Radio of Armenia managing director.
The newly formed company, according to the below California Secretary of State document, is engaged in “entertainment and production”.
Amiryan is listed as Radio House President, CEO, Secretary and Chief Financial Officer.
The company is registered in one of the houses of the former official on Glendale’s Campton Road.
Hetq wrote about this house, and on Amiryan’s U.S. property in general, in a September 2018 article entitled Millions in Property Deals: Former Armenian Minister of Culture Armen Amiryan’s Private Homes in the United States.
In 2008 and 2013, when he headed Public Radio of Armenia, Amiryan bought several real estate units in Glendale. Two of them are private houses, of which the one on Campton Road was purchased for $820,000. The price of the other was not made public. The others are in one lot. They include a store, a fast food restaurant, and a two-story building. They were purchased for $1.162 million and sold in February 2018 for $2.040 million.
In this regard, we mentioned that the number of property units listed in Amiryan’s financial disclosures for 2017 (when he was reappointed to the post of minister), and in 2018 (after his resignation), remained the same - 10 units, although he sold part of his property in the interval.
Interestingly, after our article appeared, Google Maps concealed the images of two private houses belonging to the former minister. The image of the sold property is available.