Ռոբերտ Քոչարյանը կմնա կալանքի տակ
Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանն ազատ չի արձակվի։ Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը` նախագահությամբ դատավոր Աննա Դանիբեկյանի, մերժեց նրան ազատ արձակելու վերաբերյալ պաշտպանների ներկայացրած երեք միջնորդությունները։
Հիշեցնենք, որ մայիսի 8-ին կայացած դատական նիստի ընթացքում Քոչարյանի պաշտպանները միջնորդություններ էին ներկայացրել Քոչարյանին գրավի դիմաց ազատ արձակելու, նրա խափանման միջոցը վերացնելու կամ փոփոխելու, նրան Արցախի և Հայաստանի նախկին վարչապետների անձնական երաշախավորությամբ ազատ արձակելու վերաբերյալ։ Քոչարյանի պատշաճ վարքագիծն ազատության մեջ երաշխավորել էին Հայաստանի նախկին վարչապետներ Կարեն Կարապետյանը, Խոսրով Հարությունյանը, Վազգեն Մանուկյանն ու Արցախի նախկին վարչապետ Անուշավան Դանիելյանը։
Գրավի միջնորդության մեջ, ի թիվս այլի, պաշտպանները նշել էին Հայաստանում կորոնավիրուսի համավարակի տարածման հանգամանքը, ընդգծել, որ Քոչարյանը 66 տարեկան է, ունի հիվանդություններ։
Դատախազներն ու տուժողները առարկել են Քոչարյանին ազատ արձակելու բոլորի միջնորդությունների դեմ․ նրանք կարծում են, որ Հայաստանի երկրորդ նախագահի պատշաճ վարքագիծը կարող է երաշխավորել միայն կալանավորումը։
Նշենք, որ Քոչարյանն այսօր դատարան չի բերվել, երեկ հայտնի դարձավ, որ նա վիրահատվել է։ Դատական նիստը հետաձգվեց։

Второй президент РА Роберт Кочарян не выйдет на свободу. Ереванский суд общей юрисдикции под председательством судьи Анны Данибекян отклонил представленные защитниками Кочаряна три ходатайства о его освобождении.
Напомним, что на состоявшемся 8 мая судебном заседании защитники экс-президента представили ходатайства об освобождении Р.Кочаряна под залог, об отмене или изменении избранной в отношении него меры пресечения, об освобождении под личное поручительство бывших премьер-министров Армении и Арцаха. За надлежщее поведение Кочаряна поручились бывшие премьеры Армении Карен Карапетян, Хосров Арутюнян, Вазген Манукян и бывший премьер Арцаха Анушаван Даниелян.
В ходатайстве об освобождении Роберта Кочаряна под залог защитники в числе прочих обстоятельств сослались на распространение коронавируса, подчеркнув, что их подзащитному 66 лет и у него имеются заболевания.
Прокуроры и потерпевшие возразили против всех трех ходатайств об освобождении Кочаряна, отметив, что гарантией его надлежащего поведения может быть только арест.
Р.Кочарян сегодня не был доставлен на заседание суда, так как на днях перенес операцию. Судебное заседание отложено.