Վերաքննիչ դատարանը բեկանել և ամբողջությամբ մերժել է ՊԵԿ նախկին նախագահ Վարդան Հարությունյանի հայցը
Քաղաքացիական վերաքննիչ դատարանը հուլիսի 31-ին որոշել է բավարարել «Հետաքննող լրագրողներ» ՀԿ-ի վերաքննիչ բողոքը՝ բեկանելով առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի մարտի 11-ին կայացրած վճիռը և ամբողջությամբ մերժել ՊԵԿ նախկին նախագահ Վարդան Հարությունյանի հայցը: Դատարանը նաև որոշել է Վարդան Հարությունյանից հօգուտ «Հետաքննող լրագրողներ» ՀԿ-ի բռնագանձել 10.000 դրամ՝ որպես պետական տուրք նախապես վճարված գումար:
Հիշեցնենք՝ ՊԵԿ նախկին նախագահ Վարդան Հարությունյանը հայցադիմում էր ներկայացրել դատարան ընդդեմ «Հետաքննող լրագրողներ» ՀԿ-ի։ Նախկին բարձրաստիճան պաշտոնյան պահանջում էր, որպեսզի լրատվամիջոցը հատուցի իր պատվին, արժանապատվությանը պատճառված վնասը, ինչպես նաև հրապարակայնորեն հերքի զրպարտություն համարվող փաստական տվյալները:
Մարտի 11-ին Երևանի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանը մասնակի բավերարել էր Վարդան Հարությունյանի հայցը։ Դատավոր Ալեքսեյ Սուքոյանը մի դրվագով արձանագրել էր, որ լրագրողների անբարեխղճության մասին խոսք լինել չի կարող, քանի որ արտահայտությունը հոդվածի ամբողջական համատեքստում դիտարկելու պայմաններում ակնհայտ երևում է, որ լրագրողները մեջբերել են ՊԵԿ-ի տարածած հաղորդագրությունից հատված։ Իսկ մյուս դրվագներով համարել էր, որ զրպարտություն է թույլ տրվել:
«Հետաքննող լրագրողներ» ՀԿ-ն դատարանի վճռի դեմ վերաքննիչ բողոք էր ներկայացրել։
2019 թ. ապրիլին «Հետք»-ը հետաքննություն է հրապարակել, որով բացահայտվել են ՀԴՄ սարքերի գնման կասկածելի գործարքները: ՊԵԿ-ը «Փաքս Թեքնոլոջի Լիմիթեդ» ընկերությունից ՀԴՄ սարքերը գնել է իրական արժեքից 70% բարձր գնով: Իսկ նշված ընկերության հայաստանյան ներկայացուցիչ «Սմարթ Սոլյուշնս» ընկերության սեփականատերերն առնչվում են նախկին վարչապետ Կարեն Կարապետյանի և ՊԵԿ նախկին նախագահ Վարդան Հարությունյանի մտերիմներին։ Հենց նրանց օրոք է ՀԴՄ-ի գինը սահմանվել ինքնարժեքից մոտ 70% ավել։
Վարդան Հարությունյանի հայցի հիմքը դարձել է «ՀԴՄ-ները կառավարության գաղտնի որոշումով ձեռք են բերվել բարձր արժեքով. հարուցվել է քրեական գործ» հոդվածը, որը մեծամասամբ մեր հոդվածների հիման վրա ՊԵԿ-ի բացահայտման մասին էր։
Ինչ եզրահանգումներ է կատարել Քաղաքացիական վերաքննիչ դատարանը
Վերաքննիչ դատարանը, քննելով վերաքննիչ բողոքը, եզրահանգել է, որ Սահմանադրությամբ՝ յուրաքանչյուր ոք ունի իր կարծիքն ազատ արտահայտելու իրավունք, որը ներառում է սեփական կարծիք ունենալու, ինչպես նաև առանց պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմինների միջամտության և անկախ պետական սահմաններից` տեղեկատվության որևէ միջոցով տեղեկություններ ու գաղափարներ փնտրելու, ստանալու և տարածելու ազատություն:
Անդրադառնալով այն հանգամանքին, որ հրապարակված հոդվածը զրպարտություն է, Վերաքննիչ դատարանը արձանագրել է՝ հրապարակման մեջ բացակայում են իրականությանը չհամապատասխանող տեղեկություններ, որպեսզի քաղաքացիական օրենսգրքով դրանք որակվեն Վարդան Հարությունյանին զրպարտող տեղեկություններ:
«Մասնավորապես՝ նշված հոդվածի սկզբնամասում նշվել է, որ ՀՀ ՊԵԿ-ը հաղորդագրություն է տարածել և ներկայացվել են այդ հաղորդագրության տվյալները, որոնք իրականությանը չհամապատասխանելու վերաբերյալ ապացույցներ գործում բացակայում են: Այսինքն՝ անառարկելի փաստ է, որ նման բովանդակությամբ հաղորդագրությունը տարածվել է»,-հայտնել է Վերաքննիչ դատարանը։
Ինչ վերաբերում է ««Հետք»-ն ամիսներ առաջ ՀԴՄ սարքերի գնման մասին հետաքննություն էր հրապարակել» հոդվածում առկա տվյալներին, Վերաքննիչ դատարանն արձանագրել է, որ դրանք նույնպես համապատասխանում են իրականությանը, քանի որ ոչ ոք չի վիճարկել փաստն այն մասին, որ նման տեղեկություններով հոդված նույնպես հրապարակվել է, իսկ այդ հոդվածի հրապարակման կապակցությամբ ոչ ոք դատարան չի դիմել, այսինքն՝ դրա հասցեատերերը չեն արձագանքել և ընդունել են դրանում զետեղված տվյալները։ Դատարանը հայտնել է, որ այդ պայմաններում «Հետաքննող լրագրողներ» ՀԿ-ն որևէ սահմանափակում չի ունեցել այդ գործով վիճարկվող հոդվածում դրա տեղեկություններին անդրադառնալու՝ հղում կատարելու համար:
«Նշվածի հիմնավորմամբ Վերաքննիչ դատարանը գտնում է, որ այս դեպքում նույնպես բացակայում են իրականությանը չհամապատասխանող տեղեկությունները, որպեսզի հոդվածի քննարկվող մասի տեղեկությունները որակվեն որպես հայցվորին զրպարտող տեղեկություններ»,-եզրահանգել է դատարանը:
Այս հիմնավորումներով Վերաքննիչ դատարանը որոշել է, որ առաջին ատյանի դատարանը գործի թերի քննություն կատարելու, գործում առկա ապացույցների ոչ օբյեկտիվ քննություն կատարելու արդյունքում եկել է սխալ եզրահանգման և նման պայմաններում բողոքի հիմքերը բավարար են, որպեսզի հայցը բեկանվի և մերժվի։

Апелляционный суд отклонил иск бывшего председателя Комитета госдоходов Вардана Арутюняна
Апелляционный гражданский суд 31 июля принял решение удовлетворить апелляционную жалобу общественной организации “Журналисты-расследователи”, отменив решение суда общей юрисдикции от 11 марта и отклонив полностью иск бывшего председателя Комитета госдоходов Вардана Арутюняна.
Суд также решил взыскать с В.Арутюняна в пользу ОО “Журналисты-расследователи” 10.000 драмов в качестве предварительно выплаченной государственной пошлины.
Напомним, что бывший председатель КГД Вардан Арутюнян подал судебный иск против ОО “Журналисты-расследователи” , требуя компенсации за причиненный ущерб его чести и достоинству, а также публично опровергнуть фактические данные, которые он расценил как клевету.
11 марта ереванский суд первой инстанции частично удовлетворил иск В.Арутюняна. Судья Алексей Сукоян по одному из эпизодов констатировал, что о недобросовестности журналистов не может быть и речи, поскольку в случае рассмотрения приведенного истцом выражения в общем контексте становится очевидно, что журналисты привели цитату из сообщения Комитета госдоходов. По другим эпизодам судья посчитал что имела место клевета.
ОО “Журналисты-расследовали” подали апелляционную жалобу на решение суда.
В апреле 2019 г. электронное издание Hetq.am опубликовало статью-расследование, в которой рассказывалось о подозрительных сделках купли контрольно-кассовых аппаратов. Комитет госдоходов закупил эти аппараты у компании “Пакс Текнолоджи Лимитед” по цене, которая на 70% превышала их реальную стоимость. Оказалось также, что владельцы компании “Смарт Солюшн”, являющейся представителем “Пакс Текнолоджи Лимитед” в Армении, близкие люди премьер-министра РА Карена Карапетяна и бывшего председателя КГД Вардана Арутюняна. Именно при этих лицах цена контрольно-кассовых аппаратов была установлена на 70% выше себестоимости.
К каким выводам пришел Апелляционный гражданский суд
Апелляционный гражданский суд, рассмотрев апелляционную жалобу, пришел к выводу, что в соответствии с Конституцией каждый имеет право на свободное высказыватние своего мнения, а также право на свободный поиск и распространение сведений и идей посредством любых средств информации без вмешательства государственных структур и органов местного самоуправления.
Относительно утверждения о том, что публикованная статья представляет собой клевету, Апелляционный суд констатировал, что в статье отсутствуют не соответствующие действительности сведения, которые, согласно Гражданскому кодексу, могут квалифицироваться как сведения, порочащие Вардана Арутюняна.
Что касается данных, изложенных в расследовательской статье Hetq.am о покупке контрольно-кассовых аппаратов, то Апелляционный суд пришел к выводу, что никто по поводу этой публикации в суд не обращался, а это значит, что адресаты статьи согласны с приведенными в ней сведениями.
Основываясь на вышеизложенном, Апелляционный суд постановил, что в результате проведения неполного следствия и необъективного изучения имеющихся в деле доказательств суд первой инстанции пришел к неправильному заключению. В этих условиях оснований жалобы достаточно для отмены решения суда первой инстанции и отклонения иска.