Վարդան Հարությունյանը «Հետաքննող լրագրողների» դեմ դատական հայց է ներկայացրել
Պետական եկամուտների կոմիտեի նախկին նախագահ Վարդան Հարությունյանը դատական հայց է ներկայացրել ընդդեմ «Հետաքննող լրագրողներ» ՀԿ-ի։
ՊԵԿ նախկին նախագահը պահանջում է հերքել «ՀԴՄ-ները կառավարության գաղտնի որոշումով ձեռք են բերվել բարձր արժեքով. հարուցվել է քրեական գործ» հոդվածում զրպարտություն համարվող տվյալները՝ հրապարակելով պատասխանը, ինչպես նաև «Հետաքննող լրագրողներ»-ից հօգուտ Վարդան Հարությունյանի բռնագանձել 1 դրամ՝ որպես փոխհատուցում։
Մասնավորապես՝ ՊԵԿ նախկին նախագահը պահանջում է հերքել «Հետքի» օգոստոսի 7-ի հրապարակումը, որի համար հիմք է հանդիսացել ՊԵԿ-ի տարածած հաղորդագրությունը։ Մասնավորապես՝ այն վերաբերում է ՀԴՄ-ների ձեռքբերմանը, որով ՊԵԿ-ը հայտնել էր. «Հսկիչ-դրամարկղային մեքենաների ձեռքբերման համար ՀՀ կառավարության կողմից ավել գումար է հատկացվել, ինչը եղել է ակնհայտ անշահավետ գործարք Հայաստանի Հանրապետության համար»։
Կոմիտեն հավելել էր նաև, որ հսկիչ-դրամարկղային մեքենաների պայմանագրային արժեքը ձևակերպվել է իրականից ավելի բարձր գնով: Այս համատեսքտում պարզվել է նաև, որ ՊԵԿ նախկին բարձրաստիճան պաշտոնատար անձինք, շահադիտական նպատակներով իրենց պաշտոնեական դիրքը ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելու հետեւանքով, պետության օրինական շահերին էական վնաս են պատճառել։ Սակայն, կոմիտեն չի պարզաբանել, թե ովքեր են ՊԵԿ այդ բարձրաստիճան պաշտոնյաները։
Ի լրումն ՊԵԿ հաղորդագրության` «Հետք»-ը մանրամասներ էր հրապարակել իր կատարած հետաքննությունից, հայտնելով, որ այդ գործարքը վերաբերում է «Հսկիչ-դրամարկղային մեքենաների ներդրման գրասենյակ» ՊՈԱԿ-ի և չինական «Փաքս Թեքնոլոջի Լիմիթեդ» ընկերության միջև կնքված պայմանագրին, որով մատակարարվել էր 25․000 «Pax S 900» մոդելի ՀԴՄ։ «Փաքս Թեքնոլոջի Լիմիթեդ» ընկերության հայաստանյան ներկայացուցիչը «Սմարթ Սոլյուշնս» ընկերությունն է, որի միակ բաժնետերը «Եղիշանս» ՍՊԸ-ն է: Այս ընկերության բաժնետոմսերը, ըստ ընկերությունների գրանցման պետական ռեգիստրի, կիսում են Շանթ Եղիազարյանն ու Գոռ Անանյանը։ Շանթ Եղիազարյանը աշխատում է Վարդան Հարությունյանին փոխկապակցվող «Արքայաձոր» ռեստորանային համալիրում, իսկ Գոռ Անանյանը Կարեն Կարապետյանի որդու՝ Տիգրան Կարապետյանի մտերիմն է։
Վարդան Հարությունյանի ներկայացուցիչն անդրադարձել է նաև նշված հոդվածներին՝ Նոր ՀԴՄ-ները վաճառվել են ինքնարժեքից մոտ 70% թանկ գնով. ՊԵԿ-ը գաղտնի է պահում պայմանագրերը, Ինչպես է ՊԵԿ-ը հովանավորում նախկին բարձրաստիճան պաշտոնյաներին առնչվող բիզնեսը, ՀԴՄ-ների գնման պայմանագրերի հրապարակումը «կարող է ծանր հետևանքներ առաջացնել» և հայտնել․ «Հոդվածների պարզ ուսումնասիրությունը ցույց է տալիս, որ դրանք ուղղված են Վ․ Հարությունյանին, ում նկարը պատկերված է նաև հոդվածի վերնամասում։ Գտնում ենք, որ նշված հոդվածները պարունակում են զրպարտություն պարունակող փաստացի տվյալներ, որոնք արատավորում են Վարդան Հարությունյանի պատիվ ու արժանապատվությունը»,-նշվել է հայցադիմում։
Որպես հիմնավորում մեջբերվել են հոդվածներ Սահմանադրությունից, «Մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների պաշտպանության մասին» եվրոպական կոնվենցիայից, ինչպես նաեւ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի նախադեպեր։
Հիշեցնենք, որ ամիսներ շարունակ «Հետք»-ը չէր կարողանում ՊԵԿ-ից ստանալ Հսկիչ դրամարկղային մեքենաների (ՀԴՄ) գնման պայմանագրերը, քանի որ կոմիտեն հղում էր կատարում «Պետական և ծառայողական գաղտնիքի մասին» օրենքին։ Պատճառաբանում էր, որ դրանք համարվում են այնպիսի տեղեկություններ, որոնց հրապարակումը կարող է ծանր հետևանքներ առաջացնել Հայաստանի անվտանգության համար:
Վարչական դատարանը «Հետաքննող լրագրողներ» ՀԿ-ի հայցի հիման վրա պետական եկամուտների կոմիտեին պարտավորեցրեց տրամադրել ՀԴՄ-ների գնման բոլոր պայմանագրերի պատճեները՝ փակելով այն տեղեկությունները, որոնք, ըստ կառավարության որոշման, համարվում են գաղտնի։ Բացի այդ, ՊԵԿ-ը պարտավոր է պարզաբանել՝ արդյոք «Պաքս Թեքնոլոջի» և «Միտաք Ինֆորմեյշն Թեքնոլոջի» ընկերություններից ՀԴՄ-ները գնելու համար կապ է հաստատել հայաստանյա՞ն ներկայացուցիչների միջոցով, և եթե այո, ապա ովքեր են նրանք:

Вардан Арутюнян подал в суд на “Журналистов-расследователей”
Бывший председатель Комитета госдоходов Вардан Арутюнян подал судебный иск к общественной организации “Журналисты-расследователи”.
Арутюнян требует опровергнуть данные, изложенные в статье Hetq.am “По конфиденциальному решению правительства контрольно-кассовые аппараты были приобретены по высокой цене. Возбуждено уголовное дело”, которые он считает клеветническим, опубликовать ответ, а также взыскать с “Журналистов-расследователей” в свою пользу 1 драм в качестве компенсации.
Бывший председатель КГД требует в частности опровергнуть публикацию Hetq.am от 7 августа, основанием для которой послужило распространенное КГД сообщение, особенно относительно приобретения контрольно-кассовых аппаратов. КГД, в частности, сообщил, что правительство выделило больше денег на приобретение ККА, что свидетельствует о явно невыгодной для Республики Армения сделке.
Комитет также отметил, что договорная стоимость ККА была указана выше реальной. Также в данном контексте выяснилось, что бывшие высокопоставленные должностные лица Комитета госдоходов использовали свое должностное положение против интересов службы, причинив тем самым существенный ущерб законным интересам государства.
При этом КГД не назвал имена этих высокопоставленных лиц.
В дополнение к сообщению Комитета госдоходов Hetq.am опубликовал подробности своего расследования, сообщив о том, что сделка касалась заключенного между ГНКО “Офис внедрения ККА” и китайской компанией “Пакс Текнолоджи Лимитед” договора, в соответствии с которым было поставлено 25․000 контрольно-кассовых аппаратов модели “Pax S 900”. Представителем “Пакс Текнолоджи Лимитед” в Армении является компания “Смарт Солюшнс”, а ее единственный акционер – ООО “Егишанс”. По данным госреестра, акции этой компании делят между собой Шант Егиазарян и Гор Ананян. Егиазарян работает в ресторанном комплексе “Аркайадзор”, который связан с Варданом Арутюняном, а Гор Ананян входит в близкое окружение сына бывшего премьер-министра Карена Карапетяна.
Предстаавитель Вардана Арутюняна, касаясь статей Hetq.am, заявил: “Изучение публикаций показывает, что они направлены против В.Арутюняна, фото которого размещено в верхней части статьи. Мы считаем, что указанные публикации содержат клеветнические данные, которые порочат честь и достоинство Вардана Арутюняна”.
В качестве обоснования приведены статьи Конституции, “Европейской конвенции об основополагающих правах и свободах человека”, а также прецеденты Европейского суда по правам человека.
На снимке: Артур Ванецян (слева), Самвел Карапетян, Вардан Арутюнян (второй слева в третьем ряду) на футбольном матче “Ф91 Дюделанж” –“Арарат-Армения”.
Напомним, что на протяжении нескольких месяцев Hetq.am не мог получить от Комитета госдоходов копии договоров о покупке контрольно-кассовых аппаратов, поскольку КГД ссылался на закон РА “О государственной и служебной тайне”.
Утверждалось, что публикация этих данных может иметь тяжелые последствия для безопасности Армении.
15 апреля ОО “Журналисты-расследователи” обжаловала в судебном порядке отказ КГД предоставить копии договоров о приобретении контрольно-кассовых аппаратов, обратившись в Административный суд с иском против Комитета госдоходов.
На основании иска “Журналистов-расследователей” Административный суд обязал КГД предоставить копии всех затребованных договоров, закрыв те места, которые, по мнению правительства, считаются тайной. Кроме того, КГД обязан разъяснить, была ли установлена связь с армянскими представителями для покупки контрольно-кассовых аппаратов у компаний “Пакс Текнолоджи” и “Митак Информейшн Текнолоджи”, и если да, то кто они.