Ադրբեջանցիները Եվրոպական դատարանից առևանգել էին Մանվել Սարիբեկյանի գործի փաստաթղթերը
Սեպտեմբերի 9-ին ուժի մեջ մտավ 2010թ.-ին Ադրբեջան գերեվարված, ապա սպանված Մանվել Սարիբեկյանի գործով Եվրոպական դատարանի վերջնական վճիռը: «Սարիբեկյանը և Բալյանն ընդդեմ Ադրբեջանի» գործով այս տարվա հունվարի 30-ին Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի (ՄԻԵԴ) վճիռը Ադրբեջանը բողոքարկել էր ԵԴ Մեծ պալատ, որը քննելուց հետո անփոփոխ է թողել այն: Մ. Սարբեկյանի ծնողների անունից բողոքը ներկայացրել էր փաստաբան, միջազգային իրավունքի մասնագետ Արա Ղազարյանը:
Մանվել Սարիբեկյանի գործը Ադրբեջանում գտնվող գերեվարվածների կամ հայ պատանդների վերաբերյալ Եվրոպական դատարան ներկայացված առաջին բողոքն էր: Բողոքը ներկայացվել էր 2011թ.-ին, և մոտ 9 տարի պահանջվեց ՄԻԵԴ-ից վերջնական դատական ակտ ստանալու համար:
Եվրոպական դատարանի (ԵԴ) վճռով հաստատվել է, որ Մ. Սարիբեկյանին սպանել են բանտի աշխատակիցները: Ադրբեջանի Հանրապետությունը միտումնավոր քննություն չի կատարել սպանության հանգամանքները պարզելու համար, որովհետև նա հայ էր: Այսինքն, նրան սպանել են ռասիստական դրդումներից ելնելով: ՄԻԵԴ-ը Ադրբեջանին պարտավորեցրել է Մ. Սարիբեկյանի կյանքի իրավունքը խախտելու համար 60 000 եվրո տրամադրել նրա ծնողներին: Նաև՝ քննություն իրականացնել և պատժել մեղավորներին, որը, փաստաբանի ասելով, այսօր Ադրբեջանի համար անհաղթահարելի պարտավորություն է:
Հիշեցնենք, որ 2010թ. սեպտեմբերի 11-ին, Գեղարքունիքի մարզի սահմանամերձ Թթուջուր գյուղի բնակիչ, 1990թ․ ծնված 20-ամյա Մանվել Սարիբեկյանը անհայտ պայմաններում գերեվարվել էր Ադրբեջանի Հանրապետության զինված ուժերի կողմից։ Նա անասուններին է փնտրել Տավուշի մարզի սահմանամերձ գոտում ու հայտնվել հակառակորդի մոտ: Սարիբեկյանի ծնողները հավատացած էին, որ նա ոչ թե մոլորվել է, այլ հայկական հատվածում առեւանգվել ադրբեջանցիների կողմից:
Ադրբեջանի ՊՆ-ն հայտարարել էր, որ Մանվելը հետախույզ է եւ գերեվարվել է ԼՂ հյուսիսարեւելյան հատվածից հայերի իրականացրած դիվերսիոն գործողության արդյունքում: Ադրբեջանցիները հարցազրույց էին կազմակերպել Սարիբեկյանի հետ, որտեղ երիտասարդը հայտարարել էր, թե լրտես է: Մոտ մեկ ամիս հետո, հոկտեմբերի 5-ին այդ երկրի ՊՆ-ն ու զինդատախազությունը հաղորդագրություն տարածեցին, թե իբր Սարիբեկյանը նախնական կալանքի վայրում ինքնասպանություն է գործել՝ կախվելով:
Ադրբեջանում գտնվելու ամբողջ ընթացքում ադրբեջանական իշխանությունները Միջազգային կարմիր խաչի ընկերությանը թույլ չեն տվել այցելել Մանվել Սարիբեկյանին: Նոյեմբերի 4-ին նրա դիակը փոխանակվեց Հայաստանում գտնվող ադրբեջանցի, քաղաքացիական անձ Էլդար Թաղիեւի հետ: Հայաստանի գլխավոր դատախազությունը հայտարարեց, որ Սարիբեկյանի դին լավ պահպանված չի եղել, դատաբժշկական փորձաքննության արդյունքում պարզվել էր, որ երիտասարդը ենթարկվել է խոշտանգումների և անմարդկային վերաբերմունքի:
Փաստաբան Արա Ղազարյանն ասում է, որ ՄԻԵԴ-ը վճռում կարևոր ձևակերպումներ է արել՝ նշելով, որ Եվրոպական կոնվենցիան վավերացրած երկու պետությունները պարտավոր են համագործակցել: Երկու պետությունների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների բացակայությունը, ըստ ՄԻԵԴ վճռի, հիմք չէ, որպեսզի Ադրբեջանը հրաժարվի կոնվենցիայի խախտման դեպքերի վերաբերյալ Հայաստանի հետ համագործակցությունից: Այսինքն, եթե երկու պետությունների միջև մարդու իրավունքների հիմնարար խախտումներ են տեղի ունենում, և Հայաստանը իրավական փոխօգնության վերաբերյալ օգնություն է խնդրում Ադրբեջանից, իսկ վերջինս մերժում է՝ նախապայմաններ առաջադրելով համագործակցելու համար, նման փաստարկներն այլևս իրավական ուժ չունեն:
Ամիսներ առաջ «Հետք»-ին տված հարցազրույցում փաստաբանը հպանցիկ անդրադարձել էր ԵԴ-ից Մ. Սարիբեկյանի գործին վերաբերող փաթեթի անհետացմանը: Այժմ, երբ գործի քննությունն ամբողջությամբ ավարտված է և այլևս կաշկանդող հանգամանքներ չկան, նա ավելի մանրամասն ներկայացրեց փաթեթի անհետացման պատմությունը:
«2011թ.-ի մայիսի 10-ին դիմում ներկայացրի ԵԴ՝ խնդրելով, որ ֆիքսեն այդ օրը որպես բողոքը ներկայացնելու օր: Նամակով նաև խնդրել էի դիմումն ուղարկելու օր սահմանել: Սովորաբար երկու ամիս էր տևում մինչև պատասխանում էին և հունիսին պետք է ԵԴ-ի պատասխանը ստանայինք, սակայն անցավ ևս երկու ամիս և պատասխան չստացանք: Սեպտեմբերի 8-ին ֆաքս ուղարկեցի Եվրոպական դատարան և խնդրեցի շտապ ժամկետ տրամադրել, միաժամանակ այդ ընթացքում գանգատը պատրաստում էի»,- հայտնեց Ա. Ղազարյանը:
Ֆաքսին նույնպես չեն պատասխանում, բայց սեպտեմբերի 25-ին Ա. Ղազարյանը փոստով նամակ է ստանում, որում ասվում էր՝ երևի տեղյակ չեք, որ ՄԻԵԴ-ը ձեզ հունիս ամսին պատասխանել է և բողոքը ներկայացնելու համար ժամկետ է սահմանել՝ մինչև հուլիսի 10-ը: Ապա նշում են, թե քանի որ պատասխանը չեք ստացել՝ նոր ժամկետ ենք սահմանում և 2 օր ժամանակ տալիս: Ա. Ղազարյանն ասում է, որ բողոքն արդեն պատրաստ էր, սահմանված ժամկետում այն ուղարկել է:
Դրանից հետո Եվրոպական դատարանի նախագահին է նամակ ուղարկել՝ հայտնելով, որ դատարանի փաթեթը չի ստացել, և շատ կասկածելի է այդ ամենը: «Ֆաքսին նույնպես չեք պատասխանել, այլ փոստով եք պատասխանն ուղարկում՝ լավ իմանալով, որ ձեր պատասխանը 15 օրից շուտ չի հասնի ինձ»,-գրել է փաստաբանը: Հայտնել է, որ միտում է տեսնում կատարվածում, կարծում է, որ ինչ-որ մեկը դատարանի նամակն առևանգել է:
«Ես գիտեի, որ ադրբեջանցիներն են առևանգել ԵԴ-ի նամակը, հետո փաստվեց, որ այն շենքից դուրս էր եկել, բայց ինձ չէր ուղարկվել: Հաշվարկել էին, որ ես դատարանի սահմանած ժամկետը կխախտեմ՝ բաց թողնելով գանգատի համար սահմանված վեցամսյա ժամկետը, և գործը քննության չի ընդունվի: Երևի չէին մտածել, որ ԵԴ-ի նախագահին դիմում կուղարկեմ»,- ասում է Ա. Ղազարյանը:
Փաստաբանը ԵԴ-ի նախագահին խնդրել է հետաքննություն իրականացնել և պարզել, թե որտեղ է փաթեթը, որն ուղարկել են և ինչու են իր ֆաքսին ուշացումով պատասխանել: ԵԴ-ում քննություն են սկսել այս դեպքով։ Պարզվել է, որ մինչ այդ օրը փաթեթը եղել է Ստրասբուրգում, ԵԴ-ի ներսում: Այդ տարվա դեկտեմբերի 25-ին Արա Ղազարյանը ստացել է ԵԴ-ից կորած փաթեթը, որը դրանից մեկ օր առաջ էր մտել Հայաստան և հաջորդ օրը հանձնվել իրեն:
«Իմ կասկածները հաստատվեցին: Երբ գործն արդեն կոմունիկացվել էր, Ադրբեջանը աղմուկ բարձրացրեց, որ վեցամսյա ժամկետը բաց եմ թողել: ԵԴ-ն իր վճռում անդրադարձել է նաև ժամկետների հարցին և նշել, որ մենք բողոքը սահմանված ժամկետում ենք ներկայացրել»,- պատմում է փաստաբանը:
Միջազգային իրավունքի մասնագետ Արա Ղազարյանը, բացի Մանվել Սարիբեկյանի գործից, Ադրբեջանի Հանրապետությունում գտնվող հայ պատանդների ծնողների անունից ևս մի քանի բողոք է ներկայացրել ՄԻԵԴ՝ Տավուշի մարզի Բերդավան գյուղի բնակիչ Կարեն Ղազարյանին առևանգելու, այս տարվա հուլիսի 8-ին Սյունիքի մարզի Ներքին Խնձորեսկ գյուղի բնակիչ Նարեկ Սարդարյանին առևանգելու գործերով: Փաստաբանը ՄԻԵԴ է դիմել նաև ադրբեջանցի զինծառայողի կողմից 2016թ. դեկտեմբերի 29-ին Տավուշի մարզի Չինարի գյուղի դիրքերում սպանված 3 զինծառայողների գործերով, 2016թ.-ի ապրիլյան պատերազմի ժամանակ մի խումբ զոհված զինծառայողների, նաև՝ այդ օրերին բնակավայրերը ռմբակոծելու հետևանքով տուժած խաղաղ բնակիչների գործերով:

Азербайджанцы похитили из ЕСПЧ документы по делу Манвела Сарибекяна
9 сентября вступило в силу окончательное постановление Европейского суда по правам человека, принятое в 2010 г. по делу оказавшегося в плену у азербайджанцев, а затем убитого в Азербайджане Манвела Сарибекяна. 30 января этого года азербайджанская сторона обжаловала в Большой палате Евросуда решение ЕСПЧ по делу “Сарибекян и Балян против Азербайджана”. Рассмотрев жалобу, Евросуд оставил решение без изменений. От имени родителей М. Сарибекяна иск подал адвокат, специалист международного права Ара Казарян.
Дело Манвела Сарибекяна стало первым в ряду представленных в ЕСПЧ исков, которые касаются находящихся в Азербайджане армянских пленных и заложников. Иск был подан в 2011 г. На получение окончательного судебного постановления Европейского суда по правам человека потребовалось около девяти лет.
Решением ЕСПЧ было подтверждено, что М.Сарибекяна убили работники азербайджанской тюрьмы.
Азербайджан умышленно не провел расследование обстоятельств убийства, так как Сарибекян был армянином. То есть его убили из расистских побуждений. ЕСПЧ обязал Азербайджан выплатить родителям Манвела Сарибекяна 60.000 евро за нарушение его права на жизнь, а также провести расследование и наказать виновных, что, по словам адвоката, на сегодняшний день является для Азербайджана невыполнимым обязательством.
Напомним, что 11 сентября 2010 г. житель приграничного села Ттуджур Гегаркуникской области Армении, 20-летний Манвел Сарибекян (1990 г.р.) в неизвестных условиях был взят в плен вооруженными силами Азербайджанской Республики. Сарибекян искал в приграничной зоне Тавушской области заблудившийся скот и оказался на территории противника. Его родители уверены, что их сын не заблудился, а был похищен азербайджанцами на армянской территории.
Министерство обороны Азербайджана заявило, что Манвел – разведчик и был взят в плен в ходе осуществления армянами диверсионных действий на северо-востоке Нагорного Карабаха. Азербайджанцы организовали интервью с Сарибекяном, который назвал себя шпионом. Спустя полтора месяца, 5 октября, Минобороны и военная прокуратура этой страны распространили сообщение о том, что Сарибекян совершил в камере предварительного заключения самоубийство путем повешения.
Во время нахождения М.Сарибекяна в Азербайджане власти этой страны не разрешали представителям Международного Комитета Красного Креста встретиться с ним. 4 ноября тело Сарибекяна было обменено на находившегося в Армении азербайджанца Эльдара Тагиева, который являлся гражданским лицом.
Генпрокуратура Армении заявила, что в результате проведенной судмедэкспертизы выяснилось, что молодой человек подвергался пыткам и нечеловеческому обращению.
По словам адвоката Ара Казаряна, в постановлении ЕСПЧ имелась важная формулировка о том, что ратифицировавшие Европейскую конвенцию оба государства обязаны сотрудничать. Отсутствие между ними дипломатических отношений не является основанием для того, чтобы Азербайджан отказывался от сотрудничества с Арменией по случаям нарушения Конвенции, считает Евросуд. То есть если в указанных государствах происходят случаи нарушения основополагающих прав человека и Армения обращается к Азербайджану за правовой помощью, а тот отказывает, выдвигая предварительные условия для сотрудничества, то подобные аргументы не имеют правовой силы.
В интервью Hetq.am, которое А.Казарян дал несколько месяцев назад, он мельком коснулся исчезновения в Евросуде пакета по делу Сарибекяна. Сейчас, когда рассмотрение дела полностью завершено и уже нет сковывающих обстоятельств, адвокат подробно рассказал историю исчезновения документов:
“10 мая 2011 г. я представил в Евросуд заявление с просьбой зафиксировать этот день как дату подачи жалобы. В письме я также просил установить день подачи заявления. Обычно Евросуд отвечает в течение двух месяцев, и ответ мы должны были получить в июне. Прошло еще два месяца, а ответа все не было. 8 сентября я отправил в ЕСПЧ факс с просьбой в срочном порядке установить дату. Одновременно я занимался подготовкой жалобы”,- рассказал А. Казарян.
Не пришел ответ и на отправленный им факс. Однако 25 сентября Ара Казарян получил по почте письмо, в котором говорилось, что в июне ЕСПЧ направил ему ответ о том, что срок установлен до 10 июля. Затем отмечалось, что поскольку мы не получили ответ, то они устанавливают новый срок и дают два дня. Жалоба, по словам адвоката, уже была готова и отправлена в установленный срок.
После этого Казарян направил председателю Европейского Суда письмо, в котором сообщалось, что он не получил пакет суда и что все это очень подозрительно. “На факс вы тоже не ответили, а прислали ответ почтой, хорошо зная, что письмо дойдет до меня не раньше 15 дней”,- написал адвокат. Он сказал, что видит в происходящем умысел и считает, что кто-то похитил письмо из суда.
“Я знал, что азербайджанцы выкрали ответ ЕСПЧ. Потом подтвердилось, что письмо было вынесено из здания суда, но не было отправлено мне. Они рассчитывали на то, что я нарушу установленное судом время и пропущу 6-месячный срок для подачи жалобы, в результате чего дело не будет принято к рассмотрению. Они, видно, не подумали, что я обращусь с заявлением к председателю Евросуда”,- сказал Ара Казарян.
Он попросил председателя ЕСПЧ провести расследование и выяснить, где находится отправленный ему пакет и почему ответ на его факс пришел с опозданием. В Евросуде провели расследование и выяснили, что пакет все это время находился в Страсбурге, в здании ЕСПЧ. 25 декабря этого года Ара Казарян получил исчезнувшие из Евросуда бумаги, которые за день до этого были доставлены в Армению и на следующий день вручены ему.
“Мои подозрения подтвердились. Когда дело было уже коммуницировано, Азербайджан поднял шум, заявив, что я упустил 6-месячный срок. Евросуд в своем постановлении коснулся и этого вопроса, отметив, что мы направили жалобу в установленный срок”,- рассказал адвокат.
Помимо дела Манвела Сарибекяна специалист международного права Ара Казарян от имени родителей находящихся в Азербайджане армянских заложников представил в ЕСПЧ еще несколько жалоб по делам о похищении жителя села Бердаван Тавушской области Карена Казаряна и жителя села Неркин Хндзореск Сюникской области Нарека Сардаряна.
Адвокат обратился в ЕСПЧ и по делам трех военнослужащих, убитых азербайджанским военнослужащим на позициях близ села Чинари Тавушской области 29 декабря 2016 г., гибели во время апрельской войны 2016 г. группы военнослужащих, а также по делам пострадавших в тот период в результате бомбардировок населенных пунктов мирных жителей.