ՄԻԵԴ-ը կոմունիկացրել է Ադրբեջանում դատապարտված Կարեն Ղազարյանի գործը և կարևոր արձանագրումներ արել
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը (ՄԻԵԴ) կոմունիկացրել է Տավուշի մարզի Բերդավան գյուղի բնակիչ Կարեն Ղազարյանի գործը: Հիշեցնենք, որ վերջինս 2018 թվականի հուլիսից գտնվում է Ադրբեջանում, նրան այնտեղ ապօրինաբար դատապարտել են 20 տարվա ազատազրկման: Ադրբեջանում հայտնվելուց օրեր հետո նրա իրավահաջորդների ներկայացուցիչները դիմում են ուղարկել ՄԻԵԴ, և ահա այսօր հայտնի է դարձել, որ Եվրադատարանը կոմունիկացրել է Կարեն Ղազարյանի գործը, ինչը նշանակում է, որ սկսվել է գործի քննությունը, այսինքն՝ ՄԻԵԴ-ը ներկայացված դիմումում տեսել է այնպիսի խնդիրներ, որոնք առնվազն անհիմն չեն: Կարեն Ղազարյանի ծնողներ Արմեն Ղազարյանի և Աստղիկ Բայրամյանի շահերը ՄԻԵԴ-ում ներկայացնում են փաստաբաններ Արա Ղազարյանը, Արթուր Ղազարյանն ու Մերի Բաղդասարյանը:
Այս թեմայի վերաբերյալ զրուցել ենք Արա Ղազարյանի և Արթուր Ղազարյանի հետ:
Ինչպես նշում է Արա Ղազարյանը, որոշման կարևորությունը Ադրբեջանի կառավարությանն ուղղված հարցերի մեջ է, որոնք ներկայացվել են լայն ծավալով: Գործը կոմունիկացվել է կյանքի, խոշտանգումներից զերծ մնալու, արդար դատաքննության իրավունքների, ձերբակալության և կալանքի օրինականության, անձնական կյանքի, իրավական պաշտպանության միջոցների հոդվածներով:
«34-րդ հոդվածը (Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի-հեղ.) վերաբերում է անհատական գանգատ ներկայացնելու իրավունքին, քանի որ մենք նշել էինք, որ նա պահվում է առանց արտաքին աշխարհի հետ կապի: Մենք չգիտենք՝ նա ուզու՞մ է դիմել ՄԻԵԴ, թե՞ չի ուզում: Հնարավորություն չունենք նրա հետ խոսել: Հետևաբար, արդյոք դրանով պետությունը չի՞ խանգարում անձին դիմել Եվրոպական դատարան, երբ նույնիսկ հնարավորություն չի տալիս կապվել իր ծնողների հետ: Կարեն Ղազարյանին նույնիսկ զանգի հնարավորությունից են զրկել, իսկ դա նշանակում է, որ ինքը հնարավորություն չունի գանգատ ներկայացնելու: Դա շատ լուրջ խախտում է, պետությունը բարեխղճորեն չի կատարում միջազգային պայմանագիրը, սա միջազգային իրավունքի հանրաճանաչ նորմ է»,- ասում է Արա Ղազարյանը՝ ընդգծելով, որ Ադրբեջանը խախտում է Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիան՝ թույլ չտալով իր տրամադրության տակ եղած քաղաքացիներին դիմել Եվրոպական դատարան: Իսկ թե ինչու թույլ չի տալիս, ըստ Արա Ղազարյանի, պատճառը կապված է Կարեն Ղազարյանի շուրջ ստեղծված այն լեգենդի հետ, թե իբր նա դիվերսանտ է, այսինքն՝ կապի հնարավորության դեպքում այդ լեգենեդը պարզապես կփլվի:
Կարեն Ղազարյանի իրավահաջորդների ներկայացուցիչներն առանձնակի ուշադրություն են հրավիրում ՄԻԵԴ-ի կողմից Ադրբեջանի կառավարությանն ուղղած 12-րդ հարցի վրա: Արա Ղազարյանն ասում է, որ այս հարցից կարելի է հասկանալ, թե Եվրոպական դատարանը ինչ կարծիք ունի Ադրբեջանի վերաբերյալ այս գործի մասով:
Որոշման մեջ նշված 12-րդ հարցում ՄԻԵԴ-ը Ադրբեջանի կառավարությունից խնդրում է տրամադրել գործի վերաբերյալ ամբողջ ինֆորմացիան և փաստաթղթերը, ներառյալ Կարեն Ղազարյանի նախնական ձերբակալության վերաբերյալ ցանկացած որոշում կամ փաստաթուղթ, նրա նկատմամբ հարուցված քրեական գործի վերաբերյալ հաշվետվություն, նրա անունից արված հայտարարությունները, դատական նիստի արձանագրությունը, Զինվորական դատարանի որոշումը, այդ որոշման վերաբերյալ ցանկացած բողոք, և բողոքից հետո կայացված բոլոր որոշումները (եթե այդպիսիք կան), ինչպես նաև Կարեն Ղազարյանի առողջության վերաբերյալ բոլոր բժշկական տվյալները: ՄԻԵԴ-ը պահանջել է այս բոլոր փաստաթղթերը ներկայացնել օրիգինալ լեզվով և անգլերեն թարգմանությամբ:
«Չգիտեմ՝ Ադրբեջանի իշխանությունները ոնց են դուրս գալու սրա տակից: Սովորական գործերով այսպիսի հարց չի առաջադրվում: Դատավարությունից մենք բոլորս տեսել ենք ընդամենը մեկուկես րոպե, Կարենի կողքին փաստաբան չկար, կար դատախազ, ոստիկաններ, դահլիճ էլ էր երևում: Այսինքն՝ Եվրոպական դատարանն ուզում է պարզել՝ ողջ դատաքննությունը իսկապես եղե՞լ է, թե՞ ընդամենը իմիտացիա է եղել: Եթե եղել է, ապա կարող են հատորով վերցնել և ուղարկել»,- նշում է Արա Ղազարյանը: Վերջինիս խոսքով՝ Չինարիում զոհված երեք զինծառայողների սպանության գործով իրենք Ադրբեջանի կողմից ներկայացված կեղծ փաստաթղթեր էին հայտնաբերել, մասնավորապես՝ քննիչի հարցաքննության արձանագրությունը:
Կարեն Ղազարյանի գործին ՄԻԵԴ-ն առաջնահերություն է տվել, սակայն բովանդակային առումով, ինչպես նշում է Արա Ղազարյանը, իրենք տեսնում են Մանվել Սարիբեկյանի գործի ազդեցությունը: Այսինքն՝ «դառը փորձը» հաշվի առնելով՝ Ադրբեջանը փորձում է խուսանավել նախկին գործերով տեղի ունեցած զարգացումներից:
Կարեն Ղազարյանի իրավահաջորդների ներկայացուցիչներից մյուսը՝ Արթուր Ղազարյանն էլ ասում է՝ Ադրբեջանն էլ է հասկանում, որ հնարավոր չէ բոլորին որպես դիվերսանտ ներկայացնել:
«Եվրոպական դատարանի բոլոր փաստաթղթերը, որոնք Ադրբեջանը նույնպես ստանում է, նրանք հասկանում են, որ այդ լեգենդը պահելը գնալով դժվարանալու է: Մենք էլ ի սկզբանե ենթադրում էինք, որ եթե Կարեն Ղազարյանի նկատմամբ քրեական վարույթ սկսվի Ադրբեջանում, բազմաթիվ դատավարական խախտումներ են լինելու»,- նշում է Արթուր Ղազարյանը՝ հավելելով, որ իր համար անսպասելի էին Եվրոպական դատարանը այս տեսակի արձանագրումները:
«ՄԻԵԴ-ը կոնկրետ անդրադառնում է պաշտպանության իրավունքի խախտմանը: Այսինքն՝ մենք չգիտենք՝ ի վերջո այնտեղ Կարեն Ղազարյանին պաշտպան տրամադրվե՞լ է, թե՞ ոչ: Եթե տրամադրվել է, ապա նա ինչպես է շփվել պաշտպանի հետ: Ճիշտ թարգմանություն արվե՞լ է, թե՞ ոչ: Եթե պաշտպան ունեցել է, ապա ծնողները գոնե մի անգամ հնարավորություն պետք է ունենային կապվել այդ պաշտպանի հետ՝ հասկանալու համար, թե իրենց որդին ինչում է մեղադրվում: Սա այն հիմնարար իրավունքներն են, որոնք մեղադրյալն ունի: Ստացվում է, որ այն փաստական հանգամանքները, որոնք մենք ներկայացրել ենք Եվրոպական դատարան, դատարանի համար ավելի հիմնավոր էին»,- ասում է Արթուր Ղազարյանը:
Արա Ղազարյանը Մանվել Սարիբեկյանի գործի ազդեցությունն է համարում նաև Ադրբեջանի կառավարությանն ուղղված ՄԻԵԴ-ի առաջին հարցը, որում ասվում է՝ այս գործում խախտվե՞լ է արդյոք Կարեն Ղազարյանի կյանքի իրավունքը՝ երաշխավորված Կոնվենցիայի երկրորդ հոդվածով: Մասնավորապես՝ Կարեն Ղազարյանը ձերբակալման, դատավարության կամ ազատազրկման ընթացքում բախվե՞լ է կյանքի համար վտանգավոր իրավիճակի՝ հաշվի առնելով նրա մտավոր հաշմանդամությունը և Ադրբեջանում հայերի նկատմամբ ենթադրյալ ատելության մթնոլորտը:
«Սա Սարիբեկյանի գործի ազդեցությունն է, որովհետև այդ գործով առաջին անգամ հաստատվեց, որ նրան ռազմական ոստիկանության աշխատակիցները սպանել են ամենայն հավանականությամբ միայն այն բանի համար, որ նա հայ է»,- ասում է Արա Ղազարյանը:
ՄԻԵԴ-ի որոշումից հայտնի է դառնում նաև, որ 2018 թվականի նոյեմբերի 19-ին Հայաստանի ազգային անվտանգության ծառայությունը հարուցված քրեական գործի շրջանակներում, հղում անելով Անկախ պետությունների համագործակցության (ԱՊՀ) 1993թ. հունվարի 23-ի՝ քաղաքացիական, ընտանեկան և քրեական գործերով իրավական օգնության և իրավական հարաբերությունների մասին կոնվենցիային, իրավական օգնության խնդրանքով դիմել է Ադրբեջանի գլխավոր դատախազությանը: Ի պատասխան՝ Ադրբեջանի գլխավոր դատախազը նամակ է ուղարկել ԱՊՀ գլխավոր դատախազների համակարգող խորհրդին՝ նշելով, որ Ադրբեջանը պատրաստ է դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատել և համագործակցել դատախազության հետ, եթե Հայաստանը վերջ տա ադրբեջանական տարածքների օկուպացիային: Կարեն Ղազարյանի իրավահաջորդների ներկայացուցիչները պարզապես ծիծաղելի են համարում Ադրբեջանի գլխավոր դատախազի պատասխանը:
Փաստաբանները հույս ունեն, որ գործը դրական ելք կունենա, և Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը կարձանագրի Կարեն Ղազարյանի նկատմամբ թույլ տված խախտումները:

ЕСПЧ коммуницировал дело осужденного в Азербайджане Карена Казаряна и зафиксировал важные обстоятельства
Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) коммуницировал дело жителя села Бердаван Тавушской области Армении Карена Казаряна. Последний с июля 2018 г. находится в Азербайджане, где его незаконно осудили к 20 годам лишения свободы. Спустя несколько дней после появления Казаряна в Азербайджане представители его правопреемников обратились с иском в ЕСПЧ. Сегодня стало известно, что Евросуд коммуницировал дело Карена Казаряна, а это значит, что начался процесс рассмотрения дела. Иными словами, в полученном иске ЕСПЧ усмотрел такие проблемы, которые по меньшей мере не лишены оснований. В Евросуде интересы родителей Карена Казаряна – Армена Казаряна и Астхик Байрамян – представляют адвокаты Ара Казарян, Артур Казарян и Мери Багдасарян.
Об этом деле мы побеседовали с Ара Казаряном и Артуром Казаряном.
По словам Ара Казаряна, важность решения заключается в адресованных правительству Азербайджана вопросах, которые представлены в широком объеме. Дело коммуницировано по статьям о правах на жизнь, справедливое судебное разбирательство, личную жизнь, о запрете на применение пыток, о правовой защите, законности задержания и ареста.
“Статья 34 (Европейской конвенции по правам человека. – Авт.) касается права на подачу индивидуальной жалобы, поскольку, как мы отметили, Карен Казарян содержится без связи с внешним миром. Мы не знаем, хочет ли он обратиться в ЕСПЧ или нет, не мешает ли тем самым государство лицу обратиться в Европейский суд, поскольку даже не предоставляет ему возможность связаться с родителями. Карена Казаряна лишили даже права на звонок, а это значит, что он не может подать жалобу. Это очень серьезное нарушение. Государство не выполняет добросовестно международный договор, между тем это общеизвестная международная норма”,- отмечает Ара Казарян, подчеркивая, что Азербайджан, не разрешая находящимся у него гражданам, обращаться в Европейский суд, тем самым нарушает Европейскую конвенцию по правам человека. А причины отказа обусловлены созданной Азербайджаном легендой о том, что Казарян якобы диверсант. Между тем в случае предоставления ему связи эта легенда будет разрушена, утверждает наш собеседник.
Представители правопреемников Карена Казаряна обращают особое внимание на адресованный правительству Азербайджана 12-й вопрос. По словам адвоката, из этого вопроса можно понять, какое мнение сложилось у Евросуда об Азербайджане в связи с этим делом.
В изложенном в решении 12-ом вопросе ЕСПЧ просит правительство Азербайджана предоставить всю информацию и все документы по данному делу, включая любое решение или документ о предварительном аресте Карена Казаряна, отчет о возбужденном против него уголовном деле, сделанные от его имени заявления, протокол судебного заседания, решение Военного суда, любую жалобу на это решение и все те решения, которые были приняты после подачи жалобы (если таковые имеются), а также все медицинские данные о состоянии здоровья Карена Казаряна.
ЕСПЧ потребовал предоставить все документы на языке оригинала и в переводе на английский.
“Я не знаю, как власти Азербайджана выкрутятся из этой ситуации. Впечатление о судебном процессе мы составили по видеозаписи, которая длилась полторы минуты. Рядом с Кареном не было адвоката. Были прокурор, полицейские, можно было видеть зал. То есть Евросуд хочет понять, судебный процесс действительно проводился или была всего лишь его имитация. Если судебный процесс был проведен, то можно сразу взять и отправить тома дела”,- отметил Ара Казарян. По его словам, по делу об убийстве погибших в селе Чинари трех военнослужащих они обнаружили представленные Азербайджаном поддельные документы, в частности, протокол допроса следователя.
ЕСПЧ отдал предпочтение делу Карена Казаряна, однако в содержательном плане адвокат усматривает влияние дела Манвела Сарибекяна. То есть Азербайджан, учитывая горький опыт, пытается уклониться от тех процессов, которые имели место по предыдущим делам.
По словам второго представителя правопреемников Карена Казаряна, адвоката Артура Казаряна, Азербайджан тоже понимает, что невозможно представлять всех диверсантами.
“Азербайджан, который получает все документы Евросуда, понимает, что поддерживать придуманную им легенду становится все труднее. Мы изначально предполагали, что если в Азербайджане против Карена Казаряна будет возбуждено уголовное производство, то нужно ждать многочисленных судопроизводственных нарушений”,- сказал Артур Казарян, добавив, что для него констатация Европейским судом всех указанных обстоятельств стала неожиданностью.
“ЕСПЧ касается конкретно нарушения права на защиту. То есть мы не знаем предоставили Карену Казаряну защитника или нет. Если предоставили, как он с ним общался, правильно ли ему переводили. Если у Карена был защитник, то его родители хотя бы один раз могли связаться с ним, чтобы понять, в чем обвиняют их сына. Это основополагающие права обвиняемого. Получается, что фактические обстоятельства, которые мы предоставили ЕСПЧ, были признаны обоснованными”,- сказал Артур Казарян.
По мнению его коллеги, влияние дела Манвела Сарибекяна проявляется в адресованном Евросудом правительству Азербайджана первом вопросе: нарушено ли этим делом право Карена Казаряна на жизнь, гарантированное 2-ой статьей Конвенции? В частности, сталкивался ли Карен Казарян во время ареста, судебного процесса или лишения свободы с опасной для его жизни ситуацией, учитывая наличие у него интеллектуальной инвалидности и существующую в Азербайджане атмосферу предполагаемой ненависти к армянам.
“Это влияние дела Сарибекяна, которым впервые было подтверждено, что сотрудники военной полиции, по всей видимости, убили его только за то, что он был армянином”,- сказал Ара Казарян.
Из решения ЕСПЧ становится известно, что в рамках возбужденного 19 ноября 2018 г. уголовного дела Служба национальной безопасности Армении, ссылаясь на Конвенцию СНГ о правовой помощи по гражданским, семейным и уголовным делам и правовых отношениях, обратилась в Генпрокуратуру Азербайджана с просьбой о правовой помощи. В ответ генпрокурор этой страны направил Координационному совету генпрокуроров СНГ письмо, в котором говорилось, что Азербайджан готов установить дипломатические отношения и сотрудничество с прокуратурой Армении, если эта страна прекратит оккупацию азербайджанских территорий. Представители правопреемников Карена Казаряна считают ответ генпрокурора Азербайджана смехотворным.
Адвокаты надеются, что дело будет иметь положительный исход, и Европейский суд по правам человека зафиксирует нарушения, которые были допущены в отношении Карена Казаряна.