Ֆրանսիայի Սենատը Արցախի անկախությունը ճանաչելու անհրաժեշտության մասին բանաձեւ ընդունեց
Ֆրանսիայի Սենատն այսօր՝ նոյեմբերի 25-ին, 305 կողմ եւ 1 դեմ ձայնով ընդունեց Արցախի անկախությունը ճանաչելու անհրաժեշտության մասին բանաձեւ, որը Սենատի 5 քաղաքական խմբակցություններ քվեարկության էին ներկայացրել նոյեմբերի 18-ին։
Բաց, հանրային քվեարկությամբ (մասնակցել է Սենատի 336 անդամ) ընդունված բանաձեւը, հիշեցնենք, իրավական պարտադիր ուժ չունի կառավարության համար։ Այն պարզապես կոչ է անում կառավարությանը «ճանաչել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը և այդ ճանաչումը դարձնել տևական խաղաղության հաստատման բանակցությունների գործիք»։
Բանաձևը, ի թիվս այլ դրույթների, ներառում է հետևյալ առանցքային կետերը.
-առաջարկում է կառավարությանը ճանաչել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը,
-դատապարտում է Թուրքիայի և օտարերկրյա վարձկանների աջակցությամբ Ադրբեջանի իրականացրած ագրեսիան ու պահանջում ադրբեջանական զորքերի դուրսբերում սեպտեմբերի 27-ից ի վեր պատերազմական գործողությունների արդյունքում գրավված տարածքներից,
-պահանջում է կառավարությունից գործադրել բոլոր հնարավոր ջանքերը Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում բանակցային գործընթացի վերսկսման համար, ինչը կապահովի 1994 թվականի հաստատված սահմանների վերականգնումը, հայ բնակչության անվտանգությունը և տեղահանված անձանց վերադարձը, ինչպես նաև կպաշտպանի հայկական մշակութային ու կրոնական ժառանգությունը։
-հիշատակելով ադրբեջանական իշխանությունների կողմից Սումգայիթի, Կիրովաբադի, Բաքվի և Մարաղայի հայկական ջարդերը և հղում անելով Ռասիզմի և անհանդուրժողականության դեմ եվրոպական հանձնաժողովի (ԵԽ) ու Ռասայական խտրականության հարցերով ՄԱԿ կոմիտեի (CERD)` Ադրբեջանի վերաբերյալ զեկույցներին, արձանագրվում է Ադրբեջանում հայ բնակչության ապրելու անհնարինությունը։
Բանաձեւը ներկայացրեց դրա համահեղինակ, սենատոր Բրունո Ռըտայուն։ Գրեթե երկու ժամ տեւած քննարկմանը ելույթ ունեցավ 12 սենատոր, ապա եզրափակիչ խոսքով հանդես եկավ Ֆրանսիայի Եվրոպայի եւ արտաքին գործերի պետքարտուղար Ժան-Բատիստ Լը Մուանը, որը պատասխանեց սենատորների առաջադրած հարցերին եւ մտահոգություններին։ Պետնախարարի խոսքով՝ Արցախի անկախության միակողմանի ճանաչումը Ֆրանսիայի կողմից արդյունավետ չէ, Ֆրանսիան այդպիսով, որպես Մինսկի խմբի համանախագահ, կկորցնի ազդեցությունը հակամարտության կողմերից մեկի վրա եւ դա դրական հետեւանքներ կարող է չունենալ հենց Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի վրա։

Сенат Франции принял резолюцию о необходимости признания независимости Арцаха
Сегодня, 25 ноября, Сенат Франции принял резолюцию о необходимости признания независимости Арцаха, которую пять политических фракций вынесли на голосование 18 ноября. В поддержку документа проголосовали 305 сенаторов, против – один.
Напомним, что резолюция, которая была принята открытым голосованием (в нем участвовали 336 членов Сената), не имеет обязательной правовой силы для правительства. Это всего лишь призыв к правительству “признать Нагорно-Карабахскую Республику и сделать это признание инструментом переговоров по установлению длительного мира”.
В резолюции в числе прочих положений правительству предлагается признать Нагорно-Карабахскую Республику, осуждается агрессия и содержится требование вывести азербайджанские войска с территорий, которые были захвачены в ходе начавшихся 27 сентября военных действий. Также содержится призыв к правительству приложить все возможные усилия для возобновления переговорного процесса в рамках сопредседательства Минской группы, что обеспечит восстановление установленных в 1994 году границ, безопасность армянского населения и возвращение перемещенных лиц, а также защитит армянское культурное и религиозное наследие.
Упоминая об организованных азербайджанскими властями армянских погромах в Сумгаите, Кировабаде, Баку и Мараге, ссылаясь на доклады по Азербайджану Европейской комиссии по борьбе с расизмом и нетерпимостью (СЕ) и Комитета по ликвидации расовой дискриминации (CERD), констатируется невозможность проживания армянского населения в Азербайджане.
Резолюцию представил ее соавтор, сенатор Брюно Ретайо. В ходе длившегося почти двухчасового обсуждения выступили 12 сенаторов, после чего с заключительным словом выступил госсекретарь при МИД Франции Жан-Батист Лемуан, который ответил на вопросы сенаторов и выраженную ими обеспокоенность.
Госминистр отметил, что одностороннее признание Францией независимости Арцаха не даст результата, поскольку тем самым Франция как сопредседатель Минской группы потеряет свое влияние на одну из сторон конфликта, что не может иметь положительные последствия в первую очередь для народа Нагорного Карабаха.