Ֆրանսիայի սենատում Արցախի անկախության ճանաչման բանաձևի նախագիծ է ներկայացվել
Այսօր՝ նոյեմբերի 18-ին, Փարիզի քաղաքապետարանի կողմից Արցախի Հանրապետության ճանաչման մասին կոչը ընդունելուց մի քանի ժամ անց Ֆրանսիայի Հանրապետության Սենատը որոշում է կայացրել «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ճանաչման անհրաժեշտության մասին» բանաձեւի նախագիծ քվեարկության ներկայացնել: Այս մասին հայտնում է Արցախի արտգործնախարար Մասիս Մայիլյանը:
«Նախագիծը ստորագրել են Սենատի առաջին ամենախոշոր 5 քաղաքական խմբակցությունների նախագահները, ինչը խորհրդանշում է Ֆրանսիայի Սենատում Արցախի անկախության մասին համընդհանուր միաձայնությունը»,- նշել է Մայիլյանը:
Սենատում նախագիծը կքննարկվի նոյեմբերի 25-ին։ «Միայն անկախությունը կարող է կայուն կերպով երաշխավորել Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության իրավունքներն ու ազատությունները` թուրքական իսլամիստական նվաճողականության դեմ հանդիման»,-իր թվիթերյան հաշվում գրել է նախագծի համահեղինակ, ֆրանսիացի սենատոր Բրունո Ռետայրոն:

В Сенат Франции поступил проект резолюции о признании независимости Арцаха
18 ноября, спустя несколько часов после того, как мэрия Парижа выступила с призывом признать независимость Республики Арцах, Сенат Французской Республики принял решение вынести на голосование проект резолюции “О необходимости признания Нагорно-Карабахской Республики”. Об этом сообщил министр иностранных дел Арцаха Масис Маилян.
“Проект подписали председателя пяти наиболее крупных политических фракций, что символизирует единогласие по вопросу независимости Арцаха”,- отметил Маилян.
В Сенате проект будет вынесен на голосование 25 ноября. “Только независимость может стабильно гарантировать права и свободы населения Нагорного Карабаха, стоящего лицом к лицу с турецким исламистским экспансионизмом”,- написал в своем микроблоге в Твиттере соавтор проекта, французский сенатор Бруно Тетайро.