Բերձորի բնակիչներին հորդորում են տարհանվել անվտանգության նկատառումներից ելնելով
Բերձորում բնակիչներից ահազանգեր ենք ստանում, որ իրենց հրահանգում են տարհանվել։ Ֆեյսբուքյան տարբեր խմբերում ևս ակտիվ քննարկվում է Բերձորը Ադրբեջանին հանձնելու լուրը։ Այս պահին Բերձորով (Լաչինով) է անցնում Գորիս-Ստեփանակերտ ճանապարհը եւ Հայաստանը Արցախին կապող միջանցքը, որը գտնվում է ռուս խաղաղապահների հսկողության տակ։
Պատերազմը դադարեցնելու մասին եռակողմ հայտարարության համաձայն՝ Լաչինի շրջանը մինչև 2020 թվականի դեկտեմբերի 1-ը պիտի անցնի Ադրբեջանին։ Կառավարության հրապարակած՝ Ադրբեջանին հանձնվելիք համայնքների ցանկում, սակայն, Բերձոր քաղաքը ներառված չէ։
«Հետքը» կապ հաստատեց Քաշաթաղի շրջանի վարչակազմի ղեկավարի ժամանակավոր պաշտոնակատար Մուշեղ Ալավերդյանի հետ։ Վերջինս նշեց, որ բնակիչները տարհանվում են անվտանգության նկատառումներից ելնելով։ Ալավերդյանն ասաց, որ Բերձորում փոքրաթիվ հայկական վարչական իշխանություն շատ հնարավոր է, որ լինի, բայց ցանկալի է, որ քաղաքացիական բնակչություն չլինի, Բերձորի հետագա կարգավիճակի մասին տեղեկություն դեռևս հայտնի չէ։
Հարցին` պատերազմը դադարեցնելու մասին նոյեմբերի 9-ին ստորագրված հայտարարության համաձայն ադրբեջանական կողմին հանձնվող տարածքների մեջ արդյոք նշվա՞ծ էր Բերձորը, վարչակազմի ղեկավարը պատասխանեց, որ չի ընթերցել համաձայնագիրը և չգիտի՝ Բերձորը կա՞ ցանկում, թե ոչ։
«Բերձոր քաղաքի բնակիչները տարհանվում են իրենց ցանկությամբ ու, մեծ հաշվով, միմիայն իմ պատասխանատվությամբ։ Հաշվի առնելով հարավային կողմի ցավալի փորձը՝ ես մեր բնակիչներին խորհուրդ եմ տալիս, որ տարհանվեն»,֊ասաց նա։
Ալավերդյանի հավաստմամբ, բնակիչների տեղահանում կատարվում է անվտանգության նկատառումներից ելնելով։ Տարածքում ադրբեջանցիներ չեն լինելու, բայց քանի որ մեծաթիվ զորք ու ուժային կառույցներ Բերձորում չեն լինի, 2.5 կմ հեռավորությունը շատ վտանգավոր է խաղաղ բնակչության ապրելու համար։
Նա ասաց նաև, որ բնակչությանը տեղեկացրել է տարհանման մասին բոլոր հնարավոր միջոցներով։
Պաշտոնական տեղեկատվություն ստանալու համար զանգահարել ենք նաև Արցախի նախագահի մամուլի խոսնակ Վահրամ Պողոսյանին, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի խոսնակ Մանե Գևորգյանին, Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպան Արտակ Բեգլարյանին, պաշտպանության նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչություն, բայց մեր բոլոր զանգերը մնացել են անպատասխան։
Կամավորական հիմունքներով Արցախից տեղահանված բնակիչների իրերը տեղափոխելու աշխատանքների մասնակիցներից Հակոբ Միկոյանը մեզ պատմեց, որ նոյեմբերի 23֊ին է վերադարձել է Բերձորից՝ իր հետ բերելով բնակիչներին և իրենց գույքը։ Այս պահին էլ նա Բերձորի ճանապարհին է։ Նրա փոխանցմամբ՝ բնակիչներին հորդորել են տեղահանվել։ Հակոբը նշեց, որ բնակիչների շրջանում խոսակցություններ են շրջանառվում, որ Բերձորը դադարելու է լինել հայկական, և որ վարչական տարածքը ևս ղեկավարելու են ադրբեջանցիները։

Жителей Бердзора призывают эвакуироваться в целях безопасности
Мы получили от жителей города Бердзора тревожные сообщения о том, что им порекомендовали эвакуироваться. Информация о передаче Бердзора Азербайджану активно обсуждается и в Фейсбуке. В данный момент через Бердзор (то есть Лачин) проходит трасса Горис-Степанакерт и коридор, связывающий Армению с Арцахом, который находится под контролем российских миротворцев.
Согласно трехстороннему заявлению о прекращении войны, до 1 декабря 2020 г. Лачинский район должен отойти Азербайджану, однако в опубликованном правительством списке общин, подлежащих передаче азербайджанской стороне, город Бердзор не указан.
Hetq.am связался с врио руководителя администрации Кашатахского района Мушегом Алавердяном. Тот отметил, что жителей эвакуируют из соображений безопасности. По словам Алавердяна, в Бердзоре, возможно, будет действовать малочисленная армянская администрация, однако желательно, чтобы гражданское население отсутствовало. Информации о будущем статусе Бердзора пока нет.
На вопрос, указан ли Бердзор в списке территорий, которые должны быть переданы азербайджанской стороне, административный руководитель ответил, что не располагает подобными данными.
“Жители города Бердзор эвакуируются по своему желанию и только под мою ответственность. Учитывая печальный опыт южного участка, я порекомендовал нашим жителям эвакуироваться»,- сказал Мушег Алавердян.
По его словам, азербайджанцев на данной территории не будет, но поскольку не будет и многочисленного войска, а также силовых структур, то расстояние в 2,5 км очень опасно для проживания здесь мирного населения.
Для получения официальной информации мы позвонили пресс-секретарю президента Арцаха Ваграму Погосяну, пресс-секретарю премьер-министра Армении Мане Геворкян, Защитнику прав человека Арцаха Артаку Бегларяну, в управление информации и по связям с общественностью Минобороны, однако все наши звонки остались без ответа.
Волонтер Акоп Микоян, который помогал перемещенным жителям Арцаха превозить их имущество, рассказал нам, что 23 ноября вернулся из Бердзора, привезя с собой местных жителей и их вещи. По его словам, людям порекомендовали эвакуироваться. Акоп также сообщил, что среди местных ходят слухи о том, что Бердзор тоже переходит к азербайджанцам.