Բերձորի բնակիչներին հորդորում են տարհանվել անվտանգության նկատառումներից ելնելով
Բերձորում բնակիչներից ահազանգեր ենք ստանում, որ իրենց հրահանգում են տարհանվել։ Ֆեյսբուքյան տարբեր խմբերում ևս ակտիվ քննարկվում է Բերձորը Ադրբեջանին հանձնելու լուրը։ Այս պահին Բերձորով (Լաչինով) է անցնում Գորիս-Ստեփանակերտ ճանապարհը եւ Հայաստանը Արցախին կապող միջանցքը, որը գտնվում է ռուս խաղաղապահների հսկողության տակ։
Պատերազմը դադարեցնելու մասին եռակողմ հայտարարության համաձայն՝ Լաչինի շրջանը մինչև 2020 թվականի դեկտեմբերի 1-ը պիտի անցնի Ադրբեջանին։ Կառավարության հրապարակած՝ Ադրբեջանին հանձնվելիք համայնքների ցանկում, սակայն, Բերձոր քաղաքը ներառված չէ։
«Հետքը» կապ հաստատեց Քաշաթաղի շրջանի վարչակազմի ղեկավարի ժամանակավոր պաշտոնակատար Մուշեղ Ալավերդյանի հետ։ Վերջինս նշեց, որ բնակիչները տարհանվում են անվտանգության նկատառումներից ելնելով։ Ալավերդյանն ասաց, որ Բերձորում փոքրաթիվ հայկական վարչական իշխանություն շատ հնարավոր է, որ լինի, բայց ցանկալի է, որ քաղաքացիական բնակչություն չլինի, Բերձորի հետագա կարգավիճակի մասին տեղեկություն դեռևս հայտնի չէ։
Հարցին` պատերազմը դադարեցնելու մասին նոյեմբերի 9-ին ստորագրված հայտարարության համաձայն ադրբեջանական կողմին հանձնվող տարածքների մեջ արդյոք նշվա՞ծ էր Բերձորը, վարչակազմի ղեկավարը պատասխանեց, որ չի ընթերցել համաձայնագիրը և չգիտի՝ Բերձորը կա՞ ցանկում, թե ոչ։
«Բերձոր քաղաքի բնակիչները տարհանվում են իրենց ցանկությամբ ու, մեծ հաշվով, միմիայն իմ պատասխանատվությամբ։ Հաշվի առնելով հարավային կողմի ցավալի փորձը՝ ես մեր բնակիչներին խորհուրդ եմ տալիս, որ տարհանվեն»,֊ասաց նա։
Ալավերդյանի հավաստմամբ, բնակիչների տեղահանում կատարվում է անվտանգության նկատառումներից ելնելով։ Տարածքում ադրբեջանցիներ չեն լինելու, բայց քանի որ մեծաթիվ զորք ու ուժային կառույցներ Բերձորում չեն լինի, 2.5 կմ հեռավորությունը շատ վտանգավոր է խաղաղ բնակչության ապրելու համար։
Նա ասաց նաև, որ բնակչությանը տեղեկացրել է տարհանման մասին բոլոր հնարավոր միջոցներով։
Պաշտոնական տեղեկատվություն ստանալու համար զանգահարել ենք նաև Արցախի նախագահի մամուլի խոսնակ Վահրամ Պողոսյանին, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի խոսնակ Մանե Գևորգյանին, Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպան Արտակ Բեգլարյանին, պաշտպանության նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչություն, բայց մեր բոլոր զանգերը մնացել են անպատասխան։
Կամավորական հիմունքներով Արցախից տեղահանված բնակիչների իրերը տեղափոխելու աշխատանքների մասնակիցներից Հակոբ Միկոյանը մեզ պատմեց, որ նոյեմբերի 23֊ին է վերադարձել է Բերձորից՝ իր հետ բերելով բնակիչներին և իրենց գույքը։ Այս պահին էլ նա Բերձորի ճանապարհին է։ Նրա փոխանցմամբ՝ բնակիչներին հորդորել են տեղահանվել։ Հակոբը նշեց, որ բնակիչների շրջանում խոսակցություններ են շրջանառվում, որ Բերձորը դադարելու է լինել հայկական, և որ վարչական տարածքը ևս ղեկավարելու են ադրբեջանցիները։

Berdzor Residents Told to Evacuate for Security Reasons
Residents of Berdzor (Lachin) have been calling the Hetq office saying that they’ve been instructed to leave the town.
The social web is also abuzz with such news. The town's population was estimated at 1,900 in 2015.
The Goris-Stepanakert road and the corridor connecting Armenia to Artsakh pass through Berdzor (Lachin), which is under the control of Russian peacekeepers.
According to the trilateral declaration on the cessation of the war, the Lachin region must pass to Azerbaijan by December 1, 2020. However, the city of Berdzor is not included in the list of communities to be handed over to Azerbaijan published by the government.
Hetq contacted Mushegh Alaverdyan, the acting head of Artsakh’s Kashatagh District Administration.
Alaverdyan said residents are being evacuated due to security reasons.
He said that it is very possible that there will be a small Armenian administrative center in Berdzor, but it is desirable that there is no civilian population, adding that information about the further status of Berdzor is not known yet.
As to whether Berdzor was mentioned in the territories handed over to Azerbaijan Alaverdyan said he hadn’t read the truce agreement.
"The residents of Berdzor are being evacuated on their own desire and, by and large, only on my instructions. Given the painful experience of what happened in the south, I advise our residents to evacuate," he said.
Alaverdyan said residents are being evacuated for security reasons, even though Azerbaijani troops will not enter the region. Russian peacekeepers are to monitor a five-kilometer wide corridor linking Armenia and Nagorno Karabakh.
All our calls to Artsakh Presidential Spokesperson Vahram Poghosyan, Prime Minister Nikol Pashinyan's spokesman Maneh Gorgyan, Artsakh Human Rights Defender Artak Beglaryan, the Armenian Ministry of Defense Information and Public Relations Department have gone unanswered.
Hakob Mikoyan, one of those volunteering to help move belongings of displaced Artsakh residents, told Hetq that he returned from Berdzor on November 23. He’s now on his way back.
Mikoyan says that Berdzor residents were instructed to evacuate, adding that rumors are circulating among the residents that Berdzor will also be transferred to Azerbaijani administrative control