ԶՈՒ ԳՇ պետի տեղակալը` Սոթքի հանքավայրի տարածքում ադրբեջանցիների հայտնվելու մասին
Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետի տեղակալ Տիրան Խաչատրյանը շտաբում նոյեմբերի 26-ի կեսգիշերին հրավիրված ասուլիսին բացատրեց Սոթքի հանքավայրի տարածքում ադրբեջանական զորքի հայտնվելու պատճառները: Խաչատրյանի խոսքով` հանքի կեսը Հայաստանի տարածքում է, մյուս կեսը` Ադրբեջանի:
Շտաբի պետի տեղակալը հիշեցրեց, որ ըստ նոյեմբերի 10-ին ստորագրված եռակողմ հայտարարության` հայկական զինված ուժերը և այդ տարածքի ազգաբնակչությունը երկարաձգված ժամկետով ամսի 25-ին Քարվաճառի շրջանից ամբողջությամբ դուրս եկած պետք է լինեին, ինչն էլ իրականացվել է:
«Զորքերի հետ կապված աշխատանքներն իրականացվել են նախապես պլանավորված բնույթով, ես մանրամասների մեջ չխորանամ, թե ինչ կարգով է իրականացվել, ինչ հերթականությամբ, ինչպիսի պատսպարման խնդիրներ է լուծվել: Խնդիրը, որ ստիպեց մեզ անդրադառնալ այդ հարցին, կապված է ԶԼՄ-ներում հնչեցված լուրերին` Սոթքի տարածաշրջանում, նաև «Գեոպրոմայնինգ» ռուսական կազմակերպության կողմից շահագործվող ոսկու հանքի տարածքում իրականացվածին»,- ասաց Տիրան Խաչատրյանը: Շտաբի պետի տեղակալի խոսքով` լուրերը, թե ադրբեջանական զորքերը ներխուժել են Հայաստանի տարածք, իրականությանը չեն համապատասխանում:
«Էս հանքի և ընդհանրապես տարածաշրջանի հետ կապված ռուսական կողմից նախապես ձեռնարկվել էին անվտանգային միջոցառումներ տարածքի պաշտպանության համար, պետական սահմանը հանքի եզրագծով ցանկապատվել էր, ճանապարհի վրա տեղադրվել անցակետ: Սա կատարվել է ռուսական կողմի ուժերով և իրենց անվտանգության խնդիրները լուծելու նպատակներից ելնելով»,- ասաց նա:
Գլխավոր շտաբի ներկայացուցչի խոսքով` այդ խնդրի իրականացման հարցում Հայաստանի զինված ուժերն ընդգրված չեն եղել, աշխատանքներն իրականացվել են ռուսական ընկերության նախաձեռնությամբ ու ուժերով:
Ադրբեջանական զորքերը Քարվաճառի տարածք մտնելուց հետո հանդիպելով այդ արգելափակոցներին խնդիր են բարձրացրել, որ այն իրենց տարածքն է, և այդ տարածքը պետք է լքեն այն ուժերը, որոնք տարածքի պահպանություն են իրականացնում:
«Ռուսական կողմի և Ադրբեջանը ներկայացնող զինվորականների հետ բավական երկար բանակցություններ են եղել, թե ինչ համաձայնություն են ձեռք բերել և հետագայում ինչ զարգացում կունենան, չեմ կարող ասել, պահպանության գոտուց համապատասխան անձնակազմը դուրս է եկել»,- ասաց նա:
Տիրան Խաչատրյանը վստահեցրեց, որ զինված ուժերը պահպանություն են իրականացնում Հայաստանի պետական սահմանի` նախկինում գոյություն ունեցող եզրագծով, որևէ տեղ պետական սահմանից հետ տեղադրված դիրքեր չկան:
Հանքի հետագա շահագործման վերաբերյալ գլխավոր շտաբի ներկայացուցիչը տեղեկատվություն չուներ` ասելով, թե չգիտի հանքի սեփականատերերն ինչ պայմանավորվածություններ ունեն հակադիր կողմի ներկայացուցիչների հետ:

Замначальника Генштаба ВС о появлении азербайджанцев на территории Соткского месторождения
Заместитель начальника Генштаба Вооруженных сил РА Тиран Хачатрян на созванном в полночь 26 ноября брифинге объяснил причины появления азербайджанских военных на территории Соткского месторождения. Хачатрян пояснил, что одна часть месторождения находится на территории Армении, другая – на территории Азербайджана.
Замначальника ГШ напомнил о том, что в соответствии с подписанным 10 ноября трехсторонним заявлением армянские вооруженные силы и проживающее на данной территории население к 25 ноября должны были полностью покинуть Карвачарский район, что и было сделано.
“Работы, связанные с войсками, были проведены по плану. Проблема связана с появившимися в СМИ сведениями о тех событиях, которые произошли в районе Сотка и на территории месторождения, которое эксплуатирует российская компания “Геопромайнинг”,- сказал Т.Хачатрян. По его словам, сведения о том, что азербайджанские войска ворвались на территорию Армении, не соответствуют действительности.
“Российская сторона заранее приняла меры безопасности, связанные с защитой месторождения и района в целом: вдоль гоударственной границы возведена ограда, установлен пропускной пункт. Это сделано силами российской стороны с целью решения проблем их безопасности”,- отметил Тиран Хачатрян.
По его словам, в решение этой проблемы вооруженные силы Армении не участвовали, работы были проведены по инициативе российской компании.
Прибывшие на территорию Карвачара азербайджанские военные, увидев возведенные преграды, заявили, что это их территория и что охраняющие ее силы должны уйти.
“Переговоры между российскими и азербайджанскими военными продолжались довольно долго. Я не могу сказать, о чем они договорились и какие процессы могут произойти в дальнейшем. Соответствующий контингент покинул охранную зону”,- сказал замначальника Генштаба.
Тиран Хачатрян заверил, что вооруженные силы охраняют ту линию государственной границы Армении, которая существовала раньше. Никакого отхода от госграницы не было.
Что касается дальнейшей эксплуатации месторождения, то представитель Генштаба не располагал такими сведениями. Он также не знал, о чем собственники месторождения договорились с представителями противоположной стороны.