«Եռակողմ հայտարարության մեջ կան կետեր, որոնք պետք է քննարկվեն Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում». Ֆրանսիայի ԱԳՆ պետքարտուղար
Նոյեմբերի 9-ին Հայաստանի, Ռուսաստանի եւ ադրբեջանի միջեւ ստորագրված եռակողմ հայտարարության մեջ կան կետեր, որոնք հստակեցված չեն, և դրանք, ամենայն հավանականությամբ, պետք է քննարկվեն Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակում։ Այս մասին նոյեմբերի 28-ին կայացած ասուլիսի ընթացքում հայտնեց Ֆրանսիայի ԱԳՆ պետքարտուղար Ժան-Բատիստ Լեմուանը։
Ըստ նրա՝ չհաստակեցված կետերից է սիրիացի վարձկանների դուրսբերման հարցը, ինչպես նաև՝ Ղարաբաղի հետագա կարգավիճակի քննարկումը։
«Կան նաև խնդիրներ՝ կապված կայունության ու անվտանգության պահպանման հետ։ Այդ պատճառով շատ կարևոր է, որ բանակցությունները շարունակվեն Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում, և այս ցանկությունը հայտնել են ինչպես հայկական, այնպես էլ ադրբեջանական իշխանությունները»,-ասաց պետքարտուղարը։
Լեմուանի խոսքով՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի բոլոր կողմերի ներգրավվածությունը կարեւոր է, որպեսզի հնարավոր լինի հանգել խնդրի կարգավորման տևական լուծման։
Նա հավելեց, որ Ֆրանսիան Թուրքիայից կոնկրետ գործողություններ է սպասում, որպեսզի հանի սիրիացի վարձկաններին։ Ֆրանսիան ցանկանում է նաև, որ իր եվրոպական գործընկերները քննարկեն Թուրքիայի նկատմամբ պատժամիջոցներ կիրառելու հարցը։
Ժան-Բատիստ Լեմուանը նշեց, որ շարունակելու են հետևողական լինել քաղաքական խնդիրների լուծման հարցում՝ արդյունքի հասնելու համար։
Պետքարտուղարը խոսեց նաեւ առաջիկայում կազմակեպվելիք մարդասիրական օժանդակությունների մասին։ Հրադադարի հաստատումից հետո՝ նոյեմբերի 26-ին, Ֆրանսիան Հայաստան է ուղարկել 2-րդ մարդասիրական օգնությունը՝ 25 տոննա բեռ։ Լեմուանը կարևորեց «Ազնավուր» հիմնադրամի ներդրումը օգնությունը կազմակերպելու գործում։
Նա իր խոսքում շեշտեց, որ Ֆրանսիան և Հայաստանը կապված են բարեկամական ամուր կապերով։
Պետքարտուղարը կարևորեց հայկական մշակութային արժեքների, կոթողների պահպանությունը, որոնց մի մասն այժմ գտնվում է արբեջանական կողմի վերահսկողության տակ։ Նշեց, որ մշակութային ժառանգությունը պահպանելու համար պետք է ձեռնարկվեն հստակ քայլեր։
Ասուլիսին մասնակցում էին «Ազնավուր» հիմնադրամի տնօրեն Քրիստինա Ազնավուրը, Առողջապահության փոխնախարար Անահիտ Ավանեսյանը, Հայաստանում Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ջոնաթան Լաքոտը, Մարիա Քլարկ-Հաթինգը՝ ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի ներկացայուցիչը Հայաստանում, Ճգնաժամային կառավարման ղեկավար Էրիկ Շեվալյեն և ՀՀ բարի կամքի դեսպան, ֆրանսահայ ֆուտբոլիստ Յուրի Ջորկաեֆը։
Վերջիններս ևս իրենց ելույթներում կարևորեցին Հայաստան-Ֆրանսիա կապը և հումանիտար օգնության ցուցաբերումը։

“В трехстороннем заявлении есть пункты, которые должны быть обсуждены в рамках сопредседательства Минской группы” – госсекретарь МИД Франции
В подписанном 9 ноября Арменией, Россией и Азербайджаном трехстороннем заявлении есть пункты, которые не уточнены, и они, по всей видимости, должны быть обсуждены в рамках сопредседательства Минской группы. Об этом на пресс-конференции в Ереване 28 ноября заявил госсекретарь МИД Франции Жан-Батист Лемуан.
По его словам, одним из неуточненных пунктов является вопрос вывода сирийских наемников, а также обсуждение дальнейшего статуса Карабаха.
“Есть проблемы, связанные с сохранением стабильности и безопасности. Поэтому очень важно, чтобы переговоры продолжились в рамках сопредседательства Минской группы. Такое желание выразили как власти Армении, так и власти Азербайджана”,- сказал госсекретарь.
По его словам, важное значение имеет вовлеченность всех сторон Минской группы ОБСЕ, что позволит придти к долгосрочному урегулированию проблемы.
Ж.-Б. Лемуан также отметил, что Франция ожидает от Турции конкретных действий по выводу сирийских наемников. Кроме того, Франция хочет, чтобы ее европейские партнеры обсудили вопрос применения санкций в отношении Турции.
Для достижения результата Франция будет продолжать осуществлять последовательные шаги в направлении решения политических проблем, добавил госсекретарь.
Касаясь вопроса оказания гуманитарной помощи Армении, Лемуан сообщил, что 26 ноября, после установления перемирия, Франция отправила в Армению вторую партию гуманитарного груза весом 25 тонн, он также отметил важный вклад фонда “Азнавур” в дело организации помощи.
По словам Ж.-Б.Лемуана, Франция и Армения связаны прочными дружественными связями.
Говоря о сохранении армянских культурных ценностей и памятников, часть которых оказалась под контролем азербайджанской стороны, госсекретарь заявил, что необходимо предпринять конкретные шаги для сохранения культурного наследия.
В пресс-конференции участвовали также директор фонда “Азнавур” Кристина Азнавур, замминистра здравоохранения РА Анаит Аванесян, Чрезвычайный и Полномочный посол Франции в Армении Жонатан Лакост, представитель ЮНИСЕФ в Армении Мария Кларк-Хаттинг, руководитель кризисного управления Эрик Шевалье и Посол доброй воли, франзцуский футболист армянского происхождения Юрий Джоркаеф.
Все они в своих выступлениях отметили важное значение связей между Арменией и Францией и оказание гуманитарной помощи нашей стране.