Պատերազմում 2 ոտքը կորցրած Շահեն Բաբայանը որոշել է հողագործությամբ զբաղվել
«Մեր փողոցի բոլոր երեխաների հեծանիվները միշտ ինքն էր սարքում, էն օրը էրեխեքին ասում է` հիմա էլ բերեք սարքեմ, չիմանաք, որ ոտքերս չկան, ձեռքերս էլ չեն աշխատում»,- պատմում է պատերազմի ընթացքում 2 ոտքը կորցրած ժամկետային զինծառայող Շահեն Բաբայանի մայրը՝ Անժելա Մարտիրոսյանը։
Շահեն Բաբայանը Արարատի մարզի Եղեգնավան գյուղից է։ Ծառայությունն անցկացրել է Հադրութի շրջանի Արա լեռի հրետանային գնդում։ Պատերազմի ընթացքում եղել է Ջաբրայիլում, Բանաձորում, Մեծ Թաղերում, Դրախտիկում, Կոլխոզաշենում։ Հրետանային մարտկոցում ուրալի վարորդ էր։ Վիրավորվել է հոկտեմբերի 28-ին՝ Մարտունու շրջանի Կոլխոզաշեն գյուղական համայնքի մերձակայքում։ Շահենի 2 ոտքն էլ անդամահատել են։ Նրան տեղափոխել են «Միքայելյան վիրաբուժության ինստիտուտ», որտեղ 20-օրյա բուժում է ստացել։ Մշակվել են նրա վերքերը։ Նաև ականջի թաղանթի վնասվածք ունի, հունվարին վիրահատվելու է։
Շահենը զգացել է, թե ինչպես է վիրավորվել։ Թաքստոցի տարածքն էին մեծացնում, հրամանատարն ասել է, որ վերջացնեն աշխատանքն ու մտնեն թաքստոց, ինքը չի հասցրել, ասում է, որ հրթիռն անձայն ընկել է իր ոտքերի տակ։ Շահենի երկու ոտքն էլ հրթիռային հարվածից կտրվել է։ Հրթիռի հարվածից ծառայակից ընկերներից մեկն էլ բեկորային վնասվածք է ստացել, բայց նրա վիրավորումը թեթև էր։
«Ցավ չէի զգում, որ հետո վեր կացա, նայեցի, տեսա, նոր սկսեց ցավել»,- պատմում է Շահենը։
Նա շատ խոսել չի ուզում, ասում է՝ հիշել չեմ ուզում։ Նա հունվարին պետք է զորացրվեր։
Շահենը սիրում է հողագործությամբ զբաղվել։ Որոշել էր՝ ծառայության ավարտից հետո պիտի տրակտոր գնեին, հող մշակեր, այգեգործությամբ զբաղվեր։ Մինչև բանակ զորակոչվելն էլ գյուղատնտեսական աշխատանքներ էր կատարում՝ ծնողներին էր օգնում։ Գյուղից դուրս գալ չի ուզում, ասում է՝ միշտ գյուղում է ապրելու։ Հիմա ուզում է շուտ ոտքի կանգնել։
Նա դեկտեմբերի 1-ից հաճախում է «Հայրենիքի պաշտպան» վերականգնողական կենտրոն։ Անցնում է ֆիզիոթերապիայի կուրսեր ու ասեղնաբուժություն։ Ասել են, որ հունվարից հետո հերթագրելու են պրոթեզավորման համար։ Նրա ֆիզիոթերապիստ Վիգեն Վիրաբյանն ասում է, որ Շահենն ունի հզոր կամք։ Պատրաստակամ է, իր առաջ նպատակ է դրել, որ պետք է քայլի, դրա համար էլ պարապմունքներին ամենայն լրջությամբ է վերաբերվում։ Բաց չի թողնում ոչ մի պարապմունք։
Շահենն ընտանիքի կրտսերն է, երեք քույր ունի, բոլորն էլ ամուսնացած են։ Քույրերից մեկը՝ Նոնան, ծնողների հարևանությամբ է ապրում։
Շահենի մայրը՝ Անժելա Մարտիրոսյանը, ասում է, որ որդու վիրավորվելու մասին իրեն ասել է Նոնայի ամուսինը՝ Գևորգը։ Սկզբում Անժելան չի իմացել, որ տղայի երկու ոտքն անդամահատված է։ Նրան ասել են, թե Շահենը վիրավոր է, կյանքին վտանգ չի սպառնում ու տեղափոխել են «Միքայելյան» հիվանդանոց։ Անժելան ասում է, որ այդ պահին ուղղակի մտածում էր՝ լավ է, որ տղան ողջ է մնացել։
Շահենը հիմա էլ հանգիստ չի նստում, անընդհատ փորձում է տեղաշարժվել, անկողնուց վեր կենալ, ինքնուրույն նստել սայլակին։ «Շահենն ակտիվ է, այնպիսի պրոթեզներ են պետք, որ հնարավորինս չխոչընդոտեն նրա շարժը, չգիտենք՝ ինչ պրոթեզներ է տրամադրելու պետությունը, բայց կարո՞ղ է բահով գործ անել, մեքենա վարել, գյուղատնտեսական աշխատանքներ անել, չգիտեմ»,- ասում է մայրը։ Անժելային հարցնում եմ, թե ի՞նչ է ցանկանում։ Ասում է՝ իր ցանկությունն անիրական է. ուզում է, որ տղան լինի նախկինի պես՝ այնպիսին, ինչպիսին մինչև պատերազմն էր։

Потерявший на войне обе ноги Шаген Бабаян хочет заниматься земледелием
“Все мальчишки с нашей улицы приносили ему чинить велосипеды. Он и сейчас говорит им: приносите, починю, не думайте, раз у меня нет ног, то и руки не работают”,- рассказала мать потерявшего на войне обе ноги военнослужащего Шагена Бабаяна Анжела Мартиросян.
Шаген из села Ехегнаван Араратской области. Служил в артиллерийском полку в Гадрутском районе. Во время войны был в Джабраиле, Банадзоре, Мец Тахер, Драхтике, Колхозашене. Был водителем “Урала”. 28 октября Шаген получил ранение в Мартунинском районе, недалеко от Колхозашена. Ему ампутировали обе ноги, после чего перевели в Институт хирургии имени Микаеляна, где он пролежал 20 дней. Шаген получил также повреждение перепонки, и в январе ему предстоит еще одна операция.
Ранение Шаген получил, когда на позициях заканчивал строительство укрытия. Рядом упал снаряд, которым ему оторвало обе ноги. “Вначале я не чувствовал боли, но потом когда увидел, появилась сильная боль”,- рассказал Шаген.
Он не хочет вспоминать о том, что произошло, говорит, что в январе должен был демобилизоваться.
Шаген любит заниматься земледелием. Решил после службы купить трактор, обрабатывать землю, ухаживать за садом. До призыва в армию он помогал родителям в сельскохозяйственных работах. Уезжать из села не хочет. Сейчас у него одно желание – как можно скорее встать на ноги.
С 1 декабря Шаген посещает Реабилитационный центр защитников Отечества, проходит курсы физиотерапии и иглоукалывания. С января парня поставят в очередь на протезирование. По словам физиотерапевта Вигена Вирабяна, у его пациента очень сильная воля, он поставил перед собой цель во что бы то ни стало начать ходить, поэтому к занятиям относится со всей серьезностью.
Шаген в семье младший. У него три сестры, все замужем. Одна из них, Нона, живет рядом с родителями.
По словам Анжелы, о ранении сына ей сообщил муж Ноны Геворк. Мать сперва не знала о том, что сыну ампутировали обе ноги. Ей сказали, что Шаген ранен, угрозы для жизни нет, находится в Институте имени Микаеляна. В этот момент Анжела обрадовалась тому, что сын жив. У Шагена есть любимая девушка, и хотя он сам не захотел говорить на эту тему, но Анжела сообщила, что сын решил сразу после протезирования обручиться с ней.
Шагену и сейчас не сидится на месте. Он постоянно перемещается по дому, пытается самостоятельно сесть в коляску. “Шаген очень активный, ему нужны такие протезы, которые не будут мешать ему передвигаться. Мы не знаем, какие протезы предоставит ему государство, сможет ли он работать с лопатой, водить машину, выполнять сельскохозяйственные работы…” – волнуется мать.
Я спросила, какое у нее самое заветное желание. "Оно неосуществимо – видеть сына таким, каким он был до войны…" - ответила Анжела.