Քարինտակցի հայր ու որդի Առաքելյանները զոհվել են նույն օրը ԱԹՍ-ի հարվածից
Կամո Առաքելյանը և նրա հայրը՝ Արթուր Առաքելյանը, մասնակցել են իրենց գյուղի՝ Քարին Տակի ինքնապաշտպանական մարտերին: Հայր ու որդի զոհվել են հոկտեմբերի 29-ին անօդաչու թռչող սարքի հարվածից: Նրանք «ՈՒԱԶ» մեքենայով գնում էին դիրքեր՝ վիրավորներին հանելու և երբ հասել են դիրքեր, անօդաչուն նրանց հարվածել է:
Առաքելյանների ընտանիքն այժմ բնակվում է Արարատի մարզի Սայաթ-Նովա գյուղում:
Մեր այցելության ժամանակ քարինտակցի հոր և որդու մահվան 2 ամիսն էր լրանում: Մեզ դիմավորում է Անին՝ Կամոյի ավագ դուստրը: Մինչ մեծահասակները պատմում էին, թե ինչպես են Կամոն և Արթուրը զոհվել, Անին կանգնել էր սենյակի մի անկյունում և լուռ լսում էր: Երբ ուզում էր ինքն էլ ինչ-որ բանել ասել, հուզմունքը սեղմում էր կոկորդն ու դադարում էր խոսել։
Կամոն և նրա կինը՝ Մանանան, 3 անչափահաս երեխա ունեն: Կինը պատմում է, որ Կամոն ամեն օր մինչև առավոտյան 10-ը զանգում էր, սպասում էին իր զանգին, ամուսինն ասել էր, որ իրեն չզանգեն, երբ հարմար լինի, ինքը կզանգի։ Այդ օրը Կամոն չզանգեց:
Մանանայի մայրն արդեն իմացել էր, որ փեսան զոհվել է, առավոտյան զանգահարել էր դստերը, հարցրել Կամոյի մասին: Մանանան ասել էր, որ ամուսինը զանգերին չի պատասխանում, բայց մայրն այդպես էլ դստերը չի հայտնել, որ Կամոն ու Արթուրը զոհվել են:
Հետո մայրը նորից է զանգել, հարցրել՝ նորություն չկա՞, այնուհետև ասել է, որ չգիտի՝ ճիշտ է, թե՞ սխալ, բայց Կամոն ու Արթուրը զոհվել են:
Լիլիան՝ Մանանայի սկեսուրը, զանգել է գյուղ, որտեղից էլ հաստատել են հոր ու որդու զոհվելու լուրը: Նրանց հուղարկավորել են Ստեփանակերտի Եղբայրական գերեզման-հուշահամալիրում:
Կամոն Շուշիում անասնաբույժ էր: Արթուրը՝ Կամոյի հայրը, եղել է գյուղի ինքնապաշտպանական ջոկատի հրամանատարը: 1992 թվականին էլ Քարին Տակ գյուղի ինքնապաշտպանական մարտերի ժամանակ առաջին հրամանատարի զոհվելուց հետո նա է ղեկավարել ջոկատը:
Հայր ու որդի բնավորությամբ շատ նման էին: Մանանան ասում է՝ Կամոն հորը շատ էր սիրում, հենց հայրը տանը մի գործ էր սկսում, իրենցը թողնում էր, գնում հորն օգնելու: Որդուն էլ հոր անունով է կոչել:
«Մեր տունը նոր էինք կառուցում, երեխաները փոքր էին, ասեցի՝ Կամո, արի Ստեփանակերտ կամ Շուշի տունը սարքենք, երեխեքն ամեն ինչից օգտվեն, ասեց՝ չէ, ես չեմ կարող, պիտի էստեղ սարքեմ, որ իմ պապային անընդհատ կարողանամ օգնեմ: Տենց էլ արեց, մինչև վերջ իր պապայի կողքին եղավ, իր հետ էլ զոհվեց»,-պատմում է կինը:
Մանանայի ասելով՝ բնավորությամբ երեխաներից ավագ դուստրը՝ 13-ամյա Անին է ամենից շատ նման Կամոյին: «Ինձ ասեց՝ մամ, դու ինձ խոսք տուր, որ չես լացելու, ոնց պապան էր ասում՝ ձեզ ուժեղ պահեք»։
Անին պատմում է, որ հայրը շատ էր աշխատում: Ասում է նաև, որ խռովականությամբ հորն է նման:
Կամոյի մայրը՝ Լիլիան, Քարին Տակից դուրս է եկել հոկտեմբերի 27-ին: Ասում է՝ չէին մտածում, որ գյուղը կկորցնեն:
«Հրամանատարները գալիս էին մեր տուն, Արթուրին ասում էին՝ ինչի՞ չես մորդ ու կնոջդ հանում գյուղից, ասում էր՝ դրա կարիքը չկա: Մենք ճաշ էինք պատրաստում, տղերքով գալիս, ուտում էին: Հոկտեմբերի 23-ի առավոտյան, որ տեսավ գյուղի վիճակը շատ վատ ա, եկավ, ասեց՝ դուրս եկեք»,- պատմում է Լիլիան:
Մասիսը՝ Արթուրի մյուս որդին, հիշում է, որ 1992 թվականի ինքնապաշտպանության ժամանակ էլ կանայք ու երեխաները մնացել էին գյուղում, որպեսզի ինքնապաշտպանական ջոկատը չփախչեր: Այս անգամ երեխաներն ու հարսները դուրս էին եկել, իսկ կանայք էլի մնացել էին:
«Այս պատերազմը 1992 թվականի նման չէր, հրետանի ավելի շատ էր կիրառվում, քան նախորդում, դրա համար էլ ստիպված մնացածին գյուղից հանեցին, մնացինք միայն տղամարդկանցով»,- ասում է նա:
Մասիսն Ակնայում էր (Աղդամ), երբ իմացել է հոր և եղբոր մահվան մասին, վերադարձել է գյուղ: Մայիսի հետ էր նաև Լիլիայի ու Արթուրի 3-րդ որդին՝ Մհերը։
Նա պատմում է, որ ամեն օր ժամը 7-ից 8-ը զանգում էր հորն ու եղբորը, այդ օրը նրա զանգերն այդպես էլ անպատասխան մնացին: Գյուղից զանգել ու Մասիսին հայտնել են դեպքի մասին: Արթուրն ավելի շատ Մասիսի համար էր անհանգստանում, հարցնում վիճակի մասին, քանի որ Մասիսն ավելի վտանգավոր վայրերում էր:
Չկար մի մարդ, որը դիմեր Կամոյին օգնության խնդրանքով ու Կամոն մերժեր։
«Մեր բարեկամները զանգում էին, ասում՝ Կամո, ինչի՞ երեխաներին գյուղից չես հանում, ասում էր՝ մենք տեղ ունենք գնալու, մեր երեխաներին հանենք, բա մյուսները, որ տուն չունեն, երեխաներին հանեն, ու՞ր տանեն: Գյուղից դուրս գալու ժամանակ հարևանների երեխաներին էլ վերցրեց»,- պատմում է կինը:
Կամոն նույնիսկ չի թողել երեխաների համար հագուստ վերցնեն, ասել է՝ մի վերցրեք, գոնե ուրիշ երեխեքի կհանենք գյուղից:
Լիլիան ասում է՝ որդու մեքենան կարծես բանակի մեքենա լիներ, ինչ պետք էր, ուր պետք էր՝ գնում էր, ամեն տեղ օգտագործում էին:
«Մեքենան սպիտակ էր, բավական նկատելի, ասում էինք՝ Կամո՛, էդ մեքենայով մի աշխատիր, գոնե ուրիշ գույնի մեքենա վերցրեք, ասեց՝ պիտի տան, չէ՞, որ կարողանաս, որ չեն տալիս, մենք մեր ուժերով պետք ա անենք, որ չթողնենք՝ թուրքը մտնի մեր գյուղ: Ասում էր՝ ուզո՞ւմ ես գաս, մտնես տունդ, տեսնես թուրքը տանդ մեջ ա»,- հիշում է Մանանան:
Արթուրի մայրը՝ 90-ամյա Շուշիկ Առաքելյանը, հոկտեմբերի 27-ին հարսի՝ Լիլիայի հետ է դուրս եկել գյուղից։ Քարին Տակում նրանք միասին էին ապրում։ Հիմա նա ապրում է նույն՝ Արարատի մարզի Սայաթ-Նովա գյուղում, հարսի հարևանությամբ, իր դստեր տանը։ Շուշիկն ասում է, որ արցախյան առաջին պատերազմի տարիներին իրենց տունը վերածվել էր զինանոցի, իսկ ինքը պատերազմի օրերին որդու՝ Արթուրի ջոկատի տղաների համար կերակուր էր պատրաստում։ Շուշիկի խոսքով, այս պատերազմն իր տեսած պատերազմներից ամենասարսափելին է։
Արթուրը գյուղում 3 տուն էր կառուցել իր երեխաների համար: Մի տուն էլ Շուշիում ունեին: Առաքելյանները Քարին Տակում թողել են նաև 4 ավտոմեքենա: Քարինտակցի ընտանիքը չգիտի՝ ինչքան կարող է մնալ ուրիշի տանը:

October 29, 2020: Karin Tak Village Father and Son Killed by Same Azerbaijani Combat Drone
Kamo Arakelyan and his father, Artur Arakelyan, manned the defense lines in their Artsakh village of KarinTak during last year’s war.
Both were killed by an Azerbaijani drone on October 29. They had just driven to the village’s defensive line to evacuate the wounded when the drone struck.
The Arakelyan family now lives in the village of Sayat-Nova, in Armenia’sArarat Province.
A Hetq team recently visited the family. We were greeted by Ani, Kamo's eldest daughter. While the adults recounted how Kamo and Artur was killed, Ani stood in a corner of the room, listening silently. Her emotions prevented her from speaking.
Kamo and his wife Manana have 3 young children. Manana said that Kamo called every day before ten in the morning. They waited for his daily call. Kamo did not call on that fateful day.
Manana's mother already knew that her son-in-law had died. She called her daughter that morning and asked about Kamo. Manana said that her husband did not answer her calls, but the mother did not tell her daughter that Kamo and Arthur had been killed.
The mother called again, asking if there was any news. She then asked if the news about Kamo’s and Artur’s death was true.
Lilia, Manana's mother-in-law, called the village. People there confirmed the news of the death of the father and son. The two were buried in the Brotherhood Cemetery-Memorial in Stepanakert.
Kamo was a veterinarian in Shushi. Artur, Kamo's father, was the commander of the village self-defense detachment. Artur assumed the position after the death of the first commander during the self-defense battles in the village of Karin Tak in 1992.
"We had just started building our house. The children were small. I told Kamo that we should build a house in Stepanakert or Shushi so that the kids can take advantage of town life. He said he couldn’t, that he had to close to his father. They died together,” said Manana.
Kamo's mother, Lilia, left Karin Tak on October 27 last year. She says they never believed village would be captured.
"The commanders would come to our house, telling Artur to evacuate the women. On the morning of October 23, when he saw that the situation in the village was very bad, Artur told us to leave" says Lilia.
Masis, Artur’s other son, recalls that during the 1992 self-defense, women and children remained in the village, so that the self-defense detachment would not flee. This time the children and mothers left, and other women stayed.
"This war was not like in 1992. More artillery was used than the previous one. Thus, the rest had to be evacuated from the village. We were left with only men," says Masis.
Masis was in Akna (Aghdam) when he learned of his father and brother's death and returned to the village. Lilia and Mher, Artur’s third son, was with him.
Masis says that he called his father and brother every day, and that day his calls went unanswered. Relatives called from the village and informed Masis about what had happened.
The family says Kamo always helped those who asked for it.
"Our relatives would call and ask Kamo why he wasn’t evacuating his kids. He’d tell them that while he had a place to go, others in the village had no place to take their children. In the end, Kamo also evacuated his neighbors’ kids,” says Manana.
Kamo did not even let them take clothes for the children. He wanted to evacuate as many other children as possible.
Lilia says that her son's car was like a military vehicle, going wherever it was needed.
"The car was white. It was quite noticeable. We told Kamo to get another colored car. He said that in the end, the people must defend themselves,” Manana recounts.
Artur’s mother, 90-year-old Shushik Arakelyan, left the village on October 27 with her daughter-in-law Lilia. They lived together in Karin Tak.
Shushik Arakelyan now lives in Sayat Nova village as well. The family matriarch says that during the first Artsakh war their house was turned into an arsenal, and during the war she would cook food for the village defense detachment led by her son Artur.
Artur had built three houses for his children in Karin Tak. They also had a house in Shushi. The Arakelyans left four cars in the village.