«Տարոն-Ավիայի» սեփականատերը վերադառնում է հայկական շուկա
2019 թ. աշնանը հայկական ավիացիոն շուկան վերջնականապես լքած «Տարոն-Ավիա» ընկերության սեփականատեր, գյումրեցի ավիատոր Գառնիկ Պապիկյանը շուկա է վերադարձել նոր ընկերությամբ՝ «Շիրակ Ավիա» ՍՊԸ-ով:
«Տարոն-Ավիան» հեռացավ խնդիրների բախվելուց հետո
Հիշեցնենք, որ 2007-ին հիմնադրված «Տարոն-Ավիան» 2017-ի ապրիլից Գյումրու «Շիրակ» օդանավակայանից սկսեց ուղեւորատար թռիչքներ կատարել դեպի Կրասնոդար, Սամարա, Դոնի Ռոստով եւ Մոսկվա, հետո Գյումրի-Ռոստովի փոխարեն ընկերությունը բացեց Երեւան-Մոսկվա ուղղությունը, սակայն 2017-ի դեկտեմբերին դադարեցրեց թռիչքները Գյումրուց, իսկ 2018-ի հունվարին՝ Երեւանից:
Հայաստանից թռիչքները դադարեցնելու երկու պատճառ կար՝ ներքին եւ արտաքին:
Ներքինն այն էր, որ ավիաընկերությունը տարաձայնություններ ուներ «Զվարթնոց» եւ «Շիրակ» օդանավակայանների կոնցեսիոներ ««Արմենիա» միջազգային օդանավակայաններ» ՓԲԸ-ի հետ: Ըստ փոխադրողի՝ կոնցեսիոների կողմից իրեն՝ տեղական ընկերությանը մատուցվող ծառայությունների փաթեթը տարբերվում էր «Աէրոֆլոտի» դուստր «Պոբեդային» առաջարկված տարբերակից: Վերջինս Գյումրիում հայկական ընկերության միակ մրցակիցն էր: Իր հերթին կոնցեսիոները նշել էր, որ «Տարոն-Ավիային» մատուցվել է «տարաբնույթ ծառայությունների ամբողջական փաթեթ՝ աննախադեպ արտոնյալ պայմաններով, որը չի կարող համեմատվել «Պոբեդա» ավիաընկերությանը տրամադրված պայմանների հետ, քանի որ վերջինս ստանում է միայն բազային օդանավակայանային ծառայություններ»: «Տարոն-Ավիան» 2018-ին դիմել էր իշխանության եկած նոր կառավարությանը՝ խնդրելով հավասար մրցակցային պայմաններ ստեղծել հայկական շուկայում, սակայն կառավարությունն այդպես էլ գործնական աջակցություն ցույց չտվեց:
Թռիչքները դադարեցնելու արտաքին պատճառը ԵԱՏՄ-ում Հայաստանի գործընկեր Ռուսաստանի վարած քաղաքականությունն էր: Վերջինս «Տարոն-Ավիայի» թիրախային ուղղությունն էր, հետեւաբար դրա ամեն «հակաքայլը» ցավոտ անդրադարձ էր ունենում հայկական փոխադրողի գործունեության վրա: Իսկ «հակաքայլ» էր այն, որ ՌԴ օդանավակայանները հայկական փոխադրողներին դիտարկում էին իբրեւ արտասահմանյան ու նրանց հանդեպ կիրառում համապատասխան գներ, որոնք բարձր էին տեղական փոխադրողներին առաջարկվող գներից: «Տարոն-Ավիայի» կոմերցիոն տնօրեն Լեւոն Քարամյանը «Հետքին» հայտնել էր, որ խնդիրը համակարգային է եւ կապված չէ կոնկրետ օդանավակայանի հետ:
Նույն գնային քաղաքականությունը վարում էր նաեւ աերոնավիգացիոն ծառայություններ մատուցող «Ռոսավիացիան»: Շեշտենք, որ, ի տարբերություն Ռուսաստանի նման վարքագծի, Հայաստանում թե՛ տեղի, թե՛ արտասահմանյան (եվրոպական, ռուսական, ասիական եւ այլն) ընկերությունների համար գործում են աերոնավիգացիոն նույն գները, այսինքն՝ մեր երկրում խնդիր չունեն ոչ միայն ԵԱՏՄ անդամ մյուս երկրների, այլեւ ցանկացած այլ պետության օպերատորները:
Ռուսական կողմի վարքագծի պատճառով «Տարոն-Ավիան» դիմել էր ՀՀ տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովին (ՏՄՊՊՀ), որը հարցը բարձրացրել էր ԵԱՏՀ-ում: Արդյունքում սահմանվել էր ժամանակացույց՝ 2 տարվա ընթացքում (մինչեւ 2020 թ. ներառյալ) վերհանել ՌԴ բոլոր օդանավակայաններում առկա տարբերակված սակագներն ու վերանայել դրանք: Այսինքն՝ ընդունվել էր բոլոր անդամ երկրների տարածքում սակագների համահարթեցման միասնական որոշում:
Ու չնայած 2018-ին թռիչքները դադարեցրած «Տարոն-Ավիան» նպատակ ուներ շուկա վերադառնալ 2020-ին, ՀՀ քաղավիացիայի կոմիտեն 2019-ին ընկերությունում անցկացրած ստուգումներից հետո 6 ամսով կասեցրեց «Տարոն-Ավիայի» օդանավ շահագործողի վկայականի (ՕՇՎ) ժամկետը՝ հնարավորություն տալով օպերատորին վերացնել թերությունները: Փոխարենը ավիաընկերությունը նույն տարվա աշնանը նախընտրեց դադարեցնել գործունեությունը, եւ ՔԱԿ-ն ուժը կորցրած ճանաչեց նրա ՕՇՎ-ն:
Հիշեցնենք, որ ՔԱԿ-ի ստուգումները հաջորդել էին 2019-ի ամռանը EASA-ի կողմից «Տարոն-Ավիայում» թերություններ արձանագրելուն, որոնց վերաբերյալ հայկական ընկերությունն ավելի ուշ հանդես եկավ պարզաբանմամբ՝ բացատրելով նաեւ, թե ինչու է ինքնակամ որոշել դադարեցնել գործունեությունը:
EASA-ի ստուգումները հայկական ավիաընկերություններում եւ հենց ՔԱԿ-ում վերջնարդյունքում բերեցին նրան, որ 2020-ի հունիսին Հայաստանը հայտնվեց Եվրամիության «սեւ ցուցակում», ինչը նշանակում է, որ Հայաստանում գրանցված ոչ մի օդանավ իրավունք չունի մտնել ԵՄ օդային տարածք:
Ներկայում «Տարոն-Ավիա» ՍՊԸ-ի գործունեությունը, ըստ ՊԵԿ-ի, ժամանակավոր դադարեցված է (խոսքը ոչ թե որպես ավիաընկերություն, այլ ընդհանրապես՝ որպես իրավաբանական անձ, գործել-չգործելու մասին է):
«Շիրակ Ավիան» ՕՇՎ եւ ICAO-ի կոդ է ստացել
«Հետքն» առաջին անգամ «Շիրակ Ավիայի» մասին գրել էր 2019-ի նոյեմբերին, երբ անդրադարձել էր «Տարոն-Ավիայի» հեռանալուն: Նկատենք, որ այս ընկերությունը հիմնադրվել է 2019-ի հոկտեմբերին, ինչպես ասվեց, նույն անձի՝ Գառնիկ Պապիկյանի կողմից, գրանցված է Գյումրու Ավստրիական թաղամասում: Գործունեությունը, ըստ ՊԵԿ-ի, օդային տրանսպորտով միջազգային ուղեւորափոխադրումներն են:
2019-2020 թթ. «Շիրակ Ավիայի» տնօրենը եղել է հենց Գ. Պապիկյանը, բայց անցյալ տարվա օգոստոսին այդ պաշտոնում նրան փոխարինել է Լեւոն Քարամյանը, ով, ինչպես վերեւում նշվեց, «Տարոն-Ավիայի» կոմերցիոն տնօրենն էր:
Հաշվի առնելով, որ «Շիրակ Ավիան» ստեղծվել է «Տարոն-Ավիայի» անկման ֆոնին՝ 2019-ի աշնանը ՔԱԿ նախագահ Տաթեւիկ Ռեւազյանին հարցրել էինք, թե արդյոք այս նոր ընկերությունը դիմել է կոմիտեին՝ օդանավ շահագործողի վկայական ստանալու համար, ինչին Ռեւազյանը բացասական պատասխան էր տվել:
Սակայն ստեղծումից 15 ամիս անց՝ այս տարվա հունվարի 21-ին, «Շիրակ Ավիան» ՔԱԿ-ից ստացել է ՕՇՎ (2 տարի ժամկետով, որը հետագայում կարող է թարմացվել): Հիշեցնենք, որ օդանավ շահագործողի վկայականն է այն հիմնարար փաստաթուղթը, որը թույլ է տալիս որեւէ ավիաընկերության իրականացնել կոմերցիոն (առեւտրային) փոխադրումներ: Ըստ ՔԱԿ-ի կայքի՝ «Շիրակ Ավիան» նաեւ ICAO-ի կոդ ունի՝ SHS, ինչը բավարար է ոչ կանոնավոր (չարտերային) թռիչքներ իրականացնելու համար, իսկ IATA-ի կայքի տվյալներով՝ օպերատորին դեռեւս չի հանձնվել IATA-ի կոդ:
Հիշեցնենք, որ «Տարոն-Ավիան» ուներ 4 հատ «Boeing 737-500» տիպի օդանավ (EK-73772, EK-73775, EK-73776, EK-73797), որոնք հիմնականում շահագործվում էին Աֆրիկայում՝ սուդանական «Badr Airlines»-ի կազմում: Երբ Գառնիկ Պապիկյանի այդ ընկերությունը 2019-ին հրաժարվեց ՕՇՎ-ից, օդանավերը դուրս բերվեցին հայկական ռեգիստրից ու գրանցվեցին Գամբիայում՝ «Mid Africa Aviation» ընկերության շարժակազմում, սակայն շարունակեցին շահագործվել «Badr Airlines»-ի կողմից: Նշված օդանավերից մեկը (EK-73797), այդուհանդերձ, մնաց Հայաստանում եւ 2020 թ. աշնանը՝ պատերազմի օրերին, հայկական մեկ այլ ավիաընկերության՝ «Atlantis European Airways»-ի կազմում (գրանցումը՝ EK-73737) կարեւոր փոխադրումներ էր կատարում: Այնուհետ նշված օդանավը գրանցվեց «Շիրակ Ավիայի» հաշվեկշռում որպես EK-SHA, ինչպիսին մնում է մինչ օրս:
Հայաստանում ՕՇՎ ունեցող 8 ավիաընկերություն կա
Ներկայում ՀՀ-ում գրանցված է օդանավ շահագործողի վկայական ունեցող 8 ավիաընկերություն՝
«Ատլանտիս Յուրոփիան Էյրվեյզ» ՍՊԸ (Atlantis European Airways)
««Արմենիա Էյրվեյզ» ավիաընկերություն» ՓԲԸ (Armenia Airways)
«Ավիակոմպանիա Արմենիա» ՍՊԸ (Aircompany Armenia)
«Արմենիան Հելիքոփթերս» ՍՊԸ (Armenian Helicopters)
«Ատլանտիս Արմենիան Էյրլայնզ» ՍՊԸ (Atlantis Armenian Airlines)
«Ֆլայ Արմենիա Էյրվեյզ» ՍՊԸ (Fly Armenia Airways)
«ՆովԷյր» ՍՊԸ (NovAir)
«Շիրակ Ավիա» ՍՊԸ (Shirak Avia)
Օդապարիկներ շահագործող «Սքայբոլ» ՍՊԸ-ի ՕՇՎ-ի գործողության ժամկետն անցյալ տարվա դեկտեմբերին ավարտվել է ու չի երկարացվել:
Գլխավոր լուսանկարում՝ EK-73737 գրանցումով ինքնաթիռը՝ ռուսական Միներալնիե Վոդի քաղաքի երկնքում (22.10.2020). աղբյուր՝ flightpix.org

Владелец “Тарон-Авиа” возвращается на армянский рынок
Авиатор из Гюмри Гарник Папикян, которому принадлежит компания “Тарон-Авиа”, покинувшая армянский авиационный рынок осенью 2019 г., вернулся с новой компанией – ООО “Ширак Авиа”.
“Тарон-Авиа” ушла из-за проблем
Основанная в 2007 г. “Тарон-Авиа” с апреля 2017 г. начала выполнять с аэропорта “Ширак” пассажирские рейсы в Краснодар, Самару, Ростов-на-Дону и Москву. Вскоре рейс Гюмри-Ростов был заменен рейсом Ереван-Москва. Однако с декабря 2017 г. прекратились полеты из Гюмри, а с января 2018-го – из Еревана. Рейсы из Армении были прекращены как по внешним, так и по внутренним причинам.
Внутренние причины были обусловлены разногласиями между авиакомпанией и концессионером аэропортов “Звартноц” и “Ширак” – ЗАО “Международные аэропорты “Армения”. По утверждению авиаперевозчика, пакет услуг, которые концессионер оказывал авиакомпании, отличался от пакета, предложенного дочерней компании “Аэрофлота” – “Победе”. Последняя была единственным конкурентом армянской авиакомпании в Гюмри. Между тем, по утверждению концессионера, “Тарон-Авиа” был предоставлен полный пакет услуг на беспрецедентно льготных условиях, который нельзя сравнить с базовыми услугами, предоставленными авиакомпании “Победа”.
В 2018 г. “Тарон-Авиа” обратилась к пришедшему к власти новому правительству с просьбой создать на армянском рынке равные конкурентные условия, однако правительство так и не оказало компании практическую помощь.
Внешней причиной прекращения полетов стала политика, проводимая партнером Армении в ЕАЭС – Россией. Для “Тарон-Авиа” российское направление было основным, поэтому любой “контршаг” болезненно сказывался на деятельности армянского перевозчика. А “контршаг” заключался в том, что российские аэропорты рассматривали армянских перевозчиков как иностранных и применяли к ним соответствующие цены, которые были выше действовавших для местных перевозчиков. Коммерческий директор “Тарон-Авиа” Левон Карамян в беседе с Hetq.am отметил, что проблема носит системный характер и не связана с конкретным аэропортом.
Аналогичную ценовую политику проводит и оказывающая аэронавигационные услуги компания “Росавиация”. Подчеркнем, что в отличие от России в Армении как для местных, так и для иностранных (европейских, российских, азиатских и др.) компаний действуют одинаковые аэронавигационные цены.
По вопросу поведения российской стороны “Тарон-Авиа” обратилась в Государственную комиссию по защите экономической конкуренции (ГКЗЭК), которая подняла этот вопрос в Евразийской экономической комиссии. В результате был установлен график пересмотра в течение двух лет (до 2020 г. включительно) действовавших во всех аэропортах РФ разных тарифов. То есть было принято решение об уравнивании тарифов для всех стран-членов ЕАЭС.
И хотя в 2020 году “Тарон-Авиа” хотела вернуться на рынок, Комитет гражданской авиации РА провел в 2019 году проверку в компании, по результатам которой приостановил на 6 месяцев действие выданного ей свидетельства эксплуатанта воздушного судна, тем самым дав возможность оператору устранить недостатки. Вместо этого авиакомпания осенью того же года предпочла прекратить свою деятельность, после чего КГА признал ее сертификат утратившим силу.
Напомним, что проверкам КГА предшествовал опубликованный летом 2019 г. доклад EASA, в котором были изложены недостатки в деятельности “Тарон-Авиа”. Позднее армянская компания разъяснила причины самовольного прекращения своей деятельности.
В результате проверок EASA, проведенных в армянских авиакомпаниях и самом Комитете гражданской авиации, в июне 2020 г. Армения оказалась в “черном списке” Евросоюза. Это означало, что ни один зарегистрированный в нашей стране самолет не имеет права пересекать воздушное пространство ЕС.
В настоящее время, согласно данным Комитета госдоходов, деятельность ООО “Тарон-Авиа” временно прекращена (речь идет не просто об авиакомпании, а о юридическом лице в целом).
“Ширак-Авиа” получила свидетельство ЭВС и код ICAO
Впервые Hetq.am написал о компании “Ширак Авиа” в ноябре 2019 г., в статье, посвященной уходу “Тарон-Авиа” с армянского рынка. Отметим, что эта компания была основана в октябре 2019 г. тем же Гарником Папикяном и зарегистрирована в Австрийском квартале Гюмри. По данным КГА, деятельностью компании являются международные пассажирские перевозки воздушным транспортом.
В 2019-2020 гг. директором “Ширак Авиа” был Г.Папикян, однако в августе прошлого года эту должность занял Левон Карамян, выполнявший, как известно, обязанности коммерческого директора “Тарон-Авиа”.
С учетом того, что “Ширак Авиа” была создана осенью 2019 г., в условиях упадка деятельности “Тарон-Авиа”, мы поинтересовались у председателя Комитета гражданской авиации Татевик Ревазян, обращалась ли новая компания для получения свидетельства эксплуатанта воздушного судна. Ответ был отрицательный.
Однако 21 января этого года, то есть спустя 15 месяцев после создания “Ширак Авиа”, КГА выдал компании сертификат сроком на два года с возможностью продления. Напомним, что свидетельство эксплуатанта ВС – этот тот основополагающий документ, который позволяет любой авиакомпании осуществлять коммерческие перевозки. Согласно сайту КГА, “Ширак Авиа” имеет также код ICAO – SHS, что достаточно для выполнения нерегулярных (чартерных) рейсов. А по данным сайта IATA, оператор пока не получил код IATA.
Напомним, что у “Тарон-Авиа” было четыре самолета “Boeing 737-500” (EK-73772, EK-73775, EK-73776, EK-73797), которые эксплуатировались главным образом в Африке суданской компанией “Badr Airlines”. В 2019 г., когда компания Папикяна отказалась от свидетельства эксплуатанта ВС, самолеты были выведены из армянского реестра и зарегистрированы в Гамбии, в составе авиапарка компании “Mid Africa Aviation”, однако продолжали эксплуатироваться “Badr Airlines”. Тем не менее, самолет с бортовым номером EK-73797 остался в Армении. Осенью 2020 года, в дни войны в Арцахе, это судно в составе другой армянской авиакомпании – “Atlantis European Airways” (регистрация EK-73737) – выполнял важные перевозки. После этого указанный борт был зарегистрирован на балансе “Ширак Авиа” как EK-SHA, каковым остается по сей день.
Восемь авиакомпаний, имеющих в Армении свидетельство эксплуатанта ВС
В настоящее время в Армении зарегистрированы восемь авиакомпаний, имеющих свидетельство эксплуатанта воздушного судна:
ООО “Атлантис Юропиан Эйрвейз” (Atlantis European Airways)
ЗАО “Армения Эйрвейз” (Armenia Airways)
ООО “Авиакомпания Армения” (Aircompany Armenia)
ООО “Армениан Геликоптерс” (Armenian Helicopters)
ООО “Атлантис Армениан Эйрвейз” (Atlantis Armenian Airlines)
ООО “Флай Армения Эйрзвейз” (Fly Armenia Airways)
ООО “НовЭйр” (NovAir)
ООО “Ширак Авиа” (Shirak Avia).
Срок свидетельства эксплуатанта воздушного судна ООО “Скайбол”, эксплуатирующего воздушные шары, истек в декабре прошлого года и не был продлен.
На главном снимке: самолет с регистрационным номером EK-73737 в небе над Минеральными Водами (РФ, 22.10.2020). Источник: flightpix.org