Հայկական ավիացիան հայտնվեց ԵՄ «սեւ ցուցակում»
Այսօր ԵՄ գործադիր մարմինը՝ Եվրահանձնաժողովը, հայտնել է ԵՄ ավիացիոն թարմացված «սեւ ցուցակի» մասին, որում առաջին անգամ ընդգրկվել է նաեւ Հայաստանը՝ իր բոլոր ավիափոխադրողներով: Միանգամից ասենք՝ սա շատ մեծ ձախողում է Հայաստանի ավիացիոն իշխանությունների համար:
Եվրամիության օդային տարածքում թռիչքներ իրականացնելու համար երրորդ երկրների ավիաընկերությունները պետք է համապատասխանեն, այսպես ասած, եվրոպական ստանդարտներին: Այդ նպատակով Թռիչքային անվտանգության եվրոպական գործակալությունը՝ EASA-ն, ուսումնասիրություն է իրականացնում հայտ ներկայացրած ավիաընկերություններում, եւ ըստ այդմ ընդունվում կամ արգելվում է («սեւ ցուցակ» են ներառվում) դրանց մուտքը ԵՄ երկինք: «Սեւ ցուցակը», որը պաշտոնապես կոչվում է «EU Air Safety List» կամ ԵՄ թռիչքային անվտանգության ցուցակ, բաղկացած է 2 հավելվածից: «A» հավելվածում այն ավիաընկերություններն են, որոնց գործունեությունը ԵՄ երկնքում ամբողջությամբ արգելված է, իսկ «B»-ում՝ նրանք, որոնց կոնկրետ օդանավերի մուտքն է արգելված:
Հայաստանն ընդգրկվել է «A» հավելվածում, այսինքն՝ արգելվել է բոլոր հայկական ավիափոխադրողների մուտքը ԵՄ օդային տարածք:
Եվրահանձնաժողովի տրանսպորտի հարցերով հանձնակատար Ադինա Վելեանը (Adina Vălean) հայտնել է. «ԵՄ թռիչքային անվտանգության ցուցակը պետք է գործիք լինի, որը կօգնի դրանում ընդգրկված ավիաընկերություններին ու երկրներին վերագնահատել ու բարելավել իրենց թռիչքային ստանդարտները: Հայաստանի փոխադրողներին ընդգրկելու որոշումը հիմնված է ԵՄ թռիչքային անվտանգության կոմիտեի (EU Air Safety Committee, ASC) միաձայն կարծիքի վրա: Կոմիտեն EASA-ի հետ համագործակցությամբ պատրաստ է համագործակցել Հայաստանի հետ՝ բարելավելու վերջինիս թռիչքային անվտանգությունը»:
Ընթերցողին պարզաբանենք, որ «սեւ ցուցակը» պարբերաբար թարմացնում է Եվրահանձնաժողովը՝ հիմնվելով ԵՄ թռիչքային անվտանգության կոմիտեի մասնագետների կարծիքի վրա: Այս կոմիտեն գլխավորում է հենց Եվրահանձնաժողովը, վերջինիս էլ աջակցում է EASA-ն:
Այս խնդիրը ծագել էր դեռ անցյալ տարի, երբ Հայաստանը հայտնվել էր ԵՄ-ի «խիստ հսկողության» ներքո: Բանն այն էր, որ EASA-ն թերություններ էր հայտնաբերել ՀՀ քաղավիացիայի կոմիտեում անցկացրած ուսումնասիրությունների ժամանակ, ինչը, փաստորեն, բախտորոշ եղավ երկրի հեղինակության համար:
Հայկական 2 ավիաընկերություն՝ «Տարոն-Ավիան» եւ «Atlantis European Airways»-ը, դիմել էին ԵՄ-ին՝ TCO՝ երրորդ երկրի օպերատոր (Third Country Operator) ճանաչվելու համար, այլ կերպ ասած՝ այս ընկերությունները ցանկացել էին թռիչքներ իրականացնել ԵՄ երկնքում («Ավիակոմպանիա Արմենիան» նման կարգավիճակ արդեն ուներ): Նշված 2 ավիաընկերություններին TCO ճանաչելու գործընթացի շրջանակներում EASA-ն 2019 թ. հուլիսին այցելել է թե՛ նրանց, թե՛ ՀՀ քաղավիացիայի կոմիտե: Եվրամիության պաշտոնական տեղեկագրում այցի մասին նշվել էր հետեւյալը. «Այցից հետո EASA-ն եկել է եզրահանգման, որ ՔԱԿ-ն այս փոխադրողների շահագործման հատուկ դրույթները (Operations Specifications) թարմացնելիս պարբերաբար չի հետեւել սերտիֆիկացման գործընթացին: Ավելին՝ ՔԱԿ-ը չի կարողացել երաշխիքներ ներկայացնել առ այն, որ պարբերաբար գնահատում է իր կողմից սերտիֆիկացված ավիաընկերությունների թռիչքային անվտանգության կառավարման, թռիչքային պիտանիության համակարգերը եւ տեխնիկական ծառայություն մատուցող ընկերություններին: Բացի դրանից՝ ՔԱԿ-ը չի կարողացել պարզել ավիափոխադրողների էական անհամապատասխանությունը անվտանգության միջազգային ստանդարտներին»:
Նոյեմբերին կայացել էր ԵՄ թռիչքային անվտանգության կոմիտեի (ASC) լսումը, որին հրավիրված էր ՀՀ ՔԱԿ-ը: «Լսման ընթացքում ՔԱԿ-ը ներկայացրել է կազմակերպական եւ կառուցվածքային ընդհանուր տեղեկություններ իր վերաբերյալ, այդ թվում՝ մանրամասն ինֆորմացիա թռիչքային պիտանիության (այս վարչությունն է իրականացնում թռիչքային անվտանգության վերահսկողությունը մեր երկրում – հեղ.) եւ թռիչքային գործունեության վարչությունների աշխատուժի մասին: ՔԱԿ-ը մանրամասներ է հաղորդել այն գործողությունների մասին, որոնք կիրառվել են ՀՀ-ում գրանցված մի շարք ավիափոխադրողների հանդեպ, ինչպես նաեւ տեսուչների ուսուցման եւ հետագա զարգացումների, այդ թվում՝ նոր տեսուչների հավաքագրման վերաբերյալ: ASC-ն ընդգծել է իր ակնկալիքն առ այն, որ ինչպես բոլոր քաղավիացիոն իշխանությունները, ՀՀ ՔԱԿ-ը եւս պետք է ՕՇՎ-ներ տրամադրի եւ իր ռեգիստրում օդանավեր գրանցի միայն այն դեպքում, երբ նրանց հանդեպ վերահսկողություն իրականացնելու ամբողջական հնարավորություն կունենա»,- նշվել էր ԵՄ տեղեկագրում:
Հանդիպման արդյունքում ԵՄ թռիչքային անվտանգության կոմիտեն մտադրություն էր հայտնել EASA-ի եւ ԵՄ անդամ պետությունների հետ համագործակցությամբ այցելել Հայաստան՝ ստուգելու, թե արդյոք ՔԱԿ-ը ավիափոխադրողների սերտիֆիկացումն ու վերահսկողությունն իրականացնում է անվտանգության միջազգային ստանդարտներին համապատասխան: Այցը կայացել է այս տարվա փետրվարի 3-7-ը: Գնահատվել էին ՔԱԿ-ն ու 2 փոխադրող՝ «Ավիակոմպանիա Արմենիան» եւ «Atlantis European Airways»-ը («Տարոն-Ավիան» 2019-ի աշնանն ինքնակամ դադարեցրել էր գործունեությունը): Մարտի 6-ին ՔԱԿ-ն ու փոխադրողները ստացել են EASA-ի նախնական գնահատման արդյունքները, որը հուսադրող չէր՝ EASA-ն ժամանակավոր կասեցրել էր նրանց գործող TCO կարգավիճակները: Ապրիլի 6-ին ՀՀ քաղավիացիայի կոմիտեն ուղարկելու էր իր կարծիքը՝ զեկույցը վերջնական տեսքի բերելու համար: Դրանից հետո՝ մայիսի 12-ին, կայացել էր առցանց քննարկում հայկական կողմի (ՔԱԿ եւ 6 ավիաընկերություն) ու եվրոպական կառույցների միջեւ:
Հայկական կողմը եվրոպացի գործընկերներին ցուցադրել էր թռիչքային անվտանգության ապահովման հետ կապված շնորհանդեսներ: Իր հերթին ՔԱԿ-ը հորդորել էր EASA-ին վերանայել դեպի ԵՄ օդային տարածք թռիչքներ կատարող վերոնշյալ 2 հայկական ընկերությունների մասին որոշումը եւ հնարավորություն տալ փոխադրողներին տրամադրելու անվտանգության մակարդակը հավաստող լրացուցիչ ապացույցներ: Եվրոպական կողմի վերջնական զեկույցը նախատեսվում էր կոմիտեին տրամադրել մայիսի վերջին:
Փաստորեն, վերջնական որոշումը բավականին դաժան է Հայաստանի համար, ու մինչ այս պահը ՔԱԿ-ը չի արձագանքել դրան: Կոմիտեում «Հետքի» աղբյուրը դեռ մինչեւ այս որոշումը մեզ հետ կայացած զրույցում առանձնապես հույսեր չէր տածել, որ հայկական ավիացիան զերծ է մնալու «սեւ ցուցակում» հայտնվելուց:
Թարմացված «սեւ ցուցակում» ընդգրկված է 16 երկրի 90 ավիաընկերություն: Այդ երկրներն են Աֆղանստանը, Անգոլան (բացառությամբ 2 ավիաընկերության), Կոնգոյի Հանրապետությունը, Կոնգոյի Դեմոկրատական Հանրապետությունը, Ջիբութին, Հասարակածային Գվինեան, Էրիթրեան, Ղրղըզստանը, Լիբերիան, Լիբիան, Մոլդովան (բացառությամբ 3 ավիաընկերության), Նեպալը, Սան Տոմե եւ Պրինսիպին, Սիեռա Լեոնեն, Սուդանը: Եվս 6 ավիաընկերության հանդեպ արգելք է կիրառվել անհատական նկատառումներով, այսինքն՝ «սեւ ցուցակում» են ոչ թե դրանց գրանցման երկրները, այլ կոնկրետ իրենք՝ «Avior Airlines» (Վենեսուելա), «Iran Aseman Airlines» (Իրան), «Iraqi Airways» (Իրաք), «Blue Wing Airlines» (Սուրինամ), «Med-View Airlines» (Նիգերիա), «Air Zimbabwe» (Զիմբաբվե):
«Air Koryo»-ի (Հս. Կորեա), «Air Service Comores»-ի (Կոմորյան Կղզիներ) եւ «Iran Air»-ի (Իրան) կոնկրետ տիպի օդանավերի է միայն թույլատրվում մտնել ԵՄ օդային տարածք, այսինքն՝ սահմանափակումը պայմանավորված է օդանավի տեսակով: Այլ կերպ ասած՝ սրանք ընդգրկված են ԵՄ «սեւ ցուցակի» «B» հավելվածում:
«Սեւ ցուցակում» են ՀՀ-ում գրանցված եւ այս պահին օդանավ շահագործողի վկայական (հիմնարար փաստաթուղթ, որով թույլատրվում է առեւտրային փոխադրումներ կատարել) ունեցող 7 ավիաընկերությունները՝ «Ավիակոմպանիա Արմենիա», «Արմենիա Էյրվեյզ», «Արմենիան Հելիքոփթերս», «Ատլանտիս Արմենիան Էյրլայնզ», «Ատլանտիս Յուրոփիան Էյրվեյզ», «Մարս Ավիա», «Սքայբոլ», այսինքն՝ սրանց օդանավերին չի թույլատրվելու կոմերցիոն թռիչքներ իրականացնել դեպի ԵՄ: Բայց հարցն այս 7-ով չի սահմանափակվում, քանի որ ԵՄ-ն արգելք է դրել բոլոր այն ավիաընկերությունների մուտքի վրա, որոնք գրանցված են Հայաստանում. օրինակ՝ եթե վաղը X ավիաընկերություն գրանցվի մեր երկրում, այն ավտոմատ հայտնվելու է ԵՄ «սեւ ցուցակում», քանի որ խնդիրը ոչ թե ընկերությունն է, այլ դրան վերահսկող ավիացիոն իշխանությունը:
Նկատենք, որ այսօր կայացել է «Ավիակոմպանիա Արմենիայի» Երեւան-Լիոն-Երեւան չվերթը, որը ոչ թե կոմերցիոն, այլ հատուկ բնույթի է: Բանն այն է, որ TCO կարգավիճակի կասեցումը/դադարեցումը չի տարածվում բժշկական նպատակով (հիվանդի տեղափոխության), ինչպես նաեւ մարդասիրական առաքելությամբ կամ փրկարարական նպատակներով իրականացվող ոչ կանոնավոր (չարտերային) թռիչքների վրա, որոնց իրականացումը բխում է հանրային շահից:
- Հայկական քաղավիացիան, անվտանգությունն ու եվրոպացիները
- Քաղավիացիայի կոմիտեն չի շտապում հերքել Հայաստանի՝ ԵՄ «սեւ ցուցակում» հայտնվելու մասին լուրը. ինչի՞ է սպասում ՔԱԿ-ը

The European Commission today announced an updated EU Air Safety List, which for the first time includes Armenia with all its air carriers.
Make no mistake, this is a great step backwards for Armenia’s aviation authorities.
To fly in the airspace of the European Union, airlines of third countries must comply with European standards. To this end, the European Aviation Safety Agency (EASA) is conducting a study of the airlines that have applied, and accordingly, their entry into the EU is accepted or prohibited (blacklisted).
The blacklist, officially called the EU Air Safety List, consists of two appendices. Appendix A includes companies whose activities are completely banned in the EU. Appendix B includes access to specific aircraft.
Armenia has been included in Appendix A; thus, all Armenian air carriers have been banned from entering EU airspace.
Commissioner for Transport Adina Vălean said: "The EU Air Safety List should be used as an instrument that helps airlines and countries listed reassess and improve their flying standards. The decision to include the Armenian carriers on the EU Air Safety List has been made based on the unanimous opinion delivered by the Air Safety Committee. The Commission, with the assistance of the European Union Aviation Safety Agency, stands ready to cooperate and invest in Armenia to improve its aviation safety."
Let's clarify for our readers that the "blacklist" is regularly updated by the European Commission, based on the opinion of the specialists of the EU Aviation Safety Committee. This committee is headed by the European Commission, whith the support of the EASA.
This problem arose last year when Armenia came under "heightened scrutiny" by the EU. The point was that EASA had identified shortcomings in its research at the RA Civil Aviation Committee, which, in fact, was crucial to the country's reputation.
Two Armenian airlines, Taron-Avia and Atlantis European Airways, applied to the EU to be recognized as a Third Country Operator TCO). In other words, these companies wanted to fly in the EU. (Airlines Armenia" already had such a status). Within the framework of the process of recognizing the mentioned two airlines as TCO, EASA in 2019 In July visited both them and the RA Civil Aviation Committee (CAC).
The following was mentioned in the official journal of the European Union: "Following that visit, EASA concluded that CAC had not systematically followed the established certification process when updating the Operations Specifications of these air carriers. Moreover, CAC could not provide assurances that
it was systematically assessing the Safety Management Systems, the continuing airworthiness systems, and the maintenance organisations of the air carriers that it had certified. Furthermore, CAC was lacking capacity to identify significant non-compliances with international safety standards by the air carriers.”
In November, a hearing of the EU Aviation Safety Committee (ASC) was convened and Armenia’s CAC was invited.
"During a hearing before the Air Safety Committee, which took place on 20 November 2019, CAC presented an overview of its organisation and structure, including details on the workforce assigned to its Airworthiness Department and Flight Operations Department. CAC provided details about the actions taken with respect to a number of air carriers registered in Armenia, about the training for the inspectors, and its future developments, including the plans dedicated to the recruitment of new inspectors. The Commission underlined its expectation that, as it is the case for all civil aviation authorities, CAC should only issue AOCs and accept aircraft on its registry if and when it has a full capability to oversee them.,” the EU wrote in its official journal.
As a result of the meeting, the EU Aviation Safety Committee expressed its intention to visit Armenia in cooperation with EASA and EU member states to check whether the CAC is implementing the certification and control of air carriers in accordance with international safety standards. The visit took place on February 3-7 of this year. The CAC and two carriers, Aircompany Armenia and Atlantis European Airways, were assessed (Taron-Avia voluntarily ceased operations in the fall of 2019). On March 6, the CAC and the operators received the results of the initial EASA assessment, which was not encouraging. The EASA temporarily suspended their current TCO status. On April 6, the RA Civil Aviation Committee was to send its opinion to finalize the report. Later, on May 12, an online discussion took place between the Armenian side (CAC and 6 airlines) and European agencies.
The Armenian side showed the European partners presentations on flight safety. For its part, the CAC urged the EASA to reconsider its decision on the two Armenian companies operating flights to EU airspace and to provide additional evidence to the carriers. The final report of the European side was to be submitted to the committee in late May.
In fact, the final decision is quite brutal for Armenia, and so far, the CAC has not responded. Hetq's source in the committee, in a conversation with us before this decision, expressed little hope that Armenia’s aviation sector would avoid being included in the "blacklist".
The updated "blacklist" includes 90 airlines from 16 countries. These countries are Afghanistan, Angola (excluding 2 airlines), the Republic of the Congo, the Democratic Republic of the Congo, Djibouti, Equatorial Guinea, Eritrea, Kyrgyzstan, Liberia, Libya, Moldova (excluding 3 airlines), Nepal, São Tomé and Príncipe, Sierra Leone and Sudan. Another six airlines have been banned for individual reasons. That’s to say, their countries aren’t in the blacklist but specific airlines - Avior Airlines (Venezuela), Iran Aseman Airlines (Iran) and Iraqi Airways (Iraq). ), Blue Wing Airlines (Suriname), Med-View Airlines (Nigeria), Air Zimbabwe (Zimbabwe).
Only certain aircraft of Air Koryo (North Korea), Air Service Comores (Comoros Islands) and Iran Air (Iran) are allowed to enter EU airspace, i.e. the restriction is due to the aircraft by type: In other words, these are included in the EU's "blacklist" application "B".
The list includes seven airlines registered in Armenia that currently have an air operator's certificate (the basic document that allows commercial transportation): Aircompany Armenia, Armenia Airways, Armenian Helicopters, Atlantis Armenian Airlines, Atlantis Europe Airways, Mars Avia and Skyball. Their aircraft will not be allowed to make commercial flights to the EU.
But the issue is not limited to these seven, as the EU has placed a ban on the entry of all airlines registered in Armenia. For example, if “x” airlines is registered in our country tomorrow, it will automatically appear in the EU's Air Safety List. Thus, the problem is not the company, but the aviation authorities that control it.
It should be noted that the Yerevan-Lyon-Yerevan flight of Aircompany Armenia took place today. Itwas not a commercial flight, but of a special nature. The point is that the suspension/termination of TCO status does not apply to non-regular (charter) flights performed for medical purposes (patient transfer), as well as for humanitarian or rescue purposes, the implementation of which is in the public interest.