Հայկական ավիացիան հայտնվեց ԵՄ «սեւ ցուցակում»
Այսօր ԵՄ գործադիր մարմինը՝ Եվրահանձնաժողովը, հայտնել է ԵՄ ավիացիոն թարմացված «սեւ ցուցակի» մասին, որում առաջին անգամ ընդգրկվել է նաեւ Հայաստանը՝ իր բոլոր ավիափոխադրողներով: Միանգամից ասենք՝ սա շատ մեծ ձախողում է Հայաստանի ավիացիոն իշխանությունների համար:
Եվրամիության օդային տարածքում թռիչքներ իրականացնելու համար երրորդ երկրների ավիաընկերությունները պետք է համապատասխանեն, այսպես ասած, եվրոպական ստանդարտներին: Այդ նպատակով Թռիչքային անվտանգության եվրոպական գործակալությունը՝ EASA-ն, ուսումնասիրություն է իրականացնում հայտ ներկայացրած ավիաընկերություններում, եւ ըստ այդմ ընդունվում կամ արգելվում է («սեւ ցուցակ» են ներառվում) դրանց մուտքը ԵՄ երկինք: «Սեւ ցուցակը», որը պաշտոնապես կոչվում է «EU Air Safety List» կամ ԵՄ թռիչքային անվտանգության ցուցակ, բաղկացած է 2 հավելվածից: «A» հավելվածում այն ավիաընկերություններն են, որոնց գործունեությունը ԵՄ երկնքում ամբողջությամբ արգելված է, իսկ «B»-ում՝ նրանք, որոնց կոնկրետ օդանավերի մուտքն է արգելված:
Հայաստանն ընդգրկվել է «A» հավելվածում, այսինքն՝ արգելվել է բոլոր հայկական ավիափոխադրողների մուտքը ԵՄ օդային տարածք:
Եվրահանձնաժողովի տրանսպորտի հարցերով հանձնակատար Ադինա Վելեանը (Adina Vălean) հայտնել է. «ԵՄ թռիչքային անվտանգության ցուցակը պետք է գործիք լինի, որը կօգնի դրանում ընդգրկված ավիաընկերություններին ու երկրներին վերագնահատել ու բարելավել իրենց թռիչքային ստանդարտները: Հայաստանի փոխադրողներին ընդգրկելու որոշումը հիմնված է ԵՄ թռիչքային անվտանգության կոմիտեի (EU Air Safety Committee, ASC) միաձայն կարծիքի վրա: Կոմիտեն EASA-ի հետ համագործակցությամբ պատրաստ է համագործակցել Հայաստանի հետ՝ բարելավելու վերջինիս թռիչքային անվտանգությունը»:
Ընթերցողին պարզաբանենք, որ «սեւ ցուցակը» պարբերաբար թարմացնում է Եվրահանձնաժողովը՝ հիմնվելով ԵՄ թռիչքային անվտանգության կոմիտեի մասնագետների կարծիքի վրա: Այս կոմիտեն գլխավորում է հենց Եվրահանձնաժողովը, վերջինիս էլ աջակցում է EASA-ն:
Այս խնդիրը ծագել էր դեռ անցյալ տարի, երբ Հայաստանը հայտնվել էր ԵՄ-ի «խիստ հսկողության» ներքո: Բանն այն էր, որ EASA-ն թերություններ էր հայտնաբերել ՀՀ քաղավիացիայի կոմիտեում անցկացրած ուսումնասիրությունների ժամանակ, ինչը, փաստորեն, բախտորոշ եղավ երկրի հեղինակության համար:
Հայկական 2 ավիաընկերություն՝ «Տարոն-Ավիան» եւ «Atlantis European Airways»-ը, դիմել էին ԵՄ-ին՝ TCO՝ երրորդ երկրի օպերատոր (Third Country Operator) ճանաչվելու համար, այլ կերպ ասած՝ այս ընկերությունները ցանկացել էին թռիչքներ իրականացնել ԵՄ երկնքում («Ավիակոմպանիա Արմենիան» նման կարգավիճակ արդեն ուներ): Նշված 2 ավիաընկերություններին TCO ճանաչելու գործընթացի շրջանակներում EASA-ն 2019 թ. հուլիսին այցելել է թե՛ նրանց, թե՛ ՀՀ քաղավիացիայի կոմիտե: Եվրամիության պաշտոնական տեղեկագրում այցի մասին նշվել էր հետեւյալը. «Այցից հետո EASA-ն եկել է եզրահանգման, որ ՔԱԿ-ն այս փոխադրողների շահագործման հատուկ դրույթները (Operations Specifications) թարմացնելիս պարբերաբար չի հետեւել սերտիֆիկացման գործընթացին: Ավելին՝ ՔԱԿ-ը չի կարողացել երաշխիքներ ներկայացնել առ այն, որ պարբերաբար գնահատում է իր կողմից սերտիֆիկացված ավիաընկերությունների թռիչքային անվտանգության կառավարման, թռիչքային պիտանիության համակարգերը եւ տեխնիկական ծառայություն մատուցող ընկերություններին: Բացի դրանից՝ ՔԱԿ-ը չի կարողացել պարզել ավիափոխադրողների էական անհամապատասխանությունը անվտանգության միջազգային ստանդարտներին»:
Նոյեմբերին կայացել էր ԵՄ թռիչքային անվտանգության կոմիտեի (ASC) լսումը, որին հրավիրված էր ՀՀ ՔԱԿ-ը: «Լսման ընթացքում ՔԱԿ-ը ներկայացրել է կազմակերպական եւ կառուցվածքային ընդհանուր տեղեկություններ իր վերաբերյալ, այդ թվում՝ մանրամասն ինֆորմացիա թռիչքային պիտանիության (այս վարչությունն է իրականացնում թռիչքային անվտանգության վերահսկողությունը մեր երկրում – հեղ.) եւ թռիչքային գործունեության վարչությունների աշխատուժի մասին: ՔԱԿ-ը մանրամասներ է հաղորդել այն գործողությունների մասին, որոնք կիրառվել են ՀՀ-ում գրանցված մի շարք ավիափոխադրողների հանդեպ, ինչպես նաեւ տեսուչների ուսուցման եւ հետագա զարգացումների, այդ թվում՝ նոր տեսուչների հավաքագրման վերաբերյալ: ASC-ն ընդգծել է իր ակնկալիքն առ այն, որ ինչպես բոլոր քաղավիացիոն իշխանությունները, ՀՀ ՔԱԿ-ը եւս պետք է ՕՇՎ-ներ տրամադրի եւ իր ռեգիստրում օդանավեր գրանցի միայն այն դեպքում, երբ նրանց հանդեպ վերահսկողություն իրականացնելու ամբողջական հնարավորություն կունենա»,- նշվել էր ԵՄ տեղեկագրում:
Հանդիպման արդյունքում ԵՄ թռիչքային անվտանգության կոմիտեն մտադրություն էր հայտնել EASA-ի եւ ԵՄ անդամ պետությունների հետ համագործակցությամբ այցելել Հայաստան՝ ստուգելու, թե արդյոք ՔԱԿ-ը ավիափոխադրողների սերտիֆիկացումն ու վերահսկողությունն իրականացնում է անվտանգության միջազգային ստանդարտներին համապատասխան: Այցը կայացել է այս տարվա փետրվարի 3-7-ը: Գնահատվել էին ՔԱԿ-ն ու 2 փոխադրող՝ «Ավիակոմպանիա Արմենիան» եւ «Atlantis European Airways»-ը («Տարոն-Ավիան» 2019-ի աշնանն ինքնակամ դադարեցրել էր գործունեությունը): Մարտի 6-ին ՔԱԿ-ն ու փոխադրողները ստացել են EASA-ի նախնական գնահատման արդյունքները, որը հուսադրող չէր՝ EASA-ն ժամանակավոր կասեցրել էր նրանց գործող TCO կարգավիճակները: Ապրիլի 6-ին ՀՀ քաղավիացիայի կոմիտեն ուղարկելու էր իր կարծիքը՝ զեկույցը վերջնական տեսքի բերելու համար: Դրանից հետո՝ մայիսի 12-ին, կայացել էր առցանց քննարկում հայկական կողմի (ՔԱԿ եւ 6 ավիաընկերություն) ու եվրոպական կառույցների միջեւ:
Հայկական կողմը եվրոպացի գործընկերներին ցուցադրել էր թռիչքային անվտանգության ապահովման հետ կապված շնորհանդեսներ: Իր հերթին ՔԱԿ-ը հորդորել էր EASA-ին վերանայել դեպի ԵՄ օդային տարածք թռիչքներ կատարող վերոնշյալ 2 հայկական ընկերությունների մասին որոշումը եւ հնարավորություն տալ փոխադրողներին տրամադրելու անվտանգության մակարդակը հավաստող լրացուցիչ ապացույցներ: Եվրոպական կողմի վերջնական զեկույցը նախատեսվում էր կոմիտեին տրամադրել մայիսի վերջին:
Փաստորեն, վերջնական որոշումը բավականին դաժան է Հայաստանի համար, ու մինչ այս պահը ՔԱԿ-ը չի արձագանքել դրան: Կոմիտեում «Հետքի» աղբյուրը դեռ մինչեւ այս որոշումը մեզ հետ կայացած զրույցում առանձնապես հույսեր չէր տածել, որ հայկական ավիացիան զերծ է մնալու «սեւ ցուցակում» հայտնվելուց:
Թարմացված «սեւ ցուցակում» ընդգրկված է 16 երկրի 90 ավիաընկերություն: Այդ երկրներն են Աֆղանստանը, Անգոլան (բացառությամբ 2 ավիաընկերության), Կոնգոյի Հանրապետությունը, Կոնգոյի Դեմոկրատական Հանրապետությունը, Ջիբութին, Հասարակածային Գվինեան, Էրիթրեան, Ղրղըզստանը, Լիբերիան, Լիբիան, Մոլդովան (բացառությամբ 3 ավիաընկերության), Նեպալը, Սան Տոմե եւ Պրինսիպին, Սիեռա Լեոնեն, Սուդանը: Եվս 6 ավիաընկերության հանդեպ արգելք է կիրառվել անհատական նկատառումներով, այսինքն՝ «սեւ ցուցակում» են ոչ թե դրանց գրանցման երկրները, այլ կոնկրետ իրենք՝ «Avior Airlines» (Վենեսուելա), «Iran Aseman Airlines» (Իրան), «Iraqi Airways» (Իրաք), «Blue Wing Airlines» (Սուրինամ), «Med-View Airlines» (Նիգերիա), «Air Zimbabwe» (Զիմբաբվե):
«Air Koryo»-ի (Հս. Կորեա), «Air Service Comores»-ի (Կոմորյան Կղզիներ) եւ «Iran Air»-ի (Իրան) կոնկրետ տիպի օդանավերի է միայն թույլատրվում մտնել ԵՄ օդային տարածք, այսինքն՝ սահմանափակումը պայմանավորված է օդանավի տեսակով: Այլ կերպ ասած՝ սրանք ընդգրկված են ԵՄ «սեւ ցուցակի» «B» հավելվածում:
«Սեւ ցուցակում» են ՀՀ-ում գրանցված եւ այս պահին օդանավ շահագործողի վկայական (հիմնարար փաստաթուղթ, որով թույլատրվում է առեւտրային փոխադրումներ կատարել) ունեցող 7 ավիաընկերությունները՝ «Ավիակոմպանիա Արմենիա», «Արմենիա Էյրվեյզ», «Արմենիան Հելիքոփթերս», «Ատլանտիս Արմենիան Էյրլայնզ», «Ատլանտիս Յուրոփիան Էյրվեյզ», «Մարս Ավիա», «Սքայբոլ», այսինքն՝ սրանց օդանավերին չի թույլատրվելու կոմերցիոն թռիչքներ իրականացնել դեպի ԵՄ: Բայց հարցն այս 7-ով չի սահմանափակվում, քանի որ ԵՄ-ն արգելք է դրել բոլոր այն ավիաընկերությունների մուտքի վրա, որոնք գրանցված են Հայաստանում. օրինակ՝ եթե վաղը X ավիաընկերություն գրանցվի մեր երկրում, այն ավտոմատ հայտնվելու է ԵՄ «սեւ ցուցակում», քանի որ խնդիրը ոչ թե ընկերությունն է, այլ դրան վերահսկող ավիացիոն իշխանությունը:
Նկատենք, որ այսօր կայացել է «Ավիակոմպանիա Արմենիայի» Երեւան-Լիոն-Երեւան չվերթը, որը ոչ թե կոմերցիոն, այլ հատուկ բնույթի է: Բանն այն է, որ TCO կարգավիճակի կասեցումը/դադարեցումը չի տարածվում բժշկական նպատակով (հիվանդի տեղափոխության), ինչպես նաեւ մարդասիրական առաքելությամբ կամ փրկարարական նպատակներով իրականացվող ոչ կանոնավոր (չարտերային) թռիչքների վրա, որոնց իրականացումը բխում է հանրային շահից:
- Հայկական քաղավիացիան, անվտանգությունն ու եվրոպացիները
- Քաղավիացիայի կոմիտեն չի շտապում հերքել Հայաստանի՝ ԵՄ «սեւ ցուցակում» հայտնվելու մասին լուրը. ինչի՞ է սպասում ՔԱԿ-ը

Армянская авиация оказалась в “черном списке” ЕС
Сегодня исполнительный орган Евросоюза – Еврокомиссия – сообщила об обновлении авиационного “черного списка”, в который впервые вошли все армянские авиаперевозчики. Сразу отметим, что это большой провал авиационных властей Армении.
Для выполнения полетов в воздушном пространстве Евросоюза авиакомпании третьих стран должны соответствовать европейским стандартам. С этой целью Европейское агентство по безопасности полетов (EASA) проводит изучение в подавших заявки авиакомпаниях, по результатам которого им либо разрешают, либо запрещают вход в воздушное пространство ЕС. Иными словами, эти авиакомпании попадают в “черный список”, официальное название которого “EU Air Safety List”, или “Список по безопасности полетов ЕС”. Он состоит из двух приложений. В приложение “А” входят те авиакомпании, деятельность которых в небе ЕС полностью запрещена, а в приложение “В” - авиакомпании, которым запрещены полеты только конкретных самолетов. Армения вошла в приложение “А”, а это значит, что вход в воздушное пространство ЕС запрещен всем армянским авиаперевозчикам.
Комиссар Еврокомисии по вопросам транспорта Адина Велеан (Adina Vălean) отметила, что список по безопасности полетов ЕС должен быть инструментом, который поможет включенным в него авиакомпаниям и странам провести новую оценку и улучшить свои летные стандарты. Решение о включении перевозчиков Армении основано на едином мнении Комитета по безопасности полетов (EU Air Safety Committee, ASC). Комитет совместно с EASA готов сотрудничать с Арменией с целью улучшения безопасности полетов.
Поясним, что Еврокомиссия регулярно обновляет “черный список”, основываясь на мнении специалистов Комитета по безопасности полетов ЕС. Этот комитет возглавляет Еврокомиссия, которой содействует EASA.
Данная проблема возникла еще в прошлом году, когда Армения попала под “строгий контроль” ЕС. Дело в том , что в ходе проверок EASA обнаружило в Комитете гражданской авиации недостатки, что и сыграло решающую роль в вопросе престижа страны.
Две армянские авиакомпании – “Тарон-Авиа” и “Atlantis European Airways” - обратились в ЕС для признания TCO, то есть операторами третьей страны (Third Country Operator). Иными словами, эти компании хотели выполнять полеты в воздушном пространстве ЕС (такой статус имела “Авиакомпания Армения”). В рамках процесса признания этих двух компаний операторами третьей страны (TCO) в июле 2019 г. EASA побывала у них и в Комитете гражданской авиации. В официальном бюллетене Евросоюза об этом визите сказано следующее: “После данного визита EASA пришла к выводу, что при обновлении операционных спецификаций (Operations Specifications) указанных перевозчиков КГА не следил за процессом сертификации. Более того, КГА не сумел предоставить гарантии проведения регулярной оценки управления безопасностью полетов сертифицированных им авиакомпаний, системы летной годности и компаний по оказанию технических услуг. Кроме того, КГА не сумел выявить существенное несоответствие авиаперевозчиков международным стандартам безопасности”.
В ноябре в Комитете по безопасности полетов ЕС (ASC) состоялись слушания, на которые был приглашены также представители Комитета гражданской авиации РА. “В ходе слушаний КГА представил общие организационные и структурые сведения о себе, в том числе подробную информациюоб управлении по летной годности (именно оно осуществляет в нашей стране контроль за безопасностью полетов.- Авт.) и управлении по летной деятельности. КГА рассказал о шагах, которые были осуществлены в отношении ряда зарегистрировнных в Армении авиаперевозчиков, а также об обучении инспекторов и наборе новых кадров.
ASC выразил надежду, что как руководители сферы гражданской авиации других стран, так и КГА Армении должен предоставить сертификат эксплуатанта воздушного судна и регистрировать самолеты в своем реестре только в тех случаях, когда будет иметь возможность осуществлять за ними полный контроль”,- отмечено в бюллетене ЕС.
По результатам встречи Комитет по безопасности полетов ЕС заявил о намерении совместно с представителями стран-членов EASA и ЕС посетить Армению, чтобы проверить, осуществляет ли КГА сертификацию и контроль за авиаперевозчиками в соответствии с международными стандартами. Визит состоялся в период с 3 по7 февраля этого года. Были оценены КГА и два перевозчика – “Авиакомпания Армения” и “Atlantis European Airways” (осенью 2019 г. “Тарон-Авиа” добровольно прекратила свою деятельность). 6 марта КГА и перевозчики получили результаты предварительной оценки EASA, которые не были обнадеживающими – EASA временно приостановила действие их статусов TCO. 6 апреля Комитет гражданской авиации должен был направить записку с изложением своего мнения, что позволило бы окончательно подготовить доклад. После этого, 12 мая, состоялось онлайн-обсуждение с участием армянской стороны (Комитета гражданской авиации и 6 авиакомпаний) и европейских структур.
Армянская сторона организовала для европейских коллег презентации по вопросам обеспечения безопасности полетов. КГА также призвал EASA пересмотреть решение относительно двух вышеупомянутых армянских авиакомпаний, осуществляющих полеты в воздушном пространстве ЕС, и дать возможность перевозчикам предоставить дополнительные доказательства уровня их безопасности. Окончательный доклад европейская сторона планировала предоставить Комитету в конце мая.
Окончательное решение фактически оказалось для Армении довольно жестоким. КГА до сих пор не отреагировал на него. Еще до принятия этого решения источник Hetq.am в Комитете гражданской авиации в беседе с нами не выразил особых надежд на то, что армянская авиация избежит попадания в “черный список”.
В обновленном “черном списке” оказались 90 авиакомпаний из 16 стран – Афганистана, Анголы (за исключением двух авиакомпаний), Республики Конго, Демократической Республики Конго, Джибути, Экваториальной Гвинеи, Эритреии, Киргизии, Либерии, Ливии, Молдовы (за исключением трех авиакомпаний), Непала, Сан-Томе и Принсипи, Сьерра-Леоне, Судана. В отношении еще шести авиакомпаний запрет был введен в индивидуальном порядке. То есть в “черном списке” оказались не страны их регистрации, а конкретно сами авиакомпании: “Avior Airlines” (Венесуэла), “Iran Aseman Airlines” (Иран), “Iraqi Airways” (Ирак), “Blue Wing Airlines” (Суринам), “Med-View Airlines” (Нигерия), “Air Zimbabwe” (Зимбабве).
Вход в воздушное пространство ЕС разрешен только конкретным самолетам “AirKoryo” (Сев. Корея), “Air Service Comores” (Коморские Острова) и “Iran Air” (Иран). То есть ограничение обусловлено типом воздушного судна. Иными словами, они включены в приложение “В” “черного списка”.
В “чернвй список” вошли зарегистрированные в РА семь авиакомпаний, которые на данный момент имеют сертификат эксплуатанта воздушного судна (этот документ дает разрешение на выполнение коммерческих перевозок): “Авиакомпания Армения”, “Армения Эйрвейз”, “Армениан Хеликоптерс”, “Атлантис Армениан Эйрлайнз”, “Атлантис Юропиан Эйрвейз”, “Марс Авиа”, “Скайбол”. Это значит, что воздушным судам указанных компаний не будет разрешено совершать коммерческие рейсы в ЕС.
Однако вопрос не исчерпывается этими авиакомпаниями: ЕС наложил запрет на вход в свое воздушное пространство всех тех авиакомпаний, которые зарегистрированы в нашей стране. Например, если завтра авиакомпания Х решит зарегистрироваться в Армении, то она автоматически окажется в “черном списке” ЕС, поскольку проблема не в авиакомпании, а в контролирующих ее авиационных властях.
Отметим, что сегодня “Авиакомпания Армения” выполнила специальный, некоммерческий рейс Ереван-Лион-Ереван. Дело в том, что остановление/прекращение действия статуса TCO не распространяется на полеты в медицинских целях (в частности, транспортировку больных), а также на чартерные рейсы в гуманитарных или спасательных целях, осуществление которых вытекает из общественных интересов.