«ԱԹՍ արտադրողը» ձեռք է բերել հայկական ավիաընկերություններից մեկը
«Հետքը» որոշ մանրամասներ է պարզել «Ատլանտիս Արմենիան Էյրլայնզ» (Atlantis Armenian Airlines) ավիաընկերությունը ձեռք բերած նոր սեփականատիրոջ մասին, որի գործունեությունն ու առնչություններն այլ անձանց ուշագրավ են:
Քաղավիացիայի գլխավոր վարչության նախկին պետի տեղակալ եւ ՀՀ-ում Ավստրիայի պատվո հյուպատոս Արամ Մարությանին պատկանած «Atlantis Armenian Airlines» ընկերությունը 2020 թ. հոկտեմբերին օտարվել է նոր տերերի, որոնք էլ երկու ամիս անց՝ դեկտեմբերին, փոխել են դրա անունը՝ դարձնելով «Smart Airlines»: Սա ներկայում միակ հայկական ավիաընկերությունն է, որ ունի օդանավ շահագործողի վկայական, բայց չունի օդանավ: Ավիափոխադրողի միջազգային կոդերն են՝ TD (IATA) եւ AEU (ICAO), որոնք ձեռք էին բերվել դեռ Մարությանի օրոք: Չնայած 3 ամիս առաջ անվան փոփոխությանը՝ քաղավիացիայի կոմիտեի ու IATA-ի կայքերում ընկերությունը մինչ օրս նշված է «Atlantis Armenian Airlines» անունով:
Թռուցիկ հիշեցնենք, որ «Atlantis»-ն էր այն ընկերությունը, որը պետք է «L-410» օդանավով շահագործեր Երեւան-Կապան երթուղին, սակայն երբ անցյալ տարվա հոկտեմբերին Ա. Մարությանը (ըստ փաստաթղթերի՝ նրա ընկերները) գրանցեց «ՆովԷյր» (NovAir) ընկերությունը, հենց վերջինս դարձավ վերոնշյալ օդանավի շահագործողը: Ընդ որում՝ ռեգիստրում «ՆովԷյր» ՍՊԸ-ի գրանցումն ու «Ատլանտիս Արմենիան Էյրլայնզ» ՍՊԸ-ի նոր տերերի գրանցումը տեղի են ունեցել նույն օրը՝ հոկտեմբերի 19-ին: Այլ կերպ ասած՝ Արամ Մարությանն օդային փոխադրումների ոլորտում ներկայանում է նոր ընկերությամբ, իսկ նախորդը, որն ունի թե՛ ՕՇՎ, թե՛ միջազգային կոդեր, նա օտարել է:
«Smart Airlines»-ի նոր սեփականատերերը երկուսն են՝ աշտարակցի Էդուարդ Օհանյանը (1 %) եւ Երեւանում գրանցված «Իննովեյշն Թեքնոլոջի Սիստեմս» ՍՊԸ-ն (99 %):
Է. Օհանյանը տնօրեն է մի քանի շինարարական ընկերություններում: Անցյալ տարվա հոկտեմբերին՝ մինչեւ «Ատլանտիս Արմենիան Էյրլայնզ» ՍՊԸ-ի ձեռքբերումը, նա հիմնել էր «Արմէյր Ավիա» անունով ընկերություն, որի գործունեության ոլորտը օդային տրանսպորտով միջազգային ուղեւորափոխադրումներն են: Այդուհանդերձ, ըստ ՊԵԿ-ի, ներկայում «Արմէյր Ավիա» ՍՊԸ-ն ժամանակավորապես չի գործում: 2020-ի սեպտեմբերից մինչեւ այս տարվա հունվար Էդուարդ Օհանյանը եղել է նաեւ «Smart Airlines»-ի տնօրենը:
Այդ պաշտոնում նրան փոխարինել է երեւանցի Իլլարիոն Ղարիբյանը, ով ավիացիայի ոլորտից է. որպես օդաչու աշխատել է «Արմավիայում», իսկ հետո եղել «Atlantis European Airways»-ի թռիչքային ծառայության ղեկավար: Հիշեցնենք, որ «Atlantis European Airways»-ն անցյալ տարի սնանկ է ճանաչվել ու լքել հայկական ավիաշուկան, նրա պարտատերերի թվում է նաեւ Ի. Ղարիբյանը:
«Smart Airlines»-ի 99 %-ի սեփականատեր «Իննովեյշն Թեքնոլոջի Սիստեմս» ՍՊԸ-ն (Innovation Technology Systems) հիմնադրվել է 2019-ին Երեւանում, ըստ ՊԵԿ-ի՝ հանքարդյունաբերության ոլորտում օժանդակ ծառայություններ է մատուցում: Սակայն ընկերության կանոնադրության մեջ ասվում է, որ այն հիմնականում զբաղվում է անօդաչու թռչող սարքերի արտադրությամբ: ՍՊԸ-ի հիմնադիրն ու միակ սեփականատերը 40-ամյա երեւանցի Արթուր Պողոսյանն է, այսինքն՝ անուղղակիորեն հենց նա է «Smart Airlines»-ի գլխավոր սեփականատերը: «Հետքն» իր աղբյուրի միջոցով հետաքրքրվել է մեր երկրում ԱԹՍ-ների ոլորտի ներկայացուցիչներից այս ընկերության եւ Ա. Պողոսյանի մասին, սակայն նրանք հայտնել են, որ նման անունով ընկերություն եւ անձի չեն ճանաչում:
Հետաքրքիր է ոչ միայն «Իննովեյշն Թեքնոլոջի Սիստեմս» ընկերության գործունեությունը՝ ԱԹՍ-ների արտադրությունը (ըստ կանոնադրության), այլեւ այն, որ այս ՍՊԸ-ն գրանցված է Երեւանի Բագրատունյաց 73 հասցեում: Սա «Նեյտրոն» գործարանի տարածքն է, իսկ «Նեյտրոնը» («Նեյտրոն գիտաարտադրական միավորում» ՓԲԸ) պատկանում է հանրությանը «Պատրոն Դավիթ» մականունով հայտնի գործարար Դավիթ Գալստյանին: Արթուր Պողոսյանի եւ Դավիթ Գալստյանի կապի մասին է խոսում նաեւ այն փաստը, որ Պողոսյանը տնօրեն ու բաժնետեր է այնպիսի ընկերություններում, որոնցում աշխատել կամ աշխատում են Գալստյանի գործընկերները:
Զինծառայողների ապահովագրության հիմնադրամի տվյալներով՝ 2020 թ. նոյեմբեր-դեկտեմբեր ամիսներին «Իննովեյշն Թեքնոլոջի Սիստեմս» ՍՊԸ-ն ուներ միայն 1 աշխատող: Ինչ վերաբերում է «Smart Airlines»-ին, ապա վերջինս, նույն հիմնադրամի տվյալներով, 2020-ի դեկտեմբերին ուներ 53 աշխատող:

Drone Producer Purchases Armenian Airline
Hetq has unearthed some details about the new owner of Atlantis Armenian Airlines, the company that was supposed to operate the domestic Yerevan-Kapan route with an L-410 aircraft.
Atlantis Armenian Airlines, owned by Aram Marutyan, former Deputy Head of Armenia’s General Department of Civil Aviation and Honorary Consul of Austria in Armenia, was sold in October 2020.
Two months later, the new owners changed the name of the company to Smart Airlines. It’s the only Armenian airline that has an aircraft operator's certificate (AOC) but no aircraft.
The international carrier codes are TD (IATA) and AEU (ICAO), which were acquired during Marutyan's time. Despite the name change three months ago, the company is still listed as Atlantis Armenian Airlines on the Civil Aviation Committee and IATA websites.
In October 2020, Marutyan (according to official documents, his friends) registered the NovAir company, the latter became the operator of the above-mentioned aircraft.
Moreover, the registration of NovAir LLC and the new owners of Atlantis Armenian Airlines LLC took place on the same day, October 19. In other words, Aram Marutyan portrays himself with a new company in the field of air transportation, while he sold the previous one, which has both an Air Operator’s Certificate (AOC) and international codes.
The two new owners of Smart Airlines are Eduard Ohanyan (1%) from Ashtarak and Innovation Technology Systems LLC (99%) registered in Yerevan.
Ohanyan is the director of several construction companies. In October of last year, before the acquisition of Atlantis Armenian Airlines, he founded a company called Armair Avia LLC, which specializes in international air transportation. However, according to the State Revenue Committee, Armair Avia is temporarily closed. Ohanyan also served as director of Smart Airlines from September 2020 to January of this year.
He was replaced in that position by Illarion Gharibyan from Yerevan, who has an aviation background. He worked as a pilot at Armavia and later as the head of the flight operations of Atlantis European Airways. Recall that Atlantis European Airways was declared bankrupt last year and quit the Armenian air market. Gharibyan is one of the company’s creditors.
Innovation Technology Systems LLC, which owns 99% of Smart Airlines, was established in 2019 in Yerevan, according to the State Revenue Committee, and provides ancillary services in the mining sector.
However, the company's charter states that it is mainly engaged in the production of unmanned aerial vehicles (UAVs). The founder and sole owner of the company is forty-year-old Arthur Poghosyan from Yerevan. Thus, he’s indirectly the main owner of Smart Airlines.
Hetq asked its source to contact UAV sector representatives in Armenia about this company and Poghosyan. Our source stated that representatives did not know a company or a person with such a name.
Innovation Technology Systems company is registered at 73 Bagratunyats Street, Yerevan.
This is the site of the Neutron company plant. Neutron, full name Neutron Research and Production Association CJSC, belongs to the well-known businessman Davit Galstyan, nicknamed "Patron Davit".
The fact that Poghosyan is a director and shareholder in companies in which Galstyan's colleagues have worked or are working also speaks about the connection between Arthur Poghosyan and Davit Galstyan.
According to the Servicemen Insurance Fund (SIF), during November-December 2020, Innovation Technology Systems had only one employee. As for Smart Airlines, it had 53 employees in December 2020 according to the SIF.