«ԱԹՍ արտադրողը» ձեռք է բերել հայկական ավիաընկերություններից մեկը
«Հետքը» որոշ մանրամասներ է պարզել «Ատլանտիս Արմենիան Էյրլայնզ» (Atlantis Armenian Airlines) ավիաընկերությունը ձեռք բերած նոր սեփականատիրոջ մասին, որի գործունեությունն ու առնչություններն այլ անձանց ուշագրավ են:
Քաղավիացիայի գլխավոր վարչության նախկին պետի տեղակալ եւ ՀՀ-ում Ավստրիայի պատվո հյուպատոս Արամ Մարությանին պատկանած «Atlantis Armenian Airlines» ընկերությունը 2020 թ. հոկտեմբերին օտարվել է նոր տերերի, որոնք էլ երկու ամիս անց՝ դեկտեմբերին, փոխել են դրա անունը՝ դարձնելով «Smart Airlines»: Սա ներկայում միակ հայկական ավիաընկերությունն է, որ ունի օդանավ շահագործողի վկայական, բայց չունի օդանավ: Ավիափոխադրողի միջազգային կոդերն են՝ TD (IATA) եւ AEU (ICAO), որոնք ձեռք էին բերվել դեռ Մարությանի օրոք: Չնայած 3 ամիս առաջ անվան փոփոխությանը՝ քաղավիացիայի կոմիտեի ու IATA-ի կայքերում ընկերությունը մինչ օրս նշված է «Atlantis Armenian Airlines» անունով:
Թռուցիկ հիշեցնենք, որ «Atlantis»-ն էր այն ընկերությունը, որը պետք է «L-410» օդանավով շահագործեր Երեւան-Կապան երթուղին, սակայն երբ անցյալ տարվա հոկտեմբերին Ա. Մարությանը (ըստ փաստաթղթերի՝ նրա ընկերները) գրանցեց «ՆովԷյր» (NovAir) ընկերությունը, հենց վերջինս դարձավ վերոնշյալ օդանավի շահագործողը: Ընդ որում՝ ռեգիստրում «ՆովԷյր» ՍՊԸ-ի գրանցումն ու «Ատլանտիս Արմենիան Էյրլայնզ» ՍՊԸ-ի նոր տերերի գրանցումը տեղի են ունեցել նույն օրը՝ հոկտեմբերի 19-ին: Այլ կերպ ասած՝ Արամ Մարությանն օդային փոխադրումների ոլորտում ներկայանում է նոր ընկերությամբ, իսկ նախորդը, որն ունի թե՛ ՕՇՎ, թե՛ միջազգային կոդեր, նա օտարել է:
«Smart Airlines»-ի նոր սեփականատերերը երկուսն են՝ աշտարակցի Էդուարդ Օհանյանը (1 %) եւ Երեւանում գրանցված «Իննովեյշն Թեքնոլոջի Սիստեմս» ՍՊԸ-ն (99 %):
Է. Օհանյանը տնօրեն է մի քանի շինարարական ընկերություններում: Անցյալ տարվա հոկտեմբերին՝ մինչեւ «Ատլանտիս Արմենիան Էյրլայնզ» ՍՊԸ-ի ձեռքբերումը, նա հիմնել էր «Արմէյր Ավիա» անունով ընկերություն, որի գործունեության ոլորտը օդային տրանսպորտով միջազգային ուղեւորափոխադրումներն են: Այդուհանդերձ, ըստ ՊԵԿ-ի, ներկայում «Արմէյր Ավիա» ՍՊԸ-ն ժամանակավորապես չի գործում: 2020-ի սեպտեմբերից մինչեւ այս տարվա հունվար Էդուարդ Օհանյանը եղել է նաեւ «Smart Airlines»-ի տնօրենը:
Այդ պաշտոնում նրան փոխարինել է երեւանցի Իլլարիոն Ղարիբյանը, ով ավիացիայի ոլորտից է. որպես օդաչու աշխատել է «Արմավիայում», իսկ հետո եղել «Atlantis European Airways»-ի թռիչքային ծառայության ղեկավար: Հիշեցնենք, որ «Atlantis European Airways»-ն անցյալ տարի սնանկ է ճանաչվել ու լքել հայկական ավիաշուկան, նրա պարտատերերի թվում է նաեւ Ի. Ղարիբյանը:
«Smart Airlines»-ի 99 %-ի սեփականատեր «Իննովեյշն Թեքնոլոջի Սիստեմս» ՍՊԸ-ն (Innovation Technology Systems) հիմնադրվել է 2019-ին Երեւանում, ըստ ՊԵԿ-ի՝ հանքարդյունաբերության ոլորտում օժանդակ ծառայություններ է մատուցում: Սակայն ընկերության կանոնադրության մեջ ասվում է, որ այն հիմնականում զբաղվում է անօդաչու թռչող սարքերի արտադրությամբ: ՍՊԸ-ի հիմնադիրն ու միակ սեփականատերը 40-ամյա երեւանցի Արթուր Պողոսյանն է, այսինքն՝ անուղղակիորեն հենց նա է «Smart Airlines»-ի գլխավոր սեփականատերը: «Հետքն» իր աղբյուրի միջոցով հետաքրքրվել է մեր երկրում ԱԹՍ-ների ոլորտի ներկայացուցիչներից այս ընկերության եւ Ա. Պողոսյանի մասին, սակայն նրանք հայտնել են, որ նման անունով ընկերություն եւ անձի չեն ճանաչում:
Հետաքրքիր է ոչ միայն «Իննովեյշն Թեքնոլոջի Սիստեմս» ընկերության գործունեությունը՝ ԱԹՍ-ների արտադրությունը (ըստ կանոնադրության), այլեւ այն, որ այս ՍՊԸ-ն գրանցված է Երեւանի Բագրատունյաց 73 հասցեում: Սա «Նեյտրոն» գործարանի տարածքն է, իսկ «Նեյտրոնը» («Նեյտրոն գիտաարտադրական միավորում» ՓԲԸ) պատկանում է հանրությանը «Պատրոն Դավիթ» մականունով հայտնի գործարար Դավիթ Գալստյանին: Արթուր Պողոսյանի եւ Դավիթ Գալստյանի կապի մասին է խոսում նաեւ այն փաստը, որ Պողոսյանը տնօրեն ու բաժնետեր է այնպիսի ընկերություններում, որոնցում աշխատել կամ աշխատում են Գալստյանի գործընկերները:
Զինծառայողների ապահովագրության հիմնադրամի տվյալներով՝ 2020 թ. նոյեմբեր-դեկտեմբեր ամիսներին «Իննովեյշն Թեքնոլոջի Սիստեմս» ՍՊԸ-ն ուներ միայն 1 աշխատող: Ինչ վերաբերում է «Smart Airlines»-ին, ապա վերջինս, նույն հիմնադրամի տվյալներով, 2020-ի դեկտեմբերին ուներ 53 աշխատող:

“Производитель БПЛА” приобрел одну из армянских авиакомпаний
Hetq.am стали известны любопытные сведения о деятельности и связях нового собственника авиакомпании “Атлантис Армениан Эйрлайнз” (Atlantis Armenian Airlines).
В октябре 2020 г. компания “Atlantis Armenian Airlines”, принадлежавшая бывшему заместителю начальника Главного управления Гражданской авиации и почетному консулу Австрии в Республике Армения Араму Марутяну, была отчуждена. Спустя два месяца, в декабре того же года, новые владельцы сменили ее название на “Smart Airlines”. На сегодняшний день это единственная армянская авиакомпания, имеющая свидетельство эксплуатанта воздушного судна, но не имеющая самолетов. Международные коды авиаперевозчика – TD (IATA) и AEU (ICAO) – были получены еще при Марутяне. Несмотря на изменение названия, на сайтах Комитета гражданской аваиции и IATA авиакомпания указана как “Atlantis Armenian Airlines”.
Заметим, что “Atlantis” – та самая компания, которая на самолете “L-410” должна была выполнять рейс Ереван-Капан. Однако в октябре прошлого года А.Марутян зарегистрировал компанию “НовЭйр” (NovAir), которая и стала эксплуатантом вышеуказанного самолета. При этом регистрация ООО “НовЭйр” и новых владельцев ООО “Атлантис Армениан Эйрлайнз” состоялась в один и тот же день – 19 октября. Иными словами, в сфере воздушных перевозок Арам Марутян представлен новой компанией.
Новыми собственниками “Smart Airlines” стали житель Аштарака Эдуард Оганян (1%) и зарегистрированное в Ереване ООО “Инновейшн Текнолоджи Системс” (99%).
Э.Оганян – директор нескольких строительных компаний. В октябре прошлого года, до приобретения “Атлантис Армениан Эйрлайнз”, он основал компанию “Армэйр Авиа”, сферой деятельности которой были международные пассажироперевозки воздушным транспортом. В настоящее время, по данным Комитета госдходов, деятельность ООО “Армэйр Авиа” временно прекращена. С сентября 2020 г. по январь 2021 г. Эдуард Оганян занимал также должность директора “Smart Airlines”. Вскоре его сменил житель Еревана Илларион Гарибян, ранее летавший на самолете авиакомпании “Армавиа”, а затем ставший руководителем летной службы “Atlantis European Airways”. Напомним, что в прошлом году эта компания была признана банкротом и покинула армянский авиарынок. В числе ее кредиторов был и И.Гарибян.
Владеющее 99-процентной долей компании “Smart Airlines” ООО “Инновейшн Текнолоджи Системс” (Innovation Technology Systems) было основано в Ереване в 2019 г. По данным Комитета госдоходов, компания оказывает вспомогательные услуги в горнодобывающей сфере. Однако в соответствии с уставом компании она занимается в основном производством беспилотных летательных аппаратов. Учредителем и единственным собственником ООО является 40-летний житель Еревана Артур Погосян. То есть косвенно именно он является основным собственником “Smart Airlines”.
Источник Hetq.am поинтересовался у представителей сферы БПЛА, что им известно об этой компании и А.Погосяне, но они сказали, что такой компании и такого человека не знают.
Примечательна не только деятельность “Инновейшен Текнолоджи Системс” в сфере призводства БПЛА, но и то, что данное ООО зарегистрировано в Ереване по адресу: ул.Багратуняц, 73. Это территория завода “Нейтрон” (ЗАО “Научно-производственное объединение “Нейтрон”), который принадлежит предпринимателю Давиду Галстяну, известному по кличке Патрон Давид. О связи Артура Погосяна и Давида Галстяна свидетельствует и тот факт, что Погосян является директором и дольщиком в компаниях, в которых работали или работают партнеры Галстяна.
По данным Фонда страхования военнослужащих, в ноябре-декабре 2020 г. ООО “Инновейшн Текнолоджи Системс” имело только одного работника. Что касается "Smart Airlines”, то в декабре 2020 г. в этой компании, по данным того же Фонда, работали 53 человека.