Վաչե Գաբրիելյան. «Տնտեսության զարգացման առաջնահերթությունն այս պահին հնարավորինս լայնատարած պատվաստումն է»
Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի Բիզնեսի և տնտեսագիտության քոլեջի դեկան, նախկին փոխվարչապետ Վաչե Գաբրիելյանը այս տարվա տնտեսական աճը համարում է հնարավոր, բայց ոչ շատ հավանական։ «Հետքը» նրա հետ զրուցել է տնտեսության ներկա միտումների, ներդրումների, գնաճի և այլ հարցերի շուրջ։
Մեկ օր առաջ Վիճակագրական կոմիտեն հրապարակել է 2021 թվականի փետրվարի ցուցանիշները, ըստ որոնց՝ տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը նվազել է 5.3%-ով։ Էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը, հիմք ընդունելով այս ցուցանիշը, պնդում է, որ տնտեսությունը վերականգնվում է։ Դուք այդպիսի միտումներ տեսնու՞մ եք։
Պատկերը կախված է ձեր դիտանկյունից։ Եթե համեմատենք այդ ցուցանիշը հունվարի 8․2% անկման հետ, ապա կարելի է դրական դինամիկա տեսնել։ Եթե համեմատենք պարզապես 0 թվի հետ, ապա դեռևս դրական դինամիկա չկա։
Եթե նայենք ճյուղային կառուցվածքին, ապա բոլոր ճյուղերի բացասական խորապատկերի վրա, չնչին 1.1% աճ ունի միայն շինարարությունը, որի աճը փետրվարին էական զարգացումների մասին չի կարող վկայել։ Եթե նայենք տարեկան հեռանկարի տեսակետից, ևս չեմ կարծում, որ թունելի վերջում արեգակի կուրացնող լույսն է՝ ավելի շուտ մառախուղում թույլ առկայծող լույսեր են։ Այս պահին կուտակային 6․7% անկում ունենք։ Կարծում եմ՝ անկում կունենանք նաև մարտին, և միայն անցած տարվա ապրիլի կարանտինի հետևանքով արձանագրված նվազման ֆոնի վրա կարող ենք ունենալ դրական դինամիկա։ Դե ֆակտո, շուրջ 6%-ի կուտակային նվազում կունենանք 1-ին եռամսյակում։ Դա նշանակում է, որ տարվա կտրվածքով աճ ունենալու համար մնացած բոլոր եռամսյակներում պետք է ունենաք ավելի քան 2-2․5% աճ, որը 2020 թվականից նվազող պահանջարկի պայմաններում (շարունակվող անորոշությունների և դրանց սպասումներից բխող) շատ հավանական չեմ համարում, թեև տեսական հնարավորություններ, իհարկե կան։
Ի՞նչ պայմաններում կարող է վերականգնվել Հայաստանի տնտեսությունը։ Հայաստանում օտարերկրյա և տեղական ներդրումներ կարե՞լի է սպասել այս տարի։
Ներդրումներ միշտ պետք է սպասել, հատկապես տեղական։ Սակայն ո՞ր ոլորտներում, ի՞նչ չափի և ո՞ր (ներքին կամ արտաքին) շուկայի սպասարկման համար՝ այլ խնդիր է։ Որոշ ներդրումներ միշտ կլինեն, որովհետև նախկինում սկսված ծրագրեր կան, որոնք ավելի դժվար և ծախսատար է կանգնեցնելը, քան շարունակելը։ Որոշ ներդրումներ անհրաժեշտ են նվազող պահանջարկի պարագայում տնտեսվարողների մրցունակությունը պահպանելու համար։ Ամեն դեպքում, ցերեկով ճրագը ձեռքին պետք է փնտրել բոլոր այդ (հիմնականում տեղական) ներդրողներին և արագ որոշումներ ընդունել՝ հողահատկացման, հանրային ծառայությունների թույլտվությունների, սարքավորումների մաքսային ձևակերպումների աջակցության և այլնի համար։
Տնտեսության վերականգնումն ավելի բարդ խնդիր է, եթե նկատի ունենանք Հայաստանի տնտեսական տարածքը սպասարկող ենթակառուցվածքների ընդգրկման համալիր վերականգնումը։ Անվտանգային և քաղաքական անորոշություններով պայմանավորված՝ այս առումով ես խաղի կանոնները կամ անգամ տեմպը փոխող ներդրումներ այս տարի չեմ ակնկալում։ Եթե խոսքը գնում է տնտեսական անկումից դուրս գալուն և թեև ցածր, բայց դրական աճ գրանցելուն, ապա մեկ տարին տրամաբանական ժամկետ է։ Եթե 2019թ․ մակարդակին հասնելն է, ապա երևի թե շուրջ երեք տարի է անհրաժեշտ։
Հայաստանին այս պահին տնտեսության զարգացման ի՞նչ ծրագիր է պետք, ո՞ր ուղղությունների վրա է պետք կենտրոնանալ։ Ըստ Ձեզ՝ Կառավարությունն այսօր ճի՞շտ ճանապարհով է գնում։
Կարծում եմ, որ տնտեսության զարգացման առաջնահերթությունն այս պահին հնարավորինս լայնատարած պատվաստումն է։ Ցավոք, ո՛չ վարչական, ո՛չ դրան նախապատրաստող հրապարակային քարոզարշավի տեսակետից այս պահին առաջանցիկ քայլեր չեմ տեսնում։
Անցած տարվանից ունենք պահանջարկի անկում, որ արագ չի վերականգնվի, այդ իսկ պատճառով տնտեսության խոշորագույն՝ սպասարկման ոլորտը (հատկապես դրա փոքր և միջին հատվածը) արագ չի վերականգնվի։ Ամենամեծ օգնությունն այստեղ պատվաստումներն են։ Այս պահին աշխարհի ռեկորդակիր Իսրայելի շուրջ 9 միլիոն բնակիչների 60%-ը պատվաստվել է՝ մահերի քանակությունը կրճատելով 99%-ով։ Անգամ այս պարագայում, 2021թ․ այնտեղ դեռևս միայն տնտեսական կայունացում կա, և ոչ թե՝ աճ։
Ավելի երկարատև կտրվածքով՝ տեսնում եմ կապիտալ ծախսերի ավելացման անհրաժեշտություն՝ ընթացիկ ծախսերի հաշվին։ Սակայն սա խիստ դժվար քաղաքական քայլ է, և անկախ նրա ճիշտ լինել-չլինելուց, երբևէ ընտրության գնացող Կառավարությունը նման քայլ չի անի։ Հուսով եմ, որ հետընտրական կառավարությունը կարող է նման դժվար որոշում ընդունել։
Գնաճը Հայաստանում նոր թափ է հավաքում։ Հատկապես սննդամթերքի գների բարձրացումը բնակչության գրպանին ուղիղ հարված է, քանի որ սնունդը սպառողական զամբյուղում մեծ տեղ ունի։ Վերջին տվյալներով՝ այս տարվա փետրվարին 12-ամսյա գնաճը կազմել է 5.3%: Սա այն պարագայում, երբ մարդկանց եկամուտները չեն ավելանում։ Ի՞նչ պետք է անեն Կառավարությունն ու ԿԲ-ն այս գնաճը զսպելու համար։ Սա համարվու՞մ է գնաճի վտանգավոր ցուցանիշ։
Գնաճի ընդհանրական մակարդակը, որը մեծ հաշվով պայմանավորված է տնտեսական իրավիճակով, փոխարժեքով, վճարային հաշվեկշռով և այլն, գտնվում է թույլատրելի տիրույթում՝ 4%-ից 1․5 % շեղման միջանցքում։ ԿԲ կանխատեսումներով՝ մեկ տարվա հեռանկարում այն կրկին այդ տիրույթում կլինի։ Առանձին ապրանքների՝ հատկապես սննդամթերքի երկնիշ գնաճն, իհարկե ավելի լուրջ է։ Այս գնաճը հիմնականում գալիս է արտաքին շուկաներից, և դրամավարկային գործիքներով այդ աճը կարճ ժամկետում հարթել հնարավոր չէ։ Կարևորն այստեղ սպասումների խարսխումն է։ Արտաքին առաջարկի շոկի պայմաններում հիմնական գործիքները Կենտրոնական բանկի հաղորդակցումն է և ՀՀ տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի կողմից գնաճային սպասումներով պայմանավորված հնարավոր չարաշահումների փորձերին արագ արձագանք տալը։ Եթե տնտեսվարողները հավատան, որ այս երկու կառույցներն անպայման արձագանքելու են (ԿԲ-ն՝ գնաճի ընդհանուր մակարդակի բարձրացման մակարդակին և փոխարժեքի կտրուկ տատանումներին, իսկ ՏՄՊՊՀ-ն՝ առանձին ապրանքային շուկաներում հավելադիր գնագոյացմանը), ապա գնաճային սպասումներն արդյունավետորեն կխարսխվեն։ Նման պարագայում նաև սպառողները ապրանքների ավելցուկային պաշարներ չեն կուտակի։
Այս տարվա հունիսին Հայաստանում արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ են սպասվում։ Սա ի՞նչ հնարավոր ազդեցություն կունենա տնտեսության վրա։
Այստեղ կանխատեսումներ կարող եմ անել միայն ընդհանուր դատողությունների մակարդակում։ Լավագույն դեպքում ընտրությունները կբերեն անորոշությունների նվազման, որը ապագա ներդրումների համար կարող է լուրջ գործոն հանդիսանալ։ Վատագույն դեպքում, դա կբերի անորոշությունների ավելացման և մոտակա տարիներին անհրաժեշտ որոշումների կայացման շարունակական հետաձգման։
Մինչ ընտրությունների կայացումը հիմնականում կլինեն խոստումներ տարբեր ոլորտների աշխատավարձերի և թոշակների բարձրացման վերաբերյալ, որոնք էապես կդժվարացնեն հետընտրական առողջ հարկաբյուջետային քաղաքականության իրականացումը։ Իսկ ընտրությունների կազմակերպման և քարոզարշավի վրա կատարվելիք ծախսերը չեմ կարծում, որ տնտեսության աշխուժացման վրա կունենան Էական ազդեցություն։

Ваче Габриелян: “На данный момент приоритетом развития экономики является массовая вакцинация”
Декан Колледжа бизнеса и экономики Американского университета Армении, бывший вице-премьер Ваче Габриелян считает возможным, но не вполне вероятным рост экономики в этом году. Hetq.am побеседовал с г-ном Габриеляном о нынешних тенденциях в экономике, об инвестициях, росте цен и других вопросах.
Статистический комитет опубликовал на днях показатели за февраль 2021 года, согласно которым показатель экономической активности снизился на 5,3%. Министр экономики Ваан Керобян, основываясь на этом показателе, утверждает, что экономика восстанавливается. Вы видите такую тенденцию?
Картина зависит от вашего угла зрения. Если сравнить этот показатель со спадом на 8,2% в январе, то можно увидеть положительную динамику. Если сравнить с нулем, то положительной динамики пока нет. Изучение отраслевой структуры показывает, что все отрасли имеют отрицательный фон. Лишь в строительстве есть незначительный рост на 1.1%, однако февральский рост не может свидетельствовать о существенных процессах. Если взглянуть на ситуацию с точки зрения годовой перспективы, то не думаю, что в конце туннеля есть ослепляющий свет, скорее можно говорить о мерцающих огнях в тумане. На данный момент спад составляет 6,7%. Думаю, он сохранится и в марте. Де-факто в первом квартале этого года по сравнению с тем же периодом прошлого года будем иметь 6-процентный экономический спад. Это означает, что для роста в годовом разрезе в последующих кварталах нам нужен рост на 2-2,5%, что в условиях начавшегося в 2020 сокращения спроса я не считаю вероятным, хотя теоретические возможности, конечно, есть.
При каких условиях возможно восстановление экономики Армении? Следует ли ожидать в этом году осуществления иностранных инвестиций?
Инвестиций нужно ждать всегда, особенно местных инвестиций. Другой вопрос, в каких сферах, в каких размерах и для обслуживания какого рынка – внутреннего или внешнего. Какие-то инвестиции будут всегда, потому что есть начатые ранее программы, прекращение которых вызовет большие трудности и расходы. Некоторые инвестиции необходимы для сохранения конкурентоспособности хозяйствующих субъектов в условиях сокращающегося спроса. В любом случае всех этих инвесторов (в основном местных) нужно искать днем с огнем, кроме того принимать оперативные решения по части выделения земельных участков, выдачи разрешений на общественные услуги, поддержку в оформлении таможенных документов на оборудование и т.д.
Восстановление экономики – проблема более сложная, если учесть комплексное восстановление инфраструктур, обслуживающих экономическую территорию Армении. С учетом неопределенности в сферах безопасности и политики я не ожидаю в этом году инвестиций, которые могут изменить правила или даже темп игры. Если речь идет о преодолении экономического спада и пусть небольшого, но все же положительного роста, то логичный срок – один год. Если же речь идет о восстановлении уровня 2019 года, то, наверно, потребуется около трех лет.
Какая программа развития экономики на данный момент нужна Армении? На каких направлениях необходимо сосредоточиться? Как Вы думаете, правительство идет по правильному пути?
Думаю, на данный момент приоритетом в развитии экономики является широкомасштабная вакцинация. К сожалению, ни в административном плане, ни в плане предвыборной агитации я на данный момент не вижу опережающих шагов. С прошлого года наблюдается сокращение спроса, что не предполагает быстрое восстановление. Поэтому крупнейшая сфера экономики – сфера услуг (особенно малый и средний бизнес) – так скоро не восстановится. Здесь самую большую помощь может оказать вакцинация. На сегодняшний день рекордсменом в мире является Израиль, где вакцинировано 60% почти 9-миллионного населения, что позволило сократить показатель смертности на 99%. Но даже в этом случае в 2021 году там наблюдается лишь экономическая стабилизация, а не рост.
В более долгосрочной перспективе я вижу необходимость увеличения капитальных расходов за счет текущих. Однако это крайне трудный политический шаг, и независимо от того, правильный он или нет, идущее на выборы правительство никогда на это не пойдет. Надеюсь, что правительство, которое будет сформировано после выборов, сможет принять это трудное решение.
Рост цен в Армении получает новый размах. Особенно сильный удар по карману населения наносит подорожание продуктов питания. По последним данным, в феврале этого года рост цен в годовом разрезе составил 5,3%. И это в том случае, когда доходы людей не растут. Что нужно делать правительству и Центральному банку в этой ситуации? Можно ли считать такой показатель роста цен опасным?
Общий уровень цен, который по большому счету обусловлен экономической ситуацией, курсом валют, платежным балансом и другими факторами, является допустимым с коридором колебаний от 4% до 1.5%. Более серьезным является двузначный рост цен на отдельные товары, особенно на продукты питания. Такой рост определяют в основном внешние рынки, и за короткий срок урегулировать его посредством денежно-кредитных инструментов невозможно. Здесь важно опираться на ожидания. Основными инструментами являются участие Центрального банка и быстрая реакция Госкомитета по защите экономической конкуренции РА на попытки возможного злоупотребления ожидаемым ростом цен.
Если хозяйствующие субъекты поверят, что эти две структуры обязательно отреагируют, то ожиданий высокого роста цен не будет.
В июне этого года в Армении пройдут внеочередные парламентские выборы. Как это может сказаться на экономике?
В этом вопросе я могу делать прогнозы только на уровне общих суждений. В лучшем случае выборы приведут к уменьшению неопределенности, что может стать серьезным фактором для осуществления будущих инвестиций. В худшем случае это приведет к увеличению неопределенности и постоянному переносу принятия необходимых решений. До выборов будут звучать обещания о повышении зарплат и пенсий, что существенно затруднит проведение здоровой поствыборной кредитно-бюджетной политики. Что касается расходов на организацию выборов и агитационную кампанию, то не думаю, что они могут оказать существенное воздействие на активизацию экономики.