2021-ի հունվար-փետրվարին բյուջե մուտքագրվող հարկերը 9%-ով կրճատվել են
Հայաստանի տնտեսության վերականգնման համար դեռ երկար ժամանակ ու խելամիտ կառավարում է անհրաժեշտ։ Սա փաստ է, և որքան էլ իշխանությունները, ի դեմս էկոնոմիկայի նախարարի, պնդեն, որ տնտեսությունը «համարյա վերականգնվել է»։ Տնտեսության վիճակը գնահատելու հստակ ցուցիչներ կան՝ համախառն ներքին արդյունքը (ՀՆԱ), անշարժ գույքի շուկան, առևտրաշրջանառությունը, արտաքին առևտուրը և այլն։
Ամենակարևոր ցուցիչներից է նաև հավաքագրված հարկերի ծավալը։ Վերականգնվող տնտեսությունը ենթադրում է, որ բիզնեսը պետք է սկսած լիներ ավելի աշխույժ տեմպերով աշխատել, հետևաբար՝ ավելի շատ հարկեր գեներացնել։ Սակայն տարեսկզբի երկու ամսիների տվյալները հակառակն են փաստում։
Հունվար-փետրվարին հարկերը 9%-ով կրճատվել են
Ըստ Պետական եկամուտների կոմիտեի՝ այս տարվա առաջին երկու ամիսներին (2021թ. հունվար-փետրվար), պետական բյուջե հաշվեգրված հարկային եկամուտներն ու պետական տուրքը կազմել են 211.7 մլրդ դրամ։ Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ այն կրճատվել է 20.2 մլրդ դրամով կամ մոտ 9%-ով։
Միայն հունվարին հարկային մուտքերը կազմել են 130.5 մլրդ դրամ, որը 2020-ի նույն ամսվա համեմատ կրճատվել է 16.2 մլրդ դրամով կամ 11%-ով։
Իսկ փետրվարին հարկերի ծավալը կազմել է 81.2 մլրդ դրամ՝ 2020-ի նույն ամսվա համեմատ կրճատվելով 4 մլրդ դրամով կամ մոտ 5%-ով։
Երկու ամիսների՝ հունվար-փետրվարի կտրվածքով անկում է գրանցվել հարկատեսակներից մեծ մասի գծով։
Բացարձակ թվով ամենամեծ անկումը ավելացված արժեքի հարկի (ԱԱՀ), ակցիզային հարկի ու շահութահարկի գծով է։
Մասնավորապես, այս տարվա հունվար-փետրվարին ԱԱՀ-ի գծով հավաքագրվել է 80 մլրդ դրամ՝ նախորդ տարվա նույն ամիսների 88.5 մլրդ դրամի դիմաց։
Ակցիզային հարկի ծավալը կազմել է 13 մլրդ դրամ՝ նախորդ տարվա նույն ամիսների 20 մլրդ դրամի դիմաց։
Իսկ շահութահարկը կազմել է 6.5 մլրդ դրամ՝ նախորդ տարվա երկու ամիսների 10.6 մլրդ դրամի դիմաց։
Այս տարվա առաջին երկու ամիսների հարկերի անկումը բացատրվում է ոչ միայն տնտեսության բարդ վիճակով, այլև նախորդ տարվա նույն ամիսների բարձր բազայի հետ համեմատությամբ: Հատկանշականն այն է, որ 2020 թվականի հունվար-փետրվարին, երբ ՔՈՎԻԴ-19-ի մասին դեռ «ուրվականի» պատկերացումներ կային, տնտեսությունը ընթանում էր բնականոն հունով:
Եվ միայն մարտից համավարակը սկսեց տարածվել, մի շարք տնտեսական գործունեության տեսակներ սահմանափակվեցին: Այդ ամսից սկսած Հայաստանի տնտեսությունը լուրջ կորուստներ է գրանցում: 2020 թվականը փակվեց 7.6% տնտեսական անկմամբ:
Իսկ այս տարվա ամենաթարմ տվյալներով՝ փետրվարին, 2020-ի նույն ամսվա համեմատ, տնտեսական ակտիվությունը նվազել է 5.3%-ով: Հետևաբար, տնտեսության ակտիվության նվազման ֆոնին հարկերի աճ սպասելը անիրատեսական է:
Հարկերի տարեկան անկումը՝ 2020 թվականին՝ 5.4%
2020 թվականի ամբողջ ընթացքում Հայաստանի պետական բյուջե հաշվեգրված հարկերը կազմել են 1 տրլն 385 մլրդ դրամ: 2019 թվականի համեմատ այն նվազել է 5.4%-ով կամ 79 մլրդ դրամով: Տարեկան տվյալներով ևս անկում է գրանցվել հարկատեսակներից մեծ մասի գծով:
- Փետրվարին տնտեսական ակտիվությունը 5.3%-ով նվազել է
- Կենտրոնական բանկը նվազեցրել է տնտեսական աճի կանխատեսումը. 1.4% աճ՝ 2021-ին
- Վաչե Գաբրիելյան. «Տնտեսության զարգացման առաջնահերթությունն այս պահին հնարավորինս լայնատարած պատվաստումն է»

В январе-феврале отчисления в госбюджет Армении сократились на 9%
Для восстановления экономики Армении потребуется еще много времени и разумное управление. И как бы власти в лице министра экономики ни утверждали, что экономика “почти восстановлена”, факты – вещь упрямая.
Есть четкие критерии оценки состояния экономики: внутренний валовый продукт (ВВП), рынок недвижимости, торговый оборот, внешняя торговля и т.д.
Одним из самых важных критериев является также объем налоговых сборов. Восстанавливающаяся экономика предполагает оживление бизнеса, а значит, рост показателя собираемости налогов. Однако данные за первые два месяца этого года свидетельствуют об обратном.
В январе-феврале сбор налогов сократился на 9%
По данным Комитета госдоходов, за первые два месяца этого года (январь-февраль 2021 г.) налоговые отчисления в госбюджет и госпошлина составили 211.7 млрд драмов.
По сравнению с тем же периодом прошлого года этот показатель сократился на 20.2 млрд драмов, или примерно на 9%.
Только в январе налоговые отчисления составили 130.5 млрд драмов, что на 16.2 млрд, или на 11%, меньше, чем в том же месяце 2020 г.
В феврале объем собранных налогов составил 81.2 млрд драмов, то есть на 4 млрд, или примерно на 5%, меньше аналогичного показателя 2020 г.
В январе-феврале спад был зафиксирован по линии большинства видов налогов – в частности, НДС, акцизного налога, налога на прибыль.
Это объясняется не только сложным состоянием экономики, но и сравнением с высокой базой того же периода прошлого года. Примечательно, что в январе-феврале 2020 г., когда имелось лишь приблизительное представление о COVID-19, экономика развивалась в нормальном русле. И только в марте, когда началось распространение заболевания, было решено ограничить ряд видов экономической деятельности. Начиная с этого месяца в Армении были зарегистрированы серьезные потери в экономике. 2020-й год завершился экономическим спадом на 7.6%.
По последним данным этого года, в феврале, по сравнению с тем же периодом прошлого года, показатель экономической активности снизился на 5.3%. На этом фоне ожидать роста налогов нереально.
В 2020 году сбор налогов сократился на 5.4%
В течение 2020 года налоговые отчисления в госбюджет Армении составили 1 трлн 385 млрд драмов. Это на 5.4%, или на 79 млрд меньше, чем в 2019 г. О спаде по линии большинства видов налогов свидетельствуют и данные за год.