Ռազմագերիները չվերադարձան, բայց այդ մասին ապատեղեկատվության պակաս չեղավ
Ապրիլի 8-ի երեկոյան Ազգային ժողովի փոխխոսնակ Ալեն Սիմոնյանի կնոջը պատկանող կայքը՝ freenews.am-ը հայտնեց, թե իր տեղեկություններով՝ հայ ռազմագերիներին տեղափոխող ինքնաթիռը մեկ ժամից Բաքվից կժամանի Երևանի «Էրեբունի» օդանավակայան։ Լուրը հրապարակվել էր 21։33-ին։ Factor.am-ի հետ զրույցում վարչապետի մամուլի քարտուղար Մանե Գևորգյանը հաստատել էր այս տեղեկությունը։
Այդ ընթացքում Բաքվում պահվող հայ ռազմագերիների հարազատներն արդեն իսկ հավաքվել էին «Էրեբունի» օդանավակայանի մոտակայքում՝ հույս ունենալով վերադարձածների շարքում տեսնել իրենց հարազատին, սակայն հավաքվածների հույսերը չարդարացան։
22։21-ին նույն freenews.am-ը հայտնեց, Բաքվից օդանավ ժամանել է Երևան, սակայն այնտեղ ռազմագերիներ չեն եղել, տեղեկությունն էլ Ալեն Սիմոնյանի կնոջը պատկանող կայքի հետ զրույցում հաստատել էր փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի մամուլի քարտուղար Նժդեհ Հովսեփյանը։ 22։47-ին Տիգրան Ավինյանի գրասենյակը «Արմենպրես» պետական լրատվական գործակալությանը պաշտոնական մեկնաբանություն տվեց՝ տեղեկացնելով, որ գերիների վերադարձը հետաձգվում է։
«Բանակցությունները ռուսական կողմի միջնորդությամբ շարունակվում են, եւ հույս ունենք, որ ադրբեջանական կողմը ի վերջո կհարգի ստորագրված հայտարարությունը ու կյանքի կկոչի հումանիտար պայմանավորվածությունը՝ այդպիսով նպաստելով տարածաշրջանում կայունության հաստատմանը»,- ասվում էր մեկնաբանության մեջ։
Դրանից հետո ռազմագերիների հարազատները, որոնք հավաքվել էին օդանավակայանի մոտակայքում, շարժվեցին դեպի պաշտպանության նախարարության վարչական շենք՝ հանդիպում պահանջելով պաշտպանության նախարարի և գլխավոր շտաբի պետի հետ։
Այսօր՝ ապրիլի 9-ին, արդեն լուրեր տարածվեցին, թե Երևան ժամանած օդանավում իրականում եղել է ադրբեջանաթուրքական պատվիրակություն, որը պետք է զբաղվեր տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակման հարցով։ Սակայն այս տեղեկությունը ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը հերքեց։
Այսօր նաև ուշագրավ հրապարակում է ունեցել hraparak.am-ը, որի թղթակիցը Երևանի «Ռեդիսոն Բլյու» հյուրանոցի ավտոկայանատեղիում կարողացել է կատարվածի վերաբերյալ մեկնաբանություն վերցնել Լեռնային Ղարաբաղում տեղակայված ռուսական խաղաղապահ զորախմբի հրամանատար Ռուստամ Մուրադովից։ Թղթակիցը հարցնում է՝ ինչու՞ էին Հայաստանի պաշտոնատար անձինք հայտարարում, թե ռազմագերիներ են վերադարձվում, ինչին ի պատասխան՝ Մուրադովն ասում է․
«Կեղծ պրովոկացիա էր, հարցրե՛ք նրանց։ Նրանք մոլորության մեջ են գցում բնակչությանը»։
Այնուհետև թղթակիցը հարցնում է՝ պլանավորվա՞ծ էլ չի եղել գերիների վերադարձ, Մուրադովը բացասական պատասխան է տալիս՝ նշելով, որ դա սովորական աշխատանքային այց է եղել։
Հիշեցնենք, որ Ադրբեջանը պաշտոնական մակարդակով մի քանի անգամ հայտարարել է, որ իրենք բոլոր ռազմագերիներին վերադարձրել են, իսկ պատերազմից հետո ձերբակալված անձինք ռազմագերի չեն համարվում։

Военнопленные не вернулись, но дезинформации по этому вопросу появилось достаточно
Вечером 8 апреля сайт freenews.am, принадлежащий жене вице-спикера Национального Собрания Алена Симоняна, сообщил, что через час из Баку в ереванский аэропорт “Эребуни” прибудет самолет с армянскими военнопленными. Информация была опубликована в 21։33. Эти сведения в беседе с Factor.am подтвердила и пресс-секретарь премьер-министра Мане Геворкян.
В это же время рядом с аэропортом “Эребуни” собрались родственники военнопленных, которые пришли в надежде увидеть среди возвращающихся своих родных. Однако их надежды не оправдались.
В 22։21 тот же freenews.am сообщил, что самолет уже прибыл в Ереван, однако военнопленных на его борту не было. Эту информацию в интервью сайту жены Алена Симоняна подтвердил пресс-секретарь вице-премьера Тиграна Авиняна Нжде Овсепян.
В 22։47 офис Т.Авиняна дал официальный комментарий государственному информагентству “Арменпресс”, сообщив о том, что возвращение пленных откладывается.
“Переговоры при посредничестве российской стороны продолжаются. Мы надеемся, что азербайджанская сторона в конце концов проявит уважение к подписанному ею заявлению и выполнит гуманитарную договоренность, способствуя тем самым установлению стабильности в регионе”,- говорится в комментарии.
После того, как стало известно, что самолет вернулся пустым, собравшиеся в районе аэропорта родственники военнопленных направились к зданию Министерства обороны, где потребовали встречи с министром и начальником Генштаба.
Сегодня, 9 апреля, распространились сведения о том, что в прилетевшем в Ереван самолете находилась азербайджано-турецкая делегация, которая прибыла для обсуждения вопроса о разблокировании транспортных коммуникаций. Однако Министерство обороны опровергло эту информацию.
Примечательная публикация появилась сегодня на сайте hraparak.am, корреспонденту которого удалось на автопарковке ереванской гостиницы “Рэдиссон Блю” получить комментарий у командующего дислоцированным в Карабахе российским миротворческим контингентом Рустама Мурадова. На вопрос корреспондента, почему официальные лица Армении заявили о возвращении военнопленных, Мурадов ответил: “Это была ложная провокация. Спросите у них. Они вводят в заблуждение население”.
Затем корреспондент спросил: было ли запланировано возвращение пленных? Мурадов ответил отрицательно, отметив, что это был обычный рабочий визит.
Напомним, что Азербайджан несколько раз заявлял на официальном уровне, что они вернули всех военнопленных, а арестованные после войны лица не считаются военнопленными.
До сих пор из Азербайджана на родину вернулись 69 армянских военнопленных и других удерживаемых лиц.