Ռազմագերիները չվերադարձան, բայց այդ մասին ապատեղեկատվության պակաս չեղավ
Ապրիլի 8-ի երեկոյան Ազգային ժողովի փոխխոսնակ Ալեն Սիմոնյանի կնոջը պատկանող կայքը՝ freenews.am-ը հայտնեց, թե իր տեղեկություններով՝ հայ ռազմագերիներին տեղափոխող ինքնաթիռը մեկ ժամից Բաքվից կժամանի Երևանի «Էրեբունի» օդանավակայան։ Լուրը հրապարակվել էր 21։33-ին։ Factor.am-ի հետ զրույցում վարչապետի մամուլի քարտուղար Մանե Գևորգյանը հաստատել էր այս տեղեկությունը։
Այդ ընթացքում Բաքվում պահվող հայ ռազմագերիների հարազատներն արդեն իսկ հավաքվել էին «Էրեբունի» օդանավակայանի մոտակայքում՝ հույս ունենալով վերադարձածների շարքում տեսնել իրենց հարազատին, սակայն հավաքվածների հույսերը չարդարացան։
22։21-ին նույն freenews.am-ը հայտնեց, Բաքվից օդանավ ժամանել է Երևան, սակայն այնտեղ ռազմագերիներ չեն եղել, տեղեկությունն էլ Ալեն Սիմոնյանի կնոջը պատկանող կայքի հետ զրույցում հաստատել էր փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի մամուլի քարտուղար Նժդեհ Հովսեփյանը։ 22։47-ին Տիգրան Ավինյանի գրասենյակը «Արմենպրես» պետական լրատվական գործակալությանը պաշտոնական մեկնաբանություն տվեց՝ տեղեկացնելով, որ գերիների վերադարձը հետաձգվում է։
«Բանակցությունները ռուսական կողմի միջնորդությամբ շարունակվում են, եւ հույս ունենք, որ ադրբեջանական կողմը ի վերջո կհարգի ստորագրված հայտարարությունը ու կյանքի կկոչի հումանիտար պայմանավորվածությունը՝ այդպիսով նպաստելով տարածաշրջանում կայունության հաստատմանը»,- ասվում էր մեկնաբանության մեջ։
Դրանից հետո ռազմագերիների հարազատները, որոնք հավաքվել էին օդանավակայանի մոտակայքում, շարժվեցին դեպի պաշտպանության նախարարության վարչական շենք՝ հանդիպում պահանջելով պաշտպանության նախարարի և գլխավոր շտաբի պետի հետ։
Այսօր՝ ապրիլի 9-ին, արդեն լուրեր տարածվեցին, թե Երևան ժամանած օդանավում իրականում եղել է ադրբեջանաթուրքական պատվիրակություն, որը պետք է զբաղվեր տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակման հարցով։ Սակայն այս տեղեկությունը ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը հերքեց։
Այսօր նաև ուշագրավ հրապարակում է ունեցել hraparak.am-ը, որի թղթակիցը Երևանի «Ռեդիսոն Բլյու» հյուրանոցի ավտոկայանատեղիում կարողացել է կատարվածի վերաբերյալ մեկնաբանություն վերցնել Լեռնային Ղարաբաղում տեղակայված ռուսական խաղաղապահ զորախմբի հրամանատար Ռուստամ Մուրադովից։ Թղթակիցը հարցնում է՝ ինչու՞ էին Հայաստանի պաշտոնատար անձինք հայտարարում, թե ռազմագերիներ են վերադարձվում, ինչին ի պատասխան՝ Մուրադովն ասում է․
«Կեղծ պրովոկացիա էր, հարցրե՛ք նրանց։ Նրանք մոլորության մեջ են գցում բնակչությանը»։
Այնուհետև թղթակիցը հարցնում է՝ պլանավորվա՞ծ էլ չի եղել գերիների վերադարձ, Մուրադովը բացասական պատասխան է տալիս՝ նշելով, որ դա սովորական աշխատանքային այց է եղել։
Հիշեցնենք, որ Ադրբեջանը պաշտոնական մակարդակով մի քանի անգամ հայտարարել է, որ իրենք բոլոր ռազմագերիներին վերադարձրել են, իսկ պատերազմից հետո ձերբակալված անձինք ռազմագերի չեն համարվում։

In the evening of April 8, freenews.am, the website belonging to the wife of the Vice Speaker of the National Assembly Alen Simonyan, reported that a plane transporting Armenian POWs from Baku to Yerevan's Erebuni Airport would arrive within the hour.
The news was published at 21:33. In a conversation with Factor.am, the Prime Minister's press secretary Maneh Gorgyan confirmed the information.
Reading the news, relatives of the POWs held in Baku had gathered outside the airport, hoping to see their relative among the returnees.
At 22:21, freenews.am reported that a Russian plane arrived in Yerevan from Baku, but there were no prisoners of war, and the information was confirmed by Deputy Prime Minister Tigran Avinyan's press secretary Nzhdeh Hovsepyan in a conversation with the website.
At 22:47 pm, Tigran Avinyan's office gave an official comment to Armenpress state news agency, informing that the return of the captives was postponed.
"Negotiations continue with the mediation of the Russian side, and we hope that the Azerbaijani side will eventually respect the signed statement and implement the humanitarian agreement, thus contributing to the establishment of stability in the region," the office reported.
Relatives of the POWS, who had gathered near the airport, moved to the administrative building of the Ministry of Defense, demanding a meeting with the Minister of Defense and the Chief of the General Staff.
Today, on April 9, rumors spread that there was in fact an Azerbaijani-Turkish delegation on the plane that arrived in Yerevan, which was to deal with the issue of unblocking transport links. However, this information was denied by Armenia’s Ministry of Defense.
Today, a hraparak.am correspondent caught up with Rustam Muradov, who commands Russian peacekeeping contingent in Nagorno Karabakh, in the parking lot of the Radisson Blu Hotel in Yerevan.
When the correspondent asked why Armenian officials had announced the return of the POWs, Muradov replied that the officials were “misleading the population” and that the initial reports were “false provocations”.
Muradov, who was on the plane, said it was "an ordinary working visit".
Azerbaijan has repeatedly officially stated at the official level that it has returned all POWs, and those arrested after the war are not considered prisoners of war.