Մովսես Հակոբյանին մեղադրանք է առաջադրվել պետական գաղտնիք պարունակող տեղեկություններ հանրայնացնելու համար
Ազգային անվտանգության ծառայությունում (ԱԱԾ) քննվող քրեական գործի շրջանակում Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի նախկին պետ, Պաշտպանության նախարարության ռազմական վերահսկողական ծառայության նախկին պետ, գեներալ-գնդապետ Մովսես Հակոբյանին մեղադրանք է առաջադրվել Քրեական օրենսգրքի 306-րդ հոդվածի՝ պետական գաղտնիք պարունակող տեղեկություններ հրապարակելու հատկանիշներով:
Այս մասին «Հետքի» հետ զրույցում ասաց Մովսես Հակոբյանը: Հակոբյանը հրավիրվել է հարցաքննության, որից հետո նրան մեղադրանք է առաջադրվել: Հակոբյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել՝ ստորագրություն չհեռանալու մասին: Հակոբյանը մեղադրանքի մասին այլ մանրամասներ չհայտնեց: Մեկնաբանության համար ԱԱԾ-ի հետ կապ հստատել չհաջողվեց:
Հիշեցնենք, որ դեռևս նոյեմբերի 19-ին հրավիրված մամուլի ասուլիսին Մովսես Հակոբյանը ուշագրավ հայտարարություններով հանդես եկավ։ Նախ՝ նա նշեց, որ սպառազինության ձեռքբերման ռազմական պլանը գործող Կառավարությունը 2018 թվականին փոխել է: Ապա հավելեց, որ զինված ուժերի մարտավարական օղակը կրճատվել է, օպերատիվ օղակը՝ ավելացվել, գլխավոր շտաբի ու նախարարության անձնակազմի թվաքանակը 95%-ով աճել է, փոխարենը կրճատվել է մարտավարական օղակը` սկսած վաշտից, ավարտած՝ գնդերով, կրճատվել է հինգ գունդ, նաև՝ ջոկատի կազմն է կրճատվել` 11-ից դառնալով 9: Հակոբյանը այդ ժամանակ հայտնեց, որ պատերազմի ընթացքում զորահավաք չի իրականացվել. սեպտեմբերի 30-ի դրությամբ Արցախի բանակի համալրման պլանն իրականացվել է 78%-ով, Հայաստանինը` 52%-ով: Ի դեպ, Մովսես Հակոբյանն առաջին բարձրաստիճան զինվորականն էր, որը հրապարակային հայտնեց` պատերազմի ժամանակ Իսկանդեր է կիրառվել:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն իր հերթին մեղադրում է Մովսես Հակոբյանին` պատերազմի ընթացքում յոթերորդ պաշտպանական շրջանը հանձնելու մտադրության մեջ:
Հիշեցնենք նաև, որ ասուլիսից հետո Հատուկ քննչական ծառայությունը (ՀՔԾ)-ն քրեական գործ էր հարուցել Քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասի` պաշտոնատար անձի կողմից իր պաշտոնեական դիրքը ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելու հատկանիշներով: Այս գործի շրջանակում մեղադրյալի դատավարական կարգավիճակ ունեցող անձ չկա:

Colonel-General Movses Hakobyan, a former Artsakh Minister of Defense and former Chief of the General Staff of the RA Armed Forces, has been charged with revealing state secrets. (Criminal Code Article 306)
Hakobyan told Hetq that he had been summoned to appear before Armenia’s National Security Service for questioning. The former official then signed an affidavit not to leave the country.
Hakobyan, at a November 19, 2020 Yerevan press conference, stated that the main reasons for Armenia's defeat in the recent Artsakh war were inadequate leadership, ignorance, and lack of the mastery of the art of war.
The day before, Hakobyan resigned from the post of Head of the Military Control Service of the Armenian Ministry of Defense.
Hakobyan said that the army’s troubles began in the summer of 2018 when he was replaced by Artak Davtyan as Chief of the General Staff of the Armenian Armed Forces. This is after Nikol Pashinyan assumed the post of Armenia's Prime Minister.
Hakobyan said that Davtyan was the “most unprepared” general for the job.
Hakobyan also blamed the PM Pashinyan and the Minister of Defense for the shortage of manpower during the recent war.
"Our mobilization did not take place. The head of the country is responsible for it, along with the Minister of Defense, the Military Commissariat and the Minister of Territorial Administration, not the Chief of Staff. As of September 30, the plan to replenish the Artsakh Army was implemented by 78%, and that of Armenia by 52%. It should have been done within 40 hours, but it remained the same on the fifth day of the war,” said Hakobyan.