Մայիսին տնտեսական ակտիվությունը 10.9%-ով աճել է
2021 թվականի մայիսին նախորդ տարվա նույն ամսվա համեմատ Հայաստանի տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը 10.9%-ով աճել է: Ցուցանիշն այսօր հրապարակել է Վիճակագրական կոմիտեն (ՀՀ ՎԿ):
Մասնավորապես, արդյունաբերական արտադրանքի ծավալն աճել է 7.9 %-ով, առևտրաշրջանառությունը՝ 17.6 %-ով, ծառայությունների ծավալը՝ 17.3 %-ով:
Ամենացածր աճը գրանցվել է շինարարության ոլորտում՝ 0.5%: Իսկ գյուղատնտեսության ցուցանիշները կհրապարակվեն միայն կիսամյակային կտրվածքով:
2020 թվականի մայիսին, 2019-ի մայիսի համեմատ, 12.9 % անկում էր գրանցվել։ Հետևաբար, այս տարվա մայիսի աճի վրա դեռևս մեծ ազդեցություն ունի բազային էֆեկտը՝ համեմատում ենք նախորդ տարվա անկում ապրած իրավիճակի հետ։
Ընդհանուր առմամբ, այս տարվա առաջին հինգ ամիսների կտրվածքով՝ 2021 թվականի հունվար-մայիսին, նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի համեմատ, տնտեսական ակտիվության ցուցանիշն աճել է 4.3 %-ով:
Այս տարվա հունվարին և փետրվարին գրանցված անկումից հետո, մարտին տնտեսական ակտիվությունն աճել է 3.9%-ով: Ապրիլին այն բավականին արագացավ՝ հասնելով 23.2 %-ի, որը ևս, ինչպես առիթ ենք ունեցել նշելու, բազային էֆեկտով էր պայմանավորված: Մայիսին աճի տեմպերը կրկին թուլացել են։
Կենտրոնական բանկի թարմացված կանխատեսումներով՝ 2021 թվականին Հայաստանում կգրանցվի 4.6 % տնտեսական աճ։ Համաշխարհային բանկն էլ կանխատեսում է 3.4 % աճ: Իսկ ամենալավատեսը շարունակում է մնալ Էկոնամիկայի նախարարի պաշտոնակատար Վահան Քերոբյանը, որը երկնիշ տնտեսական աճ է կանխատեսում։

В мае ПЭА Армении вырос на 10.9%
В мае 2021 года по сравнению с тем же месяцем прошлого года показатель экономической активности (ПЭА) Армении вырос на 10.9%. Такие данные опубликовал сегодня Статистический комитет РА.
В частности, объем промышленной продукции вырос на 7.9%, торговый оборот – на 17.6 %, объем услуг – на 17.3%.
Самый низкий рост – 0.5% - зарегистрирован в сфере строительства.
В мае 2020 г. по сравнению с тем же периодом 2019 года спад составил 12.9%. Следовательно, большое воздействие на рост в мае этого года продолжает оказывать базовый эффект.
В целом за первые пять месяцев этого года по сравнению с тем же периодом прошлого года ПЭА вырос на 4.3%.
После спада в январе-феврале 2021 г. экономическая активность выросла на 3.9%. В апреле рост ускорился до 23.2%, что также было обусловлено базовым эффектом. А в мае темпы роста вновь замедлились.
По последним прогнозам Центрального банка РА, в 2021 г. экономический рост в Армении оставит 4.6%. Всемирный банк спрогнозировал рост экономики на 3.4%. Наиболее оптимистичным остается прогноз исполняющего обязанности министра экономики Армении Ваана Керобяна, который уверен в двузначном росте экономики страны.