Վարչական վերաքննիչ դատարանը մերժեց Նիկոլ Փաշինյանի բողոքը․ Տեսչական մարմնի տեղակալը կվերականգնվի պաշտոնում
Վարչական վերաքննիչ դատարանն այսօր հրապարակած որոշմամբ մերժեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի վերաքննիչ բողոքը և անփոփոխ թողեց ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատական ակտը։ Առաջին ատյանի դատարանը, դատավոր Դանիել Դանիելյանի նախագահությամբ, պարտավորեցրել էր վարչապետ Փաշինյանին վերականգնել Իգոր Սարգսյանին նախկինում զբաղեցրած՝ Բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմնի ղեկավարի տեղակալի պաշտոնում և հարկադիր պարապուրդի ամբողջ ժամանակահատվածի համար վճարել հատուցում՝ միջին աշխատավարձի չափով, մինչև դատարանի վճիռն օրինական ուժի մեջ մտնելը։ Այդպիսով, դատարանն անվավեր էր ճանաչել Նիկոլ Փաշինայնի՝ Իգոր Սարգսյանին պաշտոնից ազատելու որոշումը:
Վարչական դատարանը, նախագահությամբ դատավոր Արման Թովմասյանի, դատավորներ Կարեն Ավետիսյանի և Քրիստինե Մկոյանի մասնակցությամբ, հաստատել է, որ առաջին ատյանի դատարանը բազմակողմանի, լրիվ և օբյեկտիվ հետազոտությամբ, գնահատելով գործում եղած բոլոր ապացույցները և կիրառելով դրանց նկատմամբ կիրառելի իրավական ակտերը, եկել է գործի լուծման վերաբերյալ ճիշտ եզրահանգման, և վերաքննիչ բողոքի հիմքերը չեն կարող հիմք դառնալ նշված դատական ակտը բողոքարկելու համար։
Հիշեցնենք, որ Իգոր Սարգսյանը հայցադիմում էր ներկայացրել Վարչական դատարան ընդդեմ վարչապետի՝ խնդրելով անվավեր ճանաչել Բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմնի ղեկավարի տեղակալի պաշտոնից իրեն ազատելու մասին Նիկոլ Փաշինյանի 2019թ. հոկտեմբերի 23-ի որոշումը:
Տեսչական մարմնի նախկին ղեկավար Վիգեն Ավետիսյանի՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին ուղղված գրության հիման վրա վարչական վարույթ էր իրականացվել։ Վերջինս, ինչպես պնդում էր հայցվոր Սարգսյանը, կեղծ տեղեկություններ էր ներկայացրել վարչապետի գրասենյակին իր աշխատանքային ունակությունների ենթադրյալ անբավարարության վերաբերյալ, ինչի պայմաններում իրեն աշխատանքից ազատելու հարցն էր քննարկման դրվել, այնուհետև` հեռացվել: Աշխատանքային ունակությունների ենթադրյալ անբավարարությունն էլ կապված էր Ամուլսարի հանքավայրում տեսչական ստուգումներին, որի վերաբերյալ հանձնարարական էր տրվել Իգոր Սարգսյանին։ Սարգսյանը, սակայն, զեկուցագրերով հիմնավորել է, որ պետք է քննարկումներ կազմակերպել, իրավական և մասնագիտական լուրջ ուսումնասիրություն իրականացնել՝ ճշտելու, թե ի՞նչ հիմքերով են նախարարության ստորաբաժանումները դրական եզրակացություններ տվել ՇՄԱԳ փորձաքննություններին և հողահատկացումներին։ Այդ քննարկումները, սակայն, այդպես էլ չեն կազմակերպվել, և համարվել է, որ Իգոր Սարգսյանն իր վրա դրված պարտականությունները պատշաճ չի կատարել։
Դատարան ուղարկված պատասխանում էլ վարչապետի ներկայացուցիչը նշել էր, որ Փաշինյանի որոշումը հայեցողական է եղել: Իգոր Սարգսյանը պնդում էր, որ հայեցողական որոշումը կլիներ նոր ղեկավարի նշանակումից մեկամսյա ժամկետում, իսկ իրեն հեռացնելու ծանուցման մեջ նշվել է իր ունակությունների անբավարար լինելը, որի առնչությամբ ինքն անհամաձայնություն է հայտնում։
2020թ․ հոկտեմբերի 20-ին դատարանը բավարարել էր Իգոր Սարգսյանի հայցը, ինչից հետո վարչապետի ներկայացուցիչն այն բողոքարկել էր Վարչական վերաքննիչ դատարանում։

Административный суд отклонил жалобу Никола Пашиняна. Руководитель инспекционного органа будет восстановлен в должности
Административный апелляционный суд сегодня обнародовал решение, которым отклонил апелляционную жалобу исполняющего обязанности премьер-министра Никола Пашиняна, оставив в силе судебный акт суда общей юрисдикции. Этим актом суд обязал врио премьера восстановить Игоря Саргсяна в его прежней должности заместителя руководителя Инспекции по экологии и недрам и до вступления в силу решения суда выплатить ему компенсацию за весь период вынужденного простоя в размере средней зарплаты. Тем самым суд признал недействительным решение Н.Пашиняна об отстранении И. Саргсяна от занимаемой должности.
Напомним, что Игорь Саргсян обратился в Административный суд с иском против врио премьер-министра, которым просил признать недействительным решение Н. Пашиняна от 23 октября 2019 г. о его увольнении с должности заместителя руководителя Инспекции по экологии и недрам.
На основании записки, переданной бывшим руководителем инспекционного органа Вигеном Аветисяном премьер-министру Николу Пашиняну, было возбуждено административное производство. Аветисян, по словам истца, представил в офис главы правительства ложные сведения о предполагаемых неудовлетворительных профессиональных навыках И. Саргсяна, после чего тот был смещен с занимаемой должности. Неудовлетворительные профессиональные навыки касались проведения Игорем Саргсяном инспекционных проверок на Амулсарском месторождении. Последний в своих отчетах отмечал необходимость организации обсуждений, проведения серьезного правового и профессионального исследования для уточнения того, на каком основании подразделения Министерства окружающей среды дали положительное заключение по экспертизам оценки воздействия на окружающую среду (ОВОС) и предоставлении земельных участков. Однако эти обсуждения так и не были проведены, более того, было высказано мнение, что И. Саргсян не выполнил надлежащим образом возложенные на него обязанности.
20 октября 2020 г. суд удовлетворил иск Игоря Саргсяна, после чего представитель премьер-министра обжаловал его в Административном апелляционном суде.