ԱԱԾ-ն հրաժարվում է տեղեկատվութուն տրամադրել ռուսական սահմանային ուղեկալների վերաբերյալ
Ազգային անվտանգության ծառայությունը հրաժարվում է տրամադրել տեղեկատվություն հայ-ադրբեջանական սահմանի երկայնքով ռուսական սահմանային ուղեկալների, դրանց աշխարհագրական կոորդինատների և ապագայում տեղադրվելիք ուղեկալների վերաբերյալ։ Այդ մասին հայտնում է ԱԱԾ-ն՝ Հետքի հարցմանն ի պատասխան։
Մասնավորապես, Ազգային անվտանգության ծառայությունը չի տրամադրում տեղեկատվություն այն մասին, թե որն է պատճառը, որ Տավուշի մարզի Ոսկեպար և Ազատամուտ գյուղերում ռուսական սահմանային ուղեկալները տեղադրվել են հայկական տարածքում, այլ ոչ՝ չեզոք գոտում կամ արդյոք ԱԱԾ-ն հաստատում է այն տեղեկատվությունը, որ Ազատամուտ գյուղում սահմանային ուղեկալը տեղադրվել է ժամանակին Ադրբեջանի ԽՍՀ-ին պատկանող Սոֆուլու և Բարխուդարլու բնակավայրերի մոտ։
ԱԱԾ-ն հրաժարվում է տեղեկատվություն տրամադրել նաև առաջիկայում տեղադրվելիք ռուսական սահմանային ուղեկալների, մասնավորապես, դրանց տեղանքի մասով՝ պնդելով, որ տեղեկատվությունը պարունակում է պետական կամ ծառայողական գաղտնիք։
Ինչ վերաբերում է այն հարցին, թե ինչ փաստաթղթի շրջանակներում են Տավուշի մարզի սահմանային հատվածներում տեղադրվում ռուսական սահմանային ուղեկալներ, ԱԱԾ-ն ևս, ինչպես ՊՆ-ն ու ԱԳՆ-ն, լղոզված պատասխան է տալիս՝ նշելով, որ ռուսական ուղեկալների տեղադրման գործընթացը կարգավորվում է ՀՀ և ՌԴ սահմանապահ ծառայությունների միջև իրականացվող համագործակցության շրջանակներում։
Դեռ օգոստոսի 24-ին գրել էինք, որ Կառավարությունը ևս հրաժարվում է տեղեկատվություն տրամադրել այս հարցով։ Պաշտպանության նախարարությունը հայտարարել էր, որ սահմանային ուղեկալների հարցն իր իրավասությունների տիրույթում չէ, իսկ այդ հատվածներում մարտական ծառայությունը շարունակում են իրականացնել ՀՀ զինված ուժերը։
Տարօրինակը շարունակում է մնալ այն, որ այս հարցով կարծես թե փոխգործակցություն չկա պետական մարմինների միջև։ Մասնավորապես, Արտաքին գործերի նախարարությունը ժամանակին մեր հարցմանը պատասխանել էր, որ այս հարցով իրավասու մարմին է Պաշտպանության նախարարությունը, այնինչ ՊՆ-ն, փաստորեն, չի զբաղվում այդ հարցով՝ փոխարենը առաջարկելով դիմել Ազգային անվտանգության ծառայությանը։ ԱԱԾ-ն էլ հաճախ «պետական կամ ծառայողական գաղտնիք» անվան տակ հրաժարվում է տրամադրել տեղեկատվությունը։
Շարունակում է անհասկանալի մնալ նաև այն իրավական հիմքը, որով տեղադրվում են ռուսական սահմանային ուղեկալները։ ՀՀ պետական սահմանին ռուսական սահմանապահ ծառայության տեղակայումը կարգավորվում է «Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության միջև Հայաստանի Հանրապետության տարածքում գտնվող Ռուսաստանի Դաշնության սահմանապահ զորքերի կարգավիճակի ու նրանց կենսագործունեության պայմանների մասին» պայմանագրով։
Մինչ այս, ռուսական սահմանապահ ուժերը տեղակայված են եղել հայ-թուրքական և հայ-իրանական սահմանին։ Հայ-ադրբեջանական շփման գծում ռուսական սահմանապահ ուժերի տեղակայումն իրականացնելու համար պետք է փոփոխություններ արվեին վերը նշված պայմանագրում։ Սակայն նման բան տեղի չի ունեցել, որը պետք է վավերացվեր Ազգային ժողովի կողմից։ Թե ինչ հիմքով են տեղակայվել այդ ուղեկալները, մնում է անհայտ։
Պայմանագրի խախտման մասին «Հետք»-ը գրել էր դեռ նախորդ տարվա նոյեմբերին և այս տարվա հունվարին, երբ Սյունիքի մարզում հայ-ադրբեջանական շփման գծում տեղակայվել էր՝ հինգ, իսկ այնուհետ՝ վեց նոր հենակետ։
Ստացվում է, որ թե՛ հայկական կողմից, թե՛ ռուսական շարունակաբար խախտվում է այդ պայմանագիրը՝ առանց դրանում փոփոխություններ անելու։

СНБ не предоставляет информацию о российских пограничных заставах на границе Армении
Служба национальной безопасности РА отказывается предоставлять информацию о размещенных вдоль армяно-азербайджанской границы российских пограничных заставах, их географических координатах, а также сведения о заставах, которые предстоит разместить в будущем. Об этом говорится в ответе СНБ на запрос Hetq.am.
Служба нацбезопасности, в частности, не объясняет, почему в селах Воскепар и Азатамут Тавушской области российские пограничные заставы дислоцированы не в нейтральной зоне, а на территории Армении, а также не не отвечает на вопрос, подтверждает ли СНБ информацию о том, что в селе Азатамут застава установлена рядом с населенными пунктами Софулу и Бархударлу, которые в свое время принадлежали Азербайджанской ССР.
Также Служба нацбезопасности отказывается сообщить, где в ближайшее время появятся новые российские пограничные заставы, отмечая, что данная информация содержит государственную или служебную тайну.
Что касается вопроса о том, в рамках какого документа на пограничных участках в Тавушской области создаются российские погранзаставы, СНБ, как и министерства обороны и иностранных дел, дала размытый ответ, в котором говорится, что процесс создания российских погранзастав регулируется в рамках сотрудничества между пограничными службами РА и РФ.
Еще 24 августа мы писали о том, что правительство тоже отказалось предоставить информацию по данному вопросу, а Минобороны заявило, что вопрос пограничных застав не входит в его компетенцию и что боевую службу на указанных участках несут вооруженные силы Армении.
Странно, что в этом вопросе между государственными органами нет взаимодействия. Так, МИД в ответ на наш запрос назвал в качестве компетентного органа Министерство обороны. Последнее, однако, заявило, что не занимается этими вопросами, и порекомендовало обратиться в Службу нацбезопасности, которая очень часто отказывается предоставлять информацию, ссылаясь на “государственную или служебную тайну”.
Непонятно также, на какой правовой основе создаются российские погранзаставы. Размещение российских пограничников на государственной границе РА регулируется договором “О статусе находящихся на территории Республики Армения пограничных войск РФ и условиях их жизнедеятельности”.
Ранее российские пограничные силы размещались на армяно-турецкой и армяно-иранской границах. Для того, чтобы разместить пограничные силы РФ на армяно-азербайджанской линии соприкосновения, нужно было внести в договор соответствующие изменения. Однако решения, которые должны быть ратифицированы Национальным Собранием, не были приняты. Поэтому непонятно, на какой основе появились эти заставы.
О нарушении упомянутого выше договора Hetq.am писал еще в ноябре прошлого и январе этого года, когда на армяно-азербайджанской линии соприкосновения в Сюникской области появились пять, а затем шесть новых погранзастав.
Получается, что и армянская, и российская стороны продолжают нарушать этот документ, не внося в него необходимые изменения.