Փակվել է «Ամերիաբանկի» Ստեփանակերտի մասնաճյուղը
2020 թվականի Արցախյան պատերազմից հետո փակվել է հայաստանյան խոշոր բանկերից «Ամերիաբանկի»` Ստեփանակերտ քաղաքի մասնաճյուղը։ 2008 թ.-ին Արցախում մասնաճյուղ բացած բանկն այսօր խուսափում է Ստեփանակերտի մասնաճյուղի փակման վերաբերյալ հարցերին հստակ պատասխանելուց։
Հետպատերազմական Արցախի սոցիալ-տնտեսական իրավիճակի մասին նյութեր պատրաստելիս տեղեկացանք, որ 2021 թ.-ի առաջին ամիսներին փակվել է «Ամերիաբանկի» Ստեփանակերտի մասնաճյուղը։ Այցելեցինք Արցախի մայրաքաղաքի Վազգեն Սարգսյան և Գարեգին Նժդեհ փողոցների հատման մաս, որտեղ գործել է բանկի մասնաճյուղը։
Բանկային ծառայություններ մատուցած գրասենյակի դռները կողպված էին, ապակիների վրայից հեռացված էին պաստառներն ու «Ամերիաբանկի»-ի հետ նույնացվող գրառումները։ Մնացել էր միայն մասնաճյուղի հեռախոսահամարը։ Ստեփանակերտում իմացանք նաև, որ մասնաճյուղի փակումից ավելի վաղ բանկն իր պաշտոնական կայքի մասնաճյուղերի ցանկից հեռացրել էր Ստեփանակերտի մասնաճյուղի տվյալները։
Մինչ բանկից այս հարցի վերաբերյալ պարզաբանումներ ստանալը հայտնաբերեցինք, որ բանկի Յութուբ էջից հեռացվել է Ստեփանակերտի մասնաճյուղի բացման մասին տեսանյութը։ Բայց չի հեռացվել Ֆեյսբուք սոցիալական ցանցում այդ նյութը տարածող գրառումը։
Արցախի նախագահի պաշտոնական կայքում 2013 թ.-ի սեպտեմբերի 8-ին հրապարակվել է հաղորդագրություն, ըստ որի` «Ամերիաբանկի» Ստեփանակերտի մասնաճյուղի նոր մասնաշենքի բացմանն է մասնակցել այդ ժամանակ նախագահ Բակո Սահակյանը։ Բանկի գլխավոր տնօրեն Արտակ Հանեսյանն այդ ժամանակ հայտարարել է, որ 2013 թ.-ի դրությամբ «Ստեփանակերտ» մասնաճյուղի վարկային պորտֆելը կազմում է շուրջ 15 մլն դոլար։ Բանկի Ստեփանակերտի մասնաճյուղը բացվել է 2008 թ.-ին։
«Ամերիաբանկի» տնօրինության նախագահ-գլխավոր տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար Արման Բարսեղյանը մեր գրավոր հարցերին անորոշ ձևակերպումներով լի պատասխան-գրություն է ուղարկել։
Կոնկրետ պատասխանների փոխարեն նա մեր ուշադրությունն է հրավիրել բանկի համար ռազմավարական նշանակություն ունեցող հանգամանքների վրա, որոնցով պայմանավորված է բանկի ծառայությունների տրամադրման շրջանակը և ուղիները։
«Դեռևս 2015 թվականից բանկի համար, ի թիվս այլ բարելավումների, ռազմավարական նշանակության մակարդակում է գտնվում տեխնոլոգիական հեղափոխության զարգացման ռիթմին համահունչ հեռավար ծառայությունների ընդլայնումը, ինչպես նաև թվային նոր ուղիներով դրանց մատուցումը։
Այս ամենի լույսի ներքո նորանոր լուծումները հնարավոր են դարձրել բանկային ծառայությունների մատուցումն իրականացնել առցանց հարթակների և տարբեր այլ ուղիների միջոցով, որի արդյունքում որոշ ուղղություններով նվազել է բանկի ֆիզիկական ներկայության անհրաժեշտությունը։ Այդուհանդերձ, հարկ է նկատի ունենալ, որ բանկը սահմանափակված չէ իր ծառայություննները հասանելի դարձնել ինչպես մասնաճյուղային ցանցի, այնպես էլ թվային ուղիների միջոցով»,- իր պատասխանում նշել է «Ամերիաբանկի» տնօրինության նախագահ, գլխավոր տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար Արման Բարսեղյանը։

В Степанакерте закрылось отделение “Америабанка”
После второй Арцахской войны 2020 года в Степанакерте закрылось отделение одного из крупнейших армянских банков – “Америабанка”. Открывший свой филиал в Арцахе в 2008 году “Америабанк” сегодня уклоняется от конкретного ответа на вопрос о причинах его закрытия.
В процессе подготовке материалов о социально-экономической ситуации в послевоенном Арцахе мы узнали о том, что в первые месяцы 2021 года в Степанакерте прекратило деятельность отделение “Америабанка”. Мы решили побывать в банковском офисе, который находился в районе пересечения улиц Вазгена Саргсяна и Гарегина Нжде. Подойдя к зданию, мы увидели, что филиал закрыт, а вывеска и другие информационные плакаты на витринах уже отсутствуют.
Также нам стало известно, что после закрытия степанакертского отделения “Америабанк” удалил его данные из размещенного на своем официальном сайте списка филиалов.
Перед тем, как получить разъяснения по данному вопросу, мы выяснили, что с YouTube удален видеоролик об открытии “Америабанка” в Степанакерте, а вот в Фейсбуке запись об этом событии сохранилась.
8 сентября 2013 г. на официальном сайте президента Республики Арцах было опубликовано сообщение о том что на открытии в Степанакерте нового филиала “Америабанка” присутствовал тогдашний президент Арцаха Бако Саакян. Тогда же генеральный директор “Америабанка” Артак Анесян заявил, что по состоянию на 2013 г. кредитный портфель филиала “Степанакерт” составляет около 15 млн долларов.
Врио гендиректора “Америабанка” Арман Барсегян в ответ на наш письменный запрос прислал записку с неопределенными формулировками.
“Начиная с 2015 г., помимо прочих реформ, стратегическое значение имеет расширение созвучно развитию технологической революции дистанционных услуг и их оказание новыми цифровыми путями. В свете перечисленного новые решения стали возможны посредством оказания банковских услуг на онлайн-площадках, а также другими путями, в результате чего на некоторых направлениях уменьшилась необходимость в физическом присутствии банка. Тем не менее, нужно учитывать, что банк не ограничен в своих возможностях обеспечивать доступность услуг как посредством сети филиалов, так и цифровыми путями”,- говорилось в ответе члена директората, врио гендиректора “Америбанка” Армана Барсегяна.