Փակվել է «Ամերիաբանկի» Ստեփանակերտի մասնաճյուղը
2020 թվականի Արցախյան պատերազմից հետո փակվել է հայաստանյան խոշոր բանկերից «Ամերիաբանկի»` Ստեփանակերտ քաղաքի մասնաճյուղը։ 2008 թ.-ին Արցախում մասնաճյուղ բացած բանկն այսօր խուսափում է Ստեփանակերտի մասնաճյուղի փակման վերաբերյալ հարցերին հստակ պատասխանելուց։
Հետպատերազմական Արցախի սոցիալ-տնտեսական իրավիճակի մասին նյութեր պատրաստելիս տեղեկացանք, որ 2021 թ.-ի առաջին ամիսներին փակվել է «Ամերիաբանկի» Ստեփանակերտի մասնաճյուղը։ Այցելեցինք Արցախի մայրաքաղաքի Վազգեն Սարգսյան և Գարեգին Նժդեհ փողոցների հատման մաս, որտեղ գործել է բանկի մասնաճյուղը։
Բանկային ծառայություններ մատուցած գրասենյակի դռները կողպված էին, ապակիների վրայից հեռացված էին պաստառներն ու «Ամերիաբանկի»-ի հետ նույնացվող գրառումները։ Մնացել էր միայն մասնաճյուղի հեռախոսահամարը։ Ստեփանակերտում իմացանք նաև, որ մասնաճյուղի փակումից ավելի վաղ բանկն իր պաշտոնական կայքի մասնաճյուղերի ցանկից հեռացրել էր Ստեփանակերտի մասնաճյուղի տվյալները։
Մինչ բանկից այս հարցի վերաբերյալ պարզաբանումներ ստանալը հայտնաբերեցինք, որ բանկի Յութուբ էջից հեռացվել է Ստեփանակերտի մասնաճյուղի բացման մասին տեսանյութը։ Բայց չի հեռացվել Ֆեյսբուք սոցիալական ցանցում այդ նյութը տարածող գրառումը։
Արցախի նախագահի պաշտոնական կայքում 2013 թ.-ի սեպտեմբերի 8-ին հրապարակվել է հաղորդագրություն, ըստ որի` «Ամերիաբանկի» Ստեփանակերտի մասնաճյուղի նոր մասնաշենքի բացմանն է մասնակցել այդ ժամանակ նախագահ Բակո Սահակյանը։ Բանկի գլխավոր տնօրեն Արտակ Հանեսյանն այդ ժամանակ հայտարարել է, որ 2013 թ.-ի դրությամբ «Ստեփանակերտ» մասնաճյուղի վարկային պորտֆելը կազմում է շուրջ 15 մլն դոլար։ Բանկի Ստեփանակերտի մասնաճյուղը բացվել է 2008 թ.-ին։
«Ամերիաբանկի» տնօրինության նախագահ-գլխավոր տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար Արման Բարսեղյանը մեր գրավոր հարցերին անորոշ ձևակերպումներով լի պատասխան-գրություն է ուղարկել։
Կոնկրետ պատասխանների փոխարեն նա մեր ուշադրությունն է հրավիրել բանկի համար ռազմավարական նշանակություն ունեցող հանգամանքների վրա, որոնցով պայմանավորված է բանկի ծառայությունների տրամադրման շրջանակը և ուղիները։
«Դեռևս 2015 թվականից բանկի համար, ի թիվս այլ բարելավումների, ռազմավարական նշանակության մակարդակում է գտնվում տեխնոլոգիական հեղափոխության զարգացման ռիթմին համահունչ հեռավար ծառայությունների ընդլայնումը, ինչպես նաև թվային նոր ուղիներով դրանց մատուցումը։
Այս ամենի լույսի ներքո նորանոր լուծումները հնարավոր են դարձրել բանկային ծառայությունների մատուցումն իրականացնել առցանց հարթակների և տարբեր այլ ուղիների միջոցով, որի արդյունքում որոշ ուղղություններով նվազել է բանկի ֆիզիկական ներկայության անհրաժեշտությունը։ Այդուհանդերձ, հարկ է նկատի ունենալ, որ բանկը սահմանափակված չէ իր ծառայություննները հասանելի դարձնել ինչպես մասնաճյուղային ցանցի, այնպես էլ թվային ուղիների միջոցով»,- իր պատասխանում նշել է «Ամերիաբանկի» տնօրինության նախագահ, գլխավոր տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար Արման Բարսեղյանը։

AmeriaBank closed its branch in the Artsakh capital of Stepanakert earlier this year and is avoiding Hetq inquiries about the closure.
While preparing materials on the socio-economic situation in post-war Artsakh, Hetq learned that the Stepanakert branch was closed in the first months of 2021.
Hetq visited the intersection of Vazgen Sargsyan and Garegin Nzhdeh Streets in the Artsakh capital where the bank branch operated.
The branches doors were locked and all AmeriaBank signs had been removed from the windows. Only the branch’s telephone number remained visible. While in Stepanakert, we learnt that before the branch’s closure, the bank had removed branch data on its official website.
Before receiving clarifications from the bank, we found out that the video about the opening of the Stepanakert branch was removed from the bank's YouTube page. The Facebook post on the opening hadn’t been removed.
On September 8, 2013, a statement was published on the official website of the Artsakh President, according to which then President Bako Sahakyan participated in the opening of a new building of AmeriaBank's Stepanakert branch. Bank CEO Artak Hanesyan announced at that time that as of 2013, the loan portfolio of the Stepanakert branch was some US$15 million. The Stepanakert branch opened in 2008.
"Since 2015, among other improvements, the expansion of remote services in line with the pace of development of the technological revolution, as well as their provision through new digital channels, is of strategic importance for the bank. In the light of all this, new solutions have made it possible to provide banking services through online platforms and various other ways, because of which, in some ways, the need for a physical presence of the bank has decreased. However, it should be noted that the bank is not limited to making its services available both through the branch network and through digital channels,” Barseghyan wrote.