ՔԱԿ-ն ու ԱԽՔ-ը մանիպուլացնում են մեր երկնքով ադրբեջանական թռիչքների թեման
2014-ի նոյեմբերի 12-ին ադրբեջանցիները «Իգլա» համալիրով խոցեցին Արցախ-Ադրբեջան շփման գծի արցախյան հատվածի երկայնքով ուսումնամարզական թռիչք կատարող, չզինված «Մի-24» ռազմական ուղղաթիռը, որն ընկավ չեզոք գոտում՝ Աղդամի շրջանի Չեմենլի բնակավայրի ուղղությամբ: Սա 1994-ի զինադադարից հետո առաջին նման դեպքն էր, երբ հակամարտության կողմերից մեկը մյուսի օդանավն էր խոցում: Զոհվեցին անձնակազմի բոլոր 3 անդամները՝ հրամանատար, մայոր Սերգեյ Սահակյանը, ավագ լեյտենանտ Սարգիս Նազարյանը, լեյտենանտ Ազատ Սահակյանը: Ադրբեջանցիները հատուկ հսկողություն էին սահմանել ուղղաթիռի անկման վայրի ուղղությամբ՝ փորձելով ամեն կերպ խոչընդոտել հայ զինվորականների մարմինների տարհանումը: Չնայած թշնամու ջանքերին՝ նոյեմբերի 22-ին Արցախի պաշտպանության բանակը հայտարարեց, որ հատուկ գործողության միջոցով զոհվածներից մեկի (Ա. Սահակյանի) աճյունը, մյուս երկուսի մասունքներն ու ուղղաթիռի որոշ անհրաժեշտ մասեր տարհանվել են:
Այս դեպքից 4 օր առաջ՝ նոյեմբերի 8-ին, Ադրբեջանի ազգային ավիափոխադրող «AZAL»-ը Հայաստանի տարածքով իրականացրել էր Բաքու-Նախիջեւան-Բաքու հերթական չվերթը, սակայն դա վերջինն էր լինելու, քանի որ սեփական ագրեսիվ ակտից հետո ադրբեջանցիները մտավախություն ունեին, որ հայկական կողմը կպատասխանի նույնկերպ՝ կխոցի ադրբեջանական ինքնաթիռը, եթե այն մտնի Հայաստանի տարածք: Այս դեպքից անցավ 7 տարի, եւ երեկ՝ հոկտեմբերի 6-ին, «AZAL»-ը կրկին Բաքվից Նախիջեւան թռավ Հայաստանի տարածքով, ինչը զայրույթի մեծ ալիք բարձրացրեց Հայաստանում:
Թեման երեկվանից լայնորեն քննարկվում է հայկական լրատվամիջոցներում ու սոցցանցերի հայկական տիրույթում: Բարձրացած մեծ աղմուկից հետո ՀՀ իշխանությունը խրամատավորվեց պաշտպանական դիրքերում: Երեկ գրել էինք, որ դեռ դժվար է հասկանալ, թե ինչ է տալու Փաշինյանի կառավարության այս քայլը մեզ: Շեշտել էինք, որ առանց իշխանության բարձր օղակների համաձայնության, ՀՀ քաղավիացիայի կոմիտեն (ՔԱԿ) Ադրբեջանի ազգային ավիափոխադրող «AZAL»-ին չէր թույլատրի մեր երկնքով թռիչք կատարել՝ անկախ այն հանգամանքից, որ, ինչպես կոմիտեն է ասում, երբեւէ արգելք չէր էլ սահմանվել: Նույնը նշել էինք Հայաստանի երկնքով անցնող թուրքական օդանավերի առաջ օդը չփակելու առնչությամբ:
Մեր հրապարակումից 1 ժամ անց ՔԱԿ-ը հայտարարեց. «ՀՀ ավիացիոն իշխանությունների կողմից տարանցիկ թռիչքի թույլտվություն չի տրամադրվում, քանի որ, ըստ ընթացակարգերի, քաղաքացիական օդանավերով տարանցիկ թռիչքների իրականացման համար որեւէ թույլտվություն չի պահանջվում»:
Կոմիտեն իր այս հայտարարությամբ, ըստ էության, փորձում է մոլորեցնել հասարակությանը: Կառավարության 2003 թ. որոշման մեջ ասվում է, որ «ՀՀ օդային տարածքով քաղաքացիական օդանավերի տարանցիկ թռիչքներն իրականացվում են առանց նախնական թույլտվության տրամադրման՝ հիմք ընդունելով միայն օդային տարածքի կազմակերպման միավորի եւ օդային երթեւեկության սպասարկման մարմինների հետ սահմանված կարգով փոխանակվող հաղորդագրությունները»:
Այսինքն՝ Հայաստանի ավիացիոն իշխանությունները տարանցիկ թռիչքի թույլտվություն որպես այդպիսին չեն տալիս, սակայն ավիափոխադրողը (կոնկրետ այս դեպքում` ադրբեջանական «AZAL»-ը) մինչեւ չվերթ իրականացնելը պետք է հաղորդակցվի ՀՀ օդային տարածքի կազմակերպման միավորի եւ օդային երթեւեկության սպասարկման մարմինների հետ, փոխանցի թռիչքի մասին որոշակի ինֆորմացիա, ինչից հետո հնարավորություն կստանա (կամ չի ստանա) օգտվել մեր երկնքից: Օդային երթեւեկության սպասարկման մարմինը ՔԱԿ-ին ենթակա «Հայաէրոնավիգացիա» ՓԲԸ-ն է, որը մեր երկրի տարածքում աերոնավիգացիոն ծառայություններ մատուցող միակ կազմակերպությունն է, իսկ օդային տարածքի կազմակերպման միավորը համատեղ ռազմաքաղաքացիական մարմին է, որը տեղաբաշխվում է շրջանային կարգավարական կենտրոնի հետ համատեղ կամ նրա հարեւանությամբ (մեր երկրում միակ շրջանային կարգավարական կենտրոնը գործում է «Զվարթնոց» օդանավակայանում) եւ զբաղվում է օդային տարածքի կազմակերպման ամենօրյա գործունեության պլանավորմամբ, համակարգմամբ եւ օդային տարածքի ժամանակավոր հատկացումների իրականացմամբ: Այսպիսով՝ անկախ նրանից, թե «Հայաէրոնավիգացիայի» ու օդային տարածքի կազմակերպման միավորի կողմից «AZAL»-ին տրվածը թույլտվություն է, համաձայնություն, թե այլ բան, փաստ է, որ կողմերի միջեւ հաղորդակցության արդյունքում ավիաընկերությունը ստացել է համապատասխան իրավունք՝ օգտագործել Հայաստանի օդային տարածքը:
Այսքանից հետո ասել, թե ՀՀ ավիացիոն իշխանությունները մեր երկնքով տարանցիկ թռիչքի թույլտվություն չեն տալիս (այդ թվում՝ «AZAL»-ին), մանիպուլյացիա է:
Է՛լ ավելի ակնառու է ՔԱԿ-ի ձեւակերպումը, թե «այս ողջ ընթացքում «Զվարթնոց» օդանավակայանից Ադրբեջանի օդային տարածքով չվերթեր են իրականացվել դեպի այլ երկրներ եւ հակառակ ուղղությամբ ու շարունակում են իրականացվել»: Կոմիտեն չի ասում, թե հայկական ավիաընկերություններից այդ որ մեկն է թռել ու թռչում Ադրբեջանի երկնքով: Իսկ իրականում՝ ոչ մեկը, որովհետեւ ՔԱԿ-ն այստեղ խոսում է ոչ թե հայկական, այլ ուրիշ պետությունների փոխադրողների մասին, բայց շատ անհաջող ձեւով փորձում է թաքցնել այդ հանգամանքը: Դեռ օգոստոսին կոմիտեն «Հետքին» հայտնել էր, որ հայկական օդանավերը չեն օգտագործում Ադրբեջանի օդային տարածքը, քանի որ դրա ուղղությամբ թռիչքների պահանջարկ չկա (այո, մերոնք միայն հյուսիս ու հարավ են թռչում՝ Ռուսաստան, Վրաստան, Իրան): Այս պարագայում ինչու՞ է կոմիտեն մանիպուլացնում, աղավաղում իրականությունն ու փաստերը:
ՔԱԿ-ի ասածը գրեթե նույնությամբ շարադրել է անվտանգության խորհրդի քարտուղար (ԱԽՔ) Արմեն Գրիգորյանը «Ազատություն» ռադիոկայանի հետ զրույցում (մեջբերում ենք բառացի). «Երեւանը եւս ամբողջ այս ընթացքում, ժամանակահատվածում Երեւանի «Զվարթնոցից» թռիչքներ, օրինակ, դեպի Աստանա կամ դեպի արեւելյան Ռուսաստան օգտագործել է Ադրբեջանի տարածքը: Այսինքն՝ ինֆորմացիան մի մասով ներկայացվել ա, բայց ամբողջական չի ներկայացվել, որպեսզի եւս մեկ անգամ քաղաքական ինչ-որ դիվիդենտներ շահեն»:
Գրիգորյանը, ինչպես եւ ՔԱԿ-ը, չի կարող ասել, թե ինչ հայկական օդանավեր են թռչում Ադրբեջանի տարածքով: Եվ թող ոչ մեկ չասի, թե խոսքը հայկական օդանավերի մասին չէ, այլ ընդհանրապես՝ Հայաստանից Ադրբեջանի երկինք մտնելու (կամ հակառակը): Խոսքը հենց հայկական ու ադրբեջանական փոխադրողների կողմից միմյանց երկինքն օգտագործելու մասին է, քննարկումներն էլ հենց ադրբեջանական փոխադրողին Հայաստանի տարածքով տարանցիկ չվերթ կատարելու հնարավորություն տալու շուրջ են: Ոչ մեկ չի քննարկում, թե, օրինակ, ղազախական «SCAT» ավիաընկերությունը ինչու է Հայաստանից իր երկիր մեկնում Ադրբեջանի երկնքով (տես ստորեւ՝ նկարում), որովհետեւ խնդիրը դա չէ:
Թե՛ ՔԱԿ-ը, թե՛ ԱԽՔ-ը սա լավ գիտեն, բայց պարզ է նաեւ նրանց ապակողմնորոշող հայտարարությունների շարժառիթը:
Վերջում բերենք մի քանի օրինակ, թե ինչպես է կառավարական բորտը, որի մեջ եղել է վարչապետ Փաշինյանը, Երեւանի «Զվարթնոցից» տակավին վերջերս Ղրղզստան ու Տաջիկստան թռել ու վերադարձել՝ շրջանցելով Ադրբեջանի երկինքը:
Սրանք պարզ ապացույց են նրա, որ տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացման ջատագով Փաշինյանն ինքը չի օգտվում կամ գոնե առայժմ չի կարող օգտվել Ադրբեջանի երկնքից: Եվ ավելի լավ կլինի, եթե ՔԱԿ-ն ու ԱԽՔ-ը ասեն, թե ինչու է կառավարական օդանավը շրջանցում ադրբեջանական երկինքը. Ադրբեջանը մերժե՞լ է տարանցիկ չվերթ կատարելու՝ հայկական կողմի հարցումը, ինչպես անցյալ տարվա սեպտեմբերին Թուրքիան է արել, թե՞ հայկական կողմը Բաքվի ավիացիոն իշխանություններին չի էլ դիմել՝ ուղղակի գերադասելով երկար, բայց անվտանգ երթուղին:
Առաջին լուսանկարում՝ անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանն ու քաղավիացիայի կոմիտեի նախագահ Տաթեւիկ Ռեւազյանը

КГА и СБ манипулируют темой использования азербайджанскими самолетами воздушного пространства Армении
12 ноября 2014 г. азербайджанцы сбили комплексом “Игла” невооруженный военный вертолет, выполнявший учебно-тренировочный полет вдоль арцахского участка линии соприкосновения Арцах-Азербайджан. Вертолет упал в нейтральной зоне, недалеко от населенного пункта Чеменлы Агдамского района. Это был первый подобный случай после установления режима прекращения огня в 1994 году, когда одна из сторон конфликта сбила воздушное судно другой стороны. Погибли все три члена экипажа: командир, майор Сергей Саакян, старший лейтенант Саргис Назарян, лейтенант Азат Саакян. Место падения вертолета азербайджанцы взяли под особый контроль, всячески не допуская выноса тел армянских военных. Но, несмотря на усилия врага, 22 ноября Армия обороны Арцаха заявила, что в результате спецоперации удалось вынести тело одного из погибших членов экипажа (А.Саакяна), останки двух других и некоторые необходимые фрагменты вертолета.
8 ноября 2014 г. национальный авиаперевозчик Азербайджана «AZAL» в последний раз совершил рейс Баку-Нахиджеван-Баку через воздушное пространство Армении, поскольку после собственного акта агрессии азербайджанцы опасались, что армянская сторона ответит адекватно. С того дня прошло семь лет. И вот 6 октября авиакомпания «AZAL» вновь выполнила рейс из Баку в Нахиджеван, пролетев над территорией Армении, что вызвало в стране огромную волну протеста.
Тема широко обсуждается в армянских СМИ и армянском пространстве соцсетей. После поднятого шума власти РА заняли оборонительную позицию. В предыдущей статье мы отметили, что пока трудно понять, что нам даст этот шаг правительства Пашиняна, подчеркнули, что без согласия высших звеньев власти Комитет гражданской авиации РА не разрешил бы национальному авиаперевозчику Азербайджана совершить полет через воздушное пространство Армении, несмотря на утверждение КГА о том, что запрет никогда и не вводился. То же самое мы сказали по поводу отсутствия запрета на пролет турецких самолетов над территорией Армении.
Через час после публикации статьи Комитет гражданской авиации заявил: «Управление гражданской авиации РА не выдает разрешения на транзит, так как, согласно процедурам, разрешение на транзитные полеты гражданских самолетов не требуется».
Этим заявлением Комитет фактически предпринял попытку ввести в заблуждение общественность. В поставлении правительства Армении от 2003 года говорится: “Транзитные полеты гражданских воздушных судов через воздушное пространство Республики Армения осуществляются без предварительного разрешения, только на основании сообщений, передаваемых в установленном порядке подразделению по организации воздушного пространства и органам обслуживания воздушного сообщения".
Иными словами, авиационные власти Армении не дают разрешение на транзитные полеты как таковые, однако авиаперевозчик (в данном случае азербайджанский “AZAL”) до полета должен связаться с подразделением по организации воздушного пространства Армении и службами воздушного сообщения, и только после предоставления полетной информации самолету будет разрешено (или отказано) использовать воздушное пространство Армении.
Обслуживающим воздушное сообщение органом является ЗАО “Армаэронавигация”, которое подчиняется Комитету гражданской авиации, а организующим воздушное пространство подразделением – совместный военно-гражданский орган, который располагается вместе с региональным центром управления или поблизости от него (в Армении единственный региональный диспетчерский центр действует в ереванском аэропорту “Звартноц”) и занимается планированием, координацией и временным распределением воздушного пространства.
Таким образом, независимо от того, было выдано «AZAL» разрешение, согласие или что-то другое, факт, что в результате переговоров между сторонами авиакомпания получила право использовать воздушное пространство Армении.
И после всего этого говорить о том, что авиационные власти РА не дают разрешение (в том числе «AZAL») на транзитный полет через наше воздушное пространство, значит заниматься манипуляциями.
Еще более красноречиво заявление КГА о том, что “все это время рейсы из аэропорта “Звартноц” в другие страны и в обратном направлении выполнялись и продолжают выполняться через воздушное пространство Азербайджана”.
Комитет не сообщил, какая из армянских авиакомпаний летала и продолжает летать, используя небо Азербайджана. В действительности же ни одна, так как в данном случае КГА говорит не об армянских, а иностранных перевозчиках, неудачно пытаясь скрыть этот факт. Еще в августе Комитет сообщил Hetq.am, что армянские самолеты не используют воздушное пространство Азербайджана, поскольку нет спроса на это направление (да, наши летают только на север и юг – в Россию, Грузию, Иран). Почему в таком случае КГА манипулирует, искажает действительность и факты?
Сказанное Комитетом практически в точности повторил в интервью радио “Свобода” и секретарь Совета безопасности Армен Григорян: “Все это время из ереванского аэропорта “Звартноц” выполнялись полеты, например, в Астану или восточные регионы России с использованием воздушного пространства Азербайджана. То есть с целью получения каких-то политических дивидендов была представлена не вся информация, а лишь ее часть”.
Григорян, как и Комитет гражданской авиации, не может сказать, какие армянские авиакомпании летают через воздушное пространство Азербайджана. И пусть никто не уверяет, что речь идет не об армянских самолетах, а о заходе в небо Азербайджана со стороны Армении (или наоборот). Речь идет именно о взаимном использовании неба друг друга армянскими и азербайджанскими перевозчиками, ну а обсуждения велись вокруг предоставления азербайджанскому перевозчику возможности совершать транзитный рейс через воздушное пространство Армении. Никто не обсуждает, например, вопрос о том, почему казахстанская авиакомпания “SCAT” летает из Армении в свою страну через Азербайджан (см. карту ниже), потому что проблема не в этом.
И Комитет гражданской авиации, и секретарь СБ хорошо это знают. Вместе с тем понятен мотив их дезориентирующих заявлений.
В заключение приведем несколько примеров того, как совсем недавно правительственный борт, на котором находился премьер-министр Пашинян, летал с ереванского аэропорта “Звартноц” в Киргизию и Таджикистан и обратно в обход воздушного пространства Азербайджана.
Это простые доказательства того, что сторонник разблокирования региональных коммуникаций Пашинян сам не пользуется или во всяком случае пока не может пользоваться небом Азербайджана. И еще: желательно, чтобы КГА и секретарь Совбеза объяснили, почему правительственный самолет миновал азербайджанское небо – Азербайджан отклонил заявку армянской стороны на выполнение транзитного рейса, как это сделала в прошлом году Турция, или армянская сторона не обратилась к авиационным властям Баку, предпочтя более длинный, но безопасный маршрут?