«Բնակչությանն ինֆորմացիա չտալով՝ կառավարությունն ավելի է սրում գնաճի վերաբերյալ սպասումներն ու խուճապը»
«Կառավարությունը պետք է իր ունեցած բոլոր լծակներով բնակչությանը հասցներ այն միտքը, որ պարենային շուկայում իրավիճակը կառավարելի է, խուճապի և անհարկի գնումների կարիք չկա։ Հակառակ դեպքում ստեղծվում է այնպիսի իրավիճակ, ինչի ականատեսն եղանք օրեր առաջ, երբ բնակչությունը շտապեց գնել ալյուր, ձեթ, շաքարավազ ու առաջնային այլ ապրանքներ՝ մտավախություն ունենալով, որ դրանց գծով առաջիկայում դեֆիցիտ կլինի, իսկ գներն է'լ ավելի կբարձրանան»,- կարծում է ֆինանսների նախկին նախարար, տնտեսագետ Վարդան Արամյանը։
«Հետքի» հետ զրույցում նա նշում է, որ Հայաստանի կառավարությունն ու Կենտրոնական բանկն (ԿԲ) այսօր համահունչ չեն աշխատում գնաճը կառավարելու գործում։ Եթե արտաքին տնտեսական գործոններով պայմանավորված՝ գնաճը երբեմն անխուսափելի է դառնում Հայաստանում, ապա գոնե բնակչության սպասումների ու սպառողական վարքագծի առումով կառավարությունն ու ԿԲ-ն ճիշտ քաղաքականության դեպքում կարող են զսպել գնաճը։
Մարտի 15-ին Կենտրոնական բանկը հայտարարեց, որ միանգամից 1.25 տոկոսային կետով բարձրացնում է վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը՝ այն տոկոսը, որով ԿԲ-ն վարկեր է տալիս բանկերին, բանկերն էլ նույն գումարով վարկավորում են քաղաքացիներին։
Տոկոսադրույքը բարձրացնելով՝ ԿԲ-ն փորձում է զսպել սպառումն ու գնաճը։ Երբ բանկային վարկերի տոկոսադրույքները բարձրանում են, բնակչությունը սկսում է ավելի քիչ վարկ վերցնել, ավելի քիչ ծախսել ու ավելի քիչ ազդել գնաճի վրա։
Այս անգամ ԿԲ-ն կտրուկ բարձրացրել է տոկոսադրույքը՝ սահմանելով 9.25%, քանի որ գլխավոր դրամատան մասնագետները առաջիկայում գնաճի տեմպերի արագացում են կանխատեսում և այս քայլով փորձում են ազդել ապագա գնաճի վրա։
Բարձր գնաճի կանխատեսումները պայմանավորված են ռուս-ուկրաինական ընթացող պատերազմի հետևանքներով։ Ապրանքահումքային շուկաներում գնաճ է գրանցվում, որը ներմուծվող ապրանքների տեսքով ներթափանցում է նաև Հայաստան։
«Արտաքին հատվածում՝ ռուս-ուկրաինական ռազմաքաղաքական հակամարտության պայմաններում, Ռուսաստանի տնտեսության նկատմամբ կիրառվել են տարբեր պատժամիջոցներ: Արդյունքում՝ դիտարկվել է ֆինանսական շուկաների տատանողականության և տնտեսական հեռանկարների հետ կապված անորոշության էական ավելացում: ԱՄՆ-ում և եվրագոտում ընթացիկ տարում կանխատեսվում է տնտեսական աճի տեմպերի դանդաղում, իսկ Ռուսաստանում՝ տնտեսական անկում: Միաժամանակ, մատակարարման շղթաների դիտարկվող խաթարումները միջազգային ապրանքահումքային շուկաներում առաջացրել են գների զգալի աճ։ Սա արտահայտվում է գործընկեր երկրներում սպասվածի համեմատ ավելի բարձր գնաճային միջավայրի ձևավորմամբ: Արդյունքում` արտաքին հատվածից Հայաստանի տնտեսության վրա ակնկալվում է հիմնականում գնաճային ազդեցություն»,- բացատրում են Կենտրոնական բանկից:
9.25% վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքն ամենաբարձրն է 2015 թվականի տարեվերջից ի վեր։ Մինչ այդ, երբ կրկին արտաքին քաղաքական ազդեցությունները Հայաստանի տնտեսության վրա ակնհայտ էին, տոկոսադրույքը 2015 թվականի ընթացքում ավելի բարձր մակարդակում է եղել՝ հասնելով 10.5%-ի։
«Վերջին երկու տարիներին գնաճային «երկրաշարժեր» են տեղի ունենում անընդհատ։ Առաջինը քովիդն էր, երկրորդը՝ աշխարհաքաղաքական զարգացումները, Ուկրաինայում տեղի ունեցող իրադարձությունները։ Եվ այս առումով, այո, լավատեսական ոչինչ առջև չի սպասվում»,- մարտի 3-ին կառավարության նիստին հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Վարդան Արամյանի խոսքով՝ անթույլատրելի է քաղաքական այրերի կողմից բնակչությանը նման վատատեսական սպասումներ փոխանցելը։ Դրանով նրանք խուճապ են առաջացնում բնակչության մոտ և է'լ ավելի ազդում գնաճի տեմպի վրա։ Այլ խոսքով, բնակչությանն ինֆորմացիա չտալով՝ կառավարությունն ավելի է սրում գնաճի վերաբերյալ սպասումներն ու խուճապը։
«Եթե, օրինակ, շուկայում բրինձը թանկանում է, սպառողներն անմիջապես մտածում են, որ առաջիկայում այն ավելի է թանկանալու։ Սկսում են անհանգստանալ և, տրվելով այդ անհանգստություններին, այդ պահին սկսում են շատ բրինձ գնել՝ մտածելով, որ առաջիկայում ստիպված են լինելու ավելի թանկ գնով գնել։ Սրա հետեւանքով բրձի նկատմամբ պահանջարկը բարձրանում է եւ հագեցնում դրա գնի բարձրացմանը։ Եթե քաղաքացին իր հարցերի պատասխանները չի ստանում, չի լսում՝ պարենի պաշարներ երկրում կա՞ն, թե ոչ, արդեն գրանցված թանկացումներն օբյեկտի՞վ են, թե սուբյեկտիվ, ապա խուճապ է սկսվում»,- նշում է տնտեսագետը։
Ըստ նրա՝ կառավարության ներսում համակարգված, հաղորդակցային աշխատանք է պետք։ Այն միտքը, որ պարենային շուկայում դեֆիցիտ չկա, պետք է տեղ հասցնել լրատվամիջոցներով, մամուլի ասուլիսներով, հաղորդակցման այլ օղակներով։ Պաշտոնյաների կցկտուր մեկնաբանությունները ոչինչ չեն նշանակում. «Ինֆորմացիայի տարափ պետք է լինի։ Հակառակ դեպքում հասարակությունը սկսում է սեփական դատողություններով ու անհամաչափ տեղեկությունների հիման վրա գնումներ անել»։
Մարտի 10-ի երեկոյան հայտնի դարձավ, որ Ռուսաստանը մտադիր է մինչև 2022 թվականի օգոստոսի 31-ը ժամանակավոր արգելք կիրառել հացահատիկի արտահանման վրա, այդ թվում՝ դեպի Հայաստան արտահանման:
Հաջորդ օրը հայտարարվեց, որ համապատասխան լիցենզիաների հիման վրա Հայաստանը կարող է ցորեն ներմուծել։ Բացի այդ, Հայաստանում ցորենի առնվազն մեկ տարվա պաշար կա։
- Հայաստան ներմուծվող ցորենի 99%-ը Ռուսաստանից է։
- Խուճապի չմատնվել, բայց քայլեր ձեռնարկել. Հայաստանի ցորենի պաշարների 27%-ն է տեղական
Հացահատիկի արտահանման նախատեսվող արգելքի վերաբերյալ ռուսական մամուլում շրջանառվող տեղեկություններից հետո Հայաստանում շատերը շտապեցին խանութներ՝ ալյուր, շաքարավազ, ձեթ և առաջնային այլ ապրանքներ գնելու։
Մարտի 11-ին օրվա ընթացքում հանրության մոտ խուճապը ցրող որևէ պաշտոնական մեկնաբանություն կամ բացատրության չեղավ։ Միայն ժամը 19:00-ի սահմաններում Էկոնոմիկայի նախարարությունը հայտարարություն տարածեց՝ հավաստիացնելով, որ որևէ ապրանքատեսակի գծով Հայաստանում պարենի դեֆիցիտ չկա։
Այս հայտարարությունը բավական ուշացած էր և տեղադրվել էր միայն Ֆեյսբուքյան էջում, մինչդեռ հասարակության մի մասն արդեն «դատարկել» էր խանութներն ու սուպերմարկետները՝ արհեստական դեֆիցիտ ստեղծելով ալյուրի ու շաքարավազի շուկաներում։ Իբրեւ հետեւանք՝ մեկ օրում դրանց գները կտրուկ բարձրացան։
Ըստ Վարդան Արամյանի՝ այս համատեքստում Կենտրոնական բանկին այլ տարբերակ չի մնում, քան կոշտ քայլով՝ վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը բարձրացնելով փորձել զսպել հետագա ամիսների գնաճը։
«Բանկային համակարգը ոչ անմիջապես է արձագանքում վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքի բարձրացմանը։ Բարձրացումից հետո` մինչև մեկ ամսվա ընթացքում, բանկերն են ճշգրտում իրենց վարկերի տոկոսադրույքները։ Դրանից հետո վարկառուն ստիպված է լինում ավելի շատ տալ բանկին, կրճատվում է նրա ունեցած եկամուտը։ Ստիպված է լինում կրճատել իր մյուս ծախսերը։ Արդյունքում, երբ սպառումը համատարած կրճատվում է, գնաճի տեմպերը դանդաղում են։ Այս վարքագծի «գագաթնակետը» հասունանում է վեց ամսում, որից հետո սկսում է մարել»,- բացատրում է Արամյանը։
Կենտրոնական բանկը 2021 թվականի ընթացքում պարբերաբար բարձրացրել է վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը՝ հավաստիացնելով, որ 2022 թվականի սկզբից արդեն գնաճի տեմպերի դանդաղում կնկատվի։
Այդ ժամանակ ԿԲ-ն չէր կարող կանխատեսել, որ Ուկրաինայում պատերազմ կսկսվի ու էական ազդեցություն կունենա Հայաստանի տնտեսության վրա։
Մարտի 15-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը ԿԲ նախագահ Մարտին Գալստյանը շեշտեց, որ եթե ռուս-ուկրաինական պատերազմով պայմանավորված այս իրավիճակը չլիներ, ապա գնաճի տեմպերը կնվազեին, որի ապացույցը փետրվարի ցուցանիշն է։
Պաշտոնական տվյալներով՝ 2022 թվականի փետրվարին, նախորդ տարվա նույն ամսվա համեմատ, Հայաստանում գրանցվել է 6.5% գնաճ: 12-ամսյա գնաճը վերջին երեք ամիսներին աստիճանաբար դանդաղել է։
Սակայն, ինչպես սպասվում է, արդեն մարտից հակառակ միտումն է լինելու։
Բացասաբար ազդելով սպառման ու վարկավորման ծավալների վրա՝ ԿԲ-ն իր որոշումներով երբեմն «արգելակում է» տնտեսական աճը։ Վարկերի ծավալի կրճատումը, հատկապես՝ բիզնես վարկերի, խոչընդոտ են տնտեսության համար՝ տնտեսության իրական հատվածում շրջանառվող փողն է պակասում։
2021-ի տարեվերջի դրությամբ՝ Հայաստանի բանկերի կողմից հաճախորդներին տրամադրվող վարկերի ընդհանուր ծավալը կազմել է 3 տրլն 968 մլրդ դրամ։ 2020 թվականի վերջի համեմատ այս ցուցանիշը նվազել է շուրջ 214 մլրդ դրամով կամ 5.1%-ով։
Այդուհանդերձ, վարկերի կրճատումը պայմանավորել միայն վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքի բարձրացմամբ՝ սխալ կլինի, քանի որ դրանց վրա ազդել են նաև բանկերի զգուշավորությունը և մարդկանց եկամուտների նվազումը։
- Զգուշավորություն, եկամուտների անկում. բանկերը սկսել են ավելի քիչ վարկ տալ՝ բացառությամբ հիփոթեքի ու շինարարականի
- Բանկերը՝ 2021-ին. կապիտալն ու ակտիվներն աճել են, վարկերը՝ նվազել
Ըստ Վարդան Արամյանի՝ մինչև վերջին բարձրացումը վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքի սահմանված 8%-ն էլ է բարձր եղել Հայաստանի տնտեսության համար։ Սակայն, երբ կառավարությունն ու ԿԲ-ն համահունչ չեն աշխատում, գնաճը զսպելու կոշտ միջոցներն անխուսափելի են դառնում։
«ԿԲ-ն կարող էր քիչ բարձրացնել տոկոսադրույքը, եթե կառավարությունն աջակցեր։ Սակայն, կառավարությունն իր գործողություններով ավելի է բարդացնում Կենտրոնական բանկի խնդիրը՝ արդյունավետ կառավարելու գնաճային սպասումները»,- նկատում է Արամյանը։
Կենտրոնական բանկի նոր կանխատեսումներով, որոնք հրապարակվել են երկու օր առաջ՝ մարտի 15-ին, 2022 թվականին Հայաստանում տնտեսական աճը կկազմի 1.6%: Մինչդեռ նախորդ տարեվերջին կանխատեսվում էր 5.3% աճ։
ԿԲ-ն ավելի հոռետես է դարձել կանխատեսումներում՝ առաջին հերթին հաշվի առնելով ռուս-ուկրաինական պատերազմի բացասական ազդեցությունը Հայաստանի տնտեսության վրա։
Կանխատեսվող ցուցանիշի նվազումը պայմանավորված է հիմնականում արդյունաբերական ճյուղի զարգացումներով։ Նախկինում կանխատեսվել էր, որ 2022 թվականին արդյունաբերության ճյուղը կաճեր 1.6%-ով, սակայն նոր զարգացումների արդյունքում սպասվում է, որ արդյունաբերությունը կկրճատվի 4.7%-ով։

“Не предоставляя населению информацию, правительство еще больше усиливает панику и ожидания роста цен”
“Правительство, используя все свои рычаги, должно доводить до населения мысль о том, что ситуация на продовольственном рынке управляема, поводов для паники и ненужных закупок нет. В противном случае мы окажемся в ситуации, свидетелями которой стали несколько дней назад, когда население бросилось покупать муку, растительное масло, сахарный песок и другие товары первой необходимости, опасаясь, что в ближайшее время возникнет их дефицит, а цены вновь вырастут”,- считает бывший министр финансов, экономист Вардан Арамян. В беседе с Hetq.am В.Арамян отметил, что сегодня в вопросе управления ростом цен правительство и Центральный банк не работают слаженно. Если временами рост цен в Армении становится неизбежным, то хотя бы по части ожиданий и потребительского поведения населения правительство и ЦБ в случае проведения правильной политики могут сдержать этот процесс.
15 марта ЦБ заявил о повышении процентной ставки рефинансирования сразу на 1.25 пункта. Это та процентная ставка, по которой ЦБ выделяет кредиты банкам, а последние за ту же сумму выдают кредиты гражданам.
Повышая процентную ставку, Центробанк пытается сдержать потребление и рост цен. Увеличение процентных ставок по банковским кредитам приводит к тому, что население начинает брать меньше денег, меньше тратить и, тем самым, меньше влиять на рост цен.
На этот раз ЦБ повысил процентную ставку сразу до 9.25%, поскольку специалисты прогнозируют ускорение в ближайшее время темпа роста цен и этим шагом пытаются воздействовать на процесс.
Прогнозирование роста цен обусловлено последствиями российско-украинской войны. Повысились цены на торгово-сырьевых рынках, что сказывается на Армении в результате импорта товаров.
“В условиях российско-украинского военно-политического конфликта против экономики России введены различные санкции, в результате чего наблюдается существенное усиление колебаний на финансовых рынках и рост неопределенности в вопросе экономических перспектив. В текущем году в США и Еврозоне прогнозируется замедление темпов экономического роста, а в России – экономический спад. Вместе с тем перебои с поставками привели к значительному росту цен на международных торгово-сырьевых рынках. Это проявляется в формировании среды более высокого ценового роста. В результате ожидается, что на экономику Армении будет влиять в основном рост цен”,- пояснили в ЦБ.
Процентная ставка рефинансирования на уровне 9.25% - самая высокая за период с конца 2015 года. До этого, когда опять было очевидно внешнеполитическое воздействие на экономику Армении, в 2015 году процентная ставка повысилась до максимально высокого уровня - 10.5%.
“Последние два года потрясения в виде роста цен происходят постоянно. Сперва был ковид, затем геополитические процессы, события в Украине. И в этом плане, да, ничего оптимистического впереди не ждет”,- сказал на заседании правительства 3 марта премьер-министр Никол Пашинян.
В.Арамян считает недопустимым высказывание высокопоставленными должностными лицами таких пессимистических прогнозов, которые, по его словам, вызывают панику среди населения и еще больше влияют на темпы роста цен. Иными словами, правительство, не предоставляя населению информацию, усиливает панику и ожидания роста цен.
По словам эксперта, необходимо посредством СМИ, брифингов оповещать население о том, что дефицита на продовольственном рынке нет. Обрывочные комментарии должностных лиц ничего не дают. “Нужно обеспечить поток информации, в противном случае люди начинают покупать впрок, руководствуясь собственными суждениями и несоразмерными сведениями”,- считает наш собеседник.
Вечером 10 марта стало известно, что Россия до 31 августа 2022 г. наложила запрет на экспорт зерна в том числе и в Армению. На следующий день было заявлено, что Армения может импортировать зерно на основании соответствующих лицензий. Кроме того, в стране есть как минимум годовой запас зерна.
После появления информации о предусмотренном Россией запрете на экспорт зерна в Армении многие поспешили в магазины закупаться впрок мукой, сахарным песком, растительным маслом и другими товарами первой необходимости.
В течение всего дня 11 марта никаких официальных комментариев или объяснений, которые помогли бы прекратить панику среди населения, не прозвучало. Только вечером министерство экономики выступило с заявлением, которым заверило, что никакого дефицита товаров в Армении нет.
Это заявление оказалось запоздалым и к тому же было размещено лишь на фейсбуковской странице. Между тем многие граждане уже успели “опустошить” магазины и супермакерты, создав искусственный дефицит на рынке муки и сахарного песка. Как следствие этот, за день эти продукты резко подорожали.
По словам Вардана Арамяна, в этом контексте ЦБ не остается ничего другого, кроме того, чтобы попытаться сдержать дальнейший рост цен путем повышения процентной ставки рефинансирования.
“Банковская система не сразу реагирует на повышение процентной ставки рефинансирования. Банки в течение месяца уточняют процентные ставки по своим кредитам. После этого заемщику приходится еще больше платить банку, его доход сокращается, и он вынужденно сокращает другие расходы. В результате повсеместного сокращения потребления темпы роста цен замедляются. Такое поведение достигает своего пика в течение шести месяцев, после чего идет спад”,- пояснил В.Арамян. В 2021 году ЦБ периоически повышал процентную ставку рефинансирования, заверяя, что с начале 2022 года уже будет наблюдаться замедление темпов роста цен.
Тогда Центробанк не мог предугадать, что в Украине начнется война, которая окажет существенное воздействие на экономику Армении.
На встрече с журналистами 15 марта председатель ЦБ Мартин Галстян подчеркнул, что если бы не российско-украинская война, то темпы роста цен замедлились, что доказывает февральский показатель.
По официальным данным, в феврале 2022 г. по сравнению с тем же периодом прошлого года в Армении был зафиксирован рост цен на 6.5%. За последние три месяца 12-месячный рост цен постепенно замедлился.
Но, как и ожидалось, с марта наблюдается противоположная тенденция.
По положению на конец 2021 года общий объем кредитов, предоставленных армянскими банками, составил 3 трлн 968 млрд драмов. По сравнению с концом 2020 г. этот показатель снизился на 214 млрд, или на 5.1%.
Несмотря на это, обуславливать сокращение кредитов только повышением процентной ставки рефинансирования неправильно, поскольку свою роль сыграли также проявляемая банками осторожность и сокращение доходов населения.
Для армянской экономики высокой была даже действовавшая до последнего повышения 8-процентная ставка рефинансирования. Но когда правительство и ЦБ работают неслаженно, жесткие меры сдерживания роста цен становятся неизбежными, отметил Вардан Арамян.
Согласно опубликованным 15 марта новым прогнозам ЦБ, в 2022 году экономический рост в стране составит 1.6%, тогда как к концу прошлого года этот показатель прогнозировался на уровне 5.3%.
Центробанк стал более пессимистичным в своих прогнозах, учитывая в первую очередь негативное воздействие российско-украинской войны на экономику Армении.
Снижение прогнозируемого показателя обусловлено в основном ситуацией в промышленной отрасли. Ранее, согласно прогнозам, в 2022 году рост в этой сфере должен был составить 1.6%, однако на фоне последних событий ожидается сокращение на 4.7%.