«Որևէ շենք չենք գրավելու»․ հանրահավաքի մասնակիցները գնում են ԱԺ
Այսօր Ազգային ժողովում ժամը 16։30-ին մեկնարկել է Կառավարության հետ հարցուպատասխանը, որին մասնակցում է նաև վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
ԱԺ փոխխոսնակ Իշխան Սաղաթելյանը երեկ հայտարարեց, որ ժամը 15։30-ին կհավաքվեն Ֆրանսիայի հրապարակում՝ Փաշինյանին հրաժարականի հանրային պահանջ ներկայացնելու համար։
Արդեն կեսօրին ոստիկանությունը լուսաձայնային նռնակներ տեղադրեց ԱԺ բակում։
Ավելի ուշ, Ազգային անվտագության ծառայությունը հայտնեց՝ ըստ հավաստի օպերատիվ տվյալների՝ հավաքի կազմակերպիչները մտադրված են այսօր ԱԺ հերթական նստաշրջանի ընթացքում դրդել հավաքի մասնակիցներին զավթել ԱԺ շենքը։
«Ազգային անվտանգության ծառայությունը խստորեն նախազգուշացնում է հավաքի կազմակերպիչներին և դրանց մասնակիցներին՝ ձեռնպահ մնալ հակաօրինական գործողություններ կատարելուց՝ հակառակ պարագայում կատարվածի ողջ պատասխանատվությունը կրելու են դրանց կազմակերպիչները»,- ասված էր ԱԱԾ հաղորդագրությունում։
Ֆրանսիայի հրապարակում հանրահավաքի ժամանակ ելույթով հանդես եկավ Իշխան Սաղաթելյանը՝ նշելով, որ ապրիլի 5-ին Ազատության հրապարակում հրապարակել են այն բոլոր սկզբունքները, որով պետք է առաջնորդվի Հայաստանում ցանկացած իշխանություն։
«Այդ սկզբունքներից շեղվելը մենք համարում էինք Արցախի կորուստ, Հայաստանի թրքացում, այնուհետև պետականության կորուստ։ Միասին դեռևս ապրիլի 5-ին Ազատության հրապարակում հրապարակեցինք մեր պահանջները և ասացինք՝ սա է հայ ժողովրդի դիրքորոշումը, և այն իշխանությունը, որը կշեղվի այս սկզբուքներից, րոպե առաջ պետք է հեռանա։
Դրանից հետո վարչապետի աթոռին հայտնված անձն Ազգային ժողովում ասաց, որ մենք պետք է Արցախի հարցում մեր նշաձողն իջեցնենք, այսինքն՝ օրվա իշխանությունը գնում է այն ճանապարհով, որ Արցախը լինի Ադրբեջանի կազմում՝ լայն իրավունքներով և ինչ-որ անվտանգության երաշխիքներով։ Սա հայ ժողովրդի համար անընդունելի է»,- նշեց ԱԺ փոխխոսնակն՝ ընթերցելով հանրային հրաժարականի պահանջը։
«Հայաստանի վարչապետի պաշտոնը զբաղեցնող Նիկոլ Փաշինյանը, տապալելով արցախյան հակամարտության բանակցային գործընթացում հայկական շահերը պաշտպանելու գործը՝
- բերել է պատերազմ ու պարտություն
- խոստովանել է, որ կարող էր կանխել պատերազմը ու խուսափել հազարավոր զոհերից, բայց չի արել,
- 2021 թ.-ի հունիսին խոստացել էր 1-2 ամիս անց վերադարձնել գերիներին, բայց մինչ օրս գերիներ ունենք,
- իր նախընտրական ծրագրով խոստացել է, որ վարելու է Արցախի վերջնական կարգավիճակի հստակեցման քաղաքականություն՝ ինքնորոշման իրավունքի լիարժեք իրացման միջոցով
- պնդել է, որ Արցախի ժողովուրդը չի կարող գոյատևել Ադրբեջանի ենթակայության ներքո, բայց կրկին խաբել է, հիմա գնում է այլ ճանապարհով,
- խոստացել է թռիչքաձև տնտեսական աճ, բայց աճում են պետական պարտքը, աղքատությունը, գները և մահերը,
- չի կատարել բազմաթիվ խոստումներ, որոնցից վերջինը ողբերգական ավարտ ունեցավ․ պադավատապետության դեմ խոսող, կարմիր լույսի տակ իր ավտոշարասյունը կանգնելը և հետիոտնին զիջելը որպես ձեռքբերում ներկայացնող անձն օրը ցերեկով վթարի ենթարկեց հղի հայ կնոջը, և ինչպես միշտ, փախավ։
Ելնելով այս ամենից՝ Նիկոլ Փաշինյանը լեգիտիմ չէ, չունի մեր պետությունը նոր զիջումների տանելու մանդատ, և պետք է հրաժարական տա»,- ասաց Սաղաթելյանը։
Նա հայտնեց, որ քիչ առաջ խորհրդարանի երկու խմբակցությունները շարժվեցին դեպի Ազգային ժողով՝ այս հանրային պահանջը Փաշինյանին ներկայացնելու։
Ըստ պատգամավորի՝ մինչ ընդդիմադիր ուժերը խորհրդարանում կներկայացնեն Փաշինյանի հեռացման պահանջը, այդ ընթացքում հանարահավաքի մասնակիցները կշարժվեն Ազգային ժողով։
«Որևէ շենք չենք գրավելու, որևէ սադրանքի չենք գնալու։ Ինչո՞ւ շենք չենք գրավելու, որովհետև շենքերում այլևս իշխանություն չկա»,- ասաց Սաղաթելյանը։

“Мы не собираемся захватывать какое-либо здание”: митингующие направляются к зданию парламента
Сегодня в 16։30 в Национальном Собрании начался правительственный час, в котором участвует и премьер-министр Никол Пашинян.
Вчера вице-спикер НС Ишхан Сагателян призвал сегодня в 15։30 собраться на площади Франции для предъявления общественного требования об отставке Пашиняна. В полдень полиция начала устанавливать перед зданием парламента светошумовые гранаты.
Позже Служба национальной безопасности сообщила, что, согласно достоверным оперативным данным, организаторы митинга намерены сегодня подтолкнуть его участников к захвату здания парламента.
“Служба национальной безопасности строжайшим образом предупреждает организаторов и участников собрания воздержаться от противозаконных действий, в противном случае всю ответственность за произошедшее будут нести их организаторы”,- говорится в сообщении СНБ.
Выступивший на сегодняшнем митинге Ишхан Сагателян напомнил, что 5 апреля на площади Свободы были обнародованы принципы, которыми должна руководствоваться любая власть в Армении.
“Отклонение от этих принципов мы считали потерей Арцаха, отуречиванием Армении, а затем и потерей ее государственности. Еще 5 апреля мы обнародовали на площади Свободы наши требования и сказали, что это и есть позиция армянского народа. И власть, которая отойдет от этих принципов, должна уйти как можно раньше.
После этого оказавшаяся в кресле премьера личность заявила в Национальном Собрании, что мы должны опустить нашу планку в вопросе Арцаха, то есть действующая власть идет по пути включения Арцаха в состав Азербайджана с широкими полномочиями и какими-то гарантиями безопасности. Для армянского народа это неприемлемо”,- заявил вице-спикер НС.
Он также отметил: “Занимающий должность премьер-министра Армении Никол Пашинян, провалив защиту армянских интересов в переговорном процессе по арцахскому конфликту, приведя к войне и поражению, признался, что мог предотвратить войну и избежать тысяч жертв, но не сделал этого. В июне 2021 года он пообещал через 1-2 месяца вернуть пленных, но пленные у нас есть до сих пор. В своей предвыборной программе обещал проводить политику по уточнению окончательного статуса Арцаха посредством полноценной реализации права на самоопределение, заявил, что народ Арцаха не может существовать под господством Азербайджана. Но он опять обманул, и сейчас идет другим путем. Обещал скачкообразный экономический рост, однако в стране растут государственный долг, нищета, цены и смертность. Он не выполнил многочисленные обещания, последнее из которых имело трагический исход: выступающее против злоупотребления служебными автомобилями лицо, которое остановку своего кортежа на красный свет и пропуск пешехода представляло как достижение, днем совершило наезд на беременную женщину и, как всегда, сбежало.
Исходя из всего этого, Никол Пашинян не легитимен, не имеет мандата на новые уступки со стороны нашего государства и должен подать в отставку”,- сказал Ишхан Сагателян.
Он сообщил, что немногим ранее две оппозиционные парламентские фракции направились к зданию Национального Собрания, чтобы передать это требование Пашиняну.
Пока оппозиционные силы будут предъявлять в парламенте требование об отставке Пашиняна, митингующие должны направиться к зданию Национального Собрания.
“Мы не собираемся захватывать какое-либо здание или совершать какие-либо провокации. А почему не будем захватывать здания? Потому что там уже нет власти”,- заявил Сагателян.