Էկոնոմիկայի և ֆինանսների նախարարությունները տուժած արտահանողների համար առայժմ ծրագիր չունեն
Հայ արտահանողները, որոնք դոլարային պայմանագրեր ունեն դրսի շուկաների հետ, վնասներ են կրել և կրում դոլարի էժանացման հետևանքով։ Խնդրի մասին բարձրաձայնվում է դեռևս մայիսի վերջերից, գործարարները դիմել են գերատեսչություններին։ Սակայն էկոնոմիկայի նախարարությունում դեռևս քննարկվում է իրավիճակը և գործարարների հետ նոր հանդիպում է սպասվում, իսկ ֆինանսների նախարարությունում արտահանողների համար սուբիսդավորման որևէ շտապ ծրագիր չկա։
Ըստ Կենտրոնական բանկի՝ այս տարեսկզբին դոլարի միջին փոխարժեքը գտնվում էր 480 դրամի սահմաններում, մինչդեռ հուլիսի սկզբին՝ 410 դրամի։ Հուլիսի 8-ին դոլարի որոշակի թանկացում է նկատվում, սակայն փոխարժեքը դեռևս հեռու է տարեսկզբի մակարդակից։
Դոլարի էժանացման հետևանքով նվազել են արտահանողների եկամուտները, որոնք արտահանված ապրանքի դիմաց ստացված դոլարը փոխանակելիս արդեն ավելի քիչ դրամ են ստանում։ Որոշ ընկերություններ որոշել են դադարեցնել արտահանումը, ոմանք էլ ստիպված են շարունակել կատարել դեռևս ամիսներ առաջ կնքված պայմանագրերով պարտավորությունները
Դրան գումարվեցին՝ Ստեփանծմինդա-Լարս ավտոճանապարհին առաջացած խնդիրները։
«Մանթաշյանց» գործարարների միությունը (180 խոշոր և միջին գործարար), Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունը (մոտ 100 ՏՏ ընկերություն), «Կառուցապատողների հայկական ասոցիացիա» ՀԿ-ն ու «Էքսպորտ Արմենիա» փորձագետների ասոցիացիա ՀԿ-ն (հարթակ, որը միավորում է մոտ 8000 անդամ)  բաց նամակ են հղել Կենտրոնական բանկին, Էկոնոմիկայի նախարարությանն ու Ֆինանսների նախարարությանը։
Գործարարները կոչ են արել շտապ քայլեր ձեռնարկել դրամի հետագա արժևորումը դադարեցնելու և դրամը տարեսկզբյան փոխարժեքին մոտ վերականգնելու համար կամ արտահանողների համար շտապ սուբսիդավորման ծրագրեր ներդնել՝ արտահանողներին դոլարի արժևորման փոխարժեքին համապատասխան փոխհատուցում հատկացնելու համար։
Սակայն, Էկոնոմիկայի նախարարությունում դեռևս փորձում են կողմնորոշվել՝ ձևակերպելու առաջիկա անելիքները։ Այս մասին «Հետքի» հարցմանն ի պատասխան նշել են նախարարությունից։
Էկոնոմիկայի նախարարությանը ևս մեկ հանդիպում է պետք կողմնորոշվելու համար
Հունիսի 27-ին Էկոնոմիկայի նախարարությունում նախարար Վահան Քերոբյանը և Ֆինանսների նախարար Տիգրան Խաչատրյանը հանդիպում են ունեցել գործարարների հետ, որոնք մտահոգություն են հայտնել իրենց բիզնեսի և, ընդհանրապես, Հայաստանի տնտեսության վրա հայկական դրամի անկանխատեսելի և աննախադեպ արժևորման բացասական ազդեցության կապակցությամբ և դիմել պատկան մարմինների ղեկավարներին՝ իրենց աջակցելու համար։
«Բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի, կառուցապատող, արտահանող, տնտեսության զարգացումն ապահովող այլ ոլորտների ընկերությունների ներկայացուցիչները նախարարների հետ հանդիպման ժամանակ մանրամասն ներկայացրել են իրենց մոտ առաջացած խնդիրները և առաջարկել կառավարությանը գտնել աջակցության մեխանիզմներ»,- նշում են էկոնոմիկայի նախարարության լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից։
Հանդիպման ընթացքում պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել գործարարների՝ Կենտրոնական բանկի ղեկավարության հետ հանդիպումից հետո, մեկ անգամ ևս հանդիպել էկոնոմիկայի նախարարությունում՝ ամփոփելու ստեղծված իրավիճակն ու խնդիրները և ձևակերպելու առաջիկա անելիքները։
«Մանթաշյանց» գործարարների միության համահիմնադիր և նախագահ Վահրամ Միրաքյանը մեզ հետ զրույցում տեղեկացրեց, որ ԿԲ֊ի հետ հանդիպումը կայացել է, իսկ Էկոնոմիկայի նախարարությունում սպասվող երկրորդ հանդիպումը՝ դեռևս ոչ։ «Խնդրի և քայլեր անելու գիտակցումը կա Էկոնոմիկայի նախարարությունում։ Սպասում ենք նոր հանդիպմանը և կոնկրետ քայլերի մշակմանը»,- նշեց գործարարը։
Ֆինանսների նախարարությունում արտահանողների համար շտապ սուբսիդավորման ծրագրեր չկան
Ներկա պահին Ֆինանսների նախարարությունում որևէ ծրագիր չկա և չի մշակվում, որը ուղղված կլիներ փոխարժեքի տատանումների հետևանքով տուժած արտահանողներին աջակցելուն։ Այս մասին «Հետք»-ին հայտնել է ֆինանսների նախարարության գլխավոր քարտուղարի պարտականությունները կատարող Արման Ադիլխանյանը։
Անդարդառնալով Լարսի ճանապարհին առաջացած խնդիրներին՝ նախարությունից հիշեցնում են, որ 2.9 մլրդ դրամ է նախատեսված հատկացնել մի ծրագրի, որի նպատակն է Հայաստանի տարածքից արտահանման կամ ներմուծման նպատակով լաստանավով տեղափոխվող բեռների դեպքում առաջացած լրացուցիչ ծախսերը նվազեցնելը։ Այս ծրագրի մասին այլ մանրամասներ չեն հայտնվում։
Հիշեցնենք, որ Կենտրոնական բանկից այս հարցի շուրջ արդեն դիրքորոշում հնչել է։ Գլխավոր դրամատունը դեմ է դրամն արհեստականորեն արժեզրկելուն՝ համարելով, որ այն կհանգեցնի գնաճի նոր ալիքի։  Այդ մասին լրագրողների հետ հանդիպմանը նշել է Մարտին Գալստյանը։

В минфине и минэкономики пока нет программы для пострадавших экспортеров
Армянские экспортеры, заключившие долларовые договоры с внешними рынками, потерпели и продолжают терпеть убытки вследствие снижения курса доллара. Об этой проблеме предприниматели заявили еще в конце мая, когда начали обращаться в соответствующие ведомства. В министерстве экономики до сих пор обсуждают сложившуюся ситуацию и планируют провести новую встречу с предпринимателями. Что касается министерства финансов, то оно пока не разработало какую-либо срочную программу субсидирования экспортеров.
По данным Центрального банка РА, в начале этого года средний курс доллара находился на уровне 480 драмов, тогда как в начале июля – на уровне 410 драмов.
8 июля наблюдалось небольшое повышение курса американской валюты, однако ее стоимость пока далека от стоимости на начало года.
Вследствие снижения курса доллара сократились и доходы экспортеров, которые за поставленный товар сейчас получают значительно меньше. Некоторые компании решили прекратить экспорт, но есть и такие, которые вынуждены продолжать выполнять свои обязательства по заключенным несколько месяцев назад договорам.
Кроме того, возникли проблемы с проездом фур по автомагистрали Степанцминда-Ларс.
Союз предпринимателей “Манташянц”, объединяющий 180 крупных и средних предпринимателей, Союз предприятий передовых технологий (около 100 ИТ-компаний), общественные организации “Армянская ассоциация застройщиков” и “Ассоциация экспертов “Экспорт Армения” (объединяет около 8000 членов) обратились с открытым письмом к Центробанку, министерствам экономики и финансов.
Предприниматели призвали осуществить шаги по прекращению дальнейшего снижения курса доллара и вернуть его к позиции на начало года, либо внедрить для экспортеров программу срочного субсидирования с целью выплаты им соответствующей компенсации.
Однако в ответе минэкономики на запрос Hetq.am отмечалось, что они все еще пытаются сориентироватся в ближайших планах.
Министерству экономики нужна еще встреча с предпринимателями
27 июня министр экономики Ваан Керобян и министр финансов Тигран Хачатрян встретились с предпринимателями, которые выразили обеспокоенность негативным воздействием беспрецедентного укрепления армянского драма на свои бизнесы и в целом на экономику Армении.
“На встрече с министрами представители сферы высоких технологий, компаний-застройщиков, экспортеров, обеспечивающих развитие экономики, подробно рассказали о возникших у них проблемах и предложили правительству найти механизмы поддержки”,- говорится в ответе управления по информации и связям с общественностью минэкономики.
В ходе встречи была достигнута договоренность вновь встретиться с представителями МЭ для обсуждения сложившейся ситуации и ближайших шагов.
В беседе с нами соучредитель и председатель Союза предпринимателей “Манташянц” Ваграм Миракян сообщил, что встреча с представителями Центробанка состоялась, однако встреча с представителями минэкономики – пока нет. “Там понимают проблему. Мы ждем новой встречи и разработки конкретных шагов”,- отметил наш собеседник.
В минфине нет программ срочного субсидирования экспортеров
На данный момент в минфине нет какой-либо программы поддержки экспортеров, пострадавших от колебаний курса доллара, сообщил Hetq.am исполняющий обязанности генерального секретаря МЭ Арман Адилханян.
Касаясь проблем с проездом большегрузных автомобилей по автотрассе Ларса, в ведомстве напомнили о том, что 2,9 млрд драмов предусмотрено выделить на программу сокращения дополнительных расходов, возникающих при перевозке паромом армянских грузов с целью их экспорта или импорта.
Напомним, что Центробанк уже высказал свою позицию по данному вопросу, выступив против искусственного повышения курса доллара, поскольку считает, что этот шаг приведет к новому росту цен. Об этом журналистам сообщил председатель ЦБ Мартин Галстян.