Հայ-ադրբեջանական սահմանին անցակետեր կստեղծվեն
ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայությունը շրջանառության մեջ է դրել կառավարության որոշման նախագիծ, ըստ որի՝ հայ-ադրբեջանական պետական սահմանի երեք հատվածներում անցակետեր կստեղծվեն։ Նախագիծը ներկայացվել է իրավական ակտերի նախագծերի հրապարակման միասնական կայքում։
Ըստ ԱԱԾ-ի հրապարակած նախագծի՝ հայ-ադրբեջանական սահմանին անցակետեր կտեղադրվեն հետևյալ հատվածներում․
- «Սոթք» («Քելբաջար»)
Գեղարքունիքի մարզ, Սոթք համայնքից դեպի ՀՀ պետական սահման M11 մայրուղի՝ ավտոմոբիլային (Քելբաջարի շրջան) - «Երասխ» («Սադարակ»)
Արարատի մարզ, Երասխ համայնք՝ ավտոմոբիլային (Սադարակի շրջան, գյուղ Սադարակ` ավտոմոբիլային) - «Քարահունջ» («Էյվազլի»)
Սյունիքի մարզ, Քարահունջ համայնքից մոտ 7,5 կմ հարավ, հարավ-արևելք Մ2 մայրուղի` ավտոմոբիլային (Ղուբաթլուի շրջան, գյուղ Էյվազլի՝ ավտոմոբիլային)։
Նախագծի հիմնավորման մեջ ասվում է, որ այս նախաձեռնությունը պայմանավորված է 2022թ․ օգոստոսի 4-ին կառավարության նիստի ընթացքում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կողմից տրված հանձնարարականների կատարման անհրաժեշտությամբ։
Պետական եկամուտների կոմիտեն էլ շրջանառության մեջ է դրել նախագծեր, համաձայն որոնց՝ նշված անցակետերում կսահմանվեն մաքսային հսկողության գոտիներ և կստեղծվեն մաքսակետեր։
Օգոստոսի 4-ի նիստի ընթացքում Փաշինյանը հայտարարել էր, որ ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված կարգով Ադրբեջանը կարող է մի քանի կետերով հատել Հայաստանի սահմանը և երթևեկություն իրականացնել դեպի Նախիջևան: Նիստի ընթացքում կառավարության ղեկավարը դիմել էր ԱԱԾ տնօրեն Արմեն Աբազյանին և Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Ռուստամ Բադասյանին՝ հանձնարարելով իրականացնել 2020թ․ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության այն կետը, ըստ որի՝ Հայաստանը պարտավորվել է տրանսպորտային կապ ապահովել Ադրբեջանի արևմտյան շրջանների և Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետության միջև։
Հիշեցնենք՝ եռակողմ հայտարարության 9-րդ կետով սահմանված է հետևյալը․ «Տարածաշրջանում բոլոր տնտեսական և տրանսպորտային կապերն ապաշրջափակվում են: Հայաստանի Հանրապետությունը երաշխավորում է տրանսպորտային կապերի անվտանգությունը Ադրբեջանի Հանրապետության արևմտյան շրջանների և Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետության միջև` երկու ուղղություններով քաղաքացիների, տրանսպորտային միջոցների և ապրանքների անխոչընդոտ տեղաշարժը կազմակերպելու համար: Տրանսպորտային հաղորդակցության հսկողությունն իրականացնում են ՌԴ ԱԴԾ Սահմանապահ ծառայության մարմինները:
Կողմերի համաձայնությամբ կապահովվի Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետությունը և Ադրբեջանի արեւմտյան շրջանները կապող տրանսպորտային նոր ուղիների շինարարությունը»։
Հավելենք, որ ԱԱԾ-ի և ՊԵԿ-ի ներկայացրած նախագծերն օրինական ուժ կստանան միայն կառավարության հավանությանն արժանանալու դեպքում։

На армяно-азербайджанской границе будут созданы пропускные пункты
Служба национальной безопасности РА ввела в обращение проект решения правительства, по которому на трех участках армяно-азербайджанской государственной границы будут созданы пропускные пункты. Проект размещен на едином сайте публикации проектов правовых актов.
Согласно этому документу, новые пропускные пункты появятся на следующих участках армяно-азербайджанской государственной границы: в Гегаркуникской области – от общины Сотк до государственной границы РА, на автомобильной дороге М11, в Араратской области – община Ерасх, на автомобильной дороге, в Сюникской области – около 7,5 км к югу от общины Караундж, на юго-востоке автомобильной дороги М2.
Как отмечается в обосновании проекта, данная инициатива обусловлена необходимостью выполнения поручений, озвученных премьер-министром Николом Пашиняном на заседании правительства 4 августа 2022 г.
Комитет госдоходов ввел в обращение проекты, согласно которым на указанных пропускных пунктах будут созданы зоны таможенного досмотра и установлены таможенные пункты.
На заседании правительства 4 августа Пашинян заявил, что Азербайджан может в нескольких точках пересекать границу Армении для направления в Нахиджеван. Премьер поручил директору Службы национальной безопасности Армену Абазяну и председателю Комитета госдоходов Рустаму Бадасяну реализовать пункт трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 г., по которому Армения обязалась обеспечить транспортную связь между западными районами Азербайджана и Нахиджеванской Автономной Республикой.
Напомним, что 9-й пункт вышеуказанного заявления гласит: “Разблокируются все экономические и транспортные связи в регионе. Армения гарантирует безопасность транспортного сообщения между западными районами Азербайджана и Нахичеванской Автономной Республикой с целью организации беспрепятственного движения граждан, транспортных средств и грузов в обоих направлениях. Контроль за транспортным сообщением осуществляют органы Пограничной службы ФСБ России. По согласованию Сторон будет обеспечено строительство новых транспортных коммуникаций, связывающих Нахичеванскую Автономную Республику с западными районами Азербайджана”.