Հայաստանի քաղաքացիական օբյեկտներին հարվածներն անընդունելի են․ ԵԱՀԿ-ում ԱՄՆ ներկայացուցիչ
ԵԱՀԿ-ում ԱՄՆ ներկայացուցիչ Մայքլ Քարփենթերն անընդունելի է համարում Հայաստանի քաղաքացիական օբյեկտներին հարվածները և կոչ անում անհապաղ դադարեցնել դրանք։ Այդ մասին Քարփենթերը գրառում է արել թվիթերյան իր միկրոբլոգում։
«Հայ-ադրբեջանական սահմանի երկայնքով ռազմական գործողություններն ու Հայաստանում քաղաքացիական օբյեկտների դեմ հարվածների մասին տեղեկություններն անընդունելի են և պետք է անհապաղ դադարեցվեն։ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը չունի ռազմական կարգավորում, դիվանագիտությունը պետք է հաղթի»,- գրել է Քարփենթերը։
Hostilities along the Armenia-Azerbaijan border and reported strikes on civilian objects in Armenia are unacceptable and must stop immediately. There is no military solution to the conflict in Nagorno-Karabakh; diplomacy must prevail.
— Michael Carpenter, U.S. Ambassador to the OSCE (@USAmbOSCE) September 13, 2022
Ավելի վաղ, ամերիկյան կոնգրեսականներն անդրադարձել էին Հայաստանի նկատմամբ Ադրբեջանի զինված ագրեսիային՝ Միացյալ Նահանգներին կոչ անելով դադարեցնել Ադրբեջանին հատկացվող ցանկացած օգնություն և խիստ արձագանքել ստեղծված իրավիճակին։
Հիշեցնենք, որ սեպտեմբերի 13-ին՝ ժամը 00:05-ից, Ադրբեջանի ԶՈւ ստորաբաժանումները Գորիսի, Սոթքի և Ջերմուկի ուղղությամբ հրետանային միջոցներից, խոշոր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից սկսել են ինտենսիվ կրակ վարել հայկական դիրքերի ուղղությամբ: Հակառակորդը կիրառում է նաև ԱԹՍ-ներ:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Ազգային ժողովի հատուկ նիստի ժամանակ հայտարարել է, որ, վերջին տվյալներով, հայկական կողմն ունի 49 զոհ։ Նա նաև հավելել է, որ այդ թիվը վերջնական չէ։
Ստեղծված իրավիճակով պայմանավորված՝ Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը որոշել է դիմել Ռուսաստանի Դաշնությանը, ՀԱՊԿ-ին և ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդին։ Կառավարության փոխանցմամբ՝ համապատասխան դիմումներն արդեն իսկ ուղարկված են։
Իրավիճակի կտրուկ սրումից հետո վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ուշ գիշերը հեռախոսազրույցներ է ունեցել Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի, Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի և ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի, Իրանի նախագահ Էբրահիմ Ռայիսիի հետ։ Իր հերթին արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն էլ հեռախոսազրույցներ է ունեցել Ռուսաստանի ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի և ԱՄՆ պետքարտուղարի եվրոպական և եվրասիական հարցերով օգնական Քերըն Դոնֆրիդի հետ:

Удары по гражданским объектам Армении недопустимы – представитель США в ОБСЕ
Представитель США в ОБСЕ Майкл Карпентер считает недопустимым удары по гражданским объектам Армении и призывает к их немедленному прекращению. Об этом Карпентер написал в своем микроблоге в Твиттере.
“Сведения о военных действиях вдоль армяно-азербайджанской границы и удары по гражданским объектам Армении неприемлемы и должны быть немедленно прекращены. Нагорно-карабахский конфликт не имеет военного урегулирования. Должна победить дипломатия”,- пишет Карпентер.
Hostilities along the Armenia-Azerbaijan border and reported strikes on civilian objects in Armenia are unacceptable and must stop immediately. There is no military solution to the conflict in Nagorno-Karabakh; diplomacy must prevail.
— Michael Carpenter, U.S. Ambassador to the OSCE (@USAmbOSCE) September 13, 2022
Ранее о вооруженной агрессии Азербайджана против Армении заявили американские конгрессмены, призвавшие Соединенные Штаты прекратить оказание любой помощи Азербайджану и решительно отреагировать на создавшуюся ситуацию.
Напомним, что 13 сентября в 00:05 подразделения вооруженных сил Азербайджана открыли интенсивный огонь в направлении армянских позиций в Горисе, Сотке и Джермуке с применением артиллерии, крупнокалиберного стрелкового оружия различного типа. Противник применяет также беспилотники.
В ходе сегодняшнего специального заседания Национального Собрания премьер-министр Никол Пашинян заявил, что с армянской стороны погибли 49 человек, отметив, что это не окончательное число.
В связи с создавшейся ситуацией правительство Армении обратилось к Российской Федерации, ОДКБ и Совбезу ООН, направив соответствующие заявления.
После резкого обострения ситуации премьер-министр Никол Пашинян поздно ночью провел телефонные разговоры с президентом РФ Владимиром Путиным, президентом Франции Эммануэлем Макроном, госсекретарем США Энтони Блинкеном, президентом Ирана Ибрахимом Раиси. В свою очередь министр иностранных дел Арарат Мирзоян беседовал по телефону с министром ИД Сергеем Лавровым и помощником госсекретаря США по европейским и евразийским вопросам Карен Донфрид.