Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիայի օրերին առաջացած կրակի օջախները՝ ըստ ՆԱՍԱ-ի
Սեպտեմբերի 13-14-ին Ադրբեջանի սանձազերծած ռազմական ագրեսիայի եւ ՀՀ սուվերեն տարածք նոր ներխուժման որոշ մանրամասներ կարելի է ուսումնասիրել արբանյակային այնպիսի պատկերների միջոցով, որոնք ցույց են տալիս կրակի օջախներ:
Այսինքն՝ մարտական գործողությունների ուղղությունները համեմատելով կրակի օջախների տեղակայումների հետ՝ կարելի է պատկերացում կազմել, թե որ վայրերն են թիրախավորվել հրետանու կամ հրաձգային զինատեսակների կրակով: Բնականաբար, քարտեզում ցուցադրվում են այն վայրերը, որտեղ կրակի կամ հրդեհի օջախ է գոյացել:
Ի՞նչ գործիք է կիրառվում
ԱՄՆ Օդագնացության եւ տիեզերական տարածության հետազոտությունների ազգային գործակալությունը՝ ՆԱՍԱ-ն, կիրառում է այնպիսի գործիք, ինչպիսին VIIRS-ն է (Visible Infrared Imaging Radiometer Suite), որը ցույց է տալիս կրակի ակտիվ օջախներն ու ջերմային անոմալիաները, ինչպիսիք են հրաբուխներն ու նավթարդյունաբերության մեջ հայտնի գազային ջահերը:
Գործիքն օգնում է գտնել եւ ուսումնասիրել աշխարհի տարբեր կետերում առկա կրակային օջախները, ինչպես նաեւ հնարավորություն է տալիս տեղայնացնել այն աղբյուրները, որոնք մթնոլորտն աղտոտում են ծխով:
VIIRS-ը տեղադրված է ամերիկյան «Suomi NPP» եւ «NOAA-20» արբանյակների վրա, որոնց առաքելությունը եղանակային հետազոտություններն են: Քարտեզում կրակային օջախները ցուցադրվում են կարմիր քառակուսիներով: Դրանցից յուրաքանչյուրն ընդգրկում է 375x375 մետր տարածք (այլ կերպ ասած՝ ջերմային սենսորի լուծաչափը (resolution) 375 մ է): Կրակի օջախը կարմիր քառակուսու կենտրոնն է:
VIIRS-ի նախորդը MODIS-ն է (Moderate Resolution Imaging Spectroradiometer), որի լուծաչափը, սակայն, այնքան մեծ չէ, որքան VIIRS-ինը: Այսպես՝ եթե VIIRS-ի լուծաչափը 375 մ է, այսինքն՝ 1 պիքսելը (այս դեպքում՝ կարմիր քառակուսին) համապատասխանում է 375x375 մետր տարածքի, ապա MODIS-ի դեպքում դա 1000 մ է: Սա նշանակում է, որ VIIRS-ը 2,6 անգամ ավելի կոնկրետ է MODIS-ից: Կրակի օջախը MODIS-ի պարագայում կարմիր քառակուսու կենտրոնն է համարվում, սակայն չի բացառվում, որ այդ քառակուսու ընդգրկած տարածքում (1000x1000 մ) լինեն մեկից ավելի կրակային օջախներ:
MODIS սենսորները տեղադրված են ամերիկյան «Terra» եւ «Aqua» արբանյակների վրա:
Ի՞նչ են ցույց տալիս ՆԱՍԱ-ի տվյալները
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը հայտարարել է, որ թշնամու ագրեսիան ՀՀ սուվերեն տարածքի նկատմամբ ծավալվել է Գեղարքունիքի, Վայոց Ձորի եւ Սյունիքի մի քանի ուղղություններով՝ Արտանիշից մինչեւ Ներքին Հանդ:
ՆԱՍԱ-ի քարտեզում որպես տվյալների աղբյուր ընտրել ենք թե՛ VIIRS-ը, թե՛ MODIS-ը, իսկ որպես ժամանակահատված՝ սեպտեմբերի 13-14-ը:
1.jpg (462 KB)
Գեղարքունիք
Սեպտեմբերի 13-14-ին կրակային օջախներ են առաջացել Վարդենիս խոշորացված համայնքի Կախակն եւ Կուտական գյուղերի սահմանային հատվածներում՝ ՀՀ սուվերեն տարածքում (ներքեւի քարտեզում նշված է 1-ով): Օջախներ են ձեւավորվել նաեւ Կութի եւ Նորաբակի ուղղությամբ (քարտեզում՝ 2):
Հիշեցնենք, որ Կութ-Նորաբակից մինչեւ Ծարասար ընկած հատվածում ադրբեջանական ուժերը դեռ 2021-ի մայիսին օկուպացրել են մի քանի տասնյակ քկմ ՀՀ սուվերեն տարածքից: Առաջարկում ենք համեմատել կրակային օջախների քարտեզը ՀՀ ներխուժած օկուպացիոն ուժերի դիրքավորումների հետ (տես ստորեւ):
Քարտեզում կարմիրով հայկական դիրքերն են, կապույտով՝ ադրբեջանական. Կութի հատվածում թշնամու օկուպացիայի ծավալները նշված չեն
Թշնամին անցյալ տարի առաջացել էր, մասնավորապես Ներքին ու Վերին Շորժայի ուղղությամբ, եւ ահա ՆԱՍԱ-ի տվյալները ցույց են տալիս, որ ադրբեջանցիների թիրախում են հայտնվել նաեւ այս գյուղերը, որոնց հատվածում կրակի բազմաթիվ օջախներ են առաջացել հատկապես սեպտեմբերի 13-ին (վերեւի քարտեզում՝ 3): Ադրբեջանցիները թիրախավորել են նաեւ ՀՀ տարածքը Ախպրաձորի ուղղությամբ՝ Վարդենիս խոշորացված համայնքի հարավում (քարտեզում՝ 4):
Նկատելի է նաեւ, որ կրակային օջախներ են ձեւավորվել Վերին Շորժայից հարավ-արեւելք գտնվող այն տեղամասում (մոտ 21 քկմ), որը նախորդ տարի օկուպացրել են թշնամու զորքերը: Օջախներն, ըստ էության, առաջացել են հայկական կողմի խոցումներից (քարտեզում՝ 5):
Վայոց Ձոր
Վայոց Ձորի մարզում թշնամու թիրախում են հայտնվել Ջերմուկ քաղաքն ու հարակից տարածքները։
Կարեւոր է նշել, որ քաղաքի վարչական սահմաններից հյուսիս՝ դեպի ՀՀ պետական սահման, տարածվում է Ջերմուկի ջրաբանական պետական արգելավայրը, որն ընդգրկում է 17.372 հա կամ 173 քկմ տարածք (հատակագիծը՝ այստեղԱրգելավայրի կազմակերպման հիմնական նպատակն Արփա գետի վերին հոսանքի ջրհավաք ավազանի ջրային ու հարակից էկոհամակարգերի, դրանց կենսաբանական բազմազանության պահպանությունն է, ինչպես նաեւ հողի, օդի, ջրի եւ կենսաբանական բազմազանության ամբողջականության, բնական պաշարների, հազվագյուտ կենդանական տեսակների, դրանց ապրելավայրերի, հազվագյուտ բուսատեսակների ու դրանց աճելավայրերի պահպանության, բնականոն զարգացման, վերարտադրության ու կայուն օգտագործման ապահովումը: Արգելավայրի հատուկ պահպանության օբյեկտներ են Արփա գետի վերին հոսանքի ջրաէկոհամակարգը, բնական, այդ թվում` հանքային ջրերի աղբյուրների ելքերը, բնության կենդանի եւ անկենդան հուշարձանները:
Ադրբեջանական ագրեսիայի հետեւանքով տուժել են ոչ միայն Ջերմուկ քաղաքի ենթակառուցվածքները, այլեւ, փաստորեն, թիրախավորվել է բնության հատուկ պահպանվող տարածքը։ ՆԱՍԱ-ի տվյալները ցույց են տալիս, որ սեպտեմբերի 13-14-ին թշնամու գործողությունների հետեւանքով կրակի օջախներ են առաջացել ոչ միայն քաղաքի վարչական սահմաններում՝ Արփա գետի կիրճում (քարտեզում՝ 1), այլեւ պետական արգելավայրի տարածքում (քարտեզում՝ 2)։
Սեպտեմբերի 16-ին ԱԻ նախարարի տեղակալ Դավիթ Համբարյանը հայտնել էր, որ Ջերմուկի մոտակայքում հրդեհ է բռնկվել 7 խոտածածկ եւ 3 անտառապատ տարածքներում: Փոխնախարարի խոսքով՝ բոլոր օջախներն այդ պահին մարվել էին՝ բացառությամբ ծխացող 1 հատվածի, որը գտնվում էր Ջերմուկի անտառների շրջանում ու քանի որ թշնամու կողմից դիտարկվում էր, այդտեղ հրդեհաշիջման աշխատանքներ չեն իրականացվել: Այդուհանդերձ, ըստ Համբարյանի, օջախը վտանգավոր չէր եւ միայն ծխում էր։
Փոխնախարարի նշած 10 օջախները, սակայն, միայն քաղաքի մոտակայքում բռնկված հրդեհներն են, այնինչ, ինչպես կարելի է տեսնել ՆԱՍԱ-ի քարտեզում, դրանց թիվը շատ ավելի մեծ է եղել։ Այստեղ հարկ է նաեւ տարբերակել կրակի ու հրդեհի օջախները, քանզի ՆԱՍԱ-ի տվյալները ցույց են տալիս բոլոր այն կետերը, որտեղ առնվազն ջերմային անոմալիաներ են գրանցվել, այսինքն՝ պարտադիր չէ, որ կրակի օջախը վերածված լինի հրդեհի:
Համբարյանը նշել էր նաեւ, որ թշնամու արձակած 2 արկ ընկել է Կեչուտի ջրամբար։ Սա դժվար է պատահականություն համարել, քանի որ նախկինում ադրբեջանցիները ցույց են տվել, որ քաղաքացիական ենթակառուցվածքները խոցելու հարցում որեւէ տարբերակում չեն դնում։ Կարելի է հիշել 2016 թ․ քառօրյա պատերազմը, երբ թշնամին հստակ թիրախավորել էր Մատաղիսի ջրամբարի պատվարը ու փորձում էր պայթեցնել այն, ինչը, սակայն, չկարողացավ։ Ինչպես Մատաղիսի, այնպես էլ Կեչուտի ջրամբարի թիրախավորումը կարելի է բացատրել ոչ միայն թշնամու՝ հայկական կողմին տնտեսական ու մարդկային կորուստներ հասցնելու նպատակով, այլեւ ջրամբարները ոչնչացնելու ուղղակի մտադրությամբ, քանի որ եթե Մատաղիսի ջրամբարն ամբարում էր Արցախից դեպի Ադրբեջան հոսող Թարթառ գետի ջրերը, ապա Կեչուտում կուտակվում են Արփայի ջրերը, որոնց մի մասը հոսում է նաեւ Սեւան։ Մյուս կողմից՝ Արփան կարեւոր ջրային ռեսուրս է Նախիջեւանի համար, որտեղ այս գետի վրա երկու ջրամբար է գործում իրենց հէկերով։
Սյունիք
Սյունիքում հրետակոծության ու գնդակոծության հետեւանքով կրակի օջախներ են առաջացել հատկապես մարզի հյուսիսային հատվածում։ ՆԱՍԱ-ի քարտեզում կարելի է տեսնել, որ դրանք գոյացել են Խոզնավարի սահմանային հատվածում (քարտեզում՝ 1), Իշխանատափ սարի վրա՝ ՀՀ սուվերեն տարածքում, որտեղ 2021-ի մայիսին ադրբեջանցիների ներխուժումից հետո դեմ-դիմաց կանգնած էին հակամարտ զորքերը (քարտեզում՝ 2):
Հիշեցնենք, որ 2021-ի մայիսին թշնամին Սեւ լճի հատվածում զավթել է 12,8 քկմ տարածք, այդ թվում՝ ռազմավարական նշանակության բարձունքներ Իշխանատափից մինչեւ Փոքր Իշխանասար: Օկուպացիայի ծավալները կարելի է տեսնել ստորեւ ներկայացված քարտեզում եւ այն համեմատել ՆԱՍԱ-ի քարտեզի հետ:
Հրդեհի օջախներ են առաջացել նաեւ Սեւ լճից հարավ գտնվող Գլուխ Ձագեձորի լեռան վրա, որը 2021-ի մայիսից գտնվում է թշնամու վերահսկողության տակ (քարտեզում՝ 3): Կարելի է եզրակացնել, որ սա հայկական ուժերի խոցումների հետեւանք է: Հայկական կողմը խոցել է նաեւ Մեծ Իշխանասարի եւ Փոքր Իշխանասարի միջեւ գտնվող եռանկյունին, որն ադրբեջանցիների վերահսկողության տակ է (քարտեզում՝ 4): Իր հերթին թշնամին թիրախավորել է հայկական պաշտպանության խորքը Սեւ լիճ-Իշխանասար ուղղությամբ (քարտեզում՝ 5), ինչպես նաեւ Երեւան-Մեղրի միջպետական Մ-2 ճանապարհի որոշ հատվածներ հատկապես Նորավան գյուղի հատվածում, որտեղ նաեւ զորամաս կա (քարտեզում՝ 6): Թշնամու հրետակոծությունից կրակ է առաջացել նաեւ Ծղուկից դիրքեր տանող ճանապարհին (քարտեզում՝ 7): Թեժ է եղել նաեւ Ուղտասարից հյուսիս-արեւմուտք տեղակայված դիրքերի հատվածում, որտեղ կրակի օջախներ են առաջացել շփման գծի երկու կողմերում էլ (քարտեզում՝ 8): Քարտեզում նաեւ երեւում են ադրբեջանցիների վերահսկողության տակ գտնվող տարածքներում առաջացած օջախներ, որոնք, ըստ ամենայնի, հայկական ուժերի հարվածներից են գոյացել (քարտեզում՝ 9):
Այդուհանդերձ, ՆԱՍԱ-ի քարտեզից ակնհայտ է, որ կրակի ամենաշատ օջախներն առաջացել են Ուղտասար, Ծղուկ եւ Մեծ Իշխանասար լեռնագագաթների միջակայքում (քարտեզում՝ 10): Սա ամենեւին պատահական չէ, քանզի այս հատվածից՝ Ծիծեռնաքարի լեռնանցքից, դեպի Երեւան-Մեղրի միջպետական Մ-2 մայրուղի դուրս եկող ճանապարհ կա: Մյուս կողմից՝ նույն Մ-2-ից Անգեղակոթ գյուղի հատվածում սկսվում է Մ-13 միջպետական ճանապարհը, որը Սիսիանի լեռնանցքով Սյունիքը կապում է Նախիջեւանին: Այսպիսով՝ Ծիծեռնաքարի լեռնանցքից մինչեւ Սիսիանի լեռնանցք ձգվող ճանապարհային ցանցի հավանական զավթումը թշնամուն թույլ կտա կտրել Սյունիքը: Նկատենք, որ երկու լեռնանցքների միջեւ հեռավորությունն ուղիղ գծով 32 կմ է:
Ինչպես արդեն գրել ենք, 2021-ի մայիսին ու նոյեմբերին թշնամին մի քանի քկմ տարածք է զավթել Ծիծեռնաքար-Իշխանասար հատվածում, եւ ՆԱՍԱ-ի քարտեզում տեսնում ենք, որ այս տեղամասում հատկապես ամսի 13-ին կրակի օջախներ են առաջացել (ստորեւ ներկայացված քարտեզում՝ 1): Սակայն հիմնական օջախները գոյացել են ՀՀ սուվերեն տարածքի այն հատվածում, որը եղել է հայկական ուժերի վերահսկողության տակ (քարտեզում՝ 2):
Ավելին՝ եթե համեմատում ենք սեպտեմբերի 13-ի ու 14-ի տվյալները, տեսնում ենք, որ կրակի օջախների տեղակայումը փոխվել է: Ռազմական գործողությունների երկրորդ օրը օջախներ են ձեւավորվել ՀՀ տարածքի ավելի մեծ խորքում, քան առաջին օրը:
Սա կարելի է բացատրել տարբեր հանգամանքներով, բայց ենթադրություններից զերծ կմնանք: Նշենք միայն, որ սեպտեմբերի 13-ին կրակի օջախները Մ-2 մայրուղու հարեւանությամբ գտնվող Իշխանասար գյուղից 6 կմ հեռավորության վրա էին, իսկ արդեն ամսի 14-ին՝ ընդամենը 2,5 կմ:
ԱԻ փոխնախարար Դավիթ Համբարյանը սեպտեմբերի 15-ին հայտնել էր, որ ռազմական գործողությունների հետեւանքով Սյունիքում հրդեհ է բռնկվել 5 խոտածածկ տարածքում: Հրդեհները մարվել են: ՆԱՍԱ-ի քարտեզը ցույց է տալիս, որ այնպիսի օջախները, որտեղ կրակ է առաջացել, բազմապատիկ շատ են եղել:
Ստորեւ ներկայացված է սեպտեմբերի 15-ին եվրոպական «Sentinel-2» արբանյակից արված լուսանկար, որտեղ երեւում են այրված տարածքներ Սյունիքի մարզի հյուսիսային հատվածում:

Очаги возгорания в дни военной агрессии Азербайджана по данным НАСА
Некоторые детали развязанной Азербайджаном 13-14 сентября военной агрессии против Республики Армения и нового вторжения на ее суверенную территорию можно изучить по спутниковым снимкам, запечатлевшим очаги пожаров.
Иными словами, сравнив направления боевых действий с возникновением очагов возгорания, можно понять, какие территории были обстреляны артиллерией или стрелковыми видами оружия. На карте, естественно, показаны те участки, на которых появились очаги пламени или пожара.
Какой инструмент применяется
Национальное управление по аэронавтике и исследованию космического пространства США (НАСА) применяет такой инструмент, как VIIRS (Visible Infrared Imaging Radiometer Suite), который показывает активные очаги возгорания и тепловые аномалии, каковыми являются вулканы и известные в нефтепромышленности газовые факелы.
Инструмент позволяет находить и изучать очаги пожаров в различных точках мира, а также дает возможность локализовать источники загрязнения атмосферы дымом.
VIIRS установлен на американских спутниках «Suomi NPP» и «NOAA-20», миссия которых состоит в проведении климатических исследований. На карте очаги пламени обозначены красными квадратами, каждый из которых охватывает площадь 375x375 метров. Сенсоры MODIS установлены на американских спутниках «Terra» и «Aqua».
Что показывают данные НАСА
Министерство обороны РА заявило, что агрессия врага против суверенной территории РА развернулась на нескольких направлениях Гегаркуникской, Вайоцдзорской и Сюникской областей – от Артаниша до Неркин Анда.
На карте НАСА в качестве источника данных мы выбрали как VIIRS, так и MODIS, а временным периодом – 13-14 сентября.
Гегаркуник
13-14 сентября очаги возгорания появились на приграничных участках сел Кахакн и Кутакан укрупненной общины Варденис на суверенной территории РА (цифра 1 на нижней карте). Аналогичные очаги появились и в направлении Кута и Норабака (цифра 2 на карте).
Напомним, что на участке от Кута-Норабака до Царасара азербайджанские силы еще в мае 2021 г. оккупировали несколько десятков километров суверенной территории Армении. Предлагаем сравнить карту очагов возгорания с позициями вторгшихся в РА оккупационных сил (см.ниже).
На карте красным цветом обозначены армянские позиции, синим – азербайджанские. На участке Кута объемы оккупации врага не указаны.
В прошлом году враг продвинулся в направлении Неркин и Верин Шоржа. И вот, как показывают данные НАСА, под обстрелом азербайджанцев оказались села, в районе которых в частности 13 сентября появились многочисленные очаги пожаров (цифра 3 на верхней карте). Азербайджанцы обстреляли также территорию РА в направлении Ахпрадзора на юге укрупненной общины Варденис (цифра 4 на карте).
Видно также, что очаги возгорания сформировались на том участке к юго-востоку от Верин Шоржа (около 21 км), который в прошлом году был оккупирован вражескими войсками. Очаги, по сути, вспыхнули в результате ударов армянской стороны (цифра 5 на карте).
Вайоц дзор
В области Вайоц дзор под обстрелом врага оказались город Джермук и сопредельные с ним территории.
Важно отметить, что к северу от административных границ города, в направлении государственной границы РА, раскинулся Джермукский гидрологический государственный заказник, охватывающий 17.372 га, или территорию площадью 173 кв.км (план см.здесь). Основной целью создания заказника является сохранение водных и сопутствующих экосистем бассейна водосборника в верхнем течении реки Арпа, существующего здесь биоразнообразия, редких видов флоры и фауны. Объектами особой охраны в заказнике являются водная экосистема в верхнем течении реки Арпа, источники природных, в том числе минеральных, вод, живые и неживые памятники природы.
Вследствие азербайджанской агрессии пострадали не только инфраструктуры Джермука, но и была обстреляна особо охраняемая природная территория.
Данные НАСА показывают, что в результате действий врага 13-14 сентября очаги возгорания появились не только в пределах административных границ города – в ущелье реки Арпа (цифра 1 на карте), но и на территории государственного заказника (цифра 2 на карте).
16 сентября заместитель министра чрезвычайных ситуаций Давид Амбарян сообщил, что в окрестностях Джермука загорелись 7 участков с травяным покрытием и три лесных участка. По словам Амбаряна, к тому моменту все эти очаги были потушены, за исключением одного, который находился в лесной зоне Джермука. Работы по тушению огня здесь не были проведены, поскольку данный участок просматривался врагом. Тем не менее, как отметил замминистра ЧС, указанный очаг не представлял опасности, поскольку только дымился.
Однако упомянутые Амбаряном 10 очагов – это лишь те, которые появились в окрестностях города. Между тем, как можно видеть на карте НАСА, число таких очагов было гораздо больше. В этом случае следует различать очаги пламени и пожара, поскольку данные НАСА показывают все те точки, где были зарегистрированы как минимум тепловые аномалии. То есть необязательно, чтобы очаг возгорания перерос в пожар.
Амбарян также отметил, что выпущенные врагом два снаряда упали в Кечутское водохранилище. Это трудно считать случайностью, поскольку ранее азербайджанцы доказали, что не делают каких-либо различий в вопросе обстрела гражданских инфраструктур. Можно вспомнить 4-дневную войну 2016 года, когда враг взял на прицел Матагисское водохранилище, пытаясь взорвать его дамбу, что, однако, ему не удалось. Обстрелы Матагисского и Кечутского водохранилищ можно объяснить не только стремлением Азербайджана причинить армянской стороне экономические и человеческие потери, но и его намерением уничтожить водохранилища, поскольку если в Матагисском собирались воды реки Тартар, текущей из Арцаха в Азербайджан, то в Кечутском – воды реки Арпа, часть которой впадает в озеро Севан. С другой стороны Арпа – важный водный ресурс для Нахиджевана, где на этой реке действуют два водохранилища со своими ГЭС.
Сюник
Вследствие артобстрелов Сюника очаги пламени возникли в частности на севере региона. На карте НАСА можно увидеть, что они появились на приграничном участке Хознавара (цифра 1 на карте), на горе Ишханасар, где после вторжения азербайджанцев на суверенную территорию Республики Армения в мае 2021 года конфликтующие войска стоят друг против друга (цифра 2 на карте).
Напомним, что в мае 2021 г. враг захватил в районе Черного озера территорию площадью 12,8 кв.километров, в том числе высоты стратегического значения от Ишханатапа до Малого Ишханасара. Объемы оккупации можно увидеть на представленной ниже карте и сравнить ее с картой НАСА.
Очаги возгорания появились также на расположенной к югу от Черного озера горе Глух Дзагедзори, которая с мая 2021 г. находится под контролем врага (цифра 3 на карте). Можно прийти к выводу, что это следствие ударов армянских сил. Армянская сторона также поразила находящийся под контролем врага треугольник между горами Мец Ишханасар и Покр Ишханасар (цифра 4 на карте). В свою очередь враг нанес удары по глубокому участку армянской обороны в направлении Черного озера и Ишханасара (цифра 5 на карте), а также по некоторым участкам межгосударственной дороги М-2 Ереван-Мегри, в частности по селу Нораван, где размещена военная часть (цифра 6 на карте). В результате артобстрела врага огонь вспыхнул на дороге от Цхука до позиций (цифра 7 на карте). Жарко было и на участке позиций, расположенных к северо-западу от Ухтасара, где очаги пламени появились по обеим сторонам линии соприкосновения (цифра 8 на карте). Также на карте видны очаги на подконтрольных азербайджанцам территориях, которые, судя по всему, возникли в результате ударов армянских сил (цифра 9 на карте).
Тем не менее, на карте НАСА ясно видно, что больше всего очагов возгорания появилось на территории между вершинами гор Ухтасар, Цхук и Мец Ишханасар (цифра 10 на карте). Это вовсе не случайно, поскольку на этом участке пролегает дорога от Цицернакарского перевала до межгосударственной дороги М-2 Ереван-Мегри (цифра 10 на карте).
С другой стороны, от участка, расположенного между автотрассой М-2 и селом Ангехакот, начинается межгосударственная дорога М-13, которая через Сисианский перевал связывает Сюник с Нахиджеваном.
Таким образом, вероятный захват сети дорог, которая тянется от Цицернакарского до Сисианского перевала, позволит врагу отрезать Сюник. Отметим, что расстояние по прямой между двумя перевалами составляет 32 км.
Как мы уже отметили, в мае и ноябре 2021 г. враг захватил несколько кв.километров участка Цицернакар-Ишханасар, и на картах НАСА видно, что в частности 13 сентября здесь вспыхнули очаги пожара (цифра 1 на нижней карте). Однако основная часть очагов появилась на том участке суверенной территории РА, который находился под контролем армянских сил (цифра 2 на карте).
Более того, если сравнить данные 13 и 14 сентября, то можно увидеть, что размещение очагов возгорания изменилось. На второй день военных действий очаги сформировались на более глубокой территории РА, нежели в первый день.
Это можно объяснить разными обстоятельствами, но мы воздержимся от предположений. Отметим лишь, что 13 сентября очаги пламени находились в 6 км, а уже 14 сентября – всего в 2,5 км от села Ишханасар, расположенного рядом с автомагистралью М-2.
15 сентября замминистра чрезвычайных ситуаций Давид Амбарян сообщил, что вследствие военных действий в Сюнике пожаром охвачены 5 участков с травяным покрытием. Пожары были потушены. На карте НАСА видно, что таких очагов возгорания было во много раз больше.
Ниже представлен снимок, сделанный 15 сентября с европейского спутника «Sentinel-2», на котором видны сгоревшие территории на севере Сюникской области.