Արմավիրի մարզում քանդում են խաղողի այգիները
Տրակտորն անցնում է խաղողի այգու վազերի վրայով՝ անիվների տակ թողնելով երիտասարդ շիվերը: Տղամարդկանց մի խումբ արագ-արագ այգու մետաղական լարերն է հավաքում, մյուսներն օգնում են, որ տրակտորը բետոնե հենասյուները հողից դուրս բերի:
Նարեկ Փոլադյանը փոքր տրակտոր ունի և վճարովի հիմունքներով ծառայություններ է մատուցում Արմավիրի մարզի Հացիկ և հարևան գյուղերի հողագործներին: Խաղողի բերքահավաքից հետո Նարեկի հիմնական զբաղմունքը դարձել է խաղողի այգիների քանդումը: Արդեն չի հիշում, թե քանի հեկտար այգի է քանդել ու քանիսն են հերթի մեջ սպասում: Ժամանակ չի ունենում, որ իր մեկ հեկտար այգին էլ քանդի:
Արդեն 15 օր է՝ գյուղացիները մեծ թափով սկսել են քանդման աշխատանքները: Նարեկն ասում է, որ այգին քանդելուց հետո մտածում է պտղատու ծառերի այգի հիմնելու կամ հողն օգտագործելու՝ բանջարաբոստանային մշակաբույսեր աճեցնելու համար: Հույս ունի, որ գոնե լոլիկը, վարունգը կիլոգրամով կկարողանա վաճառել, ինչը տեխնիկական սորտի խաղողի դեպքում հնարավոր չէ:
Նարեկը պատմեց, որ այգի քանդելը ևս ծախսատար է, և շատերը, գումար չունենալու պատճառով, չեն քանդում: Նշում է, որ 1 հեկտար խաղողի այգին քանդելու և տարածքը վարելահող դարձնելու համար առնվազն 500-600 հազար դրամ գումար է անհրաժեշտ:
Դիզելային վառելիքը թանկացել է, բանվորական ուժը՝ նույնպես: Մոտ երկու շաբաթ է անհրաժեշտ 1 հեկտար այգին քանդելու համար: Իսկ բանվորի օրավարձը 10 հազար դրամ է:
«Ավելի լավ ա խաղողի այգի չմշակես, քան 80 դրամով խաղող հանձնես: Ժողովուրդը մեղք չե՞ն, բոլորը վարկերի ու տոկոսների տակ են: Ես էլ 5 մլն դրամ վարկ ունեմ, այգու հույսով էի վերցրել, բայց այգին մինուսով է աշխատում, ո՞նց փակեմ վարկը»,- ասում է Նարեկը:
Գյուղացիները քանդում են ոչ միայն «ծերացած», այլև երիտասարդ այգիները, որոնց վրա խոշոր գումարներ են ծախսել: Նույնիսկ այդ հանգամանքը հետ չի պահում գյուղացիներին այգիները քանդելու մտքից: Նարեկն ասում է, որ սեպտեմբերն ու հոկտեմբերը ամենատանջալից ամիսներն են խաղողագործների համար: Չգիտեն՝ որտեղ և ինչ գնով կկարողանան խաղողը վաճառել:
«Դրա համար ավելի լավ ա քանդենք, թափենք, չգանք, չտեսնենք, սրտներս չցավա: 5 տարեկան երեխուց բռնած ժողովուրդը գալիս, չարչարվում են հողերի մեջ, որ գոնե աշունը գա մի արդյունքի հասնի»,- ասում է Նարեկը:
Սակայն, մթերման հանձնելն էլ գյուղացիներին չի ոգևորում: Մթերող գործարանները խաղողի մթերման գումարները վճարում են 8-9 ամսվա ընթացքում: Գնաճի և դրամի արժեզրկման պայմաններում գյուղացիները այստեղ ևս վնասներ են կրում:
Նարեկի խոսքերով՝ ինչ հիշում է, ամեն տարի տարբեր պաշտնյաներ հույս են տալիս, որ լավ կլինի, մթերման հարցը կլուծվի, սակայն տարեցտարի վիճակը վատանում է: Նույնիսկ գործարանների հետ պայմանագրեր ունեցողները երաշխիք չունեն, որ ժամանակին կկարողանան բերքը մթերման հանձնել: Վերջին տարիներին նաև գործարաններն են խաղողագործների հետ խզել պայմանագրերը: Այս տարի այդ վիճակից օգտվեցին վերավաճառողները: Վերջիններս գյուղացիներից 80-100 դրամով մթերում էին խաղողն ու իրենք հանձնում գործարաններին:
Նարեկը նշում է, որ խաղողի 1 կգ-ի ինքնարժեքը 120-130 դրամ է: Գործարանները լավագույնն այդ գնով են մթերում, ինչը գյուղացուն եկամուտ չի ապահովում: Ասում է՝ առնվազն 170 դրամով պիտի մթերեն խաղողը, որ կիլոգրամի մեջ գոնե 40 դրամ օգուտ ստանան:
«Եթե մթերումը նորմալ լինի, իհարկե, ուզում ենք այգին մնա: Ոչ մեկ այգի դնելուց չի մտածում քանդելու մասին: Լուրջ ծախսեր ենք անում ու հիմա ստիպված ենք քանդել»,-հավելում է Նարեկ Փոլադյանը:
Դեռ խոսքը չէր ավարտել, երբ հիշեց, որ ոռոգման ջուրն էլ հեշտ չի տրվում: Ամառվա ամիսներին կռվելով են ջուր բերում:
«Ցանկացած մեկին կարող ես գնալ, հարցնել` գյուղացու վիճակը շատ վատ է: Գյուղացին չի ապրում, ուղղակի գոյատևում է: Ամեն ինչ թանկացել է՝ բացի գյուղացու տանջանքից»։
Արմավիր խոշորացված համայնքի համայնքապետի խորհրդական Կարեն Մկրտչյանը համակարգում է նաև գյուղատնտեսական ոլորտը: «Հետք»-ի հետ զրույցում ասաց, որ վերջին տարիներին մթերման տարին ավարտելուց հետո այգիները քանդելու ալիք է բարձրանում, սակայն հետո մարում է:
Կարեն Մկրտչյանը չթաքցրեց, որ խաղող մշակողները լուրջ դժվարություններ ունեն: Նշում է, որ խաղողի ինքնարժեքը տարբեր խաղողագործների մոտ տարբեր է՝ կախված հողատարածքի չափից, աշխատուժից և այլն: Սակայն բոլոր դեպքերում առկա են մթերման դժվարություններ:
«Մեր հիմնական սպիրտն արտահանվում է դուրս, իսկ այս պահին ունենք սպիրտի արտահանման խնդիր: Տեսնում ենք, թե Լարսում ինչ է կատարվում, արտահանող բեռնատարները գնում, օրերով կանգնում ենք այնտեղ»,- ասում է Կարեն Մկրտչյանը:
Համայնքապետի խորհրդականի խոսքերով` Կառավարությունն աննախադեպ ծրագիր է իրականացնում։ Գյուղատնտեսական հումք մթերողներին անտոկոս վարկ է տրամադրում, որպեսզի մթերեն խաղողը, սակայն շատ գործարարներ չեն մտնում այդ բեռի տակ: Ռիսկը մեծ է, որ չեն կարողանա սպիրտը վաճառել:
«Մարտ-ապրիլ ամսից խաղողագործն իր պայմանագիրը` իր երաշխիքներով պետք է ունենա, որ իմանա սեպտեմբերին մթերման խնդիր չի ունենա: Խաղողագործությունը շատ դժվար աշխատանք է պահանջում»,- ասում է Կարեն Մկրտյանը:
Համայնքային պաշտոնյան նշեց, որ խաղողն Արմավիրի մարզում ամենաբարձրարժեք կուլտուրան է: Դեռ վաղ է թվային տվյալներ ներկայացնել, թե քանի հեկտար այգի է քանդվել: Տվյալները հայտնի կլինեն ավելի ուշ: Հետևաբար չի էլ կարող ասել, թե քանդման ծավալներն ինչ ազդեցություն կարող են ունենալ:

В Армавирской области разрушают виноградники
Трактор давит виноградные лозы, оставляя под колесами молодые побеги. Группа мужчин вытаскивает из-под земли опорные столбы, убирает металлическую сетку.
Нарек Поладян на своем тракторе оказывает платные услуги земледельцам Ацика и других сел Армавирской области. После сбора урожая винограда основным занятием Нарека стало разрушение виноградников. Он уже не помнит, сколько гектаров земли освободил от виноградных лоз. А сколько фермеров еще ждут своей очереди… Молодой человек так занят, что даже не успевает снести свой виноградник.
Уже больше двух недель фермеры массово разрушают свои виноградники, чтобы на их месте посадить фруктовые сады, овощные или бахчевые культуры в надежде, что этот урожай им удастся реализовать.
Разрушение виноградников обходится довольно дорого: для сноса лоз на одном гектаре и подготовки земли под посадку других культур необходимо минимум  500-600 тысяч драмов, вот почему многие отказываются от этой мысли, говорит Нарек Поладян.
Дизельное топливо подорожало, оплата рабочей силы – тоже. На снос одного гектара виноградника уходит примерно две недели, а посуточная оплата рабочего составляет 10 тысяч драмов.
“Лучше не обрабатывать виноград, чем реализовать его по 80 драмов за килограмм. Людей жалко, у многих кредиты. Я сам взял в банке 5 млн драмов в надежде, что виноградник принесет прибыль, но остался в минусе. Как мне покрывать кредит?” – жалуется Нарек.
Реализация винограда заготовительным предприятиям тоже не воодушевляет фермеров. Заводы платят за заготовленный урожай в течение 8-9 месяцев, а в условиях роста цен и колебаний курса доллара фермеры терпят убытки.
Каждый год чиновники обнадеживают земледельцев, уверяя, что решат вопрос заготовок, однако с каждым годом ситуация только ухудшается. Даже те фермеры, которые заключили договоры с заводами-заготовителями, не имеют гарантий, что смогут своевременно сдать урожай. В последние годы уже сами заводы стали расторгать договоры с виноградарями. В этом году создавшейся ситуацией воспользовались перекупщики. Они закупали у фермеров виноград за 80-100 драмов и сдавали предприятиям.
По словам Нарека, себестоимость одного килограмма винограда составляет 120-130 драмов. Заводы закупают урожай максимум по этой цене, но для того, чтобы фермеры получали прибыль, им нужно продавать виноград минимум за 170 драмов.
“Если заготовительный процесс будет проходить нормально, то мы, разумеется, оставим виноградник. Никто не хочет разрушать то, что создал”,- добавил наш собеседник. Он вспомнил и о том, с каким трудом фермерам удается осуществлять орошение земель, обеспечивать подачу воды.
“Спросите любого: фермеры находятся в тяжелом положении. Они не живут, а выживают. Подорожало все, кроме труда земледельца”,- подчеркнул Нарек Поладян.
Советник главы укрупненной общины Армавир Карен Мкртчян занимается координированием сельскохозяйственной сферы. В беседе с нами он отметил, что в последние годы после завершения заготовительного сезона начинаются разговоры о сносе виноградников, которые, однако, вскоре утихают.
К. Мкртчян согласился с тем, что виноградари сталкиваются с серьезными трудностями, особенно в вопросе реализации урожая.
“Наш спирт в основном идет на экспорт, а в настоящее время в этой сфере есть проблемы. Посмотрите, что творится в Ларсе: вывозящие продукцию фуры сутками стоят на границе”,- сказал К.Мкртчян.
По его словам, правительство осуществляет беспрецедентную программу:  заготовителям сельскохозяйственного сырья предоставляются беспроцентные кредиты, чтобы они закупали виноград. Однако многие заводы не хотят брать на себя кредитное бремя, так как есть риск, что они не смогут продать спирт.
“Начиная с марта-апреля виноградари должны иметь договоры, гарантирующие, что в сентябре они не столкнутся с проблемой заготовки урожая. Виноградарство – очень трудоемкая отрасль”,- добавил Мкртчян.
Он также отметил, что в Армавире виноград – самая дорогостоящая культура. По словам нашего собеседника, сейчас рано представлять данные о масштабах разрушения виноградников, так как пока трудно сказать, к каким последствиям может привести этот процесс.