Թշնամին հայ ոստիկաններին դարանակալել էր իր առաջապահ դիրքերից 1 կմ հեռավորության վրա. «Հետքը» պարզել է հանցանքի վայրը
«Հետքը» տեղորոշել է այն վայրը, որտեղ մարտի 5-ին ադրբեջանցի դիվերսանտները սպանել են Արցախի Հանրապետության ՆԳՆ ոստիկանության 3 աշխատակցի ու վիրավորել մեկին:
Հիշեցնենք, որ առավոտյան Արցախի ՊԲ-ն հաղորդագրություն տարածեց՝ հայտնելով, որ ժամը 10։00-ի սահմաններում ադրբեջանական զինուժի դիվերսիոն խումբը «Խայփալու» կոչվող տեղանքում թիրախավորել եւ կրակ է արձակել ՆԳՆ ոստիկանության անձնագրային եւ վիզաների վարչության անձնակազմի հերթափոխի մեքենայի վրա։
Քիչ անց ՆԳՆ-ն հայտնեց ոստիկանների անունները. թշնամու գործողությունների հետեւանքով զոհվել են փոխգնդապետ Արմեն Մայորի Բաբայանը, մայոր Դավիթ Վալերիի Դանիելյանը, լեյտենանտ Արարատ Թելմանի Գասպարյանը: Լեյտենանտ Դավիթ Աշոտի Հովսեփյանը ստացել է կրծքավանդակի հրազենային վիրավորում: Արցախի առողջապահության նախարարությունն ավելի ուշ տեղեկացրել է, որ վիրավոր ոստիկանը վերակենդանացման բաժանմունքում է՝ բժիշկների հսկողության տակ, վիճակը գնահատվում է կայուն ծանր։
Հերթական հանցագործության հետեւում կանգնած պաշտոնական Բաքվին որոշ ժամանակ էր պետք՝ փաստերն իրեն հաճո ստով փաթեթավորելու եւ արտաքին ու ներքին լսարանին հրամցնելու համար: Ըստ ադրբեջանցիների՝ իրենք օպերատիվ տեղեկություններ ունեին իբր Հայաստանից Արցախ տեղափոխվող զենք-զինամթերքի եւ անձնակազմի մասին: Բայց ալիեւյան քարոզչամեքենան այնքան է շտապել, որ խճճվել է իր իսկ ստերի սարդոստայնում՝ ներկայացնելով, թե իբր Հայաստանից Արցախ եկող ռազմական բեռն ու անձնակազմը տեղափոխվում են «Խանքենդի (Ստեփանակերտ)-Խալֆալի-Տուրշսու (Լիսագոր) գրունտային ճանապարհով»:
Բանն այն է, որ ադրբեջանցի դիվերսանտների թիրախում հայտնված հայ ոստիկանների «ՈւԱԶ» մեքենան հենց Ստեփանակերտից էր մեկնում դեպի Շուշիի շրջան (այսինքն՝ Արցախ-ՀՀ եւ ոչ թե ՀՀ-Արցախ ուղղությամբ), հետեւաբար անհնար էր դրանով ռազմական բեռի ու անձնակազմի տեղափոխումը Հայաստանից Արցախ: Ավելին՝ ինչպես նկատել է ՀՀ ԱԳՆ-ն, «Ադրբեջանի առաջ քաշած պաշտոնական վարկածն անհեթեթ է. նրանք չեն ներկայացրել եւ չեն կարող ներկայացրել այդ վարկածն ապացուցող ոչ մի փաստ ու հիմնավորում»: Ըստ Հայաստանի ԱԳՆ-ի՝ Ստեփանակերտից Շուշիի շրջանի Հին Շեն ու Մեծ Շեն գյուղեր (Բերդաձորի ենթաշրջան) մեկնող արցախցի ոստիկանների մեքենայում եղել են միայն ծառայողական փաստաթղթեր ու նրանց տաբելային զենքը:
Ադրբեջանի ՊՆ-ն հայտարարել է, թե իբր վերը նշված օպերատիվ տեղեկությունները ստուգելու նպատակով ադրբեջանական բանակի ստորաբաժանումները փորձել են կանգնեցնել եւ ստուգել հայկական տրանսպորտային միջոցները, սակայն հայկական կողմը կրակ է բացել, ինչի հետեւանքով երկու կողմից կան զոհեր ու վիրավորներ: Ադրբեջանցիները, բնականաբար, չունեն գեթ մեկ ապացույց նրա, որ մի քանի տրանսպորտային միջոց է անցել, կամ որ հայերն են առաջինը կրակել: Լինելու դեպքում Բաքվի քարոզչամեքենան առանց հապաղելու կտարածեր դրանք, սակայն այս պարագայում հանցագործ կողմին մնում է շարունակաբար ստելը:
Աչք է ծակում նաեւ այն սուտը, թե իբր ադրբեջանցիները հայկական տրանսպորտային միջոցը կանգնեցնելու փորձ են արել: Բացի նրանից, որ նրանք նման բան չեն արել, փոխարենն ուղղակի սպանել են հայ ոստիկաններին, այլեւ հայկական որեւէ տրանսպորտային միջոց կանգնեցնելու ու ստուգելու իրավասություն չունեն 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի հայտարարության համաձայն:
Ի տարբերություն ադրբեջանցիների՝ Արցախի ՆԳՆ-ն ներկայացրել է լուսանկարներ ու տեսանյութ, որոնցից վերջինը ցույց է տալիս, թե ինչպես են հայ ոստիկաններին սպանած ադրբեջանցի զինվորականները եւս մեկ անգամ կրակում մեքենայի մեջ, ապա հեռանում՝ դեն նետելով ինչ-որ թղթեր:
«Անհրաժեշտ է ընդգծել, որ ոստիկանության ծառայողների եւ հարակից դիրքում գտնվող ՊԲ զինծառայողների ինքնապաշտպանական ու զսպիչ գործողությունների արդյունքում ադրբեջանական կողմը եւս ունեցել է զոհեր ու վիրավորներ՝ հետ շպրտվելով ելման դիրքեր»,- հայտարարել է ՆԳՆ-ն:
Ավելի ուշ Արցախի տեղեկատվական շտաբի տարածած տեսանյութում կարելի է տեսնել, որ հայկական կողմի կրակից հետո ադրբեջանցիները փախչում են՝ տալով զոհեր ու վիրավորներ, ապա կարողանում վերջիններիս էվակուացնել ՌԴ խաղաղապահների ժամանելուց հետո:
Համադրելով տեսանյութը տեղանքի քարտեզի հետ՝ «Հետքը» տեղորոշել է այն վայրը, որտեղ տեղի է ունեցել ադրբեջանցիների հանցագործությունը:
Նկատենք, որ մինչ այդ ՆԳՆ-ն ցույց էր տվել ոստիկանների անցած երթուղին՝ որպես միջադեպի վայր նշելով «Խայփալու» տեղանքը, որն այդ հոլովակում համընկնում է Շուշիի շրջանի Ղայբալիշեն (Ղայբալի) գյուղի հետ:
Իրականում, սակայն, Ղայբալիշենը որեւէ կապ չունի «Խայփալուի» հետ: Ադրբեջանցիների հանցագործությունը տեղի է ունեցել Շուշիի շրջանի նախկին Խալֆալի եւ Դյուքանլար բնակավայրերի մոտ՝ Ղայբալիշենից ուղիղ գծով 3,5 կմ, իսկ Ստեփանակերտի Քրքջան (Կրկժան) թաղամասից՝ 6 կմ հարավ-արեւմուտք:
Նշենք, որ հանցանքի վայրը ադրբեջանցիների վերահսկողության տակ անցած գոտուց հեռու է ավելի քան 1 կմ: Գոտի ասելով՝ նկատի ունենք Գորիս-Ստեփանակերտ ճանապարհի ձախակողմյան հատվածը Շուշի-Քարին Տակ խաչմերուկի մոտ: Այս անտառաշատ հատվածում է գտնվում «Իսահակի աղբյուրը»: Դրան հարեւան բլուրների վրա 2020 թ. պատերազմից հետո տեղակայվել է թշնամին: Նրանց առաջապահ դիրքերից մեկը հանցանքի վայրից հեռու է 1,05 կմ, մյուսը՝ 1,3 կմ:
Գրունտային ճանապարհն ու երթուղին, թշնամու դիրքերը, դիվերսիայի վայրը
Այսինքն՝ ադրբեջանցիները, դուրս գալով իրենց դիրքերից, առաջացել են դեպի Ստեփանակերտ-Լիսագոր գրունտային ճանապարհը, որն այս պահին կարելի է այլընտրանք համարել Բաքվի խամաճիկ «էկոակտիվիստների» կողմից արգելափակված Ստեփանակերտ-Քարին Տակ-Լիսագոր ասֆալտապատ մայրուղուն: Դիվերսանտներն իրենց դիրքերից իջել են Կարկառի վտակ Վարարակն գետի ձորը, ապա դուրս եկել գրունտային ճանապարհ եւ, ինչպես կարելի է տեսնել լուսանկարներից, դիմահար կրակով թիրախավորել հայ ոստիկանների «ՈւԱԶ» մեքենան (թշնամին նաեւ կողային հատվածներից է կրակել մեքենայի սրահին՝ նպատակ ունենալով սպանել դրա մեջ գտնվող բոլոր անձանց):
Հայկական կողմն արդեն հայտարարել է, որ սա նախապես ծրագրված եւ Ադրբեջանի բարձրագույն ղեկավարության կողմից հրահանգավորված սադրանք է:
Քարտեզն ուսումնասիրելիս կարելի է տեսնել, որ դիվերսանտներն ընտրել են հենց այն հատվածը, որտեղ գրունտային ճանապարհն առավելագույնս մոտենում է Վարարակն գետին, եւ դրանց հեռավորությունն ընդամենը 30 մետր է: Այսինքն՝ դիվերսիայից հետո կարելի էր արագ անցնել ձորակն ու մտնել անտառ, որտեղից իջել էին: Մյուս կողմից՝ այս հատվածում ճանապարհը (2) թեքվում է աջ, բայց անմիջապես դրա հարեւանությամբ գտնվող ժայռաբեկորը (1) փակում է վարորդի տեսադաշտը, ինչը լավ հնարավորություն է դարանակալողների համար: Իսկ ահա ճանապարհի ձախ կողմում՝ գետից այն կողմ գտնվող ժայռոտ (3, 4) տափարակը (5) թույլ է տալիս դիտարկել ու վերահսկել շարժը ճանապարհի այս հատվածով, ինչն էլ, ըստ էության, արել են ադրբեջանցիները մինչեւ հայկական «ՈւԱԶ»-ը խոցելը:
Կադրեր տեսանյութից
Տեղանքը՝ ըստ «Google Earth»-ի
Գլխավոր նկարում կարմիր շրջանի մեջ ադրբեջանցիների հանցանքի վայրն է, կապույտ ուղղանկյունները ցույց են տալիս թշնամու դիրքերը, կարմիր գիծը՝ Գորիս-Ստեփանակերտ մայրուղու արգելափակման վայրը

Враг подстерегал армянских полицейских в километре от своих передовых позиций. Hetq.am установил место преступления
Hetq.am установил место, где 5 марта азербайджанские диверсанты убили трех сотрудников и ранили одного сотрудника МВД Республики Арцах.
Напомним, что утром Армия обороны Арцаха распространила сообщение о том, что около 10։00 в районе под названием Хайпалу диверсионнаая группа азербайджанских вооруженных сил обстреляла автомобиль, в котором находились направлявшиеся на смену сотрудники управления паспортов и виз полиции МВД.
Вскоре после этого были опубликованы имена погибших полицейских: подполковник Армен Майорович Бабаян, майор Давид Валерьевич Даниелян, лейтенант Арарат Тельманович Гаспарян. Лейтенант Давид Ашотович Овсепян получил ранение в области грудной клетки. Чуть позже Министерство здравоохранения Арцаха сообщило, что раненый полицейский находится в реанимационном отделении под наблюдением врачей, его состояние расценивается как стабильно тяжелое.
Стоящему за очередным преступлением официальному Баку потребовалось время, чтобы “обернуть” факты в нужную ему ложь и преподнести ее внешней и внутренней аудитории.
По утверждению азербайджанцев, они располагали оперативными данными о том, что якобы из Армении в Арцах переправляются оружие, боеприпасы, личный состав. Однако алиевская пропагандистская машина так спешила, что запуталась в паутине собственной лжи, представив произошедшее таким образом, будто военный груз и личный состав переправлялись из Армении в Арцах “по грунтовой дороге Ханкенди (Степанакерт)-Халфали-Туршсу (Лисагор)”. Но дело в том, что обстрелянный азербайджанскими диверсантами “УАЗ” с армянскими полицейскими направлялся в Шушинский район именно из Степанакерта (то есть в направлении Арцах-Республика Армения, а не РА-Арцах), следовательно переброска военного груза и личного состава этим автомобилем из Армении в Арцах была просто невозможна.
Мало того, как отмечалось в заявлении МИД Армении, “выдвинутая Азербайджаном официальная версия абсурдна: в подтверждение этой версии они не представили и не могут представить какой-либо факт или какое-либо обоснование”. Согласно МИД РА, в машине арцахских полицейских, направлявшихся из Степанакерта в села Хин Шен и Мец Шен (Бардадзорский подрайон) Шушинского района, были лишь служебные документы и табельное оружие.
Минобороны Азербайджана заявило, что якобы с целью проверки вышеуказанных оперативных данных подразделения азербайджанской армии попытались задержать и проверить армянские транспортные средства, однако армянская сторона открыла огонь, вследствие чего с обеих сторон есть погибшие и раненые. У азербайджанцев, естественно, нет ни одного доказательства того, что проехало несколько транспортных средств или что армяне первыми открыли огонь. В этой ситуации совершившей преступление стороне остается только лгать.
Особенно очевидна ложь о том, что азербайджанцы якобы попытались остановить армянское транспортное средство. Мало того, что они ничего этого не делали, а сразу убили армянских полицейских, так еще и в соответствии с заявлением от 9 ноября 2020 г. у них нет никаких полномочий останавливать и проверять транспортные средства.
В отличие от азербайджанцев МВД Арцаха представило фотографии, а также видеозапись, в которой видно, как убившие армянских полицейских азербайджанские военные еще раз производят выстрелы внутрь машины, после чего выбрасывают какие-то бумаги и уходят.
“Необходимо подчеркнуть, что в результате самооборонительных и сдерживающих действий сотрудников полиции и находившихся на сопредельной позиции военнослужащих Армии обороны азербайджанская сторона тоже понесла потери убитыми и ранеными и была отброшена на исходные позиции”,- заявило Министерство внутренних дел Арцаха.
В распространенной позже Информационным штабом Арцаха видеозаписи видно, как после открытой армянской стороной стрельбы азербайджанцы убегают, оставляя погибших и раненых, которых им удалось эвакуировать только после прибытия российских миротворцев.
Сопоставив видеозапись с картой местности, Hetq.am определил место, где азербайджанцы совершили преступление. Отметим, что до этого МВД показал маршрут автомобиля сотрудников полиции, указав в качестве места инцидента район Хайпалу, который в данном ролике совпадает с селом Гайбалишен (Гайбалы) Шушинского района.
В действительности же Гайбалишен никакого отношения к Хайпалу не имеет. Преступление азербайджанцы совершили недалеко от прежних населенных пунктов Халфали и Дюканлар Шушинского района, в 3,5 км по прямой от Гайбалишена и в 6 км к юго-западу от квартала Кркжан в Степанакерте.
Отметим, что место преступления находится на расстоянии более километра от зоны, перешедшей под контроль азербайджанцев. Под “зоной” мы имеем в виду левосторонний участок рядом с перекрестком Шуши-Карин-Так дороги Горис-Степанакерт. На этой лесистой местности находится родник Исаака, а на соседних с ним холмах враг обосновался после войны 2020 г. Одна из боевых позиций азербайджанцев расположена на расстоянии 1,05 км, другая – на расстоянии 1,3 км от места преступления.
Грунтовая дорога и маршрут, позиции врага, место диверсии
Таким образом, азербайджанцы, покинув свои позиции, направились к грунтовой дороге Степанакерт-Лисагор, которую на данный момент можно считать альтернативой заасфальтированной автотрассе Степанакерт-Карин Так-Лисагор, которая уже больше двух месяцев заблокирована марионеточными “экоактивистами” бакинского режима.
Диверсанты спустились со своих позиций в ущелье реки Вараракн, притока Каркара, затем вышли на грунтовую дорогу и, как можно видеть на снимках, в упор расстреляли автомобиль “УАЗ” с армянскими полицейскими.
Армянская сторона уже заявила, что это заранее спланированная по указанию высшего руководства Азербайджана провокация.
На карте видно, что диверсанты выбрали именно тот участок, где грунтовая дорога проходит максимально близко к реке Вараракн – расстояние между ними составляет всего 30 метров. Это значит, что после диверсии можно было бы сразу перейти ущелье и войти в лес, откуда они и спустились. С другой стороны дорога на этом участке (2) сворачивает вправо, однако находящаяся непосредственно рядом скала (1) закрывает поле зрения водителя, что создает хорошую возможность для засады.
А вот скала (3, 4) с плоской вершиной (5), находящаяся слева от дороги, по другую сторону реки, позволяет держать под контролем движение на данном участке дороги, что, по сути, и делали азербайджанцы до расстрела “УАЗ”-а.
Кадры из видеозаписи
Местность по «Google Earth»
На главном снимке красным обведено место преступления азербайджанцев, синими квадратами обозначены позиции врага, красной линией – место блокирования автотрассы Горис-Степанакерт