Երասխում գործարանի շինարարությունը անորոշ ժամանակով դադարեցված է. ԵՄ դիտորդներն արձանագրել են վիճակը
Երասխում մետալուրգիական գործարանի կառուցման շինարարական աշխատանքները անորոշ ժամանակով դադարեցվել են Ադրբեջանի կողմից այսօրվա կրակոցներից հետո, որոնց թիրախում կառուցվող գործարանի տարածքն է եղել։ Այս մասին «Հետք»-ին հայտնեց գործարանը կառուցող ընկերության ներկայացուցիչ Տիրան Հակոբյանը։
Այսօր Երասխում օտարերկրյա ներդրումների միջոցով կառուցվող մետալուրգիական գործարանի ուղղությամբ ադրբեջանական կրակի հետևանքով վիրավորվել են գործարանի կառուցման շինարարական աշխատանքներում ներգրավված Հնդկաստանի երկու քաղաքացիներ։
Երկու քաղաքացիների վիրավորումից հետո օրվա ընթացքում ևս մի քանի կրակոց է եղել ադրբեջանական կողմից։
«Ադրբեջանցիները թիրախավորել են հենց աշխատող տեխնիկան ու աշխատակիցներին։ Երկու աշխատակիցները հիվանդանոցում են, վիրահատվել են, նրանց կյանքին վտանգ չի սպառնում»,- նշեց Տիրան Հակոբյանը։
Ըստ նրա՝ այսօրվա կրակոցներից հետո ԵՄ դիտորդներ են եղել կառուցվող գործարանի տարածքում և արձանագրել իրավիճակը։
«Մենք դեռ չգիտենք, թե երբ կվերսկսենք շինարարական աշխատանքները, քանի որ դեռ երաշխիքներ չունենք, որ կրակոցները չեն շարունակվելու»,- նշեց նա։
Արարատի մարզի Երասխ գյուղում կառուցվում է մետալուրգիական գործարան, որտեղ կվերամշակվեն և կարտադրվեն սև մետաղներ, ամրաններ, անկյունակներ և խողովակներ։ Գործարանը կառուցող «Ջի Թի Բի Սթիլ» ՍՊԸ անցել է շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատման բոլոր փուլերը։ Կառուցող ընկերությունը պատկանում է ազգությամբ հնդիկ, ԱՄՆ քաղաքացի Բոբբի Կանգին և ՀՀ նախկին վարչապետ Վազգեն Սարգսյանի եղբոր՝ Արմեն Սարգսյանի փեսային՝ Գրիգոր Տեր-Ղազարյանին։
Օրեր առաջ Ադրբեջանի բնապահպանության նախարարությունը հայտարարել է, որ մետաղաձուլարանի կառուցումը և շահագործումը վնաս է հասցնելու իրենց երկրի շրջակա միջավայրին։ Ի պատասխան այս հայտարարությունը՝ «Ջի Թի Բի Սթիլ» ընկերությունից հայտնել են, որ ՀՀ բնապահապանության նախարարության կողմից տրված եզրակացությամբ հաստատվել է, որ ներդրվելու են շրջակա միջավայրի նկատմամբ բացասական ազդեցության բացառման բոլոր ժամանակակից տեխնոլոգիաներն ու իրականացվելու են բոլոր համարժեք միջոցառումները։
Լուսանկարները տրամադրել է Տիրան Հակոբյանը
- Վազգեն Սարգսյանի եղբոր դուստրը հնդիկ գործարարի հետ սև մետաղի ջարդոն է վերամշակելու Հայաստան-Նախիջևան սահմանին

На неопределенное время приостановлено строительство завода в Ерасхе. Наблюдатели ЕС зафиксировали ситуацию
После сегодняшнего обстрела Азербайджаном территории в селе Ерасх, где за счет иностранных инвестиций строится металлургический завод, строительные работы приостановлены на неопределенное время. Об этом Hetq.am сообщил представитель компании-застройщика Тиран Акопян.
Вследствие стрельбы со стороны Азербайджана ранения получили участвующие в строительных работах двое граждан Индии.
После этого в течение дня с азербайджанской стороны последовали еще несколько выстрелов.
“Азербайджанцы обстреливали именно работающую технику и работников. Двое из них находятся в больнице, их прооперировали, их жизни опасность не угрожает”,- отметил Т.Акопян.
По его словам, после сегодняшнего обстрела на территории побывали наблюдатели ЕС, которые зафиксировали ситуацию.
“Мы не знаем, когда возобновятся строительные работы, так как у нас пока нет гарантий, что стрельба не возобновится”,- отметил Акопян.
В селе Ерасх Араратской области строится металлургический завод по переработке и производству черных металлов, арматур, угольников, труб. Строящая завод компания “Джи Ти Би Стил” прошла все этапы процесса оценки воздействия на окружающую среду. Компания-застройщик принадлежит гражданину США, индусу по национальности Бобби Кангину и Григору Тер-Казаряну, зятю брата покойного премьер-министра Армении Вазгена Саргсяна Армена Саргсяна.
Несколько дней назад министр экологии Азербайджана заявил, что строительство и эксплуатация завода причинят ущерб окружающей среде их страны. В ответ компания “Джи Ти Би Стил” сообщила, что в выданном Министерством экологии РА заключении подтверждается использование всех современных технологий, которые исключают негативное воздействие на окружающую среду.