Ադրբեջանցիները ձերբակալել են ՊԲ նախկին հրամանատար Լևոն Մնացականյանին․ ТАСС
Հակարիի անցակետում Արցախից Հայաստանի Հանրապետություն մուտք գործելիս ադրբեջանցի ուժայինները ձերբակալել են Արցախի Հանրապետության Պաշտպանության բանակի նախկին հրամանատար Լևոն Մնացականյանին։ Այս մասին հաղորդել է ռուսական ТАСС պետական գործակալությունը՝ հղում անելով Մնացականյանի մոտ շրջապատին։
Հիշեցնենք՝ Լևոն Մնացականյանը երկար տարիներ հրամանատարական տարբեր պաշտոններ է զբաղեցրել է Պաշտպանության բանակում, իսկ 2015-2018 թվականներին եղել է Արցախի պաշտպանության նախարարը, Պաշտպանության բանակի հրամանատարը։
Ավելի վաղ՝ Հակարիի անցակետում ադրբեջանցիները ձերբակալել և Բաքու էին տեղափոխել Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանին։ Նրան մի քանի դրվագներով մեղադրանք է առաջադրվել։
Սեպտեմբերի 28-ին էլ Արցախի նախագահի նախկին խորհրդական, նախկին արտգործնախարար Դավիթ Բաբայանը հայտարարել էր, որ ինքը նույնպես Ադրբեջանի «սև ցուցակում է», և պետք է գնա Բաքու հետաքննությանը ներկայանալու համար։ Բաբայանը նշել էր, որ այդ նպատակով Ստեփանակերտից գնալու է Շուշի։ Բաբայանի այս հայտարարությունից հետո նրա վերաբերյալ դեռևս ոչ մի տեղեկություն հայտնի չէ։

Азербайджанские силовики задержали бывшего командующего Армией обороны НКР Левона Мнацаканяна
Азербайджанские силовики задержали на КПП в Лачинском коридоре при попытке въехать из Нагорного Карабаха в армянский город Горис бывшего командующего армией (2015-2018) непризнанной Нагорно-Карабахской Республики генерал-лейтенанта Левона Мнацаканяна. Об этом сообщили ТАСС в окружении военачальника.
Напомним, что Л.Мнацаканян долгие годы занимал различные командные должности в Армии обороны, а 2015-2018 гг. был министром обороны Арцаха, командующим Армией обороны.
Ранее на КПП на мосту Акари азербайджанцы задержали и доставили в Баку бывшего госминистра Арцаха Рубена Варданяна. Ему предъявлены обвинения по нескольким эпизодам.
28 сентября бывший советник президента Арцаха, бывший министр иностранных дел Давид Бабаян заявил, что поскольку его имя тоже числится в “черном списке”, то он принял решение прибыть в Баку для соответствующего расследования, как этого потребовала азербайджанская сторона. Бабаян отметил, что с этой целью собирается выехать из Степанакерта в Шуши. После этого заявления никаких сведений о Бабаяне не поступало.