ՊԲ հրամանատարի նախկին առաջին տեղակալ Դավիթ Մանուկյանը գերեվարվել է և տեղափոխվել Բաքու
Ադբրեջանցի ուժայինները սեպտեմբերի 27-ին գերեվարել և Բաքու են տեղափոխել Արցախի Հանրապետության Պաշտպանության բանակի հրամանատարի նախկին առաջին տեղակալ, գեներալ-մայոր Դավիթ Մանուկյանին։
Ադրբեջանի պետական սահմանապահ ծառայությունը հայտնել է, որ Մանուկյանին մեղադրանք է առաջադրվել մի քանի դրվագով։ Մասնավորապես, Մանուկյանը, ըստ ադրբեջանական կողմի, մեղադրվում է կազմակերպված խմբի կողմից ահաբեկչություն կատարելու, հրազենի, դրա մասերի, զինամթերքի, պայթուցիկ նյութերի և սարքերի անօրինական ձեռքբերման և պահման, օրենսդրությանը չենթարկվող զինված խմբավորումների ստեղծման և Ադրբեջանի Հանրապետության պետական սահմանը ապօրինի հատելու մեջ։
Այսօր ռուսական ТАСС պետական գործակալությունն ավելի վաղ հաղորդել էր, որ ձերբակալվել է նաև ՊԲ նախկին հրամանատար Լևոն Մնացականյանը։ Ադրբեջանական կողմն այս մասին դեռևս ոչինչ չի հայտնել։
Սեպտեմբերի 27-ին էլ Հակարիի անցակետում ադրբեջանցիները ձերբակալել և Բաքու էին տեղափոխել Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանին։ Նրան մի քանի դրվագներով մեղադրանք է առաջադրվել։
Սեպտեմբերի 28-ին էլ Արցախի նախագահի նախկին խորհրդական, նախկին արտգործնախարար Դավիթ Բաբայանը հայտարարել էր, որ ինքը նույնպես Ադրբեջանի «սև ցուցակում է», և պետք է գնա Բաքու հետաքննությանը ներկայանալու համար։ Բաբայանը նշել էր, որ այդ նպատակով Ստեփանակերտից գնալու է Շուշի։ Բաբայանի այս հայտարարությունից հետո նրա վերաբերյալ դեռևս ոչ մի տեղեկություն հայտնի չէ։

Бывший первый заместитель командующего Армией обороны Арцаха Давид Манукян взят в плен и доставлен в Баку
27 сентября азербайджанские силовики взяли в плен и доставили в Баку бывшего первого заместителя командующего Армией обороны Республики Арцах генерал-майора Давида Манукяна.
По сообщению Государственной пограничной службы Азербайджана, Д.Манукяну предъявлено обвинение по нескольким эпизодам. В частности, Манукян обвиняется в совершении терроризма организованной группой, незаконном приобретении оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ, создании не подчинявшихся закону вооруженных формирований, незаконном пересечении государственной границы Азербайджанской Республики.
Ранее российское госагентство ТАСС сообщило о задержании бывшего командующего Армией обороны Арцаха Левона Мнацаканяна.
Азербайджанская сторона ничего об этом пока не сообщила.
27 сентября на КПП на мосту Акари азербайджанцы задержали и доставили в Баку бывшего госминистра Арцаха Рубена Варданяна. Ему предъявлены обвинения по нескольким эпизодам.
28 сентября бывший советник президента Арцаха, бывший мниистр иностранных дел Давид Бабаян заявил, что поскольку он тоже числится в “черном списке”, то принял решение прибыть в Баку для соответствующего расследования, как этого потребовала азербайджанская сторона. Бабаян отметил, что с этой целью собирается выехать из Степанакерта в Шуши. После этого заявления никаких сведений о Бабаяне не поступало.