Սարուշեն. դիմադրություն և կորուստ
2023-ի սեպտեմբերի 19-ին՝ Արցախը շրջափակման մեջ պահելուց ինն ամիս հետո, ադրբեջանական բանակը լայնամասշտաբ հարձակում սկսեց շփման գծի ողջ երկայնքով։ Չնայած ծանր պայմաններին և անհավասար ռազմական կարողություններին` արցախցիները կարողացան ուժեղ դիմադրություն ցույց տալ հակառակորդին։ «Հետքը» սկսում է ներկայացնել Արցախի շփման գծի տարբեր հատվածներում տեղի ունեցած վերջին մարտական գործողությունները։
2020 թ.-ի 44-օրյա պատերազմից հետո Ասկերանի շրջանի Սարուշեն գյուղը դարձել էր սահմանամերձ։ Գյուղի շրջակայքում 4 դիրք կար՝ 309, 310, 311, 312։ Այս դիրքերում հերթապահում էր Սասուն Սահակյանի աշխարհազորային վաշտը։
Վաշտը 2021-ին էր կազմավորվել, մոտ 90 հոգի էին։ Դասակներից մեկը, որը հերթապաում էր 310 և 311 դիրքերում, կազմված էր Սարուշենի բնակիչներից։ Այս դասակի հրամանատարը Արարատ Իսրայելյանն էր։
«Որ վաշտը նոր էր կազմավորվում, եկա գյուղապետի՝ Կարենի մոտ, ասեցի՝ ո՞ւմ ես առաջարկում նշանակենք դասակի հրամանատար, ասեց՝ Արարատը կարա լինի։ Արարատը չէր ուզում սկզբում, բայց հետո համաձայնեց»,- պատմում է Սասուն Սահակյանը։ Մի քանի ամիս անց Սասունը որոշում է դասակի հրամանատար նշանակել Արմեն Առստամյանին։
Արմենը մինչև 2022 թվականը ապրում էր Ռուսաստանում։ Նա գյուղ էր եկել մորը տեսակցելու և, տեսնելով ստեղծված բարդ իրավիճակը, որոշել էր մնալ։ «Արոյին ասեցի, որ որոշել եմ Արմենին նշանակել դասակի հրամանատար։ Ինքն էլ շատ ուրախացավ։ Ըտենց Արմենը դարձավ դասակի հրամանատար»,- պատմում է Սասուն Սահակյանը։
Այս դասակի երկրորդ ջոկի հրամանատարը և 310 դիրքի ավագը դպրոցի ֆիզկուլտուրայի ուսուցիչ Վալերի Իսրայելյանն էր։
«Լինում էր, որ մի շաբաթով բարձրանում էինք դիրքեր, այդ ժամանակ մեր փոխարեն մյուս ուսուցիչները կազմակերպում էին դասերը։ Նոր էր սկսվել սեպտեմբերը, չէինք գնում դիրքեր, որ դասերով զբաղվեինք։ Սեպտեմբերի 19-ին մեր պատմության դասատուն՝ Արտակը, որը նույնպես աշխարհազորում էր գրանցված, 11-ի կողմերը եկավ, ասեց՝ քեզ չի՞ զանգել գյուղապետը, համար մեկ ա»,- պատմում է Վալերին։
Սեպտեմբերի 19-ին Արմեն Առստամյանն իր դասակի մի ջոկի հետ 311 դիրքում էր։ Առավոտյան նկատելով հակառակորդի շարժը՝ նա միանգամից զեկուցել է վաշտի հրամանատարին։
«Առավոտը` ժամը 8։30-ին, զանգեց, ասում է՝ Սասուն, ձեր գյուղի (Սարգսաշենի) կողմից ադրբեջանցիք մի 70 հոգով շարժվում են դեպի «կետեն/գետի/ձյորը», մենք տենց էինք ասում էդ տեղամասին։ Ասեցի` Արմեն, սրանից լավ հոտ չի գալիս, կռիվ ա սկսվելու, զորքին տագնապ տուր, հավաքի։ Շրջափակման հետևանքով կար տրանսպորտի խնդիր դիրքեր հասնելու համար, մի կերպ կարողացանք կազմակերպել, հասնել դիրքեր, էնտեղ արդեն ամեն մեկը գիտեր` ինչ պետք է անի։ Խաղաղ ժամանակ շատ էինք քննարկել մեր գործողությունները հակառակորդի հարձակման դեպքում»,- պատմում է Սասունը։
Արմենը հակառակորդի շարժի մասին տեղեկացրել է նաև գյուղապետին՝ Կարեն Գասպարյանին։
«Ժամը 11-ի կողմերը դպրոցում էինք, պատմության ուսուցիչը էկավ, ասեց, որ զանգել է գյուղապետը` Կարենը, ասել է` համար մեկ է (հեղ. ռազմական դրություն)։ Քիչ հետո գյուղապետը ինձ էլ զանգեց, ասեց՝ իրավիճակը լուրջ ա, ադրբեջանցիք ձորով գալիս են դեպի գյուղ»,- պատմում է Վալերին։ Գյուղի բնակչությունն արագ ինքնակազմակերպվել է։ Զենք են ստացել և գնացել այն ուղղությամբ, որտեղ Արմենը շարժ էր նկատել։
«Հասանք էդ ձորի բերան, ես էի, Անդրեյը, մեկ էլ՝ Արտակը։ Ընթացքում գյուղից էլ ավելացան։ Ես մի քանի հոգու հետ ձորում էի, որտեղ առաջ շարժվող հակառակորդին դիմավորեցինք։ Փամփուշտները ավարտվում էին, սկսեցինք մարտ վարելով բարձրանալ»,- ասում է աշխարհազորային ուսուցիչը։
311 և 312 դիրքերի միջև գտնվող ձորով, որտեղ չպահվող դիրք կար, ադրբեջանցիները փորձել են մտնել գյուղ։ Սակայն սարուշենցիները հասկացել են հակառակորդի մտադրությունները և մարտի մեջ են մտել։ Հակառակորդը, կորուստներ կրելով, նահանջել է և սկսել ինտենսիվորեն հրետակոծել տեղանքը։ Այդ ձորում զոհվել են Գեղամ Ղազարյանը, Արտակ Իսրայելյանը, Վրեժ Գասպարյանը, Արմեն Առստամյան, Վալերի Գասպարյանը և Ռոբերտ Ավետիսյանը։
Մինչ սարուշենցիները դիմադրում էին հակառակորդին ձորում, ադրբեջանցիների մի մասը գրավել էր 311 դիրքը։ «Պետք էր անցնել հակահարձակման։ Այլևս ուշացնել չէր կարելի: 4 հոգով էինք։ Ես էի, Դավիթը, Արտյոմը, Արմենն էլ հետո գյուղից եկավ»,- պատմում է Սարուշենի դպրոցի զինղեկը` Վարդան Ավանեսյանը։
Երբ մոտեցել են խրամատին, խմբի անդամներին Ավանեսյանը հրահանգել է մնալ իր թիկունքում, իսկ ինքը մոտեցել է խրամուղուն։
«Տեսա երկու հոգի խրամուղում կռացած գնում են։ Իրանց տեսա, կրակեցի։ Հետո ինձ թվում էր՝ ես մենակ եմ, բայց Արմենը հետևիցս էր գալիս։ Որ դրանց վրա կրակեցինք, իրանց թիկունքից էլ սկսեցին մեր վրա կրակել»,- պատմում է Վարդան Ավանեսյանը։ Սկսվել է մերձամարտ։
Դիրքային պայքարի ընթացքում զոհվել է Արմեն Գասպարյանը, Վարդան Ավանեսյանը ծանր վիրավորվել է։ Ավանեսյանին և մյուս վիրավորներին դիրքից դուրս է բերել վաշտի հրամանատար Սասուն Սահակյանը։
Երբ Սասունը հասնում է 311 դիրք, ադրբեջանցիների մի մասը դեռևս դիրքերում էին։ Նա սկսում է կազմակերպել հակահարձակումը։ Իր վաշտից մեկին` Վալերիին, որը կարողանում էր կրակել ականանետից, հրահանգում է գնալ ականանետային դասակի դիրքը։ Ականանետերը տեղադրված էին 310 դիրքի հետևում։
«8 հատ կրակել ենք էդ օրը։ Դժվար ա ասել՝ կոնկրետ ինչքան վնաս ենք տվել, բայց գիտենք, որ հակառակորդը մեծ կորուստներ է կրել»,- պատմում է վաշտի հրամանատարը։
Մինչ դիրքերում ռազմական գործողությունները շարունակվում էին, գյուղի քաղաքացիական բնակչությունը թաքնվել էր մոտակա անտառում։ Մարտերի սկզբում դիրքերում գտնվող գյուղապետը վիրավորվելուց հետո վերադարձել էր գյուղ։ Հասնելուն պես սկսել է կազմակերպել բնակչության տարհանումը դեպի մոտակա գյուղ՝ Մսմնա։ Համոզվելով, որ գյուղի բնակչությանը վտանգ չի սպառնում՝ Կարենը սկսում է կազմակերպել վիրավորների տեղափոխումը Ստեփանակերտ։ Վիրավորներին տեղափոխելու ընթացքում Խաչմաչ գյուղի մոտ նրա մեքենան հայտնվում է կրակահերթի տակ։ Բայց, ճիշտ կողմնորոշվելով, նրանք կարողանում են անվնաս դուրս գալ այդտեղից։ Վիրավորներին Ստեփանակերտ հասցնելուց հետո Կարենը ավելի մեծ մեքենա է գտնում, վերադառնում Մսմնա և կազմակերպում բնակչության տարհանումը Ստեփանակերտ։
Սեպտեմբերի 19-ի երեկոյան, երբ մարտական գործողությունները դադարում են, աշխարհազորայինները դիրքերից իջնում են գյուղ։ Գիշերը մնում են Սարուշենում, առավոտյան գնում Ննգի։ Ննգիում ադրբեջանցիները ռուս խաղաղապահների ուղեկցությամբ գալիս են, նրանց առաջարկում հանձնել զենքերը և գնալ Ստեփանակերտ։ Այլ ելք չունենալով՝ Սարուշենի աշխարհազորայինները հանձնում են զենքերը։
2023թ.-ի սեպտեմբերի 19-ին Ադրբեջանի կողմից Արցախի վրա հարձակման ընթացքում Սարուշեն գյուղից մարտական գործողությունների ընթացքում զոհվել է 12 մարդ։ Նրանցից 10-ը՝ Իսրայելյան Անդրեյ, Իսրայելյան Արտակ, Գասպարյան Վրեժ, Գասպարյան Վալերի, Առստամյան Արմեն, Ղազարյան Գեղամ, Ավշարյան Արսեն, Ավետիսյան Ռոբերտ, Գրիգորյան Շաբո, Գասպարյան Արմեն, զոհվել են Սարուշենի պաշտպանական մարտերում, իսկ ժամկետային զինծառայող Վարդան Իսրայելյանն ու հատուկջոկատային Ռաֆիկ Հարությունյանը զոհվել են Մարտակերտի շրջանում։
2023 թվականի սեպտեմբերի 19-20-ը Արցախի ՊԲ-ի և աշխարհազորայինների ցույց տված դիմադրության շնորհիվ բազմաթիվ բնակավայրերում խաղաղ բնակչությունը կարողացավ ապահով տարհանվել։
«Հետքը» առաջիկայում կանդրադառնա նաև Արցախի մյուս բնակավայրերում տեղի ունեցած ինքնապաշտպանական մարտերին։

Сарушен: сопротивление и потеря
19 сентября 2023 года, когда шел девятый месяц блокады Арцаха, азербайджанская армия начала широкомасштабное наступление вдоль всей линии соприкосновения. Несмотря на тяжелые условия и неравный военный потенциал, арцахцы сумели оказать врагу упорное сопротивление.
После 44-дневной войны 2020 г. село Сарушен Аскеранского района стало приграничным. Вокруг него были размещены четыре боевые позиции – 309-я, 310-я, 311-я, 312-я. Именно на этих позициях несла дежурство рота ополченцев под командованием Сасуна Саакяна.
Рота была сформирована в 2021 году, в нее вошли 90 человек. Один из взводов, который состоял из жителей села Сарушен и которым командовал Арарат Исраелян, нес дежурство на 310-ой и 311-ой позициях.
“Сразу после формирования взвода я пришел к старосте села Карену и спросил, кого он предлагает назначить командиром. Карен предложил кандидатуру Арарата Исраеляна. Арарат сперва отказался, но потом дал согласие”,- рассказал Сасун Саакян. А через несколько месяцев Сасун решил назначить командиром взвода Армена Арстамяна.
До 2022 года Армен жил в России. В родное село он приехал повидаться с матерью. Но, увидев создавшуюся там сложную ситуацию, решил остаться. “Я сообщил Аро о своем решении назначить Армена командиром взвода. Он очень обрадовался. Так Армен возглавил взвод”,- рассказал Сасун Саакян.
Командиром второго отряда взвода и старшиной 310-ой позиции был учитель физкультуры старшей школы Валерий Исраелян.
“Если мы отправлялись на неделю на позиции, уроки вместо нас проводили другие учителя. В начале сентября мы решили не ехать на позиции, чтобы проводить уроки в школе. 19 сентября около 11 часов пришел наш учитель физкультуры Артак, который тоже состоял в ополчении, и поинтересовался, звонил ли мне староста”,- рассказал Валерий.
19 сентября Армен Арстамян с одним из отрядов своего взвода находился на 311-ой позиции. Утром, заметив перемещение противника, он сразу доложил об этом командиру.
“Утром в 8։30 позвонил Армен и сообщил, что около 70 азербайджанцев двигаются со стороны нашего села Саргсашен к ущелью реки Кетен. Я сказал Армену, что мне это не нравится, и высказал предположение, что начинается война”,- рассказал Сасун. Он приказал подать сигнал тревоги и всем собраться. Из-за блокады часто возникали проблемы с транспортом, поэтому ехать на позиции было сложно. “Нам с трудом удалось добраться до места, а там уже каждый знал, что делать. В мирное время мы много обсуждали наши действия в случае нападения противника”,- отметил С.Саакян.
О перемещении азербайджанцев Армен предупредил также старосту села Карена Гаспаряна.
“В 11 часов утра, когда мы находились в школе, пришел учитель истории, который сообщил, что звонил староста и сказал: номер один (военное положение – авт.). Потом староста уже мне позвонил и сообщил: ситуация серьезная, азербайджанцы двигаются через ущелье в сторону села”,- вспоминал Валерий. Население быстро самоорганизовалось. Люди получили оружие и направились в ту сторону, где Армен заметил перемещение азербайджанцев.
“Я, Андрей и Артак добрались до ущелья. Вскоре подоспели и другие жители села. Я и еще несколько человек находились в ущелье, где увидели продвигавшегося вперед противника. У нас заканчивались патроны, поэтому бой мы стали вести одновременно с подъемом наверх”,- рассказал учитель-ополченец.
Азербайджанцы попытались войти в село через ущелье, где имелась незащищенная позиция. Однако сарушенцы разгадали замысел противника и вступили в бой. Противник, понеся потеря, отступил и начал интенсивно обстреливать снарядами местность. В ущелье погибли Гегам Казарян, Вардан Исраелян, Вреж Гаспарян, Армен Гаспарян, Валерий Гаспарян и Роберт Аветисян.
Пока сарушенцы оказывали в ущелье сопротивление врагу, часть азербайджанцев захватила 311-ю позицию. “Нужно было переходить в контрнаступление, медлить было нельзя. Мы находились там вчетвером: я, Давид, Артем и Армен, который присоединился к нам чуть позже”,- рассказал военрук сарушенской школы Вардан Аванесян.
Подойдя к краю окопа, ополченцы увидели там двух азербайджанцев. Сарушенцы выстрелили в них, но сразу после этого из окопа раздалась ответная стрельба. Начался ближний бой, в котором погиб Армен Гаспарян, а Вардан Аванесян получил тяжелое ранение. Вардана и других раненых вынес с позиции командир взвода Сасун Саакян.
Когда он добрался до 311-ой позиции, часть азербайджанцев все еще оставалась на позициях. Саакян приступил к организации контрнаступления. Он приказал члену взвода Валерию, который умел стрелять из миномета, отправиться на 310-ю позицию, за которой были установлены гранатометы. “В тот день мы произвели восемь выстрелов. Трудно сказать, какой вред мы нанесли, но знаем, что противник понес значительные потери”,- сказал командир взвода.
Пока на позициях шли военные действия, гражданское население пряталось в ближайшем лесу. Староста Сарушена, который сразу после начала боев получил ранение, вернулся в село и приступил к организации эвакуации людей в соседнее село Мсмна. Убедившись в том, что жителям опасность не угрожает, Карен занялся отправкой раненых в Степанакерт. По дороге, близ села Хачмач, его машина попала под обстрел противника, однако благодаря умелым действиям Карену удалось без потерь добраться до Степанакерта. Там ему удалось найти более вместительную машину, на которой он вернулся в Мсмну, чтобы организовать эвакуацию людей в Степанакерт.
Вечером 19 сентября, когда военные действия прекратились, ополченцы вернулись с позиций в село. Ночью они остались в Сарушене, а утром отправились в Ннги. Вскоре туда в сопровождении российских миротворцев пришли азербайджанцы, которые предложили сарушенцам сдать оружие и отправиться в Степанакерт. Не имея другого выхода, ополченцы сдали оружие.
Во время боевых действий, которые происходили во время развязанной Азербайджаном 19 сентября 2024 г. агрессии против Арцаха, погибли 12 ополченцев из Сарушена. Десять из них – Андрей Исраелян, Артак Исраелян, Вреж Гаспарян, Валерий Гаспарян, Армен Арстамян, Гегам Казарян, Арсен Авшарян, Роберт Аветисян, Шабо Григорян, Армен Гаспарян – погибли во время оборонительных боев в Сарушене, а срочный военнослужащий Вардан Исраелян и спецназовец Рафик Арутюнян – во время боев в Мартакертском районе.
Благодаря сопротивлению, которое Армия обороны Арцаха и ополченцы оказали азербайджанским вооруженным силам 19-20 сентября 2023 года, мирному населению многих сел удалось без потерь эвакуироваться.