Լոռիում տեղի ունեցած աղետի հետևանքով որևէ պոչամբար չի վնասվել
Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության մամուլի խոսնակ Սոնա Հարությունյանը մեր հարցմանն ի պատասխան վստահեցրել է, որ Լոռու մարզի պոչամբարներն աղետից հետո կայուն են, պատվարները վնասված չեն, և որևէ խնդիր չի առաջացել:
«Պարբերաբար մշտադիտարկում է իրականացվում, որևէ վնասում, որևէ վտանգ պոչամբարների պատվարների մասով չկա»,- նշեց Սոնա Հարությունյանը:
Լոռին պոչամբարներով հագեցած երկրորդ մարզն է` Սյունիքից հետո, այստեղ 9 պոչամբար է հաշվարկվում: Մետաղական հանքավայրերին կից պոչամբարների ներկայիս վիճակի մասին փորձել ենք պարզաբանումներ ստանալ ընկերություններից կամ վարչական ղեկավարներից:
Գործող հանքավայրերից և լեռնահարստացման կոմբինատներից մեկը «Թեղուտ» ՓԲԸ-ի շահագործած Թեղուտի հանքավայրն ու դրա կոմբինատն է: Ընկերության գլխավոր տնօրեն Վլադիմիր Նալիվայկոն մեր հարցերին ի պատասխան հայտնել է, որ տեղի ունեցած աղետը պոչամբարի ամբարտակի մարմնի վրա որևէ ազդեցություն չի գործել: Ամբարտակն անփոփոխ վիճակում է: Սակայն տնօրենը տեղեկացրել է, որ դադարեցվել է հանքաքարի արդյունահանման և վերամշակման արտադրությունը:
«Պոչամբարում աշխատող գործառնական անձնակազմը վարարման ժամանակահատվածում ձեռնարկել է սպառիչ օպերատիվ միջոցառումներ, որոնք միտված են եղել կանխելու վարարված ջրերի հոսքը պոչամբար: Այս պահին ամբարտակն ամրացված է լրացուցիչ ժայռային գրունտով: Աշխատանքն իրականացվել է վերջին 2 տարիների ընթացքում և այս պահին ևս շարունակվում է»,- նշել է Վ. Նալիվայկոն։
Բացի դրանից, գլխավոր տնօրենը հայտնել է, որ ներկայում «Միգրուպ» նախագծային ընկերությունը Ստավրոպոլի հետազոտական կազմակերպության մասնակցությամբ «Ապարաժ» ընկերության սարքավորումների միջոցով իրականացնում է պոչամբարից հանուկների ընտրություն՝ դրանց լրացուցիչ ուսումնասիրության համար: Դրանց ուսումնասիրությունից հետո կկատարվի պոչանքների կոնսոլիդացիայի դինամիկայի հաշվարկ, պոչամբարի ամբարտակի կայունության աստիճանի վերահաշվարկ և, հնարավոր է, պոչամբարի ամբարտակի` ժայռային գրունտով բարձման աշխատանքների ծավալների հստակեցում:
Հիշեցնենք` Թեղուտի պոչամբարի ամրության և կայության վերաբերյալ հակասական կարծիքներ էին հնչեցրել միջազգային փորձագետները, Թեղուտը նախորդ տարի դադարեցրել էր աշխատանքները պոչամբարի կայությունն ապահովելու նպատակով: Վերագործարկվել էր անցյալ տարվա հուլիսին:
Թեղուտի վարչական ղեկավար Մհեր Մելքոնյանը մեզ հետ զրույցում նույնպես հավաստիացրեց, որ պոչամբարի հետ ամեն ինչ նորմալ է, եթե ինչ-որ բան պատահած լիներ, ինքն անպայման տեղյակ կլիներ: Ավելին, Մհեր Մելքոնյանը նշեց, որ թեկուզ ջրերը շատ են եղել, բայց իրենց գյուղն աղետից չի տուժել:
Այս պահին կասեցված գործունեություն, սակայն վավեր ընդերքօգտագործման իրավունք ունի ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանին պատկանող «Մուլտի գրուպ կոնցեռն» ՍՊԸ-ն, որն էլ Մղարթի ոսկու հանքավայրի շահագործման հետևանքով իրար կողքի կուտակել է 3 պոչամբար:
Ալավերդի համայնքի Մղարթ բնակավայրի վարչական ղեկավար Վրեժ Ղազարյանը, պոչամբարի պահակակետի աշխատակիցների հետ զրուցելուց և ճշտումներ անելուց հետո, մեզ հայտնեց, որ պոչամբարին ոչինչ չի պատահել, այնտեղ ամեն ինչ նորմալ է:
Ստեփանավան համայնքի Արմանիս բնակավայրում են գտնվում «Սագամար» ՓԲԸ-ի շահագործած Արմանիսի ոսկու հանքավայրը, վերամշակման գործարանն ու պոչամբարները: Հիշեցնենք` հանքավայրը չի գործում 2015 թվականից: Արմանիս գյուղի անմիջական հարևանությամբ կուտակված պոչերը չոր են, սակայն մշտապես ահազանգեր են եղել դեպի Ձորագետի Չքնաղ վտակ պոչամբարից հոսող տարօրինակ գույնի ջրերի մասին:
Արմանիսի վարչական ղեկավար Սամվել Անտոնյանը պատմեց, որ անձամբ է տարածքը զննել, որևէ խնդիր չի նկատել պոչամբարներում: Չնայած Արմանիսի պոչամբարը Ձորագետի Չքնաղ վտակի հարևանությամբ է, բայց բարձր է, քանի որ գետը ձորի միջով է հոսում: Սամվել Անտոնյանն ասաց, որ պոչամբարը կարող էր վնասվել, եթե ջրերի հետևանքով սողանքներ առաջանային, սակայն նման երևույթ տեղի չի ունեցել:
Սամվել Անտոնյանը նախկինում աշխատել է Արմանիսի հանքավայրում և ինչպես ինքն է ասում, հասկանում է իրավիճակից և որևէ խնդրի դեպքում կնկատեր: «Համայնքն անընդհատ հետևողական է, քաղաքապետն էլ հանձնարարել է ուշադիր լինել»,- նշում է Սամվել Անտոնյանը:
Ախթալայի լեռնահարստացման կոմբինատի Նազիկի պոչամբարը, որը հենց կոմբինատից 500 մ հեռավորության վրա է, Ախթալայի վարչական շրջանում է` Ախթալա գետի հովտում: Պոչամբարը տիղմալիցքային տիպի է, զբաղեցնում է մոտ 2 հա տարածք: Պոչամբարը գործարկվել է 1971-ին, կոնսերվացվել` 1988թ․-ին: 2000-ականներին կրկին վերագործարկվել է և 10 տարի անց կրկին կոնսերվացվել:
Ախթալայի վարչական շրջանի ղեկավար Սևակ Սարգսյանը հավաստիացրեց, որ իրենց տարածքում առկա որևէ պոչամբար, այդ թվում՝ ԼՀԿ-ի Պահեստի ձորի պոչամբարը, չի վնասվել: Պոչամբարներից միշտ էլ փոքր դեպքեր՝ ասել է թե արտահոսքեր, լինում են, որոնք արագ վերացվում են: Սակայն այս հեղեղումները Ախթալայի պոչամբարներին որևէ վնաս չեն հասցրել:
Մեծ Այրում գյուղի անմիջական հարևանությամբ է գտնվում Ախթալայի լեռնահարստացման կոմբինատի մյուս` Նահատակի պոչամբարը: Այն դեպի Ճոճկան գնացող ճանապահաեզրին է` Դեբեդի Նահատակ վտակի հունում: Մեծ Այրումի վարչական ղեկավար Լևոն Զաքարյանը նշում է, որ այս պահի դրությամբ որևէ ակնհայտ վտանգ չկա պոչամբարի համար: Հիշեցնենք, որ Նահատակի պոչամբարը ռեկուլտիվացման ենթակա է:
«Նահատակի պոչամբարը հենց գյուղին կպած է, մենք ամեն օր տեսնում ենք, ոչինչ չի եղել: Պոչամբարը գետի մակարդակից ահագին բարձր է, գետը չի վարարել այնքան, որ հասներ պոչամբարին: Պատվարի ստորին մակարդակը մոտավորապես 20 մետր գետի մակարդակից բարձր է»,- պատմում է վարչական ղեկավարը:
Մեր հարցին, թե այնուամենայնիվ, եթե ջրերի մակարդակն ավելի բարձրանա, արդյոք որևէ միջոցառում նախաձեռնելու են, Լևոն Զաքարյանը նշեց. «Ես նման միջոցառումներ չունեմ, որովհետև չկա հավանականություն, որ նման բան լինի: Միակ տարբերակը, որ էդտեղից ջուր գնա, անտառից եկող առվակն է, պոչամբարի կողքով է անցնում, էդ առվակի կողքով մեծ սելավատար ունենք, էդտեղից է հոսում»,- մանրամասնում է Լևոն Զաքարյանը:
Լոռու մարզպետարանից փորձեցինք ճշտել՝ որևէ միջոցառում իրականացվո՞ւմ է պոչամբարներին հարակից բնակավայրերը հնարավոր վտանգներից պաշտպանելու ուղղությամբ։ Այս հարցին բանավոր պատասխանելուց խուսափեց մարզպետարանի գյուղատնտեսության և շրջակա միջավայրի պահպանության վարչության պետ Արուս Թումանյանը՝ ուղղորդելով դիմել մամուլի խոսնակին։ Վերջինս էլ հորդորեց հարցերը գրավոր ուղարկել։ Առայժմ Լոռու մարզպետարանն այդ հարցին չի պատասխանել։

Хвостохранилища в Лорийской области не пострадали от затопления
Пресс-секретарь Министерства территориального управления и инфраструктур Сона Арутюнян в ответ на наш запрос сообщила, что хвостохранилища в Лорийской области не пострадали от стихийного бедствия – разлива реки Дебед, дамбы не повреждены, никаких проблем не возникло.
“Проводится постоянный мониторинг. Никаких повреждений, никакой угрозы со стороны дамб хвостохранилищ нет”,- подчеркнула пресс-секретарь.
Лори – вторая по количеству хвостохранилищ область после Сюника. Здесь их девять. О сегодняшнем состоянии хвостохранилищ, которые действуют при металлических месторождениях, мы поинтересовались у руководителей добывающих компаний и областной администрации.
ЗАО “Техут” эксплуатирует Техутское месторождение и действующий при нем горно-обогатительный комбинат.
Генеральный директор компании Владимир Наливайко в ответ на наши вопросы сообщил, что произошедшее бедствие никакого воздействия на дамбу хвостохранилища не оказало. В то же время, как отметил гендиректор, добыча руды и перерабатывающее производство приостановлены.
По словам В.Наливайко, во время затопления работники хвостохранилища осуществили оперативные мероприятия по предупреждению направления потока воды в сторону хвостохранилища. На данный момент дамба укреплена дополнительным скальным грунтом. Работы, начавшиеся два года назад, продолжаются до сих пор.
Напомним, что международные эксперты высказали противоречивые мнения о крепости и надежности Техутского хвостохранилища. В прошлом году работа месторождения была приостановлена с целью обеспечения его стабильности и была возобновлена лишь в июле прошлого года.
Административный руководитель общины Техут Мгер Мелконян в беседе с нами тоже заверил, что с хвостохранилищем все в порядке. Более того, он заявил, что несмотря на высокий уровень воды село Техут не пострадало от стихийного бедствия.
На сегодняшний день прекращена деятельность ООО “Мульти групп концерн”, принадлежащего лидеру партии “Процветающая Армения Гагику Царукяну. Компания, эксплуатирующая Мгартское месторождение золота, имеет три хвостохранилища.
Административный руководитель села Мгарт общины Алаверди Вреж Казарян после разговора с работниками хвостохранилища сообщил, что ситуация там нормальная.
В селе Арманис общины Степанаван находятся месторождение золота, перерабатывающий комбинат и ховстохранилища, которые эксплуатирует ЗАО “Сагамар”. Напомним, что месторождение не действует с 2015 года. Находящиеся рядом с селом хвосты высохли, однако постоянно поступают сигналы о том, что из хвостохранилища в приток Чкнах реки Дзорагет стекает вода странного цвета.
Административный руководитель Арманиса Самвел Антонян лично побывал на этой территории, но никаких проблем в хвостохранилищах не заметил. Несмотря на то, что Арманисское хвостохранилище находится рядом с притоком реки Дзорагет, оно расположено на возвышенности.
По словам Самвела Антоняна, хвостохранилище могло повредиться в том случае, если бы под воздействием воды начались оползни, однако такое явление не замечено.
Самвел Антонян, который раньше работал на Арманисском месторождении и, как он сам говорит, разбирается в ситуации, утверждает, что заметил бы появление какой-либо проблемы.
Назикское хвостохранилище Ахталинского горно-обогатительного комбината, расположенное в 500 метрах от этого предприятия, находится в долине реки Ахтала. Площадь хвостохранилища почти 2 га. Оно было задействовано в 1971 году, законсервировано – в 1988-ом. В 2000-х годах хвостохранилище вновь было задействовано, а спустя 10 лет в очередной раз законсервировано.
Руководитель Ахталинского административного района Севак Саргсян заверил, что ни одно хвостохранилище на их территории не получило повреждение в результате затопления.
Непосредственно рядом с селом Мец Айрум находится еще одно хвостохранилище Ахталинского горно-обогатительного комбината – Наатакское. Оно расположено по дороге в Чочкан, в устье притока Наатак реки Дебед. По словам административного руководителя Мец Айрума Левона Закаряна, на данный момент явной угрозы для хвостохранилища нет. Отметим, что Наатакское хвостохранилище подлежит рекультивации. “Оно примыкает к селу. Мы каждый день видим, что никаких проблем нет. Хвостохранилище расположено гораздо выше реки, а она не разлилась настолько, чтобы достичь хвостохранилища”,- сообщил Л.Закарян.
В администрации Лорийской области мы также попытались выяснить, осуществляются ли какие-либо мероприятия по защите соседних с хвостохранилищем населенных пунктов. Ответ на этот вопрос мы пока не получили.