Վանքի գումարտակը. արցախյան վերջին մարտեր
2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ին Ադրբեջանը հարձակում սկսեց Արցախի հետ շփման գծի ողջ երկայնքով։ Այդ օրը Մարտակերտի շրջանի Նարեշտար գյուղում հերթապահություն էին իրականացնում Վանքի գումարտակի զինծառայողները։ Գումարտակի հրամանատարը Հրայր Սարգսյանն էր։
Նա 2020թ.-ի 44-օրյա պատերազմում ծանր վիրավորում ստանալուց հետո վերադարձել էր զինվորական ծառայության 2021-ին՝ սկզբում Հադրութի դիվիզիայում, իսկ դիվիզիայի լուծարումից հետո նշանակվել էր Վանքի գումարտակի հրամանատար։
«Մեր գումարտակը հերթապահություն էր իրականացնում Չարեքթարից մինչև Քոլատակի բարձունքներ ընկած հատվածում»,- պատմում է գումարտակի հրամանատարը։
Գումարտակի պահպանության տեղմասում էին գտնվում 801-813 մարտական դիրքերը։ Այս դիրքերը ապահովում էին Վանք գյուղի անվտանգությունը։
«Սեպտեմբերի 19-ին ես հրամանատարական դիտակետում էի։ Կեսօրին՝ ժամը 12:00-ի մոտակայքում, առաջին հրետանային հարվածը հասցվեց մեր դիրքերի ուղղությամբ։ Առաջին արկերը պայթեցին հրամանատարական դիտակետի և 811 դիրքի մոտակայքում, որը նաև «Թախտին պոստ» էր կոչվում։ Հակառակորդը մեծ ուժեր էր կենտրոնացրել այդ հատվածը գրավելու համար, քանի որ դա կարևոր նշանակություն ուներ Վանք գյուղ հասնելու ճանապարհին»,- ասում է Հրայր Սարգսյանը։
Հիմնական գործողությունները տեղի ունեցան 811 և 813 դիրքերում։ Այս հատվածներում հակառակորդը կարողացել է առաջխաղացում ունենալ։ Նրանց հաջողվել է ձորերով աննկատ մոտենալ դիրքերին, և սկսվել է մերձամարտ։ Ըստ գումարտակի հրամանատարի՝ իրենց հաջողվել է հակառակորդին մեծ կորուստներ պատճառել։
«Այս հատվածում կռվող ադրբեջանցիք հատուկ նշանակության զորքերից էին և համալրված էին լավագույն զենքերով, գիշերային տեսանելիության և ջերմատեսիլ սարքերով։ Մեզ հաջողվեց շարքից հանել 2 զրահատեխնիկա «Թթուջուր» կոչվող տեղամասում»,- պատմում է Սարգսյանը։ Այս զինտեխնիկաների խոցումը նաև օգնել է ժամանակ շահել, քանի որ դրանք 2 օր մնացել են ճանապարհի վրա և խոչընդոտել հակառակորդին զրահատեխնիկայով առաջանալ դեպի Վանք գյուղ։
Սեպտեմբերի 19-ին՝ ժամը 15:00-ից 16:00-ն ընկած հատվածում, հակառակորդին հաջողվել էր գրավել 801,802,811, 812 մարտական դիրքերը։
«Դիրքերը իրարից հեռու էին գտնվում, անտառային տեղերում և իրար հետ կապ չունեին։ Դա էլ հիմնական պատճառներից մեկն էր, որ դիրքերը իրար օգնել չեն կարողացել»,- ասում է գումարտակի հրամանատարը։
Այս դիրքերի գրավումից հետո, հակառակորդի առաջխաղացումը կանխելու նպատակով Հրայր Սարգսյանն իր գումարտակի ռեզերվային ուժին և Վանք գյուղից իրենց միացած աշխարհազորայիններին հրահանգել է զբաղեցնել նոր բնագիծ։
Գումարտակը, բացի հետևակից, ուներ նաև աջակցող 2 հրետանային ստորաբաժանում և ականանետային մարտկոց։ Սակայն սեպտեմբերի 19-ին հակառակորդին հաջողվել է շրջանցել մարտական դիրքերը և մտնել այդ ստորաբաժանումների կրակային դիրքեր։
«Մեզ մեծ կորուստներ պատճառեցին։ Արդեն երեկոյան միայն ականանետային մարտկոցն էր մնացել՝ որպես հրետանային աջակցություն։ Եվ նրանք իրենց խնդիրը կատարեցին գերազանց։ Մեկ օրում չորս օրվա պաշար են կրակել՝ հազարից ավելի արկ։
Մարտական գործողությունները սկսելուց կարճ ժամանակ անց խափանվել է IP կապը զորամասի հետ, և միակ կապի միջոցը մնացել է ռադիոկապը։ Ամբողջ իրավիճակին հետևելու համար Սարգսյանը գնացել է 809 մարտական դիրք, որը բարձր էր, և ամբողջ տարածքը անզեն աչքով հնարավոր էր դիտարկել։
Արդեն ժամը 17:00-ին Սարգսյանը հասկացել է, որ հայտնվել են շրջափակման մեջ։
«Ձորերով, որոնք չէինք կարող վերահսկել, շրջանցել են և շրջափակման մեջ գցել մեզ։ Թիկունքից որպես աջակցություն եկող բոլոր մեքենաները խփվել են հակառակորդի կողմից»,- պատմում է գումարտակի հրամանատարը։
Չնայած շրջափակմանը՝ գումարտակի զինվորները չեն լքել դիրքերը։ Չստանալով որևէ համալրում՝ նրանք ստիպված են եղել անտառից ուտելիք հայթայթել։
«Անտառից մրգեր և հատապտուղներ էինք հավաքում, սալոր ու տանձի մնացորդներ։ Իսկ ջուր խմում էինք սարից հոսող առուներից»,- հիշում է Հրայր Սարգսյանը։
Սեպտեմբերի 20-ին՝ ժամը 13:00-ից, կրակը դադարեցվել է։ Սեպտեմբերի 22-ին Սարգսյանն իր սպաներից մեկին ուղարկել է ադրբեջանցիների հետ բանակցելու՝ զոհերի մարմինները վերադարձնելու համար։ Սակայն ադրբեջանցիները պահանջել են դուրս գալ դիրքերից, ինչից հետո կփոխանցեն զոհերի մարմինները։ Սարգսյանը հրաժարվել է ընդունել այդ առաջարկը։
«Իմ սպային նույնիսկ թույլ չեն տվել մեքենայով, որով գնացել էր, վերադառնալ։ Ու ինքը գիշերով էդ անտառների միջով ոտքով վերադարձել ա»,- ասաց Սարգսյանը։
Սեպտեմբերի 24-ի կեսգիշերին, սակայն, ստանալով զորամասի հրամանատարի կարգադրությունը՝ ռուս խաղաղապահների միջնորդությամբ զորքը դուրս է բերվել դիրքերից։
Այս հատվածում գումարտակը ունեցել է 10 զոհ և 3 անհետ կորած։ «Անհետ կորած են մեկ սպա, մեկ պայմանագրային և մեկ աշխարհազորային՝ Վանքից։ Որոնողական աշխատանքներն արդյունք չեն տվել»,- ասում է Վանքի գումարտակի հրամանատարը։

Последние бои в Арцахе: Ванкский батальон
19 сентября 2023 года Азербайджан перешел в наступление вдоль всей линии соприкосновения с Арцахом. В этот день в селе Нарештар Мартакертского района дежурили военнослужащие Ванкского батальона под командованием Грайра Саргсяна.
В 2021 году, после тяжелого ранения, полученного во время 44-дневной войны 2020 года, Саргсян вернулся на военную службу в Гадрутскую дивизию, а после ее роспуска был назначен командиром Ванкского батальона.
На участке, который охранял батальон, находились 801-813 боевые позиции, обеспечивавшие безопасность села Ванк.
“19 сентября я находился на командном наблюдательном пункте. Около 12:00 по нашим позициям был нанесен первый артиллерийский удар. Снаряды взорвались рядом с наблюдательным пунктом и 811-ой позицией, которую также называли Тахтин пост. Противник стянул сюда многочисленные силы для захвата этого участка, который играл важную роль на пути в село Ванк”,- отметил Грайр Саргсян.
Основные события развернулись на 811-ой и 813-ой боевых позициях. Здесь противнику удалось продвинуться вперед. Азербайджанцы незаметно пробрались через ущелье к армянским позициям. Начался ближний бой. По словам командира батальона, нашим солдатам удалось причинить противнику большие потери. “На этом участке боевые действия вели военнослужащие азербайджанских войск специального назначения, которые были оснащены самым лучшим оружием, приборами ночного видения, тепловизорами. На участке Ттуджур нам удалось вывести из строя два бронемашины. Это помогло выиграть время, поскольку подбитая военная техника два дня стояла на дороге и препятствовала продвижению бронемашин противника к селу Ванк”,- рассказал командир.
19 сентября в промежутке между 15:00 и 16:00 азербайджанцам удалось захватить 801-ю,802-ю,811-ю и 812-ю боевые позиции.
“Они располагались далеко друг от друга, в лесистой местности, и не имели между собой связи. В этом была одна из причин того, что военнослужащие этих позициях не смогли оказать помощь друг другу”,- отметил Саргсян.
После того, как противник захватил указанные позиции, командир с целью остановить продвижение азербайджанцев приказал резервным силам своего батальона и присоединившимся к ним ополченцам из села Ванк занять новый рубеж.
В составе батальона, помимо пехоты, имелись два артиллерийских подразделения и минометная батарея. Однако 19 сентября противнику удалось проникнуть на огневые позиции этих подразделений.
“Мы понесли большие потери. К вечеру в качестве артподдержки осталась только минометная батарея, которая с честью выполнила свою задачу. За один день эта батарея выпустила свой четырехдневный запас – более тысячи снарядов.
Вскоре после начала боевых действий пропала IP-связь с военной частью. Осталась только радиосвязь. Чтобы отслеживать ситуацию, Саргсян отправился на 809-ю боевую позицию, которая находилась на возвышенности, что давало возможность невооруженным глазом видеть всю территорию.
Уже к 17:00 Саргсян понял, что они попали в окружение. “Азербайджанцы пошли в обход через ущелья, которые мы не могли контролировать, и окружили нас. Все ехавшие с тыла к нам на помощь машины были подбиты противником”,- рассказал командир батальона.
Несмотря на окружение, солдаты не оставили свои позиции. Не имея никакого подкрепления, они вынуждены были питаться тем, что находили в лесу, – ягодами и фруктами, а воду брали из горных ручьев.
20 сентября в 13:00 огонь был прекращен. Саргсян отправил одного из своих офицеров к азербайджанцам вести переговоры о возвращении тел погибших. Однако азербайджанцы потребовали от армян покинуть позиции, заявив, что тела передадут только после этого. Командир отказался от этого предложения.
“Моему офицеру даже не разрешили вернуться на той машине, на которой он отправился к ним, и ему пришлось ночью возвращаться через лес пешком”,- отметил Грайр Саргсян.
Однако 24 сентября в полночь поступило распоряжение командира воинской части о том, чтобы при посредничестве российских миротворцев вывести войско с позиций.
На этом участке погибли десять военнослужащих батальона, еще три человека – офицер, контрактный военнослужащий и ополченец из Ванка – пропали без вести. Поисковые работы результатов не дали”,- сказал командир Ванкского батальона.