Թուրքիան արգելել է Հայաստանի ու Վրաստանի համար նախատեսված բեռի տեղափոխումն իր երկնքով. այն բերվում է Ռուսաստանով
Թուրքական ավիացիոն իշխանությունները շարունակում են կամայականությունները՝ խոչընդոտելով Հայաստանին առնչվող թռիչքներն ու օդանավերի ազատ տեղաշարժը:
«Հետքը» նախկինում մի քանի անգամ անդրադարձել է Թուրքիայի կողմից ստեղծվող արհեստական խոչընդոտներին: Մասնավորապես՝ 2020 թ. սեպտեմբերի 9-ից Թուրքիան արգելում է ՀՀ գրանցում ունեցող (Հայաստանի EK ազգային նիշը կրող) օդանավերի տարանցիկ (տրանզիտ) թռիչքներն իր երկնքով, փոխարենը չի խոչընդոտում, որ այդ նույն օդանավերը վայրէջք կատարեն իր տարածքում:
2020-ի հուլիսից մինչեւ 2022-ի մարտ Թուրքիայի օդով տարանցիկ թռիչքներ չէր կարողանում իրականացնել նաեւ ՀՀ կառավարական ինքնաթիռը: Վարչապետին, նախագահին ու այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաների սպասարկող այս օդանավի առաջ թուրքական երկինքը կրկին փակվեց 2023 թ. մայիսին՝ այն բանից հետո, երբ Երեւանում բացվեց «Նեմեսիս» գործողության մասնակիցների հուշարձանը: Դրա հետեւանքով Նիկոլ Փաշինյանը 2 անգամ Եվրոպա թռավ՝ շրջանցելով թուրքական օդը: Այդ ընթացքում նա հայտարարեց, որ «Նեմեսիսի» հուշարձանը տեղադրվել է ոչ թե ՀՀ կառավարության, այլ Երեւանի քաղաքապետարանի որոշմամբ, սակայն ինքն այդ որոշումն ու դրա իրականացումը սխալ է համարում: 2023-ի մայիսի 28-ին էլ Փաշինյանը շնորհավորեց Էրդողանին նախագահ վերընտրվելու առիթով: Այդքանից հետո՝ մայիսի 31-ին, նա կարողացավ Մոլդովա մեկնել Թուրքիայի երկնքով: Այսինքն՝ արգելքը ՀՀ պետական ինքնաթիռի համար հանվեց:
Չնայած կառավարական բորտը ներկայում խնդիրների չի բախվում Թուրքիայի տարածք մտնելիս, ամեն ինչ հարաբերական է, քանի որ այդ երկիրը ցանկացած պահի, պայմանավորված քաղաքական եւ տնտեսական շահերով, կամայական խոչընդոտներ է ստեղծում Հայաստանին առնչվող թռիչքների համար: Ընդ որում՝ դա արգելվում է Միջազգային քաղաքացիական ավիացիայի մասին Չիկագոյի կոնվենցիայով, ըստ որի՝ Քաղաքացիական ավիացիայի միջազգային կազմակերպության (ICAO) յուրաքանչյուր անդամ-պետություն չի կարող կիրառել խտրական մոտեցում իր օդային տարածքի օգտագործման նկատմամբ: Այսինքն՝ եթե ինչ-ինչ պատճառով կիրառվում է օդային տարածքի օգտագործման սահմանափակում կամ արգելք, ապա այն պետք է կիրառվի բոլոր այլ պետությունների օդանավերի նկատմամբ՝ անկախ դրանց ազգային պատկանելությունից:
Այնինչ Թուրքիան կոնկրետ թիրախավորում է հայկական գրանցում ունեցող եւ հայկական ավիաընկերությունների համար աշխատող ինքնաթիռները: Առիթ ունեցել ենք գրելու, որ մեր արեւմտյան հարեւանը խոչընդոտել է նաեւ այլ երկրներում գրանցված, բայց վարձակալության հիմունքներով հայկական ավիաընկերության համար աշխատող օդանավերի տարանցիկ թռիչքները իր երկնքով: Դրա ականատես ենք եղել թե՛ 2022, թե՛ 2023 թթ.:
Համաձայն միջազգայնորեն ընդունված ընթացակարգերի՝ օդային տարածքի օգտագործման արգելքների կամ սահմանափակումների մասին ինֆորմացիան հրապարակվում է տվյալ պետության (այս դեպքում՝ Թուրքիայի) աերոնավիգացիոն տեղեկատվական փաթեթի միջոցով, բայց Թուրքիան նման տեղեկատվություն (NOTAM) չի հրապարակում, քանի որ, ինչպես ասվեց, չի կարող խտրական վերաբերմունք դրսեւորել կոնկրետ պետության օդանավերի նկատմամբ: Այդուհանդերձ, փաստացի հենց դա է տեղի ունենում արդեն 4 տարի:
Հերթական ապացույցը երեկ տեղի ունեցածն է:
Բելգիայի Լիեժ քաղաքից Երեւան թռչող եթովպական «Ethiopian Airlines» ավիաընկերության «Boeing 777F» բեռնատար ինքնաթիռը (եթովպական գրանցումը՝ ET-APU), տարանցելով Գերմանիայի, Լեհաստանի, Սլովակիայի, Հունգարիայի, Ռումինիայի օդային տարածքները, մտել է Բուլղարիայի երկինք, որտեղից պետք է անցներ Թուրքիայի օդային տարածք, ապա ժամաներ Երեւան (թռիչքի համարը՝ ET 3584): Թռիչքներին առցանց հետեւող կայքերում, սակայն, կարելի է տեսնել, որ Բուլղարիայի երկնքում ինքնաթիռը մի քանի շրջապտույտ է կատարել ու, թուրքական կողմից մուտքի թույլտվություն չստանալով, շրջվել է հետ՝ դեպի Վիեննա, որտեղ միջանկյալ վայրէջք է կատարել, ապա վերադարձել է Լիեժ:
Նկատենք, որ թռիչքից առաջ կազմվում է պլան (flight plan), որի շրջանակներում ձեռք են բերվում թույլտվություններ բոլոր այն երկրների ավիացիոն իշխանություններից, որոնց երկնքով անցնելու է օդանավը: Այսինքն՝ եթովպական բեռնատար ինքնաթիռը Թուրքիայի օդով դեպի Հայաստան ուղեւորվելիս նախապես ունեցել է թուրքական ավիացիոն իշխանությունների համաձայնությունը, բայց, ինչպես տեսնում ենք, վերջին պահին թուրքերը հերթական կամայակությունն են դրսեւորել, ինչի հետեւանքով ինքնաթիռը չի կարողացել ժամանել Երեւան:
«Հետքը» ՀՀ քաղավիացիայի կոմիտեից տեղեկացավ, որ եթովպական բեռնափոխադրողն ունեցել է բոլոր անհրաժեշտ թույլտվությունները, սակայն Թուրքիան վերջին պահին արգելել է մտնել իր երկինք: Այլ մանրամասներ ՔԱԿ-ից չփոխանցեցին:
Մեզ հետ զրույցում որոշ մանրամասներ հայտնեց հայկական «Հայվեյզ» բեռնափոխադրող ավիաընկերության տնօրեն Օվսաննա Ստեփանյանը: Նրա տեղեկացմամբ՝ եթովպական օդանավը գլխավորապես բեռնված էր օնլայն առեւտրի միջոցով գնված սպառողական ապրանքներով, որոնք պատվիրել էին Հայաստանի ու Վրաստանի գնորդները: Եթովպական բորտը պետք է բեռը տեղափոխեր Երեւան ու վերադառնար, իսկ բեռի՝ Վրաստանի համար նախատեսված մասը պետք է «Հայվեյզի» «Boeing 737-400» ինքնաթիռը (ՀՀ գրանցումը՝ EK-HAY) տեղափոխեր Թբիլիսի:
Ստացվում է՝ հուլիսի 9-ին թուրքերը խոչընդոտել են ոչ թե ՀՀ գրանցում ունեցող քաղաքացիական կամ պետական օդանավի կամ էլ հայկական որեւէ ավիաընկերության համար վարձակալական հիմունքներով շահագործվող ու երրորդ պետության տարածքում գրանցված օդանավի մուտքը իրենց երկինք, այլ մի ինքնաթիռի, որն ուղղակի Եվրոպայից բեռ էր տեղափոխում Հայաստանի ու Վրաստանի շուկաների համար:
Բնականաբար, Թուրքիայի ստեղծած արգելքի հետեւանքով երեկ չի կայացել նաեւ «Հայվեյզի» Երեւան-Թբիլիսի չվերթը: Հայկական բեռնափոխադրողի ղեկավարը նկատում է, որ թուրքական կողմը նման քայլերով ցանկանում է խոչընդոտել իր ազգային ավիափոխադրողի՝ «Turkish Airlines»-ի հավանական մրցակիցներին, որոնք Եվրոպայից բեռ կտեղափոխեն Հարավային Կովկաս, մասնավորապես՝ Վրաստան: Ըստ այդմ՝ չնայած թուրքական օպերատորը Հայաստան չի թռչում, բավական ակտիվ է տարբեր կետերից դեպի կովկասյան տարածաշրջան երթուղիների վրա: Բայց Ստեփանյանը նշում է նաեւ, որ Թուրքիան համարձակություն չունի խոչընդոտել իր երկնքով իրականացվող եվրոպական գիգանտ, գերմանական «Lufthansa Cargo»-ի Ֆրանկֆուրտ-Երեւան-Ֆրանկֆուրտ բեռնատար թռիչքները, որոնք կատարվում են յուրաքանչյուր կիրակի:
Այդուհանդերձ, չնայած թուրքական կողմի երեկվա խոչընդոտին՝ «Ethiopian Airlines»-ի մեկ այլ «Boeing 777F» բեռնատար (եթովպական գրանցումը՝ ET-AVT) այսօր Լիեժից թռել է ու հիմա դեպի Երեւան ճանապարհին է (թռիչքի համարը նույնն է՝ ET 3584):
Տարբերությունն այն է, որ ինքնաթիռը ստիպված է ավելի երկար ճանապարհ անցնել ու Հայաստան հասնել Ռուսաստանի տարածքով: Օդանավն անցել է Գերմանիայի, Շվեդիայի, Լեհաստանի, Լիտվայի, Լատվիայի, Ռուսաստանի երկնքով ու հիմա գտնվում է Ղազախստանի օդային տարածքում:
Առաջին լուսանկարում՝ ET-AVT գրանցումով բեռնատար բորտը՝ բելգիական Լիեժի երկնքում, 09.06.2024, հեղ.՝ Էդի Հեյստերկամպ (jetphotos.com)

Турция запретила перевозку через свое воздушное пространство грузов для Армении и Грузии: доставка осуществляется через РФ
Авиационные власти Турции продолжают самовольно чинить препятствия выполнению полетов в Армению.
Hetq.am и раньше неоднократно касался создаваемых Турцией искусственных препятствий. В частности, Турция с 9 сентября 2020 г. запрещает воздушным судам с армянской регистрацией (использующим национальный код EK) выполнять транзитные рейсы через свое воздушное пространство, при этом не препятствуя тому, чтобы те же самолеты садились на ее территории.
С июля 2020 г. по март 2022 г. транзитные полеты над Турцией не мог выполнять и правительственный самолет РА. Для борта, обслуживающего премьер-министра, президента и других высокопоставленных лиц Армении, турки вновь закрыли свое небо в мае 2023 г., после того, как в Ереване был установлен памятник участникам операции “Немесис”. Вследствие этого Никол Пашинян дважды летал в Европу в обход воздушного пространства Турции. Тогда же Пашинян заявил, что памятник участникам “Немесиса” установлен по решению мэрии Еревана, а не правительства, что лично он считает ошибкой.
28 мая 2023 г. Пашинян поздравил Эрдогана с переизбранием президентом Турции. После этого, 31 мая, армянскому премьеру удалось вылететь в Молдову через турецкое воздушное пространство, что означало снятие запрета для правительственного самолета РА.
Несмотря на то, что в настоящее время правительственный борт не сталкивается с проблемой пролета над Турцией, все относительно, так как эта страна, исходя из своих политических и экономических интересов, в любой момент может вновь создать препятствия для армянских самолетов. Отметим, что эти действия противоречат Чикагской конвенции, согласно которой ни одно государство-участник Международной организации гражданской авиации (ICAO) не может проявлять дискриминационный подход к использованию своего воздушного пространства. Иными словами, если по каким-либо причинам вводится ограничение или запрет на использование воздушного пространства, то оно должно действовать для самолетов всех других государств, независимо от их национальной принадлежности.
Между тем Турция предпринимает подобные шаги конкретно в отношении самолетов с армянской регистрацией или работающих для армянских авиакомпаний. Мы уже имели повод писать о том, что наш западный сосед препятствовал выполнению транзитных полетов над своей территорией самолетами, зарегистрированными в других странах, но зафрахтованными армянскими авиакомпаниями. Свидетелями таких действий мы были и в 2022-ом, и в 2023-ем годах.
Согласно международному регламенту, информация о введении запрета или ограничений на использование воздушного пространства публикуется в аэронавигационном информационном пакете конкретной страны – в данном случае Турции. Однако Турция такую информацию (NOTAM) не публикует, поскольку, как уже было сказано, не имеет права проявлять дискриминационное отношение к самолетам конкретной страны. Тем не менее, именно это происходит уже четвертый год.
Очередным доказательством стал инцидент, произошедший 10 июля этого года.
Вылетевший из бельгийского города Льеж в Ереван грузовой Boeing 777F эфиопской авиакомпании Ethiopian Airlines (регистрация ET-APU), пролетев транзитом через воздушные пространства Германии, Польши, Словакии, Венгрии, Румынии, вошел в воздушное пространство Болгарии, чтобы затем через Турцию прибыть в Ереван (номер полета ET 3584). На сайтах, отслеживающих полеты в онлайн-режиме, можно увидеть, что в небе над Болгарией самолет сделал несколько кругов и, не получив разрешение турецкой стороны на вхождение в ее воздушное пространство, повернул в сторону Вены, где совершил промежуточную посадку, после чего вернулся в Льеж.
Отметим, что перед полетом составляется план (flight plan), в рамках которого запрашиваются разрешения у авиационных властей тех стран, через воздушные пространства которых должен лететь самолет. Это значит, что для полета в Армению через воздушное пространство Турции эфиопская компания заранее получила согласие турецких авиационных властей, но, как видим, в последний момент турки в очередной раз проявили самоволие, вследствие чего воздушное судно не смогло вовремя прибыть в Ереван.
Как сообщили Hetq.am из Комитета гражданской авиации РА, эфиопский грузовой самолет имел все необходимые разрешения, однако Турция в последний момент запретила его вхождение в свое воздушное пространство.
Некоторые подробности сообщила в беседе с нами директор авиакомпании по грузоперевозкам “Hayways” Овсанна Степанян. По ее словам, эфиопский самолет был в основном загружен потребительскими товарами, заказанными гражданами Армении и Грузии в онлайн-магазинах. Самолет должен был доставить груз в Ереван и вернуться обратно, а предусмотренная для Грузии товары должен был доставить в Тбилиси самолет Boeing 737-400 (армянский регистрационный номер EK-HAY) авиакомпании “Hayways”.
Получается, что 9 июля турки препятствовали вхождению в свое воздушное пространство не самолета, зарегистрированного в Армении или третьей стране и эксплуатируемого на основе аренды армянской авиакомпанией, a самолету, лишь доставлявшему груз из Европы на рынки Армении и Грузии.
В результате созданного Турцией препятствия 10 июля не состоялся также рейс Ереван-Тбилиси компании “Hayways”. По словам руководителя армянской компании по грузоперевозкам, подобными шагами турецкая сторона стремится чинить препятствия потенциальным соперникам своего национального перевозчика - “Turkish Airlines“, которые будут перевозить грузы из Европы на Южный Кавказ. И хотя турецкий оператор не выполняет полеты в Армению, он тем не менее проявляет большую активность на маршрутах из разных точек в Кавказский регион. Вместе с тем Степанян отметила, что Турция не осмеливается препятствовать полетам грузовых самолетов по маршруту Франкфурт-Ереван-Франкфурт, выполняемым каждое воскресенье через ее воздушное пространство европейским гигантом, немецкой авиакомпанией “Lufthansa Cargo“.
И все же, несмотря на созданное турецкой стороной препятствие, другой грузовой Boeing 777F авиакомпании Ethiopian Airlines (эфиопская регистрация ET-AVT) 11 июля вылетел из Льежа в Ереван (номер полета тот же - ET 3584).
Разница в том, что самолету пролетел более длительное расстояние и прибыл в Армению через Россию. Борт пролетел над Германией, Швецией, Польшей, Литвой, Латвией, Россией, Казахстаном и Азербайджаном.
На первом снимке: грузовой борт с регистрацией ET-AVT в небе над бельгийским Льежем, 09.06.2024, авт.: Эдди Хейстеркамп (jetphotos.com)