Թուրքիան արգելել է Հայաստանի ու Վրաստանի համար նախատեսված բեռի տեղափոխումն իր երկնքով. այն բերվում է Ռուսաստանով
Թուրքական ավիացիոն իշխանությունները շարունակում են կամայականությունները՝ խոչընդոտելով Հայաստանին առնչվող թռիչքներն ու օդանավերի ազատ տեղաշարժը:
«Հետքը» նախկինում մի քանի անգամ անդրադարձել է Թուրքիայի կողմից ստեղծվող արհեստական խոչընդոտներին: Մասնավորապես՝ 2020 թ. սեպտեմբերի 9-ից Թուրքիան արգելում է ՀՀ գրանցում ունեցող (Հայաստանի EK ազգային նիշը կրող) օդանավերի տարանցիկ (տրանզիտ) թռիչքներն իր երկնքով, փոխարենը չի խոչընդոտում, որ այդ նույն օդանավերը վայրէջք կատարեն իր տարածքում:
2020-ի հուլիսից մինչեւ 2022-ի մարտ Թուրքիայի օդով տարանցիկ թռիչքներ չէր կարողանում իրականացնել նաեւ ՀՀ կառավարական ինքնաթիռը: Վարչապետին, նախագահին ու այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաների սպասարկող այս օդանավի առաջ թուրքական երկինքը կրկին փակվեց 2023 թ. մայիսին՝ այն բանից հետո, երբ Երեւանում բացվեց «Նեմեսիս» գործողության մասնակիցների հուշարձանը: Դրա հետեւանքով Նիկոլ Փաշինյանը 2 անգամ Եվրոպա թռավ՝ շրջանցելով թուրքական օդը: Այդ ընթացքում նա հայտարարեց, որ «Նեմեսիսի» հուշարձանը տեղադրվել է ոչ թե ՀՀ կառավարության, այլ Երեւանի քաղաքապետարանի որոշմամբ, սակայն ինքն այդ որոշումն ու դրա իրականացումը սխալ է համարում: 2023-ի մայիսի 28-ին էլ Փաշինյանը շնորհավորեց Էրդողանին նախագահ վերընտրվելու առիթով: Այդքանից հետո՝ մայիսի 31-ին, նա կարողացավ Մոլդովա մեկնել Թուրքիայի երկնքով: Այսինքն՝ արգելքը ՀՀ պետական ինքնաթիռի համար հանվեց:
Չնայած կառավարական բորտը ներկայում խնդիրների չի բախվում Թուրքիայի տարածք մտնելիս, ամեն ինչ հարաբերական է, քանի որ այդ երկիրը ցանկացած պահի, պայմանավորված քաղաքական եւ տնտեսական շահերով, կամայական խոչընդոտներ է ստեղծում Հայաստանին առնչվող թռիչքների համար: Ընդ որում՝ դա արգելվում է Միջազգային քաղաքացիական ավիացիայի մասին Չիկագոյի կոնվենցիայով, ըստ որի՝ Քաղաքացիական ավիացիայի միջազգային կազմակերպության (ICAO) յուրաքանչյուր անդամ-պետություն չի կարող կիրառել խտրական մոտեցում իր օդային տարածքի օգտագործման նկատմամբ: Այսինքն՝ եթե ինչ-ինչ պատճառով կիրառվում է օդային տարածքի օգտագործման սահմանափակում կամ արգելք, ապա այն պետք է կիրառվի բոլոր այլ պետությունների օդանավերի նկատմամբ՝ անկախ դրանց ազգային պատկանելությունից:
Այնինչ Թուրքիան կոնկրետ թիրախավորում է հայկական գրանցում ունեցող եւ հայկական ավիաընկերությունների համար աշխատող ինքնաթիռները: Առիթ ունեցել ենք գրելու, որ մեր արեւմտյան հարեւանը խոչընդոտել է նաեւ այլ երկրներում գրանցված, բայց վարձակալության հիմունքներով հայկական ավիաընկերության համար աշխատող օդանավերի տարանցիկ թռիչքները իր երկնքով: Դրա ականատես ենք եղել թե՛ 2022, թե՛ 2023 թթ.:
Համաձայն միջազգայնորեն ընդունված ընթացակարգերի՝ օդային տարածքի օգտագործման արգելքների կամ սահմանափակումների մասին ինֆորմացիան հրապարակվում է տվյալ պետության (այս դեպքում՝ Թուրքիայի) աերոնավիգացիոն տեղեկատվական փաթեթի միջոցով, բայց Թուրքիան նման տեղեկատվություն (NOTAM) չի հրապարակում, քանի որ, ինչպես ասվեց, չի կարող խտրական վերաբերմունք դրսեւորել կոնկրետ պետության օդանավերի նկատմամբ: Այդուհանդերձ, փաստացի հենց դա է տեղի ունենում արդեն 4 տարի:
Հերթական ապացույցը երեկ տեղի ունեցածն է:
Բելգիայի Լիեժ քաղաքից Երեւան թռչող եթովպական «Ethiopian Airlines» ավիաընկերության «Boeing 777F» բեռնատար ինքնաթիռը (եթովպական գրանցումը՝ ET-APU), տարանցելով Գերմանիայի, Լեհաստանի, Սլովակիայի, Հունգարիայի, Ռումինիայի օդային տարածքները, մտել է Բուլղարիայի երկինք, որտեղից պետք է անցներ Թուրքիայի օդային տարածք, ապա ժամաներ Երեւան (թռիչքի համարը՝ ET 3584): Թռիչքներին առցանց հետեւող կայքերում, սակայն, կարելի է տեսնել, որ Բուլղարիայի երկնքում ինքնաթիռը մի քանի շրջապտույտ է կատարել ու, թուրքական կողմից մուտքի թույլտվություն չստանալով, շրջվել է հետ՝ դեպի Վիեննա, որտեղ միջանկյալ վայրէջք է կատարել, ապա վերադարձել է Լիեժ:
Նկատենք, որ թռիչքից առաջ կազմվում է պլան (flight plan), որի շրջանակներում ձեռք են բերվում թույլտվություններ բոլոր այն երկրների ավիացիոն իշխանություններից, որոնց երկնքով անցնելու է օդանավը: Այսինքն՝ եթովպական բեռնատար ինքնաթիռը Թուրքիայի օդով դեպի Հայաստան ուղեւորվելիս նախապես ունեցել է թուրքական ավիացիոն իշխանությունների համաձայնությունը, բայց, ինչպես տեսնում ենք, վերջին պահին թուրքերը հերթական կամայակությունն են դրսեւորել, ինչի հետեւանքով ինքնաթիռը չի կարողացել ժամանել Երեւան:
«Հետքը» ՀՀ քաղավիացիայի կոմիտեից տեղեկացավ, որ եթովպական բեռնափոխադրողն ունեցել է բոլոր անհրաժեշտ թույլտվությունները, սակայն Թուրքիան վերջին պահին արգելել է մտնել իր երկինք: Այլ մանրամասներ ՔԱԿ-ից չփոխանցեցին:
Մեզ հետ զրույցում որոշ մանրամասներ հայտնեց հայկական «Հայվեյզ» բեռնափոխադրող ավիաընկերության տնօրեն Օվսաննա Ստեփանյանը: Նրա տեղեկացմամբ՝ եթովպական օդանավը գլխավորապես բեռնված էր օնլայն առեւտրի միջոցով գնված սպառողական ապրանքներով, որոնք պատվիրել էին Հայաստանի ու Վրաստանի գնորդները: Եթովպական բորտը պետք է բեռը տեղափոխեր Երեւան ու վերադառնար, իսկ բեռի՝ Վրաստանի համար նախատեսված մասը պետք է «Հայվեյզի» «Boeing 737-400» ինքնաթիռը (ՀՀ գրանցումը՝ EK-HAY) տեղափոխեր Թբիլիսի:
Ստացվում է՝ հուլիսի 9-ին թուրքերը խոչընդոտել են ոչ թե ՀՀ գրանցում ունեցող քաղաքացիական կամ պետական օդանավի կամ էլ հայկական որեւէ ավիաընկերության համար վարձակալական հիմունքներով շահագործվող ու երրորդ պետության տարածքում գրանցված օդանավի մուտքը իրենց երկինք, այլ մի ինքնաթիռի, որն ուղղակի Եվրոպայից բեռ էր տեղափոխում Հայաստանի ու Վրաստանի շուկաների համար:
Բնականաբար, Թուրքիայի ստեղծած արգելքի հետեւանքով երեկ չի կայացել նաեւ «Հայվեյզի» Երեւան-Թբիլիսի չվերթը: Հայկական բեռնափոխադրողի ղեկավարը նկատում է, որ թուրքական կողմը նման քայլերով ցանկանում է խոչընդոտել իր ազգային ավիափոխադրողի՝ «Turkish Airlines»-ի հավանական մրցակիցներին, որոնք Եվրոպայից բեռ կտեղափոխեն Հարավային Կովկաս, մասնավորապես՝ Վրաստան: Ըստ այդմ՝ չնայած թուրքական օպերատորը Հայաստան չի թռչում, բավական ակտիվ է տարբեր կետերից դեպի կովկասյան տարածաշրջան երթուղիների վրա: Բայց Ստեփանյանը նշում է նաեւ, որ Թուրքիան համարձակություն չունի խոչընդոտել իր երկնքով իրականացվող եվրոպական գիգանտ, գերմանական «Lufthansa Cargo»-ի Ֆրանկֆուրտ-Երեւան-Ֆրանկֆուրտ բեռնատար թռիչքները, որոնք կատարվում են յուրաքանչյուր կիրակի:
Այդուհանդերձ, չնայած թուրքական կողմի երեկվա խոչընդոտին՝ «Ethiopian Airlines»-ի մեկ այլ «Boeing 777F» բեռնատար (եթովպական գրանցումը՝ ET-AVT) այսօր Լիեժից թռել է ու հիմա դեպի Երեւան ճանապարհին է (թռիչքի համարը նույնն է՝ ET 3584):
Տարբերությունն այն է, որ ինքնաթիռը ստիպված է ավելի երկար ճանապարհ անցնել ու Հայաստան հասնել Ռուսաստանի տարածքով: Օդանավն անցել է Գերմանիայի, Շվեդիայի, Լեհաստանի, Լիտվայի, Լատվիայի, Ռուսաստանի երկնքով ու հիմա գտնվում է Ղազախստանի օդային տարածքում:
Առաջին լուսանկարում՝ ET-AVT գրանցումով բեռնատար բորտը՝ բելգիական Լիեժի երկնքում, 09.06.2024, հեղ.՝ Էդի Հեյստերկամպ (jetphotos.com)

Turkey continues to ban, without any substantiation, Armenia-registered planes from entering its airspace for transit flights.
Ankara initiated the ban on September 9, 2020, 18 days before Azerbaijani military forces attacked the Republic of Artsakh.
Turkey, however, allows planes registered in Armenia to enter its airspace if they conduct flights to Turkey (for example, Yerevan-Istanbul-Yerevan).
Hetq wrote about the ban in August 2021 (Turkey Bans Armenian Aircraft from Entering Its Airspace; Yerevan Hasn't Responded in Kind).
Armenian government aircraft was also banned from transit flights through Turkish airspace from July 2020 to March 2022.
On April 25, 2023, after the opening of the Nemesis Operation monument in Yerevan Turkish Foreign Minister Mevlüt Çavuşoğlu announced the ban of Armenian airplanes traveling through Turkish skies to third countries.
The monument commemorates those who participated in the 1920s 'Operation Nemesis' program tasked with assassinating Ottoman officials who perpetrated the 1915 Armenian Genocide.
Later, Çavuşoğlu stated that the ban also applies to aircraft carrying Armenian VIPs, meaning the Armenian government airplane that serves the prime minister, president and other high-ranking officials.
Despite this ban, on May 31 that year, a delegation led by Armenian PM Pashinyan left Yerevan for the capital of Moldova, Chisinau, to participate in the second summit of the European Political Community. While leaving and returning to Yerevan on the night of June 1, 2, the plane carrying the delegation went through the skies of Turkey and Romania.
This flight followed two made by Pashinyan that bypassed Turkish airspace.
At the time, Pashinyan said the Nemesis monument was erected by the Yerevan Municipality and not his administration. On May 28, 2023, Pashinyan congratulated Erdogan on his re-election as president. This gesture, it seems, was sufficient for Turkey to lift the ban.
The ongoing Turkish ban on Armenian aircraft flouts the 1944 Chicago Convention on International Civil Aviation, according to which each member state of the International Civil Aviation Organization (ICAO) cannot apply a discriminatory approach to the use of its airspace. That is, if for some reason a restriction or ban on the use of airspace is applied, it must be applied to aircraft of all other states regardless of their origin.
Turkey has also banned planes with Armenian registration and those leased by airlines in Armenia.
According to internationally accepted procedures, information about prohibitions or restrictions on the use of airspace is published through an aeronautical information package of the given state (in this case, Turkey), but Turkey does not publish such information (NOTAM) because, as stated, it cannot discriminate against a specific state aircraft. Yet, this is what has been happening for the past four years.
Further proof of this is what happened yesterday.
An Ethiopian Airlines’ Boeing 777F cargo plane (Ethiopian registration: ET-APU) flying from Liège, Belgium to Yerevan, and passing through the airspace of Germany, Poland, Slovakia, Hungary, Romania, entered the airspace of Bulgaria, from where it was supposed to enter Turkish airspace on the way to Yerevan (flight number: ET 3584).
As seen on online flight tracking websites the plane circled the skies of Bulgaria several times and, not receiving entry permission from Turkey, turned back to Vienna, where it landed before returning to Liège.
The cargo was then shipped to Armenia and Georgia via Russia.
Of note is that while the plane’s flight plan allowed it to traverse Turkish air space, that country’s aviation authorities changed their mind while the plane was in the air.
Armenia’s Civil Aviation Committee (CAC) told Hetq that the Ethiopian cargo carrier had all the necessary permits, but Turkey at the last moment banned it from entering its skies. The CAC had nothing more to say about what happened.
Ovsanna Stepanyan, director of the Armenian Hayways cargo airline company, told Hetq the Ethiopian plane was mainly loaded with consumer goods bought online by buyers in Armenia and Georgia. The Ethiopian plane was supposed to transport the cargo to Yerevan and return. The portion of the cargo destined for Georgia was to be transported to Tbilisi by the Boeing 737-400 plane of Hayways (RA registration: EK-HAY).
Thus, Turkey prevented the entry into its skies not of a civilian or state aircraft with Armenian registration, or an aircraft operated on a lease basis by any Armenian airline and registered in the territory of a third country, but of an aircraft that was just transporting cargo from Europe to Armenia.
Needless to say, because of the Turkish ban, the Hayways Yerevan-Tbilisi flight did not take place yesterday either.
Stepanyan believes Turkey wants to prevent any competition to its national air carrier Turkish Airlines, which will transport cargo from Europe to the South Caucasus, particularly to Georgia.
Accordingly, although the Turkish Airlines does not fly to Armenia, it is quite active on routes from various points to the Caucasus. Stepanyan also notes that Turkey does not have the guts to obstruct the Frankfurt-Yerevan-Frankfurt freight flights of the German Lufthansa Cargo company, a European giant, that operates every Sunday.