Երկու արգելքից հետո Փաշինյանին տեղափոխող ինքնաթիռին թույլատրվել է մտնել Թուրքիայի օդային տարածք
Ապրիլի 25-ին Երեւանում «Նեմեսիս» գործողության մասնակիցների հուշարձանի բացումից հետո Թուրքիայի ԱԳ նախարար Չավուշօղլուն հայտարարեց թուրքական երկնքով դեպի երրորդ երկրներ մեկնող հայկական օդանավերի մուտքն իրենց օդային տարածք արգելելու մասին: Ավելի ուշ նույն պաշտոնյան հայտնեց, որ արգելքը վերաբերում է նաեւ ՀՀ VIP անձանց տեղափոխող օդանավերին՝ նկատի ունենալով, մասնավորապես, ՀՀ կառավարական ինքնաթիռը, որը սպասարկում է վարչապետին, նախագահին ու այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաների: Այդուհանդերձ, օրերս ականատես եղանք Թուրքիայի ԱԳ նախարարի խոսքերի հակառակ պատկերին:
Չնայած քաղաքացիական ավիացիայի ոլորտը կարգավորող Չիկագոյի կոնվենցիայի համաձայն՝ Թուրքիան իրավունք չունի իր օդային տարածքի օգտագործման նման խտրական մոտեցում կիրառել, այս երկիրը վաղուց ապացուցել է, որ կարեւորն իր համար սեփական քաղաքական շահն ու մոտիվներն են, այլ ոչ թե միջազգային կոնվենցիայով ստանձնած պարտավորությունները հարգելն ու դրանց հետեւելը:
Հիշեցնենք, որ 2020-2022 թթ. եւս Թուրքիան խոչընդոտներ էր ստեղծել ոչ միայն ՀՀ պետական, այլեւ մասնավոր շահագործողների օդանավերի համար: 2022-ին պետական միակ ինքնաթիռը կրկին սկսեց տարանցիկ չվերթեր կատարել Թուրքիայի երկնքով, բայց ՀՀ-ում գրանցված մյուս օդանավերը, որոնք շահագործվում են տարբեր ընկերությունների ու անձանց կողմից, թուրքական օդով տարանցիկ (տրանզիտ) չվերթ կատարելու խոչընդոտների են բախվում, ինչի հետեւանքով ստիպված են լինում ընտրել այլ երթուղի, որը կշրջանցի այդ երկրի օդային տարածքը:
Այսինքն՝ Չավուշօղլուի վերջին հայտարարություններից առաջ էլ հայկական գրանցում ունեցող ոչ պետական օդանավերը Թուրքիայի օդը տարանցելու խնդիր ունեին, սակայն թուրք պաշտոնյայի ասածը նորություն էր նրանով, որ արգելքն այդուհետ տարածվում էր այլ երկրներում գրանցված, բայց հայկական ընկերությունների անվան տակ թռիչքներ կատարող օդանավերի վրա: Խոսքը, մասնավորապես, հայկական «Fly One Armenia»-ի կողմից շահագործվող, բայց Մոլդովայում գրանցված օդանավերի մասին է, որոնք դեպի Ֆրանսիա չվերթեր էին կատարում, սակայն «Նեմեսիսի» հուշարձանի բացումից հետո Թուրքիան արգելեց դրանց տարանցիկ չվերթերը: Հիմա «Fly One Armenia»-ի այդ թռիչքները Թուրքիայի երկինքը տարանցելու համար կազմակերպվում են գործընկեր ավիաընկերությունների անվան տակ, բայց փաստացի հայկական կողմն է փոխադրում իրականացնողը:
Մյուս կողմից՝ Թուրքիան չի արգելում նույն «Fly One Armenia»-ի Երեւան-Ստամբուլ-Երեւան չվերթերի իրականացումը, այսինքն՝ խոսքը միայն թուրքական օդով դեպի երրորդ երկրներ տարանցիկ թռիչքների մասին է: Բացի դրանից՝ մայիսի 3-ին Երեւան-Անկարա-Երեւան չվերթով Թուրքիա էր մեկնել ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը՝ մասնակցելու Սեւծովյան տնտեսական համագործակցության խորհրդարանական վեհաժողովի նիստին: Չավուշօղլուն այս մասով նշել էր, թե որպես ընդունող երկիր Թուրքիան չէր կարող արգելել կազմակերպության անդամ երկրի պատվիրակության ժամանումը:
Չավուշօղլուի մայիսյան վերջին հայտարարություններին զուգահեռ Նիկոլ Փաշինյանը երկու անգամ մեկնել է Եվրոպա՝ Պրահա (մայիսի 4-ին) եւ Բրյուսել (մայիսի 13-ին): Այդ եւ հետադարձ թռիչքները կազմակերպվել են ոչ թե Թուրքիայի երկնքով դեպի Եվրոպա, այլ բավականին մեծ շրջան կատարելով, որի ընթացքում ՀՀ պետական ինքնաթիռը հատել է մի շարք երկրների օդային տարածքներ՝ Վրաստան, Ռուսաստան, Բելառուս, Լիտվա, Լեհաստան, Գերմանիա, Նիդերլանդներ:
Երեւան-Պրահա-Երեւան
Երեւան-Բրյուսել-Երեւան
Նկատենք, որ Պրահայում գտնելիս Փաշինյանը հարցազրույց էր տվել «Ազատություն» ռադիոկայանին ու հայտարարել, որ «Նեմեսիսի» հուշարձանի տեղադրման որոշումը կայացրել է ոչ թե Կառավարությունը, այլ Երեւանի քաղաքային իշխանությունը, սակայն ինքն այդ որոշումն ու դրա իրականացումը համարում է սխալ: Մայիսի 28-ին էլ Փաշինյանը Թուրքիայի նախագահ վերընտրվելու առիթով շնորհավորել էր Էրդողանին:
Մայիսի 31-ին Ն. Փաշինյանի գլխավորած պատվիրակությունը Եվրոպական քաղաքական համայնքի երկրորդ գագաթնաժողովին մասնակցելու համար Երեւանից մեկնել էր Մոլդովայի մայրաքաղաք Քիշնեւ: Մեկնելիս եւ հունիսի 1-ի, լույս 2-ի գիշերը Երեւան վերադառնալիս պատվիրակությանը տեղափոխող ՀՀ պետական ինքնաթիռն անցել է Թուրքիայի ու Ռումինիայի երկնքով:
Երեւան-Քիշնեւ-Երեւան
Այսինքն՝ նախորդած երկու արգելքներից հետո Թուրքիան այս անգամ չի խոչընդոտել ՀՀ կառավարական ինքնաթիռի մուտքը իր օդային տարածք:
Թե ինչ երթուղով կկազմակերպվեն այս օդանավի հետագա թռիչքները Թուրքիայի երկինքը տարանցելու անհրաժեշտության դեպքում, ցույց կտա ժամանակը՝ հաշվի առնելով մեր արեւմտյան հարեւանի իրավիճակային տրամադրություններն ու որոշումները:
- Թուրքիան առանց հիմնավորման արգելում է հայկական օդանավերի մուտքն իր երկինք. Հայաստանը հայելային արգելք չի դրել
- 7 տարվա մեջ առաջին անգամ ադրբեջանական ինքնաթիռն անցել է Հայաստանի երկնքով
- ՔԱԿ-ն ու ԱԽՔ-ը մանիպուլացնում են մեր երկնքով ադրբեջանական թռիչքների թեման
- Ադրբեջանցիներն օգտագործում են թե՛ Հայաստանի, թե՛ Արցախի, թե՛ Իրանի երկինքը
- Թշնամին պատերազմ է վարում Հայաստանի դեմ, իսկ ադրբեջանական ավիաընկերությունը Բաքու-Նախիջեւան-Բաքու թռիչքներ է կատարում մեր երկնքով
- Քարտ բլանշ թշնամուն, կամ երբ պաշտոն են զբաղեցնում ոչ կոմպետենտ անձինք
- Թուրքական «խաղեր»՝ երկնքում. ՀՀ կառավարական ինքնաթիռը կրկին հատում է Թուրքիայի օդը, բայց նոր արգելքներ են ստեղծվել
- Հայաստանի երկնքով ադրբեջանական ու թուրքական օդանավերը Բաքուն ու Գյանջան կապում են Նախիջեւանին
- Ադրբեջանական ու թուրքական քաղաքացիական օդանավերն այսօրվանից չեն մտնում Հայաստանի երկինք
- Ադրբեջանական ագրեսիայից հետո թուրքական օպերատորը կրկին ՀՀ օդով է իրար կապում Ստամբուլը, Նախիջեւանն ու Գյանջան
- Փաշինյանի կառավարությունը խուսափում է «ակն ընդ ական, ատամն ընդ ատաման» սկզբունքի կիրառումից, փոխարենը ուրիշներին «թիրախային գործողությունների» կոչ է անում

Правительственному самолету с премьер-министром РА на борту после двух запретов был разрешен вход в воздушное пространство Турции
После того, как 25 апреля в Ереване был установлен памятник участникам операции “Немезис”, совершившим акт возмездия в отношении исполнителей Геноцида армян 1915 года, министр иностранных дел Турции Чавушоглу заявил о запрете на вход в воздушное пространство его страны для направляющихся в третьи страны армянских самолетов. Позже глава турецкого МИД отметил, что запрет касается также самолетов, перевозящих VIP-персон РА, имея в виду, в частности, правительственный борт, обслуживающий премьер-министра, президента и других высокопоставленных должностных лиц Армении. Тем не менее, на днях произошло событие, прямо противоположное заявлению министра иностранных дел Турции.
Несмотря на то, что в соответствии с регулирующей сферу гражданской авиации Чикагской конвенцией Турция не имеет право проявлять дискриминационный подход к использованию своего воздушного пространства, эта страна давно доказала, что для нее собственные политические интересы важнее выполнения обязательств, предусмотренных международной конвенцией.
Напомним, что Турция и в 2020-2022 гг. чинила препятствия не только правительственному борту РА, но и частным эксплуатантам самолетов. В 2022 г. единственный правительственный борт Армении начал выполнять транзитные рейсы через небо Турции, однако зарегистрированные в нашей стране другие самолеты, которые эксплуатировались различными компаниями и частными лицами, при выполнении транзитных рейсов через турецкое воздушное пространство сталкивались с препятствиями, из-за чего вынуждены были выбирать другие маршруты.
Это означает, что и до последних заявлений Чавушоглу неправительственные самолеты с армянской регистрацией сталкивались с проблемой транзита через воздушное пространство Турции, однако последнее заявление главы МИД этой страны означало, что запрет должен был действовать также на самолеты, зарегистрированные в других странах, но выполняющие полеты под названиями армянских компаний. Речь идет, в частности, об эксплуатируемых армянской компанией “Fly One Armenia”, но зарегистрированных в Молдове самолетах, которые выполняют рейсы во Францию. Однако после установки памятника участникам операции “Немезис” Турция запретила транзитные рейсы этих самолетов.
В настоящее время транзитные полеты “Fly One Armenia” через воздушное пространство Турции организуются под названиями компаний-партнеров, однако перевозку фактически осуществляет армянская сторона.
При этом Турция не запрещает той же “Fly One Armenia” выполнять рейс Ереван-Стамбул-Ереван. То есть речь идет лишь о выполняемых через турецкое небо транзитных рейсах в третьи страны. Кроме того, 3 мая рейсом Ереван-Анкара-Ереван в Турцию прибыл председатель Национального Собрания Армении Ален Симонян, который должен был участвовать в заседании Парламентской Ассамблеи Организации черноморского экономического сотрудничества. В связи с этим Чавушоглу заявил, что Турция как принимающая страна не могла запретить прибытие делегации страны-члена ОЧЭС.
На фоне сделанных в мае заявлений главы турецкого МИД премьер-министр Армении Никол Пашинян дважды отправлялся в Европу: 4 мая премьер прилетел в Прагу, а 13 мая – в Брюссель. Эти и обратные рейсы были организованы не через воздушное пространство Турции, а в обход ему, в результате чего правительственному борту РА пришлось пересечь воздушные пространства целого ряда стран – Грузии, России, Беларуси, Литвы, Польши, Германии, Нидерландов.
Ереван-Прага-Ереван
Ереван-Брюссель-Ереван
Отметим, что, находясь в Праге, Никол Пашинян дал интервью радио “Свобода”, в котором заявил, что решение об установке памятника участникам операции “Немезис” приняло не правительство, а власти Еревана, при этом сам он считает это решение ошибочным.
Кроме того, 28 мая Пашинян поздравил Эрдогана с переизбранием на посту президента Турции.
31 мая делегация во главе с премьер-министром РА отправилась из Еревана в столицу Молдовы Кишинев для участия во втором саммите Европейского политического сообщества. Как при вылете в Кишинев, так и на обратном пути в Ереван в ночь с 1-го на 2-е июня правительственный борт РА пролетел через воздушные пространства Турции и Румынии.
Ереван-Кишинев-Ереван
Это значит, что после двух предыдущих запретов Турция на этот раз не препятствовала правительственному самолету Армении вход в свое воздушное пространство.
Время покажет, по какому маршруту с учетом ситуационного настроя и решения нашего западного соседа будут организовываться последующие полеты борта номер один РА в случае необходимости транзита через небо Турции.