Քարտ բլանշ թշնամուն, կամ երբ պաշտոն են զբաղեցնում ոչ կոմպետենտ անձինք
44-օրյա պատերազմից հետո Հայաստանի ու Արցախի դեմ շարունակական ֆաշիստական եւ հայատյաց քաղաքականություն վարող Ադրբեջանի ազգային ավիափոխադրողը շարունակում է մեր օդային տարածքով թռիչքներ կատարել Բաքու-Նախիջեւան-Բաքու ուղղությամբ: Նիկոլ Փաշինյանի կառավարությունը պատասխան չունի այն հարցին, թե ինչու Հայաստանը չի արգելում թշնամական վարքագիծ դրսեւորող պետության օդանավերի մուտքը հայկական երկինք:
Ադրբեջանի ազգային ավիափոխադրող «AZAL» ընկերությունն այս տարվա հոկտեմբերի 6-ից ազատ օգտագործում է հայկական օդային տարածքը՝ Բաքվից Նախիջեւան եւ հետադարձ թռիչքներ կատարելու համար:
Այդ թռիչքները շարունակվել են նույնիսկ նոյեմբերի 14-16-ին, երբ ադրբեջանցիներն ակնհայտ պատերազմական գործողություններ սանձազերծեցին Հայաստանի դեմ ՀՀ սուվերեն տարածքում:
Ու հիմա ՀՀ կառավարությունը բերանը ջուր է առել եւ չի ասում, թե ինչու այն ժամանակ եւ հետո Հայաստանը հակաքայլ չի արել:
Ադրբեջանցիները հայկական օդային տարածք վախենում էին մտնել 2014 թ. նոյեմբերից, երբ Արցախի տարածքում խոցեցին ուսումնամարզական թռիչք կատարող, չզինված «Մի-24» ռազմական ուղղաթիռը: Սա 1994-ի զինադադարից հետո առաջին դեպքն էր, երբ հակամարտող կողմերից մեկը մյուսի օդանավն էր խոցում: Գիտակցելով հայկական կողմի հնարավոր հակաքայլերի ծանր հետեւանքները՝ ադրբեջանցիները Բաքու-Նախիջեւան-Բաքու թռիչքները 7 տարի շարունակ կատարում էին բացառապես Իրանի տարածքով (այդպիսիք շարունակվում են նաեւ հիմա): Սակայն 44-օրյա պատերազմից հետո ՀՀ ներկա իշխանությունների թողտվությամբ նրանք կրկին տարանցում են Հայաստանի երկինքը, ինչը, իրենց իսկ խոստովանությամբ, ավելի շահավետ է, քան Իրանի տարբերակը: Նկատենք, որ օրվա մեջ «AZAL»-ը Հայաստանի միջոցով 3 անգամ է Բաքու-Նախիջեւան-Բաքու չվերթ կատարում՝ առավոտյան, կեսօրին եւ երեկոյան:
Քաղավիացիայի կոմիտեն հոկտեմբերին հայտարարել էր, թե ՀՀ ավիացիոն իշխանությունների կողմից տարանցիկ թռիչքի թույլտվություն չի տրամադրվում, քանի որ, ըստ ընթացակարգերի, քաղաքացիական օդանավերով տարանցիկ թռիչքների իրականացման համար որեւէ թույլտվություն չի պահանջվում:
Սակայն ինչպես գրել ենք, այս հայտարարությունը մանիպուլյատիվ էր, քանի որ գործող կարգի համաձայն՝ քաղաքացիական օդանավերը ՀՀ տարածքով տարանցիկ թռիչքներն իրականացնում են՝ հիմք ընդունելով ՀՀ օդային տարածքի կազմակերպման միավորի (համատեղ ռազմաքաղաքացիական մարմին է, որն զբաղվում է օդային տարածքի կազմակերպման ամենօրյա գործունեության պլանավորմամբ, համակարգմամբ եւ օդային տարածքի ժամանակավոր հատկացումների իրականացմամբ) եւ օդային երթեւեկության սպասարկման մարմինների (այս դեպքում՝ ՔԱԿ-ին ենթակա «Հայաէրոնավիգացիա» ՓԲԸ) հետ սահմանված կարգով փոխանակվող հաղորդագրությունները: Սա նշանակում է, որ ադրբեջանական ավիաընկերությունը կոնտակտի մեջ է մտնում հայկական պատասխանատու մարմինների հետ, եւ վերջին խոսքը հենց հայկական կողմինն է:
Այս ֆոնին ՔԱԿ նախագահ Տաթեւիկ Ռեւազյանին հարցրել էինք, թե, հաշվի առնելով թշնամու ագրեսիվ պատերազմական գործողությունները Հայաստանի դեմ նոյեմբերին, կոմիտեն արդյոք չի պատրաստվում արգելել դրա քաղաքացիական օդանավերի մուտքը մեր երկինք:
Այդուհանդերձ, ակնկալում էինք, որ ՔԱԿ-ը նորից հղում կանի Չիկագոյի կոնվենցիային, ինչպես արել էր նախորդ անգամ, երբ փորձելով հիմնավորել թուրքական օդանավերի դեմ հայելային արգելք չդնելը (Թուրքիան 2020 թ. սեպտեմբերից առանց հիմնավորման արգելում է հայկական օդանավերի մուտքը իր երկինք), նշել էր, որ ըստ կոնվենցիայի՝ Քաղաքացիական ավիացիայի միջազգային կազմակերպության (ICAO) յուրաքանչյուր անդամ-պետություն չի կարող կիրառել խտրական մոտեցում իր օդային տարածքի օգտագործման նկատմամբ:
«Յուրաքանչյուր Պայմանավորվող պետություն, բացառիկ հանգամանքներում, արտակարգ իրավիճակի պայմաններում կամ հասարակական անվտանգության ապահովման նպատակով, իրավունք է վերապահում ժամանակավորապես սահմանափակել կամ արգելել թռիչքներն իր ողջ տարածքի կամ դրա մի մասի վրա՝ պայմանով, որ այդպիսի սահմանափակումը կամ արգելքը կկիրառվի բոլոր այլ Պետությունների օդանավերի նկատմամբ՝ անկախ դրանց ազգային պատկանելության»: Չիկագոյի կոնվենցիա, հոդված 9 |
Բայց եթե Թուրքիան պաշտոնապես չի ծանուցել մեր օդանավերի հանդեպ մտցրած արգելքի մասին՝ խախտելով գործող ընթացակարգերը, եւ ըստ էության, խտրական մոտեցում է դրսեւորել ու դրսեւորում, ինչն արգելվում է կոնվենցիայով, ապա հայկական կողմը քաղաքական կամք ունենալու պարագայում կարող էր տուրք չտալ կոնվենցիայի դրույթներին եւ առնվազն հայելային հակամիջոց կիրառել, ինչը չի արել:
Վերոնշյալը հաշվի առնելով՝ ՔԱԿ նախագահին հարցրել էինք, թե արդյոք «AZAL»-ի թռիչքները չարգելափակելու վերաբերյալ կա քաղաքական որոշում ՀՀ իշխանությունների կողմից։ Երկրորդ՝ ի՞նչն է կաշկանդում կոմիտեին, ինչի՞ց է վերջինս խուսափում։ Երրորդ՝ ագրեսոր պետության օդանավերի առաջ օդային տարածք փակելը ՔԱԿ-ի համոզմամբ արդյոք նշանակում է խտրական մոտեցում (նկատի ենք ունեցել Չիկագոյի կոնվենցիային հավանական հղում անելը)։ Չորրորդ՝ ինչու՞ հայելային մեթոդով կոմիտեն չի արգելում թուրքական օդանավերի մուտքը ՀՀ օդային տարածք, եթե Թուրքիան չի հիմնավորել հայկական օդանավերի մուտքն արգելելու իր քայլը. հայելային քաղաքականությունն արդյոք խտրական մոտեցում է կոմիտեի կամ ՀՀ իշխանությունների համոզմամբ։
Տ. Ռեւազյանին ուղղված ահա այս հարցերին ՔԱԿ գլխավոր քարտուղար Միքայել Զալինյանը տվել է մի պատասխան, որը, կարելի է ասել, պատասխանատվության սլաքներն ուղղում է այլ կողմ:
Զալինյանի փոխանցմամբ՝ ՔԱԿ-ն իր իրավասությունների շրջանակներում իրականացնում է քաղավիացիայի տեխնիկական կարգավորման գործառույթներ, ասել է թե՝ արգելող-չարգելողը կոմիտեն չէ: Միաժամանակ կոմիտեի պաշտոնյան հիշատակել է «Ավիացիայի մասին» օրենքի այն դրույթը, որը սահմանում է. «ՀՀ-ում ավիացիայի (բացառությամբ ռազմականի) բնագավառի քաղաքականությունը մշակում եւ իրականացնում է համապատասխան նախարարությունը»: Ժամանակին դա էկոնոմիկայի նախարարությունն էր, ներկայում՝ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների: Այսինքն՝ ՔԱԿ-ն ակնարկում է, որ ինքը զուտ տեխնիկական մարմին է, իսկ մեր նշած հարցերի մասով որոշումներ կայացնողը ՏԿԵ նախարարությունն է, որն, ի դեպ, ՔԱԿ-ի վերադասն է:
Այս պատասխանից հետո նույն հարցերն ուղարկեցինք ՏԿԵ նախարար Գնել Սանոսյանին, բայց պատասխանել է փոխնախարար Արմեն Սիմոնյանը, որը համակարգում է քաղավիացիայի ոլորտը: Պատասխան բառն այստեղ վերապահումով կարող ենք օգտագործել, քանի որ Սիմոնյանն ուղղակի խուսանավելու անհաջող փորձ է արել՝ միաժամանակ ցույց տալով, որ չի տիրապետում այն ոլորտին, որի ղեկավարն է: Ըստ պաշտոնական կենսագրության՝ մինչեւ 2019 թ. փոխնախարար դառնալը մասնագիտությամբ կենսաֆիզիկոս Արմեն Սիմոնյանը որեւէ առնչություն չի ունեցել տրանսպորտի, մասնավորապես՝ օդային տրանսպորտի ու ավիացիայի հետ:
Դե, եթե կենսաֆիզիկոսն է քաղավիացիայի ոլորտ համակարգում, հայկական ավիացիայի վիճակն էլ այսպիսին պիտի լինի: ՔԱԿ նախագահին ուղղված կոնկրետ հարցերը տվել էինք ՏԿԵ նախարարին:
- Հաշվի առնելով ադրբեջանական կողմի ագրեսիվ պատերազմական գործողությունները Հայաստանի դեմ՝ ՏԿԵՆ-ը չի պատրաստվում արդյոք արգելել դրա քաղաքացիական օդանավերի մուտքը մեր երկինք։ Նման թռիչքներ եղել են նաեւ նոյեմբերի 14-16-ը, երբ Ադրբեջանը պատերազմ էր վարում ՀՀ-ի դեմ՝ ՀՀ տարածքում
- Եթե չեք պատրաստվում արգելել, ապա ինչու՞։ Արդյոք այդ մասով կա քաղաքական որոշում ՀՀ իշխանությունների կողմից։ Ի՞նչն է կաշկանդում հայկական կողմին, ինչի՞ց եք խուսափում։
- Ագրեսոր պետության օդանավերի առաջ օդային տարածք փակելը ՏԿԵՆ-ի եւ ՀՀ կառավարության համոզմամբ արդյոք նշանակում է խտրական մոտեցում (նկատի ունեմ Չիկագոյի կոնվենցիայի դրույթները)։ Եթե այո, ապա ինչպե՞ս կհիմնավորեք։
- Ինչու՞ հայելային մեթոդով հայկական կողմը չի արգելում թուրքական օդանավերի մուտքը ՀՀ օդային տարածք, եթե Թուրքիան չի հիմնավորել հայկական օդանավերի մուտքն արգելելու իր քայլը։ Հայելային քաղաքականությունն արդյոք խտրական մոտեցում է ՀՀ իշխանությունների համոզմամբ։
Քաղավիացիայի ոլորտը համակարգող եւ այդ ոլորտի քաղաքականությունը որոշող նախարարության պաշտոնյան ոչ ավել, ոչ պակաս իր պատասխանում հղում է տվել ՔԱԿ-ի ֆեյսբուքյան գրառմանը՝ նշելով, թե կոմիտեն հանդես է եկել պարզաբանմամբ: Սա այն գրառումն է, որը, ինչպես վերեւում նշեցինք, մանիպուլյատիվ է (հավելենք, որ կոմիտեն այն օրի է, որ արդեն մի քանի տարի մի նորմալ պաշտոնական կայք էլ չունի եւ պաշտոնական լրահոսը տարածում է սոցցանցով): «Օդային մայրուղիների ընտրության իրավասությունը վերապահված է օդանավ շահագործողներին»,- ՔԱԿ-ի գրառման մի նախադասությունը «copy-paste» է արել փոխնախարարը:
Այդ դեպքում մի հարց քաղավիացիայի ոլորտը համակարգող կենսաֆիզիկոս Արմեն Սիմոնյանին. եթե օդանավ շահագործողն է ընտրում իր անցնելիք օդային մայրուղին, ինչը նորություն չէ, եւ այս պարագայում ադրբեջանական «AZAL»-ը 7 տարի անց նորից ընտրել է Հայաստանի տարածքով Բաքվից Նախիջեւան թռչելու տարբերակը, ապա ո՞րն է այս պարագայում ավիացիան տեխնիկական ու քաղաքական առումով կարգավորող-կազմակերպող հայկական իշխանությունների դերը: Սեփական երկնքին նայելն ու «AZAL»-ի օդանավերին ձեռքով անե՞լը: Դատելով բարձրաստիճան պաշտոնյայի պատասխանից՝ ոլորտի պատասխանատուները, որոնք չունեն լրատվամիջոցին ու հանրությանը հուզող պարզ հարցերի պատասխանները, հենց այդպես էլ անում են:
Շարունակելով մանեւրումները՝ Սիմոնյանը մեջբերել է 44-օրյա պատերազմի ժամանակ Հայաստանի օդային տարածքի շահագործման վերաբերյալ ՔԱԿ-ի տրամադրած տեղեկատվությունը, ինչից պարզ է դառնում, որ կոնկրետ ՏԿԵՆ-ին ուղղված հարցերին պատասխանելու փոխարեն փոխնախարարը դիմել է կոմիտեին՝ անցած դեպքերի մասին ինֆորմացիա տրամադրելու համար: «Արցախյան 44-օրյա պատերազմի ժամանակ՝ սեպտեմբերի 30-ից մինչեւ նոյեմբերի 17-ը, Հայաստանի օդային տարածքը փակ է եղել ադրբեջանական օդանավերի համար, իսկ նախքան պատերազմական գործողությունների սկսվելը հայաստանյան գրանցումով ավիաընկերությունները, որոնք դիմել են Թուրքիայի տարածքով թռիչքներ իրականացնելու համար, մերժում են ստացել»:
Վերջ, սա է այն, ինչ ՔԱԿ-ի օգնությամբ կարող է ասել փոխնախարար Արմեն Սիմոնյանը: Իսկ տակավին վերջերս թշնամու ռազմական ագրեսիայի ու այդ ընթացքում հայկական երկինքը «հերկող» ադրբեջանական օդանավերի մասին նա ասելիք չունի: Գուցե ազնիվ կլիներ, եթե Սիմոնյանը խոստովաներ, որ կա «AZAL»-ի ինքնաթիռների դիմաց օդային սահմանները որեւէ պարագայում չփակելու քաղաքական որոշում, բայց դա կայացրել է մի հոգի՝ «խաղաղության դարաշրջան» բացելու առաջամարտիկ վարչապետը (որի օդանավն, ի դեպ, Ադրբեջանի երկինք չի մտնում, չնայած այն պաշտոնապես փակ չէ ՀՀ օդանավերի համար, ինչպես որ մերը նրանց համար), իսկ մյուսներին հանձնարարված է վերը նշվածի պես անհաջող խուսանավումներ անել տհաճ հարցերից:
Տարբեր միջոցներով ՀՀ ազգային-պետական շահերը պաշտպանելու եւ առաջ մղելու համար քաղաքական կամք ու համարձակություն չունեցող եւ փոխարենը միջազգային ինչ-որ փաստաթղթեր մեջբերող որոշ հայ պաշտոնյաներ կոնկրետ այս դեպքում լավ կանեին կարդային նույն Չիկագոյի կոնվենցիայի 89-րդ հոդվածը:
«Պատերազմի դեպքում սույն Կոնվենցիայի դրույթները չեն սահմանափակում պատերազմի ազդեցությունը կրող Պայմանավորվող պետության գործողությունների ազատությունը, անկախ նրանից, պատերազմող է այդ Պետությունը, թե չեզոք: Նույն սկզբունքը կիրառվում է այն Պայմանավորվող պետության նկատմամբ, որն իր մոտ արտակարգ իրավիճակ է հայտարարում եւ այդ մասին տեղեկացնում է Խորհրդին»: Չիկագոյի կոնվենցիա, հոդված 89 |
Այս դրույթը կիրառելի էր թե՛ 44-օրյա պատերազմի, թե՛ թշնամու մայիսյան ու նոյեմբերյան ռազմական ագրեսիաների ժամանակ, թե՛ դրանց միջակայքում եւ թե՛ հիմա, քանի որ Հայաստանը գտնվում է չավարտված պատերազմի մեջ եւ նույնիսկ կնքված հրադադարի պայմաններում հենց Ադրբեջանի շարունակական գործողությունների հետեւանքով ամեն օր կրում է պատերազմի ազդեցությունը:

Карт-бланш врагу, или когда должности занимают некомпетентные лица
После 44-дневной войны национальный авиаперевозчик проводящего фашистскую и арменофобскую политику Азербайджана продолжает выполнять рейс Баку-Нахиджеван-Баку через наше воздушное пространство. Правительство Никола Пашиняна не отвечает на вопрос, почему Армения не запрещает использовать наше небо самолетам государства, проявляющего по отношению к нам враждебное поведение.
С 6 октября этого года национальный авиаперевозчик Азербайджана, компания “AZAL” свободно пользуется армянским воздушным пространством для выполнения полетов из Баку в Нахиджеван и обратно.
Эти полеты продолжались даже в период с 14 по 16 ноября, когда азербайджанцы развязали военные действия против Армении на ее же суверенной территории.
И сейчас правительство нашей страны, набрав в рот воды, не объясняет, почему ни тогда, ни потом Армения не сделала контршаг.
Азербайджанцы боялись входить в воздушное пространство Армении с ноября 2014 года, когда сбили над территорией Арцаха военный вертолет Ми-24, который выполнял учебно-тренировочный полет и не был вооружен. После установления перемирия в 1994 году это был первый случай, когда одна из конфликтующих сторон сбила самолет другой стороны. Осознавая тяжелые последствия возможных ответных шагов Армении, азербайджанцы на протяжении семи лет выполняли рейс Баку-Нахиджеван-Баку исключительно через территорию Ирана (это продолжается и сегодня). Однако после 44-дневной войны азербайджанцы с попустительства нынешних властей Армении вновь стали использовать небо Армении, что, по их же словам, гораздо выгоднее иранского варианта. Отметим, что рейс Баку-Нахиджеван-Баку компания “AZAL” выполняет трижды в день – утром, в полдень и вечером.
В октябре этого года Комитет гражданской авиации Армении заявил, что авиационные власти страны не выдают разрешение на транзитные полеты гражданских судов, поскольку для их выполнения разрешение не требуется.
Заметим, однако, что это заявление носило манипулятивный характер, поскольку, согласно действующему порядку, гражданские воздушные суда выполняют транзитные полеты через территорию Республики Армения на основании сообщений, передаваемых в установленном порядке подразделению по организации воздушного пространства и органам обслуживания воздушного сообщения (в данном случае подчиняющегося Комитету гражданской авиации ЗАО “Армаэронавигация”). Это означает, что азербайджанская авиакомпания вступает в контакт с армянскими компетентными органами, и что последнее слово остается за армянской стороной.
В свете вышеизложенного мы обратились к председателю КГА Татевик Ревазян с вопросом, не собирается ли Комитет запретить вхождение в наше воздушное пространство гражданских самолетов вражеского государства, учитывая развязанные им в ноябре агрессивные военные действия против Армении?
Мы ожидали, что КГА вновь сошлется на подписанную в Чикаго Конвенцию о международной гражданской авиации, как сделал это в прошлый раз, когда, пытаясь обосновать отсутствие зеркального запрета для турецких самолетов (с сентября 2020 г. Турция без каких-либо обоснований запрещает армянским самолетам входить в свое воздушное пространство), отметил, что, согласно Конвенции, государство-член Международной организации гражданской авиации (ICAO) не может применять дискриминационный подход в вопросе использования своего воздушного пространства.
“Каждое Договаривающееся Государство сохраняет за собой также право, при исключительных обстоятельствах, или в период чрезвычайного положения, или в интересах общественной безопасности немедленно вводить временное ограничение или запрещение полетов над всей или любой частью своей территории, при условии, что такое ограничение или запрещение будет применяться без различия национальности к воздушным судам всех других Государств”. Конвенция о международной гражданской авиации, статья 9 |
Но если Турция в нарушение в действующего порядка не известила официально о введении запрета в отношении наших воздушных судов, проявляя тем самым дискриминационный подход, что запрещено Конвенцией, то армянская сторона при наличии политической воли могла бы как минимум применить зеркально контрмеры, что, однако, не сделала.
В связи с этим мы задали председателю КГА следующие вопросы:
- существует ли принятое властями Армении политическое решение не запрещать полеты “AZAL” через наше воздушное пространство?
- что сдерживает Комитет, чего он избегает?
- означает ли закрытие воздушного пространства для самолетов государства-агрессора дискриминационный подход (мы имели в виду возможную ссылку на Чикагскую конвенцию)?
- почему Комитет не вводит зеркальный запрет на вхождение турецких самолетов в воздушное пространство РА, если Турция не обосновывает свой шаг по запрету вхождения армянских самолетов в свое воздушное пространство?
- убеждены ли КГА или власти РА в том, что зеркальная политика является дискриминационным подходом?
На адресованные Т.Ревазян наши вопросы ответил генсекретарь Комитета гражданской авиации Микаел Залинян, который, можно сказать, перевел стрелки в другую сторону.
Из ответа Залиняна следовало, что решение о том, запрещать или не запрещать полеты, принимает не КГА. В то же время чиновник сослался на положение закона РА “Об авиации”, которое гласит: “В Республике Армения политику в сфере авиации (за исключением военной) разрабатывает и проводит соответствующее министерство”. Одно время это было Министерство экономики, сейчас – Министерство территориального управления и инфраструктур. Тем самым чиновник намекнул на то, что КГА является сугубо техническим органом, а решения по указанным вопросам принимает Министерство ТУИ, которое, кстати, является вышестоящей инстанцией для Комитета.
После получения письма из КГА мы направили те же вопросы министру территориального управления и инфраструктур Гнелу Саносяну, однако ответ получили от замминистра Армена Симоняна, курирующего сферу гражданской авиации. В данном случае слово “ответ” мы использовали с оговоркой, поскольку Симонян предпринял неудачную попытку маневрирования, показав в то же время, что не владеет сферой, которой руководит. Изучив его официальную биографию, мы выяснили, что до своего назначения на должность замминистра в 2019 году биофизик по специальности Армен Симонян не имел никакого отношения к сфере транспорта, в частности воздушного, и авиации.
Ну, если сферу гражданской авиации координирует биофизик, то неудивительно, что наша авиация находится в таком состоянии. Адресованные председателю КГА конкретные вопросы мы задали также министру территориального управления и инфраструктур.
1) Cобирается ли МТУИ, учитывая агрессивные военные действия азербайджанской стороны против Республики Армения, запретить вхождение ее гражданских самолетов в наше воздушное пространство? Аналогичные полеты выполнялись также 14-16 ноября, когда Азербайджан вел войну против Армении на ее же суверенной территории.
2) Eсли не собираетесь запрещать, то почему? Имеется ли политическое решение властей РА по данному вопросу? Что сдерживает армянскую сторону, чего вы избегаете?
3) Убеждены ли МТУИ и правительство РА в том, что закрытие воздушного пространства для самолетов государства-агрессора является дискриминационным подходом (имею в виду положения Чикагской конвенции)? Если да, то как вы это обосновываете?
4) Почему армянская сторона не вводит зеркальный запрет на вхождение турецких самолетов в воздушное пространство РА, если Турция не обосновала свой шаг по запрету вхождения армянских воздушных судов в свое воздушное пространство? Считают ли власти РА зеркальную политику дискриминационным подходом?
В своем ответе координирующий сферу гражданской авиации чиновник ни больше-ни меньше сослался на запись КГА в Фейсбуке, отметив, что Комитет выступил с разъяснениями. Это именно та запись, которую выше мы назвали “манипулятивной” (добавим, что уже несколько лет у КГА нет нормального сайта, и свои официальные сообщения это ведомство распространяет через соцсети). Замминистра просто скопировал предложение из записи КГА: “Полномочие на выбор воздушных магистралей предоставлено эксплуатантам самолета”.
В таком случае хочется спросить биофизика Армена Симоняна: если свой воздушный маршрут выбирает эксплуатант самолета, что не новость, и в этой ситуации азербайджанская компания “AZAL”, спустя семь лет, вновь решила выполнять полеты из Баку в Нахиджеван через воздушное пространство Армении, то какова в данном случае роль координирующих авиацию в техническом и полититческом плане армянских властей – глядя в небо, махать ручкой самолетам “AZAL”? Судя по ответу высокопоставленного должностного лица, именно так и поступают руководители сферы, у которых нет ответов на волнующие СМИ и общественность простые вопросы.
Продолжая маневрировать, Симонян процитировал информацию КГА об эксплуатации воздушного пространства Армении во время 44-дневной войны, из которой следует, что вместо того, чтобы ответить на адресованные конкретно Министерству ТУИ вопросы, замминистра обратился в КГА с просьбой предоставить сведения об этих событиях. “Во время 44-дневной войны – с 30 сентября по 17 ноября – воздушное пространство Армении было закрыто для азербайджанских самолетов, а до начала военных действий авиакомпании с армянской регистрацией получали отказ на обращение о выполнении полетов через территорию Турции”.
Это все, что может сказать замминистра Армен Симонян при содействии Комитета гражданской авиации. Что касается недавней военной агрессии Азербайджана против Армении и азербайджанских самолетах, “бороздивших” именно в это время армянское небо, то на это Симоняну нечего сказать. А не лучше ли было честно признаться в существовании политического решения ни при каких обстоятельствах не закрывать воздушное пространство для самолетов компании “AZAL”, которое принял один человек – сторонник открытия “эпохи мира”, премьер-министр Армении (кстати, его самолет, не входит в воздушное пространство Азербайджана, хотя официально оно не закрыто для воздушных судов РА, как и наше – для их). Остальным же чиновникам поручено уклоняться от неприятных вопросов, что они и делают весьма неудачно.
Хочется порекомендовать должностным лицам, которые вместо проявления политической воли и смелости в вопросе защиты и продвижения национальных и государственных интересов своей страны ссылаются на какие-то международные документы, прочитать ст.89 той же Чикагской конвенции:
“В случае войны положения настоящей Конвенции не будут затрагивать свободы действий любого затронутого войной Договаривающегося Государства, независимо от того, является ли оно воюющей или нейтральной стороной. Тот же принцип будет применяться в отношении любого Договаривающегося Государства, которое вводит у себя чрезвычайное положение и уведомляет об этом факте Совет.”. |
Это положение было применимым и во время 44-дневной войны, и во время агрессии врага в мае и ноябре этого года, и в промежутке между этими событиями. Применимо оно и сегодня, поскольку Армения даже в условиях заключения перемирия каждый день испытывает влияние войны из-за непрекращающихся агрессивных действий Азербайджана.