Փաշինյանի կառավարությունը խուսափում է «ակն ընդ ական, ատամն ընդ ատաման» սկզբունքի կիրառումից, փոխարենը ուրիշներին «թիրախային գործողությունների» կոչ է անում
Մինչ Բաքվի ռեժիմը իր խամաճիկային «էկոակտիվիստներով» արդեն 14 օր արգելափակված է պահում Հայաստան-Արցախ ցամաքային ճանապարհը, խախտելով իր իսկ ստանձնած բոլոր միջազգային պարտավորությունները, ՀՀ իշխանությունները շարունակում են խոսել միջազգային հանրության կողմից Ադրբեջանի հանդեպ հասցեական հայտարարությունների եւ թիրախային գործողությունների անհրաժեշտության մասին, որոնք կդրդեն այդ երկրին կատարել իր պարտավորությունները:
Ու քանի դեռ Բաքվի բռնապետի քմահաճույքով եւ ռուս խաղաղապահների թողտվությամբ փակ է պահվում Արցախի «կյանքի ճանապարհը», Փաշինյանի կառավարությունը, ունենալով հակընդդեմ միջոցներ կիրառելու թեկուզ փոքր, բայց գործնական հնարավորություն, որպես լուռ դիտորդ թույլ է տալիս, որ ադրբեջանական օդանավերը Բաքվից Նախիջեւան եւ հակառակ ուղղությամբ թռիչքներ կատարեն Հայաստանի երկնքով:
44-օրյա պատերազմից մեկ տարի անց՝ 2021 թ. հոկտեմբերի 6-ից, Ադրբեջանի ազգային ավիափոխադրող «AZAL» ընկերությունը իր ամենօրյա Բաքու-Նախիջեւան-Բաքու չվերթերը կատարում է ՀՀ օդային տարածքով:
2014-2021 թթ. ադրբեջանցիները չէին մտնում ՀՀ երկինք, քանի որ 2014-ի նոյեմբերի 12-ին Արցախի երկնքում դավադրաբար խոցել էին ուսումնամարզական թռիչք կատարող, չզինված «Մի-24» ուղղաթիռը, ինչի հետեւանքով զոհվել էր 3 հայ սպա, եւ դրանից հետո, վախենալով հայկական կողմի պատասխանից, Բաքվից Նախիջեւան էին թռչում ու վերադառնում բացառապես Իրանի օդային տարածքով:
Երբ պատերազմից հետո սկսվեց հաղորդակցության ուղիների ապաշրջափակման ու խաղաղության պայմանագիր կնքելու դիսկուրսը, հաղթածի դիրքերից հանդես եկող եւ իրենց նախկինի համեմատ շատ ավելի ապահով զգացող ադրբեջանցիները 2021-ի հոկտեմբերից սկսեցին օգտվել ՀՀ օդային տարածքից, ինչին Հայաստանի իշխանությունը դեմ չէր, դեմ չէ նաեւ հիմա:
Պաշտոնապես Հայաստանի երկինքը փակ չի եղել Ադրբեջանի գրանցում ունեցող օդանավերի համար՝ բացառությամբ պատերազմի օրերի՝ 2020 թ. սեպտեմբերի 30-ից մինչեւ նոյեմբերի 17-ը: Իրենց հերթին հայկական օդանավերը չեն մտել եւ հիմա էլ չեն մտնում Ադրբեջանի երկինք, քանի որ դեպի արեւելք չվերթեր չեն կատարում, ժամանակ առ ժամանակ այդ ուղղությամբ (օրինակ՝ դեպի Միջին Ասիա) թռչում է ՀՀ կառավարական ինքնաթիռը, սակայն այն, ըստ էության, անվտանգությունից ելնելով, շրջանցում է Ադրբեջանի երկինքը:
ՀՀ կառավարական ինքնաթիռի Բիշքեկ-Երեւան թռիչքը. 09.12.2022
Ադրբեջանի կառավարական թռիչքները եւս Հայաստանի տարածքով չեն կատարվում: Այսինքն՝ այս պարագայում խոսքը ընտրության եւ ոչ թե արգելքի մասին է:
ՀՀ քաղավիացիայի կոմիտեն մի քանի անգամ, այդ թվում՝ մեր հարցումներին ի պատասխան, հայտարարել է, թե Միջազգային քաղաքացիական ավիացիայի մասին Չիկագոյի կոնվենցիայի 9-րդ հոդվածի դրույթները սահմանում են, որ Քաղավիացիայի միջազգային կազմակերպության (ICAO) յուրաքանչյուր անդամ-պետություն չի կարող կիրառել խտրական մոտեցում իր օդային տարածքի օգտագործման նկատմամբ: Կոնվենցիայի 9-րդ հոդվածը սահմանում է, որ դրան միացած յուրաքանչյուր պետություն, բացառիկ հանգամանքներում, արտակարգ իրավիճակի պայմաններում կամ հասարակական անվտանգության ապահովման նպատակով, իրավունք ունի ժամանակավորապես սահմանափակել կամ արգելել թռիչքներն իր ողջ տարածքի կամ դրա մի մասի վրա՝ պայմանով, որ այդպիսի սահմանափակումը կամ արգելքը կկիրառվի բոլոր այլ պետությունների օդանավերի նկատմամբ՝ անկախ դրանց ազգային պատկանելությունից:
Ի հեճուկս այս դրույթի՝ շարունակական են դեպքերը, երբ նույն Թուրքիան ՀՀ գրանցում ունեցող կամ նույնիսկ այլ երկրում գրանցված, բայց հայկական փոխադրողի կողմից շահագործվող օդանավերին արգելել է իր երկնքով թռչել այլ երկրներ՝ որեւէ պատճառաբանություն չբերելով, ինչով անտեսել է իր իսկ ստանձնած միջազգային պարտավորությունները:
- Թուրքիան առանց հիմնավորման արգելում է հայկական օդանավերի մուտքն իր երկինք. Հայաստանը հայելային արգելք չի դրել
- Թուրքական «խաղեր»՝ երկնքում. ՀՀ կառավարական ինքնաթիռը կրկին հատում է Թուրքիայի օդը, բայց նոր արգելքներ են ստեղծվել
- Հայաստանի երկնքով ադրբեջանական ու թուրքական օդանավերը Բաքուն ու Գյանջան կապում են Նախիջեւանին
Բայց, ի տարբերություն Թուրքիայի, Հայաստանը երբեք չի գնացել հակընդդեմ, հայելային քայլերի, ինչը խիստ տրամաբանական կլիներ: Փոխարենը ՀՀ իշխանությունները միշտ պարտաճանաչ ու, կարելի է նաեւ ասել, կուրորեն հետեւել են կոնվենցիայի այն դրույթներին, որոնք կանոնակարգում են տվյալ պետության սահմանափակող գործողությունների շրջանակը:
Ներկա պահին թուրքական կողմից հայկական օդանավերի հանդեպ արգելքներ չկան: Չկան ու չեն եղել արգելքներ մեր կողմից այն թուրքական օդանավերի հանդեպ, որոնք նույնիսկ ներադրբեջանական թռիչքներ են կատարել, օրինակ՝ Նախիջեւան-Գյանջա կամ հակառակը:
Սակայն ՀՀ իշխանությունները, անընդհատ մատնացույց անելով, թե իբր Չիկագոյի կոնվենցիան արգելում է խտրական մոտեցումը, մոռանում են կամ ավելի ճիշտ, «խաղաղասիրությամբ տարված», չտեսնելու են տալիս նույն կոնվենցիայի 89-րդ հոդվածը, որը հստակ սահմանում է. «Պատերազմի դեպքում սույն Կոնվենցիայի դրույթները չեն սահմանափակում պատերազմի ազդեցությունը կրող Պայմանավորվող պետության գործողությունների ազատությունը, անկախ նրանից, պատերազմող է այդ Պետությունը, թե չեզոք: Նույն սկզբունքը կիրառվում է այն Պայմանավորվող պետության նկատմամբ, որն իր մոտ արտակարգ իրավիճակ է հայտարարում եւ այդ մասին տեղեկացնում է Խորհրդին»:
44-օրյա պատերազմի ժամանակ այս դրույթը կիրառվել է, եւ Հայաստանը պաշտոնապես արգելել է Ադրբեջանի օդանավերի մուտքը իր երկինք, չնայած դրանք 2014-ից չէին էլ մտնում մեր օդային տարածք: Այդուհանդերձ, 2020 թ. այս ժամանակավոր արգելքով Հայաստանը սահմանափակվել է:
«AZAL»-ի Նախիջեւան-Բաքու երեկոյան չվերթը․ 16.11.2021
Նույնիսկ 2021 թ. նոյեմբերի 14-16-ին, երբ Ադրբեջանը ռազմական ագրեսիա սանձազերծեց Հայաստանի նկատմամբ ու օկուպացրեց ՀՀ սուվերեն տարածքի մի մասը, ադրբեջանական «AZAL»-ի օդանավերը նույն ընթացքում շարունակում էին ճախրել Հայաստանի երկնքում՝ իրար կապելով Բաքուն ու Նախիջեւանը:
Իսկ ՀՀ իշխանություններն այս մասով ասելիք չունեին, վստահաբար՝ հիմա էլ չունեն: Նրանց ասելիքը մեկն է՝ «օդային մայրուղիների ընտրության իրավասությունը վերապահված է օդանավ շահագործողներին»: Բայց այն փաստը, որ օդանավ շահագործողը, այսինքն՝ ավիաընկերությունը (այս դեպքում՝ «AZAL»-ը) տվյալ երկրի (այս դեպքում՝ Հայաստանի) օդային տարածք է մտնում վերջինիս պատասխանատու մարմինների հետ հաղորդակցությունից հետո (այսինքն՝ ՀՀ-ն տալիս է համաձայնություն, որ ադրբեջանական օդանավը մտնի մեր երկինք), Փաշինյանի կառավարությունը չի ցանկանում բարձրաձայնել:
Հատկանշական է, որ «AZAL»-ն ինքն է դեռ նախորդ տարի հայտարարել, որ Հայաստանի երկնքով կիրառվող երթուղու շնորհիվ կկրճատվի Բաքու-Նախիջեւան-Բաքու թռիչքի ժամանակն ու օդանավի վառելիքի ծախսը: Այսինքն՝ ադրբեջանական կողմը միայն շահում է սրանից: Ընդ որում՝ ներկայում Հայաստանի օդով նման չվերթեր կատարվում են օրական 3 անգամ՝ առավոտյան, ցերեկը, երեկոյան:
«AZAL»-ի Բաքու-Նախիջեւան առավոտյան չվերթը․ 25.12.2022
Բաքու-Նախիջեւան-Բաքու թռիչքներ կատարվում են նաեւ Իրանի երկնքով, սակայն 2021-ից մինչ օրս հիմնական երթուղին Հայաստանի երկնքով անցնողն է:
44-օրյա պատերազմից հետո ադրբեջանական ու թուրքական օդանավերը Հայաստանի երկինք չեն մտել մեկ էլ այս տարվա սեպտեմբերյան ագրեսիայի ժամանակ եւ դրանից որոշ ժամանակ անց:
Հասկանալի է, որ նրանք դա արել են իրենց իսկ անվտանգության համար, իսկ այսօր շարունակում են կրկին օգտագործել ՀՀ օդը եւ մեր աերոնավիգացիոն ծառայություններից օգտվելու համար գումարներ են վճարում (ըստ Հայաստանի երկնքով անցած կիլոմետրերի): Սակայն այդ վճարումները չեն կարող համեմատվել այն տնտեսական ու քաղաքական օգուտի հետ, որ ստանում է ադրբեջանական ազգային ավիափոխադրողը մեր օդն օգտագործելիս:
«AZAL»-ի Նախիջեւան-Բաքու ցերեկվա չվերթը․ 25.12.2022
Ու այսօր, երբ Ադրբեջանը կեղծ պատրվակներով փակել է 120.000 հայի «կյանքի ճանապարհը», Նիկոլ Փաշինյանի կառավարությունը մատը մատին չի խփում՝ թեկուզ ոչ համարժեք, բայց ինչ-որ չափով Ադրբեջանի շահերին հակասող գործողություն կատարելու, այն է՝ «AZAL»-ի ամենօրյա մուտքը ՀՀ երկինք արգելելու համար:
Շեշտում ենք՝ Հայաստանն Ադրբեջանի հետ գտնվում է չավարտված պատերազմի մեջ, այդ երկիրն օկուպացրել է մեր երկրի սուվերեն տարածքները, Բաքվի բռնապետն այժմ արդեն բացահայտ ու անվարան հայտարարում է, որ այո, իրենք են սանձազերծել ոչ միայն 44-օրյա պատերազմը, այլեւ այս տարվա սեպտեմբերյան ագրեսիան, ավելին՝ խոսում է նոր հավակնությունների մասին: Հետեւաբար, միանգամայն կիրառելի է Չիկագոյի կոնվենցիայի 89-րդ հոդվածը, որի համաձայն՝ պատերազմի դեպքում կոնվենցիայի դրույթները չեն սահմանափակում պատերազմի ազդեցությունը կրող պետության գործողությունների ազատությունը, անկախ նրանից, պատերազմող է այդ պետությունը, թե չեզոք:
Ու նույնիսկ եթե այդ իրավունքը չլիներ թղթի վրա, սեփական պետական շահի առաջմղման համար որեւէ բան չպիտի արգելեր ՀՀ իշխանությանը գործել «ակն ընդ ական, ատամն ընդ ատաման» սկզբունքով: Իսկ ո՞րն է դա չանելու Փաշինյանի թիմի պատճառաբանությունը. վա՞խը, պարտվածի սինդրո՞մը…
Այնինչ այս ֆոնին ՀՀ ԱԳՆ-ն միջազգային շահագրգիռ գործընկերներին կոչ է անում «հասցեական հայտարարությունների եւ թիրախային գործողությունների միջոցով պարտավորեցնել Ադրբեջանին դադարեցնել ռազմատենչ եւ առավելապաշտական հռետորաբանությունը, իրագործել իր իսկ կողմից ստանձնած պարտավորությունները, դուրս բերել ադրբեջանական զորքերը ՀՀ ինքնիշխան տարածքից եւ վերականգնել Լաչինի միջանցքի բնականոն գործունեությունը»:
Ի՞նչ թիրախային գործողություններ է ակնկալում Փաշինյանի կառավարությունը միջազգային հանրությունից, եթե հենց ինքն առաջինը չի անում նման գործողություն, որը կարող է անել եւ ունի դրա միջազգայնորեն երաշխավորված իրավունքը: Արդյոք սա փարիսեցիություն չէ:

Pashinyan Government Fails to Act; Calls on International Community to Resolve Lachin Corridor Impasse
While the Baku regime, with its puppet "eco-activists", has been blocking the Armenia-Artsakh land road for two weeks, violating all its international obligations, the Armenian government continues to talk about the need for statements and targeted actions by the international community towards Azerbaijan, that will allegedly force that country to fulfill its Artsakh 2020 war ceasefire obligations.
As the Baku dictatorial regime, with the indulgence of Russian peacekeepers, keeps the roadway closed, the Armenian government hasn’t even availed itself of the limited, but practical opportunities, it has to enact countermeasures, and allows Azerbaijani aircraft to fly from Baku to Nakhijevan and vice versa, via Armenian airspace.
One year after the 44-day war, starting on October 6, 2021, the national air carrier of Azerbaijan AZAL, has operated daily Baku-Nakhijevan-Baku flights via Armenia’s airspace.
Between 2014 and 2021, the Azerbaijanis did not enter Armenia’s airspace. On November 12, 2014, they shot down an unarmed Mi-24 helicopter on a training flight over Artsakh, killing three Armenian officers. Baku, fearing an Armenian response, flew to and from Nakhijevan exclusively via Iranian airspace.
After the 2020 war, when talk of unblocking transport links and the signing a peace treaty began, the Azerbaijanis, acting from the position of the victors and feeling much safer, began to use Armenia’s airspace in October 2021. The Armenian government has yet to object to this.
Officially, the skies of Armenia were not closed to aircraft with Azerbaijani registration, except during the 2020 war, from September 30 to November 17. In turn, Armenian planes did not enter and still do not enter the skies of Azerbaijan, because they do not make flights to the east. Occasionally, Armenian government aircraft fly in that direction (for example, to Central Asia), but due to safety concerns, they usually bypass the skies of Azerbaijan.
Bishkek-Yerevan flight of Armenian government plane (9.12.2022)
Azerbaijani government flights do not fly through the territory of Armenia either. In other words, in this case we are talking about choice and not prohibition.
Armenia’s Civil Aviation Committee has stated several times, including in response to our inquiries, that the provisions of Article 9 of the Chicago Convention on International Civil Aviation stipulate that each member-state of the International Civil Aviation Organization (ICAO) cannot apply a discriminatory approach regarding the use of its airspace. Article 9 of the Convention provides that each State Party may, in exceptional circumstances, in an emergency or in the interests of public safety, temporarily restrict or prohibit flights over all or part of its territory, provided that such restriction or prohibition is applied against aircraft of all other states, regardless of their nationality.
Despite this provision, there are constant cases when the same Turkey has banned airplanes registered in Armenia or even registered in another country, but operated by an Armenian carrier, from flying via its skies to other countries, without giving any reason, thus ignoring its own international obligations.
Unlike Turkey, Armenia has never taken countersteps, which would be very logical. Instead, the Armenian authorities have always dutifully and, one might say, blindly followed the provisions of the convention, which regulate the scope of restrictive actions of the given state.
Currently, there are no restrictions in Turkey against Armenian aircraft. There are not and have not been any bans on Armenia’s part against Turkish aircraft that even made intra-Azerbaijani flights, for example, Nakhijevan-Ganja or vice versa.
However, Armenian authorities, constantly pointing out that the Chicago Convention prohibits a discriminatory approach, forget or rather, "obsessed with pacifism", ignore Article 89 of the same convention, which clearly defines: "In case of war, the provisions of this Convention shall not affect the freedom of action of any of the contracting States affected, whether as belligerents or as neutrals. The same principle shall apply in the case of any contracting State which declares a state of national emergency and notifies the fact to the Council."
During the 2020 Artsakh war, this provision was applied, and Armenia officially banned the entry of Azerbaijani aircraft to its skies, although they had not entered Armenian airspace since 2014.
AZAL Nakhijevan-Baku evening flight. (11.16.2021)
Even in 2021 on November 14-16, when Azerbaijan unleashed military aggression against Armenia and occupied a part of the sovereign territory of Armenia, Azerbaijani AZAL airplanes continued to fly over Armenia, connecting Baku and Nakhijevan.
And the Armenian government had, and most likely has, nothing to say in this regard. What they are saying is this - “the selection of air flight routes is taken by aircraft operators." But the fact is that the aircraft operator, i.e., the airline (in this case, AZAL) enters the airspace of the given country (in this case, Armenia) after communicating with the responsible authorities of the latter (i.e., Armenia gives its consent that the Azerbaijani plane enters Armenian airspace) and Pashinyan's government does not want to speak up on the matter.
Of note is that AZAL itself announced last year that the Baku-Nakhijevan-Baku flight time and the cost of airplane fuel will be reduced thanks to the route using Armenian airspace. Thus, Azerbaijan benefits. Moreover, such flights use Armenian airspace three times daily.
AZAL Baku-Nakhijevan morning flight. (12.25.2022)
Baku-Nakhijevan-Baku flights also use Iranian airspace, but from 2021 until now, the main route is the one passing through the skies of Armenia.
After the 2020 Artsakh war, Azerbaijani and Turkish planes did not enter the skies of Armenia during the September aggression of this year and sometime afterwards.
They did not for their own safety. Today, they continue to use the airspace of Armenia again and pay money for using Armenia’s aeronautical services (according to the kilometers traveled in the sky of Armenia). However, these payments cannot compare to the economic and political benefits that the national carrier of Azerbaijan receives when using Armenian airspace.
AZAL Nakhijevan-Baku afternoon flight. (12.25.2022)
Today, when Azerbaijan, under false pretexts, has blocked the life-giving roadway for 120,000 Armenians, Nikol Pashinyan's government fails to do anything, even of a symbolic nature, contrary to the interests of Azerbaijan. For example, banning AZAL flights over Armenia.
I emphasize that Armenia is in the middle of an unfinished war with Azerbaijan. That country has occupied Armenian sovereign territory. The Baku dictator openly declares that Azerbaijan unleashed not only the 2020 war, but also the September aggression of this year. He speaks about new territorial ambitions.
Therefore, Article 89 of the Chicago Convention is fully applicable, according to which, in case of war, the provisions of the Convention do not limit the freedom of action of the state affected by the war, regardless of whether the state is belligerent or neutral.
And even if that right was not enshrined on paper, nothing should prevent the Armenian government from acting on the principle of "an eye for an eye, a tooth for a tooth" to promote its own state interest.
Against this backdrop, the Armenian foreign ministry calls on interested international partners to "oblige Azerbaijan, through address statements and targeted actions, to halt the warmongering and maximalist rhetoric, fulfil the assumed commitments, withdraw the Azerbaijani troops from the sovereign territory of the Republic of Armenia and restore the regular functioning of the Lachin Corridor."
What targeted actions does Pashinyan's government expect from the international community, if it isn’t the first to take such actions, which it can do and has the internationally guaranteed right to do?