Փաշինյանի կառավարությունը խուսափում է «ակն ընդ ական, ատամն ընդ ատաման» սկզբունքի կիրառումից, փոխարենը ուրիշներին «թիրախային գործողությունների» կոչ է անում
Մինչ Բաքվի ռեժիմը իր խամաճիկային «էկոակտիվիստներով» արդեն 14 օր արգելափակված է պահում Հայաստան-Արցախ ցամաքային ճանապարհը, խախտելով իր իսկ ստանձնած բոլոր միջազգային պարտավորությունները, ՀՀ իշխանությունները շարունակում են խոսել միջազգային հանրության կողմից Ադրբեջանի հանդեպ հասցեական հայտարարությունների եւ թիրախային գործողությունների անհրաժեշտության մասին, որոնք կդրդեն այդ երկրին կատարել իր պարտավորությունները:
Ու քանի դեռ Բաքվի բռնապետի քմահաճույքով եւ ռուս խաղաղապահների թողտվությամբ փակ է պահվում Արցախի «կյանքի ճանապարհը», Փաշինյանի կառավարությունը, ունենալով հակընդդեմ միջոցներ կիրառելու թեկուզ փոքր, բայց գործնական հնարավորություն, որպես լուռ դիտորդ թույլ է տալիս, որ ադրբեջանական օդանավերը Բաքվից Նախիջեւան եւ հակառակ ուղղությամբ թռիչքներ կատարեն Հայաստանի երկնքով:
44-օրյա պատերազմից մեկ տարի անց՝ 2021 թ. հոկտեմբերի 6-ից, Ադրբեջանի ազգային ավիափոխադրող «AZAL» ընկերությունը իր ամենօրյա Բաքու-Նախիջեւան-Բաքու չվերթերը կատարում է ՀՀ օդային տարածքով:
2014-2021 թթ. ադրբեջանցիները չէին մտնում ՀՀ երկինք, քանի որ 2014-ի նոյեմբերի 12-ին Արցախի երկնքում դավադրաբար խոցել էին ուսումնամարզական թռիչք կատարող, չզինված «Մի-24» ուղղաթիռը, ինչի հետեւանքով զոհվել էր 3 հայ սպա, եւ դրանից հետո, վախենալով հայկական կողմի պատասխանից, Բաքվից Նախիջեւան էին թռչում ու վերադառնում բացառապես Իրանի օդային տարածքով:
Երբ պատերազմից հետո սկսվեց հաղորդակցության ուղիների ապաշրջափակման ու խաղաղության պայմանագիր կնքելու դիսկուրսը, հաղթածի դիրքերից հանդես եկող եւ իրենց նախկինի համեմատ շատ ավելի ապահով զգացող ադրբեջանցիները 2021-ի հոկտեմբերից սկսեցին օգտվել ՀՀ օդային տարածքից, ինչին Հայաստանի իշխանությունը դեմ չէր, դեմ չէ նաեւ հիմա:
Պաշտոնապես Հայաստանի երկինքը փակ չի եղել Ադրբեջանի գրանցում ունեցող օդանավերի համար՝ բացառությամբ պատերազմի օրերի՝ 2020 թ. սեպտեմբերի 30-ից մինչեւ նոյեմբերի 17-ը: Իրենց հերթին հայկական օդանավերը չեն մտել եւ հիմա էլ չեն մտնում Ադրբեջանի երկինք, քանի որ դեպի արեւելք չվերթեր չեն կատարում, ժամանակ առ ժամանակ այդ ուղղությամբ (օրինակ՝ դեպի Միջին Ասիա) թռչում է ՀՀ կառավարական ինքնաթիռը, սակայն այն, ըստ էության, անվտանգությունից ելնելով, շրջանցում է Ադրբեջանի երկինքը:
ՀՀ կառավարական ինքնաթիռի Բիշքեկ-Երեւան թռիչքը. 09.12.2022
Ադրբեջանի կառավարական թռիչքները եւս Հայաստանի տարածքով չեն կատարվում: Այսինքն՝ այս պարագայում խոսքը ընտրության եւ ոչ թե արգելքի մասին է:
ՀՀ քաղավիացիայի կոմիտեն մի քանի անգամ, այդ թվում՝ մեր հարցումներին ի պատասխան, հայտարարել է, թե Միջազգային քաղաքացիական ավիացիայի մասին Չիկագոյի կոնվենցիայի 9-րդ հոդվածի դրույթները սահմանում են, որ Քաղավիացիայի միջազգային կազմակերպության (ICAO) յուրաքանչյուր անդամ-պետություն չի կարող կիրառել խտրական մոտեցում իր օդային տարածքի օգտագործման նկատմամբ: Կոնվենցիայի 9-րդ հոդվածը սահմանում է, որ դրան միացած յուրաքանչյուր պետություն, բացառիկ հանգամանքներում, արտակարգ իրավիճակի պայմաններում կամ հասարակական անվտանգության ապահովման նպատակով, իրավունք ունի ժամանակավորապես սահմանափակել կամ արգելել թռիչքներն իր ողջ տարածքի կամ դրա մի մասի վրա՝ պայմանով, որ այդպիսի սահմանափակումը կամ արգելքը կկիրառվի բոլոր այլ պետությունների օդանավերի նկատմամբ՝ անկախ դրանց ազգային պատկանելությունից:
Ի հեճուկս այս դրույթի՝ շարունակական են դեպքերը, երբ նույն Թուրքիան ՀՀ գրանցում ունեցող կամ նույնիսկ այլ երկրում գրանցված, բայց հայկական փոխադրողի կողմից շահագործվող օդանավերին արգելել է իր երկնքով թռչել այլ երկրներ՝ որեւէ պատճառաբանություն չբերելով, ինչով անտեսել է իր իսկ ստանձնած միջազգային պարտավորությունները:
- Թուրքիան առանց հիմնավորման արգելում է հայկական օդանավերի մուտքն իր երկինք. Հայաստանը հայելային արգելք չի դրել
- Թուրքական «խաղեր»՝ երկնքում. ՀՀ կառավարական ինքնաթիռը կրկին հատում է Թուրքիայի օդը, բայց նոր արգելքներ են ստեղծվել
- Հայաստանի երկնքով ադրբեջանական ու թուրքական օդանավերը Բաքուն ու Գյանջան կապում են Նախիջեւանին
Բայց, ի տարբերություն Թուրքիայի, Հայաստանը երբեք չի գնացել հակընդդեմ, հայելային քայլերի, ինչը խիստ տրամաբանական կլիներ: Փոխարենը ՀՀ իշխանությունները միշտ պարտաճանաչ ու, կարելի է նաեւ ասել, կուրորեն հետեւել են կոնվենցիայի այն դրույթներին, որոնք կանոնակարգում են տվյալ պետության սահմանափակող գործողությունների շրջանակը:
Ներկա պահին թուրքական կողմից հայկական օդանավերի հանդեպ արգելքներ չկան: Չկան ու չեն եղել արգելքներ մեր կողմից այն թուրքական օդանավերի հանդեպ, որոնք նույնիսկ ներադրբեջանական թռիչքներ են կատարել, օրինակ՝ Նախիջեւան-Գյանջա կամ հակառակը:
Սակայն ՀՀ իշխանությունները, անընդհատ մատնացույց անելով, թե իբր Չիկագոյի կոնվենցիան արգելում է խտրական մոտեցումը, մոռանում են կամ ավելի ճիշտ, «խաղաղասիրությամբ տարված», չտեսնելու են տալիս նույն կոնվենցիայի 89-րդ հոդվածը, որը հստակ սահմանում է. «Պատերազմի դեպքում սույն Կոնվենցիայի դրույթները չեն սահմանափակում պատերազմի ազդեցությունը կրող Պայմանավորվող պետության գործողությունների ազատությունը, անկախ նրանից, պատերազմող է այդ Պետությունը, թե չեզոք: Նույն սկզբունքը կիրառվում է այն Պայմանավորվող պետության նկատմամբ, որն իր մոտ արտակարգ իրավիճակ է հայտարարում եւ այդ մասին տեղեկացնում է Խորհրդին»:
44-օրյա պատերազմի ժամանակ այս դրույթը կիրառվել է, եւ Հայաստանը պաշտոնապես արգելել է Ադրբեջանի օդանավերի մուտքը իր երկինք, չնայած դրանք 2014-ից չէին էլ մտնում մեր օդային տարածք: Այդուհանդերձ, 2020 թ. այս ժամանակավոր արգելքով Հայաստանը սահմանափակվել է:
«AZAL»-ի Նախիջեւան-Բաքու երեկոյան չվերթը․ 16.11.2021
Նույնիսկ 2021 թ. նոյեմբերի 14-16-ին, երբ Ադրբեջանը ռազմական ագրեսիա սանձազերծեց Հայաստանի նկատմամբ ու օկուպացրեց ՀՀ սուվերեն տարածքի մի մասը, ադրբեջանական «AZAL»-ի օդանավերը նույն ընթացքում շարունակում էին ճախրել Հայաստանի երկնքում՝ իրար կապելով Բաքուն ու Նախիջեւանը:
Իսկ ՀՀ իշխանություններն այս մասով ասելիք չունեին, վստահաբար՝ հիմա էլ չունեն: Նրանց ասելիքը մեկն է՝ «օդային մայրուղիների ընտրության իրավասությունը վերապահված է օդանավ շահագործողներին»: Բայց այն փաստը, որ օդանավ շահագործողը, այսինքն՝ ավիաընկերությունը (այս դեպքում՝ «AZAL»-ը) տվյալ երկրի (այս դեպքում՝ Հայաստանի) օդային տարածք է մտնում վերջինիս պատասխանատու մարմինների հետ հաղորդակցությունից հետո (այսինքն՝ ՀՀ-ն տալիս է համաձայնություն, որ ադրբեջանական օդանավը մտնի մեր երկինք), Փաշինյանի կառավարությունը չի ցանկանում բարձրաձայնել:
Հատկանշական է, որ «AZAL»-ն ինքն է դեռ նախորդ տարի հայտարարել, որ Հայաստանի երկնքով կիրառվող երթուղու շնորհիվ կկրճատվի Բաքու-Նախիջեւան-Բաքու թռիչքի ժամանակն ու օդանավի վառելիքի ծախսը: Այսինքն՝ ադրբեջանական կողմը միայն շահում է սրանից: Ընդ որում՝ ներկայում Հայաստանի օդով նման չվերթեր կատարվում են օրական 3 անգամ՝ առավոտյան, ցերեկը, երեկոյան:
«AZAL»-ի Բաքու-Նախիջեւան առավոտյան չվերթը․ 25.12.2022
Բաքու-Նախիջեւան-Բաքու թռիչքներ կատարվում են նաեւ Իրանի երկնքով, սակայն 2021-ից մինչ օրս հիմնական երթուղին Հայաստանի երկնքով անցնողն է:
44-օրյա պատերազմից հետո ադրբեջանական ու թուրքական օդանավերը Հայաստանի երկինք չեն մտել մեկ էլ այս տարվա սեպտեմբերյան ագրեսիայի ժամանակ եւ դրանից որոշ ժամանակ անց:
Հասկանալի է, որ նրանք դա արել են իրենց իսկ անվտանգության համար, իսկ այսօր շարունակում են կրկին օգտագործել ՀՀ օդը եւ մեր աերոնավիգացիոն ծառայություններից օգտվելու համար գումարներ են վճարում (ըստ Հայաստանի երկնքով անցած կիլոմետրերի): Սակայն այդ վճարումները չեն կարող համեմատվել այն տնտեսական ու քաղաքական օգուտի հետ, որ ստանում է ադրբեջանական ազգային ավիափոխադրողը մեր օդն օգտագործելիս:
«AZAL»-ի Նախիջեւան-Բաքու ցերեկվա չվերթը․ 25.12.2022
Ու այսօր, երբ Ադրբեջանը կեղծ պատրվակներով փակել է 120.000 հայի «կյանքի ճանապարհը», Նիկոլ Փաշինյանի կառավարությունը մատը մատին չի խփում՝ թեկուզ ոչ համարժեք, բայց ինչ-որ չափով Ադրբեջանի շահերին հակասող գործողություն կատարելու, այն է՝ «AZAL»-ի ամենօրյա մուտքը ՀՀ երկինք արգելելու համար:
Շեշտում ենք՝ Հայաստանն Ադրբեջանի հետ գտնվում է չավարտված պատերազմի մեջ, այդ երկիրն օկուպացրել է մեր երկրի սուվերեն տարածքները, Բաքվի բռնապետն այժմ արդեն բացահայտ ու անվարան հայտարարում է, որ այո, իրենք են սանձազերծել ոչ միայն 44-օրյա պատերազմը, այլեւ այս տարվա սեպտեմբերյան ագրեսիան, ավելին՝ խոսում է նոր հավակնությունների մասին: Հետեւաբար, միանգամայն կիրառելի է Չիկագոյի կոնվենցիայի 89-րդ հոդվածը, որի համաձայն՝ պատերազմի դեպքում կոնվենցիայի դրույթները չեն սահմանափակում պատերազմի ազդեցությունը կրող պետության գործողությունների ազատությունը, անկախ նրանից, պատերազմող է այդ պետությունը, թե չեզոք:
Ու նույնիսկ եթե այդ իրավունքը չլիներ թղթի վրա, սեփական պետական շահի առաջմղման համար որեւէ բան չպիտի արգելեր ՀՀ իշխանությանը գործել «ակն ընդ ական, ատամն ընդ ատաման» սկզբունքով: Իսկ ո՞րն է դա չանելու Փաշինյանի թիմի պատճառաբանությունը. վա՞խը, պարտվածի սինդրո՞մը…
Այնինչ այս ֆոնին ՀՀ ԱԳՆ-ն միջազգային շահագրգիռ գործընկերներին կոչ է անում «հասցեական հայտարարությունների եւ թիրախային գործողությունների միջոցով պարտավորեցնել Ադրբեջանին դադարեցնել ռազմատենչ եւ առավելապաշտական հռետորաբանությունը, իրագործել իր իսկ կողմից ստանձնած պարտավորությունները, դուրս բերել ադրբեջանական զորքերը ՀՀ ինքնիշխան տարածքից եւ վերականգնել Լաչինի միջանցքի բնականոն գործունեությունը»:
Ի՞նչ թիրախային գործողություններ է ակնկալում Փաշինյանի կառավարությունը միջազգային հանրությունից, եթե հենց ինքն առաջինը չի անում նման գործողություն, որը կարող է անել եւ ունի դրա միջազգայնորեն երաշխավորված իրավունքը: Արդյոք սա փարիսեցիություն չէ:

Правительство Пашиняна избегает конкретных шагов против Азербайджана, вместо этого призывая к адресным действиям других
Бакинский режим посредством своих марионеточных “экоактивистов” уже 15 дней блокирует единственную сухопутную дорогу, связывающую Арцах с Арменией, тем самым нарушая взятые им же международные обязательства. А тем временем власти Армении продолжают говорить о необходимости адресных заявлений и действий международной общественности в отношении Азербайджана, которые заставят эту страну выполнять свои обязательства.
И пока вследствие каприза бакинского диктатора и с попустительства российских миротворцев “дорога жизни” для Арцаха остается заблокированной, правительство Пашиняна, имея пусть маленькую, но действенную возможность предпринять ответные шаги, молча позволяет азербайджанским самолетам совершать полеты из Баку в Нахиджеван и в обратном направлении через воздушное пространство Армении.
Национальный авиаперевозчик Азербайджана компания “AZAL” с 6 октябя 2021 г., то есть через год после 44-дневной войны, начала выполнять каждодневный рейс Баку-Нахиджеван-Баку, используя воздушное пространство Республики Армения.
В 2014-2021 гг. азербайджанские самолеты не заходили в небо Армении, так как 12 ноября 2014 г. сбили над Арцахом невооруженный вертолет “Ми-24”, выполнявший учебно-тренировочный полет. Погибли трое армянских офицеров. После этого азербайджанцы, опасаясь ответа армянской стороны, летали в Нахиджеван и обратно исключительно через воздушное пространство Ирана.
Когда после войны в обращение был введен дискурс разблокирования коммуникационных путей и заключения мирного договора, выступающие с позиций победителя азербайджанцы с октября 2021 г. начали пользоваться воздушным пространством РА, против чего власти Армении не возражали и не возражают до сих пор.
Официально небо Армении не было закрыто для самолетов с азербайджанской регистрацией, за исключением периода с 30 сентября по 17 октября 2020 г., когда шла 44-дневная война. В свою очередь армянские самолеты не заходили и до сих пор не заходят в воздушное пространство Азербайджана, так как не совершают рейсы на восточном направлении. Время от времени правительственный самолет РА выполняет полеты, например, в Среднюю Азию, однако из соображений безопасности обходит небо Азербайджана.
Рейс Бишкек-Ереван правительственного самолета РА, 09.12.2022
Правительственные рейсы Азербайджана тоже выполняются в обход неба Армении. То есть в этом случае речь идет о выборе, а не о запрете.
Комитет гражданской авиации РА несколько раз, в том числе в ответ на наши запросы, заявлял, что, согласно положениям ст.9 Чикагской конвенции о международной гражданской авиации, государства-члены Международной организации гражданской авиации (ICAO) не могут применять дискриминационный подход к использованию своего воздушного пространства.
Ст.9 Конвенции устанавливает: “Каждое Договаривающееся государство также сохраняет за собой право немедленно при исключительных обстоятельствах, или в период чрезвычайного положения, или в интересах общественной безопасности временно ограничить или запретить полеты над всей своей территорией или какой-либо ее частью при условии, что такое ограничение или запрещение применяется к воздушным судам всех других государств, независимо от их национальности”.
Вопреки этому положению, та же Турция без каких-либо объяснений запретила самолетам, имеющим регистрацию РА или зарегистрированным в другой стране, но эксплуатируемым армянским перевозчиком, использовать свое воздушное пространство для полетов в другие страны, тем самым игнорируя взятые ею международные обязательства.
- Турция без обоснований запрещает армянским самолетам входить в свое воздушное пространство. Зеркальный запрет со стороны Армении отсутствует
- Азербайджанские и турецкие самолеты связывают Баку и Гянджу с Нахиджеваном через небо Армении
В отличие от Турции Армения никогда не шла на ответные зеркальные шаги, что было бы вполне логично. Вместо этого власти РА всегда добросовестно и, можно сказать, слепо выполняли те положения Конвенции, которые регулируют ограничительные меры государства.
На данный момент с турецкой стороны нет запрета в отношении армянских самолетов. С нашей стороны тоже не было и нет запретов для тех турецких воздушных судов, которые выполняли даже внутриазербайджанские рейсы, в частности Нахиджеван-Гянджа и Гянджа-Нахиджеван.
Однако власти РА, постоянно ссылаясь на то, что Чикагская конвенция якобы запрещает дискриминационный подход, забывают или, точнее, исходя из “миролюбия”, стараются “не замечать” ст.89 той же Конвенции, которая четко устанавливает: “В случае войны положения настоящей Конвенции не затрагивают свободы действий любого затронутого войной Договаривающегося государства, как воюющего, так и нейтрального. Такой же принцип применяется в случае, когда любое Договаривающееся государство объявляет у себя чрезвычайное положение и уведомляет об этом Совет”.
Данное положение было применено во время 44-дневной арцахской войны, когда Армения официально запретила азербайджанским самолетам вход в свое воздушное пространство, хотя после 2014 года они не пользовались такой возможностью. Тем не менее, Армения ограничилась введением этого временного запрета.
Вечерний рейс Нахиджеван-Баку авиакомпании “AZAL”, 16.11.2021
Самолеты азербайджанской авиакомпании “AZAL” даже в период с 14 по 16 ноября 2021 г., когда Азербайджан развязал военную агрессию против Армении и оккупировал часть суверенной территории РА, продолжали парить в небе Армении, связывая между собой Баку и Нахиджеван.
Между тем властям РА нечего было сказать по этому поводу. И можно быть уверенными в том, что им нечего сказать и сейчас. Они заявляют только одно: “выбирать воздушные маршруты уполномочены эксплуатанты самолетов”. Однако правительство Пашиняна не желает говорить о том, что эксплуатант самолетов, то есть авиакомпания (в данном случае “AZAL”) входит в воздушное пространство конкретной страны (в данном случае Армении) после переговоров с ответственными органами этой сферы (то есть согласие на вхождение азербайджанского самолета в воздушное пространство нашей страны дает РА).
Примечательно, что авиакомпания “AZAL” еще в прошлом году заявила, что благодаря маршруту через воздушное пространство Армении сокращается как время полета Баку-Нахиджеван-Баку, так и расходуемое самолетом топливо То есть данная ситуация очень выгодна для азербайджанской стороны. Отметим, что в настоящее время этот рейс выполняется трижды в день – утром, днем, вечером.
Утренний рейс Баку-Нахиджеван компании “AZAL”, 25.12.2022
Рейс Баку-Нахиджеван-Баку выполняются также через воздушное пространство Ирана, однако с 2021 г. по сей день основной маршрут пролегает через небо Армении.
После 44-дневной войны азербайджанские и турецкие воздушные суда перестали пролетать над Арменией и во время сентябрьской агрессии, и некоторое время после нее.
Понятно, что азербайджанская сторона поступила так исходя из собственной безопасности, а сегодня она вновь пользуется небом РА и платит за услуги наших аэронавигационных служб (в соответствии с пройденными в армянском небе километрами). Однако эти платежи не могут сравниться с той экономической и политической выгодой, которую национальный авиаперевозчик Азербайджана получает от использования нашего воздушного пространства.
Дневной рейс Нахиджеван-Баку авиакомпании “AZAL”, 25.12.2022
И сегодня, когда Азербайджан под ложным предлогом блокирует “дорогу жизни” для 120 тысяч армян, правительство Никола Пашиняна палец о палец не ударяет, чтобы предпринять шаги, которые противоречат, пусть и в небольшой степени, интересам Азербайджана, а именно запретить каждодневное использование самолетами компании «AZAL» воздушного пространства Армении.
Подчеркнем, Армения находится в состоянии неоконченной войны с Азербайджаном, который оккупировал суверенные территории нашей страны, а бакинский диктатор Ильхам Алиев уже открыто заявляет, что именно его страна развязала 44-дневную войну и сентябрьскую агрессию этого года. Мало того, выдвигает новые претензии.
Следовательно, в настоящее время вполне применима ст.89 Чикагской конвенции, согласно которой “в случае войны положения настоящей Конвенции не затрагивают свободы действий любого затронутого войной Договаривающегося государства, как воюющего, так и нейтрального”.
И если бы даже это право не было прописано в Конвенции, то для продвижения собственной государственной выгоды ничто не должно запретить властям РА действовать по принципу “око за око, зуб за зуб”. А в чем причина отказа команды Пашиняна от таких действий – страх или синдром побежденного...?
Тем временем на этом фоне МИД РА призывает заинтересованных международных партнеров “посредством адресных заявлений и действий обязать Азербайджан прекратить воинственную и экспансионистскую риторику, выполнять взятые им же обязательства, вывести азербайджанские войска с суверенной территории РА и восстановить нормальную деятельность Лачинского коридора”.
Какие адресные действия ожидает от международной общественности правительство Пашиняна, если оно само не осуществляет шаги, на которые имеет гарантированное на международном уровне право? Разве это не есть фарисейство?