Հայաստանի երկնքով ադրբեջանական ու թուրքական օդանավերը Բաքուն ու Գյանջան կապում են Նախիջեւանին
44-օրյա պատերազմից հետո Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջեւ կոմունիկացիոն ապաշրջափակումը օդային երթուղիների մասով իրականություն է դարձել դեռ նախորդ տարվանից, բայց այս դեպքում ապաշրջափակողը Հայաստանն է, իսկ օգտվողը՝ Ադրբեջանն ու Թուրքիան։ Ճիշտ է՝ թղթի վրա Հայաստանն ու Ադրբեջանը, բացի պատերազմական փուլից, միմյանց հանդեպ թռիչքային սահմանափակումներ չեն կիրառել։ Այսինքն՝ թե՛ մեր երկինքն է բաց եղել նրանց համար, թե՛ նրանցը՝ մեզ համար։ Իրականությունը, սակայն, այլ է։
Նախ՝ հայկական փոխադրողները Ադրբեջանի երկնքով թռչելու կարիք մեծ հաշվով չունեն, որովհետեւ դեպի Միջին Ասիա, Սիբիր կամ Հեռավոր Արեւելք չեն թռչում, բայց ահա ՀՀ կառավարական օդանավն, օրինակ, միջինասիական քաղաքներ մեկնելիս կամ վերադառնալիս երբեք չի մտնում Ադրբեջանի երկինք, ինչն անվտանգային առումով ընկալելի է։ Ադրբեջանական ու թուրքական կառավարական բորտերն էլ մեր երկինք չեն մտնում, բայց այդ երկրների ազգային փոխադրողները՝ «AZAL»-ն ու «Turkish Airlines»-ը տարանցիկ (տրանզիտ) թռիչքներ են կատարում Հայաստանի օդով՝ միմյանց կապելով Բաքուն, Նախիջեւանը, Գյանջան, Ստամբուլը։
Հիշեցնենք նաեւ, որ Թուրքիան 2020-ի ամառվանից մինչեւ այս տարվա մարտ փաստացի չէր թույլատրում ՀՀ գրանցում ունեցող օդանավերի մուտքը իր երկինք։ Այս գարնանից Թուրքիայի օդով կրկին թռիչքներ է կատարում ՀՀ կառավարական բորտը, իսկ կոմերցիոն փոխադրողները շարունակում են խոչընդոտների բախվել։
Օրինակ՝ հայկական «Fly One Armenia» ընկերությունը, որի օդանավերը գրանցված են ոչ թե Հայաստանում, այլ Մոլդովայում, չնայած անարգել կատարում է Երեւան-Ստամբուլ-Երեւան չվերթը, թուրքական ավիացիոն իշխանությունների կողմից պարբերաբար խնդիրների է հանդիպում Թուրքիայի երկնքով տարանցիկ թռիչքներ կատարելիս։ Այսպես՝ մայիս-հունիսին թուրքերը չէին թողնում, որ «Fly One Armenia»-ն իրենց երկնքով Երեւանից թռչի դեպի Ֆրանսիա՝ Փարիզ ու Լիոն։ Հիմա էլ նույն խնդրին է բախվել Երեւան-Բեյրութ-Երեւան չվերթը, որի մեկնարկը տրվեց հունիսի վերջին, բայց շատ շուտով թուրքերը չտրամադրեցին իրենց օդով տարանցում կատարելու հնարավորություն։ Ըստ հայկական ավիաընկերության՝ դեպի Բեյրութ թռիչքներն առկախվել են մինչեւ հուլիսի 21-ը։
Տուրիստական այս սեզոնին հայկական «Fly Arna»-ն էլ, որի օդանավը գրանցված է Հայաստանում, եգիպտական Շարմ էլ Շեյխ եւ Հուրգադա թռչում է՝ Թուրքիան ու Իրաքը շրջացելով, ինչի հետեւանքով երկար կոր է գծում (տես նկարում)։
Եթե նայենք հայկական մեկ այլ փոխադրողի՝ «Ավիակոմպանիա Արմենիայի» դեպի Եգիպտոս չվերթերը, կտեսնենք, որ դրանք մե՛կ շրջանցել են Թուրքիայի երկինքը, մե՛կ տարանցել այն։
Ինչ վերաբերում է մեր երկնքով երկու ոչ բարեկամ երկրների ավիափոխադրողների տարանցումներին, ապա 2021-ի հոկտեմբերից ադրբեջանական «AZAL»-ի ինքնաթիռները Հայաստանի օդով անարգել կատարում են Բաքու-Նախիջեւան-Բաքու չվերթեր։ Ընդ որում՝ թշնամի պետության օդանավերը 2014-ի նոյեմբերից խուսափում էին թռչել Հայաստանի երկնքով, որովհետեւ այդ տարվա նոյեմբերի 12-ին ակնհայտ ագրեսիա իրականացնելով՝ խոցել էին շփման գոտուց այս կողմ՝ Արցախի երկնքում ուսումնամարզական թռիչք կատարող «Մի-24» ռազմական ուղղաթիռը, որը զինված չէր։ Դրանից հետո ադրբեջանցիները վախենում էին հայկական կողմի պատասխան գործողություններից եւ 7 տարի շարունակ Բաքվից Նախիջեւան էին թռչում միայն Իրանի տարածքով։
Բայց 44-օրյա պատերազմից հետո՝ 2021-ի հոկտեմբերից, ՀՀ իշխանությունների համաձայնությամբ «AZAL»-ի օդանավերը Բաքու-Նախիջեւան-Բաքու չվերթերը կատարում են ոչ միայն Իրանով, այլեւ Հայաստանով (տես նկարում)։ Մեր երկնքով, սակայն, չվերթերն ավելի ձեռնտու են ժամանակի եւ ծախսատարության տեսանկյունից, ինչի մասին հայտարարել են նաեւ ադրբեջանցիները։
Արձանագրել ենք, որ այդ թռիչքները երբեմն անցնում են նաեւ Արցախի օդային տարածքով, մասնավորապես՝ Մարտակերտի շրջանի վրայով։
Հայաստանը չի խոչընդոտել իր օդային տարածքով կատարվող ներադրբեջանական չվերթերը նույնիսկ 2021-ի նոյեմբերին, երբ թշնամին դիմեց հերթական ագրեսիային Սյունիքի մարզի Ծիծեռնաքարի, ինչպես նաեւ Ջերմուկի հատվածներում, ինչը հայկական կողմից հանգեցրեց մարդկային եւ դիրքային կորուստների։
Բաքու-Նախիջեւան-Բաքու չվերթերը Հայաստանի տարածքով իրականացվում են օրական 4 անգամ՝ առավոտյան, կեսօրին մոտ, երեկոյան եւ գիշերը։
Բայց սա ամենը չէ։ Թուրքական ազգային փոխադրող «Turkish Airlines»-ը պարբերաբար իրականացնում է Ստամբուլ-Գյանջա-Նախիջեւան-Ստամբուլ (չվերթի համարը՝ TK 326) եւ Ստամբուլ-Նախիջեւան-Գյանջա-Ստամբուլ (TK 328) չվերթերը, որոնց ընթացքում Նախիջեւան-Գյանջա եւ Գյանջա-Նախիջեւան, ինչպես նաեւ Գյանջա-Ստամբուլ հատվածներն անցնում են Հայաստանի օդով (տես նկարում)։
Ժամանակին մեր երկնքով էր անցնում նաեւ Ստամբուլ-Նախիջեւան թռիչքը, սակայն հիմա «Turkish Airlines»-ի ինքնաթիռները Ստամբուլ-Նախիջեւան եւ Նախիջեւան-Ստամբուլ սեգմենտներն իրականացնում են ոչ թե Հայաստանի միջոցով, այլ թուրք-նախիջեւանյան նեղ սահմանով։

Азербайджанские и турецкие самолеты связывают Баку и Гянджу с Нахиджеваном через небо Армении
После 44-дневной войны коммуникационная деблокада Армении и Азербайджана по части воздушного сообщения стала реальностью еще с прошлого года. Но в данном случае деблокировала воздушное пространство Армения, а пользуются этим Азербайджан и Турция. Правда, согласно документам, Армения и Азербайджан не вводили по отношению друг к другу летные ограничения, за исключением этапа войны. То есть и наше небо было открыто для них, и их небо – для нас. В действительности же все обстояло иначе.
Во-первых, армянским перевозчикам по большому счету нет необходимости пользоваться воздушным пространством Азербайджана, поскольку они не летают в направлении Средней Азии, Сибири или Дальнего Востока. Но вот правительственный самолет РА, совершая полеты в среднеазиатские города и обратно, никогда не заходит в воздушное пространство Азербайджана, что вполне понятно с точки зрения безопасности. Точно так же азербайджанские и турецкие правительственные борта не пролетают через наше небо, однако национальные авиаперевозчики этих стран - «AZAL» и «Turkish Airlines» - совершают транзитные рейсы через воздушный коридор Армении, связывая между собой Баку, Нахиджеван, Гянджу и Стамбул.
Напомним, что с лета 2020 года по март этого года Турция фактически не разрешала самолетам с регистрацией РА входить в свое воздушное пространство. С весны правительственный борт Армении вновь совершает полеты через небо Турции, а вот коммерческие перевозчики все еще сталкиваются с препятствиями.
Так, армянская компания «Fly One Armenia», чьи самолеты зарегистрированы не в Армении, а в Молдове, несмотря на беспрепятственное выполнение рейса Ереван-Стамбул-Ереван, периодически сталкивается с проблемами, которые создают турецкие авиационные власти в процессе осуществления транзитных рейсов. Например, в мае-июне турки не разрешали «Fly One Armenia» летать через их воздушный коридор из Еревана в Париж и Лион. Сейчас аналогичные трудности создаются при выполнении рейса Ереван-Бейрут-Ереван. Это направление было задействовано в конце июня, но вскоре турки перестали предоставлять свое воздушное пространство для транзита. Как сообщила армянская авиакомпания, рейсы в Бейрут отложены до 21 июля.
В этот туристический сезон зарегистрированные в Армении самолеты местной компании «Fly Arna» летают в египетские курортные города Шарм-эль-Шейх и Хургаду в обход Турции и Ирака, вследствие чего траектория полета представляет собой длинную дугу (см.фото).
Если посмотреть на траекторию полетов в Египет другого армянского перевозчика – “Авиакомпании Армения”, то можно увидеть, что они в одном случае обходят воздушное пространство Турции, в другом – летают транзитом.
Что касается транзитных полетов через наш воздушный коридор авиаперевозчиков недружественных стран, то с октября 2021 года самолеты азербайджанской компании «AZAL» беспрепятственно совершают рейс Баку-Нахиджеван-Баку через армянское небо. При этом с ноября 2014 года самолеты вражеского государства избегали пользоваться воздушным пространством Армении, поскольку 12 ноября того же года совершили акт агрессии, сбив по эту сторону линии соприкосновения безоружный военный вертолет “Ми-24”, выполнявший учебно-тренировочный полет в небе над Арцахом. После этого азербайджанцы, опасаясь ответных действий армянской стороны, в течение семи лет летали из Баку в Нахиджеван только через воздушный коридор Ирана.
Однако с октября 2021-го, то есть после 44-дневной войны, самолеты «AZAL» с согласия властей РА выполняют рейс Баку-Нахиджеван-Баку не только через Иран, но и через Армению (см.фото).
Лететь через наше воздушное пространство выгоднее с точки зрения как времени, так и расходов, о чем заявили и сами азербайджанцы.
Мы выявили, что иногда эти полеты выполняются через небо Арцаха в сегменте Мартакертского района.
Армения не препятствовала выполнению внутриазербайджанских рейсов через свое воздушное пространство даже в ноябре 2021 год, когда враг совершил очередную агрессию на участках Цицернакара и Джермука, что привело к человеческим и позиционным потерям с армянской стороны.
Рейс Баку-Нахиджеван-Баку выполняется через небо Армении четыре раза в день – утром, в полдень, вечером и ночью.
Но это не все. Турецкий национальный перевозчик «Turkish Airlines» регулярно выполняет рейсы Стамбул-Гянджа-Нахиджеван-Стамбул (номер рейса TK 326) и Стамбул-Нахиджеван-Гянджа-Стамбул (TK 328), в процессе которых сегменты Нахиджеван-Гянджа, Гянджа-Нахиджеван и Гянджа-Стамбул самолеты пролетают над Арменией (см.фото).
В свое время через наш воздушный коридор выполнялся также рейс Стамбул-Нахиджеван, однако сейчас самолеты «Turkish Airlines» пролетают сегменты Стамбул-Нахиджеван и Нахиджеван-Стамбул не над Арменией, а над узкой турецко-нахиджеванской границей.