Հայաստանի երկնքով ադրբեջանական ու թուրքական օդանավերը Բաքուն ու Գյանջան կապում են Նախիջեւանին
44-օրյա պատերազմից հետո Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջեւ կոմունիկացիոն ապաշրջափակումը օդային երթուղիների մասով իրականություն է դարձել դեռ նախորդ տարվանից, բայց այս դեպքում ապաշրջափակողը Հայաստանն է, իսկ օգտվողը՝ Ադրբեջանն ու Թուրքիան։ Ճիշտ է՝ թղթի վրա Հայաստանն ու Ադրբեջանը, բացի պատերազմական փուլից, միմյանց հանդեպ թռիչքային սահմանափակումներ չեն կիրառել։ Այսինքն՝ թե՛ մեր երկինքն է բաց եղել նրանց համար, թե՛ նրանցը՝ մեզ համար։ Իրականությունը, սակայն, այլ է։
Նախ՝ հայկական փոխադրողները Ադրբեջանի երկնքով թռչելու կարիք մեծ հաշվով չունեն, որովհետեւ դեպի Միջին Ասիա, Սիբիր կամ Հեռավոր Արեւելք չեն թռչում, բայց ահա ՀՀ կառավարական օդանավն, օրինակ, միջինասիական քաղաքներ մեկնելիս կամ վերադառնալիս երբեք չի մտնում Ադրբեջանի երկինք, ինչն անվտանգային առումով ընկալելի է։ Ադրբեջանական ու թուրքական կառավարական բորտերն էլ մեր երկինք չեն մտնում, բայց այդ երկրների ազգային փոխադրողները՝ «AZAL»-ն ու «Turkish Airlines»-ը տարանցիկ (տրանզիտ) թռիչքներ են կատարում Հայաստանի օդով՝ միմյանց կապելով Բաքուն, Նախիջեւանը, Գյանջան, Ստամբուլը։
Հիշեցնենք նաեւ, որ Թուրքիան 2020-ի ամառվանից մինչեւ այս տարվա մարտ փաստացի չէր թույլատրում ՀՀ գրանցում ունեցող օդանավերի մուտքը իր երկինք։ Այս գարնանից Թուրքիայի օդով կրկին թռիչքներ է կատարում ՀՀ կառավարական բորտը, իսկ կոմերցիոն փոխադրողները շարունակում են խոչընդոտների բախվել։
Օրինակ՝ հայկական «Fly One Armenia» ընկերությունը, որի օդանավերը գրանցված են ոչ թե Հայաստանում, այլ Մոլդովայում, չնայած անարգել կատարում է Երեւան-Ստամբուլ-Երեւան չվերթը, թուրքական ավիացիոն իշխանությունների կողմից պարբերաբար խնդիրների է հանդիպում Թուրքիայի երկնքով տարանցիկ թռիչքներ կատարելիս։ Այսպես՝ մայիս-հունիսին թուրքերը չէին թողնում, որ «Fly One Armenia»-ն իրենց երկնքով Երեւանից թռչի դեպի Ֆրանսիա՝ Փարիզ ու Լիոն։ Հիմա էլ նույն խնդրին է բախվել Երեւան-Բեյրութ-Երեւան չվերթը, որի մեկնարկը տրվեց հունիսի վերջին, բայց շատ շուտով թուրքերը չտրամադրեցին իրենց օդով տարանցում կատարելու հնարավորություն։ Ըստ հայկական ավիաընկերության՝ դեպի Բեյրութ թռիչքներն առկախվել են մինչեւ հուլիսի 21-ը։
Տուրիստական այս սեզոնին հայկական «Fly Arna»-ն էլ, որի օդանավը գրանցված է Հայաստանում, եգիպտական Շարմ էլ Շեյխ եւ Հուրգադա թռչում է՝ Թուրքիան ու Իրաքը շրջացելով, ինչի հետեւանքով երկար կոր է գծում (տես նկարում)։
Եթե նայենք հայկական մեկ այլ փոխադրողի՝ «Ավիակոմպանիա Արմենիայի» դեպի Եգիպտոս չվերթերը, կտեսնենք, որ դրանք մե՛կ շրջանցել են Թուրքիայի երկինքը, մե՛կ տարանցել այն։
Ինչ վերաբերում է մեր երկնքով երկու ոչ բարեկամ երկրների ավիափոխադրողների տարանցումներին, ապա 2021-ի հոկտեմբերից ադրբեջանական «AZAL»-ի ինքնաթիռները Հայաստանի օդով անարգել կատարում են Բաքու-Նախիջեւան-Բաքու չվերթեր։ Ընդ որում՝ թշնամի պետության օդանավերը 2014-ի նոյեմբերից խուսափում էին թռչել Հայաստանի երկնքով, որովհետեւ այդ տարվա նոյեմբերի 12-ին ակնհայտ ագրեսիա իրականացնելով՝ խոցել էին շփման գոտուց այս կողմ՝ Արցախի երկնքում ուսումնամարզական թռիչք կատարող «Մի-24» ռազմական ուղղաթիռը, որը զինված չէր։ Դրանից հետո ադրբեջանցիները վախենում էին հայկական կողմի պատասխան գործողություններից եւ 7 տարի շարունակ Բաքվից Նախիջեւան էին թռչում միայն Իրանի տարածքով։
Բայց 44-օրյա պատերազմից հետո՝ 2021-ի հոկտեմբերից, ՀՀ իշխանությունների համաձայնությամբ «AZAL»-ի օդանավերը Բաքու-Նախիջեւան-Բաքու չվերթերը կատարում են ոչ միայն Իրանով, այլեւ Հայաստանով (տես նկարում)։ Մեր երկնքով, սակայն, չվերթերն ավելի ձեռնտու են ժամանակի եւ ծախսատարության տեսանկյունից, ինչի մասին հայտարարել են նաեւ ադրբեջանցիները։
Արձանագրել ենք, որ այդ թռիչքները երբեմն անցնում են նաեւ Արցախի օդային տարածքով, մասնավորապես՝ Մարտակերտի շրջանի վրայով։
Հայաստանը չի խոչընդոտել իր օդային տարածքով կատարվող ներադրբեջանական չվերթերը նույնիսկ 2021-ի նոյեմբերին, երբ թշնամին դիմեց հերթական ագրեսիային Սյունիքի մարզի Ծիծեռնաքարի, ինչպես նաեւ Ջերմուկի հատվածներում, ինչը հայկական կողմից հանգեցրեց մարդկային եւ դիրքային կորուստների։
Բաքու-Նախիջեւան-Բաքու չվերթերը Հայաստանի տարածքով իրականացվում են օրական 4 անգամ՝ առավոտյան, կեսօրին մոտ, երեկոյան եւ գիշերը։
Բայց սա ամենը չէ։ Թուրքական ազգային փոխադրող «Turkish Airlines»-ը պարբերաբար իրականացնում է Ստամբուլ-Գյանջա-Նախիջեւան-Ստամբուլ (չվերթի համարը՝ TK 326) եւ Ստամբուլ-Նախիջեւան-Գյանջա-Ստամբուլ (TK 328) չվերթերը, որոնց ընթացքում Նախիջեւան-Գյանջա եւ Գյանջա-Նախիջեւան, ինչպես նաեւ Գյանջա-Ստամբուլ հատվածներն անցնում են Հայաստանի օդով (տես նկարում)։
Ժամանակին մեր երկնքով էր անցնում նաեւ Ստամբուլ-Նախիջեւան թռիչքը, սակայն հիմա «Turkish Airlines»-ի ինքնաթիռները Ստամբուլ-Նախիջեւան եւ Նախիջեւան-Ստամբուլ սեգմենտներն իրականացնում են ոչ թե Հայաստանի միջոցով, այլ թուրք-նախիջեւանյան նեղ սահմանով։

Azerbaijani, Turkish Planes Use Armenian Airspace to Connect Baku and Ganja with Nakhijevan
The November 2020 trilateral agreement that halted the Artsakh war called for the unblocking of transportation arteries in the South Caucasus.
When it comes to air links between Armenia and Azerbaijan, these routes have been open since 2021. Here, Armenia did the unblocking and Azerbaijan and Turkey have been the beneficiaries.
It is true, on paper at least, that Armenia and Azerbaijan have not employed flight restrictions on each other, except during the war. In other words, both Armenia’s skies were open for Azerbaijan and vice-versa. The reality is different.
First, Armenian carriers generally do not need to fly over Azerbaijan, because they do not fly to Central Asia, Siberia or the Far East.
Armenian government aircraft, for example, when leaving to or returning from Central Asian cities, never enter the skies of Azerbaijan, which is understandable from a security point of view. Azerbaijani and Turkish government planes do not enter Armenian airspace either, but the national carriers of those countries, AZAL and Turkish Airlines make transit flights via Armenian airspace, connecting Baku, Nakhichevan, Ganja, Istanbul to each other. (Ganja is Azerbaijan’s third largest city some 380 kilometers east of Baku.)
From the summer of 2020 until March of this year, Turkey did not allow aircraft with Armenian registration to enter its skies. Armenian government aircraft again flew via Turkish airspace starting this spring, but Armenian commercial carriers continue to face obstacles.
For example, Fly One Armenia planes, which aren’t registered in Armenia but in Moldova, make the Yerevan-Istanbul-Yerevan flight unhindered but regularly face problems raised by Turkish aviation authorities when making transit flights through the sky of Turkey.
In May-June of this year, Turkey did not allow Fly One Armenia to fly from Yerevan to France, Paris and Lyon via its airspace. The airline’s recently launched Yerevan-Beirut-Yerevan flight faced the same problem. Turkish aviation authorities denied the company the right to conduct transit flights through its airspace. The Armenian airline say flights to Beirut are suspended until July 21.
During the summer season, the Armenian airline Fly Arna, whose aircraft are registered in Armenia, flies to Egypt’s Sharm El Sheikh and Hurghada tourist towns, by making a long detour bypassing Turkey and Iraq. (See below)
If we look at the flights to Egypt of another Armenian carrier, Aircompany Armenia, we see that they either bypassed Turkish airspace or transited through it.
As for the transit flights of Turkish and Azerbaijani air carriers via Armenian airspace, Azerbaijani AZAL planes have flown Baku-Nakhijevan-Baku flights through Armenian air unhindered since October 2021.
In addition, since November 2014, Azerbaijani aircraft state avoided flying over the skies of Armenia, because on November 12 of that year, in an apparent act of aggression, they shot down an unarmed Armenian Mi-24 military helicopter on a training flight in the skies over Artsakh. For the following seven years, due to fears of Armenian retaliation, Azerbaijani aircraft flew from Baku to Nakhijevan only via the territory of Iran.
Following the 2020 Artsakh war, with the agreement of the Armenian government, AZAL aircraft fly from Baku to Nakhijevan not only through Iran, but also via Armenia (see photo).
Azerbaijan has confirmed that flying this route via Armenian airspace is better in terms of time and cost.
We have noted that these flights sometimes pass through the airspace of Artsakh, in particular, over the region of Martakert.
Roundtrip Baku-Nakhijevan flights via Armenia’s airspace are carried out four times a day.
But this is not all. The Turkish national carrier Turkish Airlines regularly operates Istanbul-Ganja-Nakhijevan-Istanbul (flight number: TK 326) and Istanbul-Nakhijevan-Ganja-Istanbul (TK 328) flights, during which Nakhijevan-Ganja and Ganja-Nakhijevan, as well as the Ganja-Istanbul routes use the airspace of Armenia. (See below)