Նարեկ Նալբանդյանը հարցաքննվել է․ Սևանի ափի հյուրանոցի ձեռքբերման քրգործը կարճվել է
Գործարար Նարեկ Նալբանդյանի կողմից Սևանի ափի «Հայրապետ» հյուրանոցային համալիրը շուկայականից անհամեմատ ցածր գնով ձեռք բերելու հանգամանքները պարզելու հարցով նախաձեռնված քրեական վարույթը կարճվել է։
Հակակոռուպցիոն կոմիտեում հարցաքննվել են սնանկության կառավարիչ Արսեն Չիտչյանը, գործարար Նարեկ Նալբանդյանը և հյուրանոցի նախկին սեփականատեր, գործարար Փայլակ Հայրապետյանը։ Այս մասին «Հետք»-ը տեղեկացավ քրեական վարույթը կարճելու որոշումից։
Կասկածելի գործարքներով 2018 թ․-ից հետո բիզնես հաջողություններ գրանցած գործարար Նարեկ Նալբանդյանը Սևանի ափին գտնվող 6 միլիոն դոլար գնահատված հյուրանոցը սնանկության դատարանի աճուրդից ձեռք էր բերել 18 անգամ ցածր գնով՝ 360 հազար դոլարով։
Նախաքննության ժամանակ Նարեկ Նալբանդյանը ցուցմունք է տվել, որ 2018-19 թթ․-երից արտադրությամբ, առևտրով և ներմուծմամբ զբաղվող «Պրոյեկ ինտեր-ինվեստ» ՍՊԸ-ի հիմնադիր տնօրենն է։ Ամերիաբանկում գրավադրված «Հայրապետ» հյուրանոցի ու հարակից երկու գույքի վաճառքի մասին իմացել է մի քանի տարի առաջ, հետևել է դրա արժեքին, սակայն, գինը թանկ է լինելու պատճառով, չի մասնակցել աճուրդին (1 միլիարդ դրամից ավել)։ Հետագայում տեղեկացել է, որ նույն գույքը աճուրդի է հանվել արդեն 210 մլն դրամով, ողջամիտ է համարել ու որոշել է մասնակցել աճուրդին։ Նարեկ Նալբանդյանը նշել է նաև, որ սնանկության կառավարիչ Արսեն Չիտչյանին նախկինում չի առնչվել, չի ճանաչել նաև գույքի սեփականատեր Փայլակ Հայրապետյանին։ Գործարարը հայտնել է նաև, թե իբր տեղյակ չի եղել՝ ինչի համար է հյուրանոցը գրավադրված եղել, նախկինում ինչ հարցեր են եղել։
Սնանկության կառավարիչ Արսեն Չիտչյանն էլ իր ցուցմունքում նշել է, որ կառավարիչ նշանակվելուց հետո հյուրանոցը ներկայացրել է գնահատման, որից հետո azdarar.am կայքում աճուրդի մասին հայտարարություն է տեղադրվել։ Աճուրդներին որևէ մասնակից չի եղել, և գույքի գինն ամեն անգամ նվազեցվել է 10 %-ով։ Ըստ նրա՝ 2021 թ․-ի մարտի 30-ի աճուրդին մասնակցել է միայն «Պրոյեկը ինտեր-ինվեստ» ՍՊԸ-ն և գնել է հյուրանոցն ու մյուս գույքը։ Քրեական վարույթով հարցաքննվել է նաև գործարար Փայլակ Հայրապետյանը և պատմել, թե ինչպես են իրեն ունեզրկել։
Վարույթով մի շարք հանգամանքներ, այդ թվում՝ Փայլակ Հայրապետյանին պատկանող և Ամերիաբանկում գրավադրված գույքի աճուրդ-վաճառքների ընթացքում չարաշահումներ տեղի ունենալու, այդ գույքը «Պրոյեկտ ինտեր-ինվեստ» ՍՊԸ-ի կողմից ձեռք բերելու իրական արժեքը պարզելու, ՍՊԸ-ի տնօրեն Նարեկ Նալբանդյանի, տվյալ գործով սնանկության կառավարիչ Արսեն Չիտչյանի, ինպես նաև Ամերիաբանկի աշխատակիցների միջև հնարավոր հանցավոր համաձայնության առկայությունը պարզելու նպատակով քննիչը հանձնարարություն է տվել հետաքննության մարմնին, սակայն հնարավոր չարաշահումների վերաբերյալ տեղեկություններ չեն ստացել։ Հաշվի առնելով նաև այդ հանգամանքը՝ քննիչը որոշել է կարճել քրեական վարույթը։
Հակակոռուպցիոն կոմիտեի քննիչն ամենակարևոր հարցը՝ բանկի, կառավարչի, գործարարի հնարավոր հանցակցության դրվագն առանձնապես չի կարևորել, բավարարվել է միայն հետաքննության մարմնին հանձնարարություն տալով և պատասխան ստանալով, որ տեղեկություններ չկան։
Գործարար Փայլակ Հայրապետյանը կարճման որոշումը բողոքարկել է վերադաս դատախազին՝ Գլխավոր դատախազության Հակակոռուպցիոն կոմիտեում մինչդատական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողության վարչության պետին։
Նախկին վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի, արքեպիսկոպոս Նավասարդ Կճոյանի ու նրա սանիկի՝ Աշոտ Սուքիասյանի մասնակցությամբ գործարքների հետևանքով տարիներ առաջ ունեզրկվեց գործարար Փայլակ Հայրապետյանը։ Հայաստանում ադամանդի վերամշակման բիզնես սկսելու պատրվակով Հայրապետյանի գույքը գրավադրվել էր Ամերիաբանկում, վարկեր էին ձեւակերպվել, որպեսզի Սիերա Լեոնեում (երկիր Արեւմտյան Աֆրիկայում) գտնվող եւ Աշոտ Սուքիասյանին իբր պատկանող հանքերում ներդրում կատարվեր, ադամանդ ձեռք բերվեր և փոխադրվեր Հայաստան։
- Ովքեր են Փայլակ Հայրապետյանի ունեզրկման հեղինակները. օֆշորային եռյակը
- Օֆշորային լաբիրինթոս` հայկական սցենարով
- Օֆշորային պատմության բացահայտման բանալիները
- «Ամերիաբանկը» և օֆշորը. նոր մանրամասներ օֆշորային սկանդալից
Օֆշորային այդ սկանդալը 2013 թ.-ին բացահայտեց «Հետքը»։ Դրան հաջորդած քրեական գործի վերջնարդյունքում դատապարտվեց միայն Աշոտ Սուքիասյանը։ 9 տարի բանտում անցկացնելուց հետո Աշոտ Սուքիասյանը լքեց Հայաստանը` չկրելով պատժի մյուս մասը։ Այդ ընթացքում խարդախության զոհ դարձած գործարար Փայլակ Հայրապետյանին պատկանած անշարժ գույքի մեծ մասը վաճառվեց և ուղղվեց բանկի պարտքի մարմանը։ Չէին վաճառվել Սևանա լճի ափին գտնվող անավարտ հյուրանոցային համալիրը և հարակից ևս երկու գույք։

Уголовное дело о покупке Нареком Налбандяном гостиничного комплекса на берегу Севана закрыто
Уголовное производство, возбужденное с целью установления обстоятельств покупки предпринимателем Нареком Налбандяном гостиничного комплекса “Айрапет” на берегу озера Севан по цене несравнимо ниже рыночной, прекращено.
В Антикоррупционном комитете были допрошены управляющий по делам о банкротстве Арсен Читчян, предприниматель Нарек Налбандян и бывший собственник гостиницы, предприниматель Пайлак Айрапетян. Об этом Hetq.am стало известно из решения о прекращении уголовного производства.
Нарек Налбандян, добившийся успехов в бизнесе после 2018 года в результате сомнительных сделок, приобрел гостиницу на берегу Севана, оцененную в 6 млн долларов, за 360 тысяч долларов, то есть в 18 раз ниже ее реальной стоимости, на аукционе суда по делам о банкротстве.
В ходе предварительного следствия Налбандян сообщил, что с 2018-19 гг. является учредительным директором ООО” Проект интер-инвест”, которое занимается производством, торговлей и импортом. О продаже заложенной в “Америабанке” гостиницы “Айрапет” и двух подсобных строений предприниматель узнал несколько лет назад, однако из-за высокой цены (более 1 млрд драмов) не захотел участвовать в аукционе. В дальнейшем Налбандяну стало известно, что та же гостиница продается уже за 210 млн драмов. Эту цену он посчитал разумной и решил принять участие в торгах.
По словам Нарека Налбандяна, ранее он не общался с управляющим по делам о банкротстве Арсеном Читчяном, не был знаком и с собственником имущества Пайлаком Айрапетяном. В то же время предприниматель заявил, что якобы не знал, по какой причине гостиница была заложена в банке.
Управляющий по делам о банкротстве Арсен Читчян в своих показаниях отметил, что после назначения на эту должность он организовал оценку гостиницы, а затем разместил на сайте azdarar.am объявление об аукционе. Из-за отсутствия участников стоимость вынесенного на торги имущества была снижена на 10%. По состоянию на 30 марта 2021 г. в аукционе приняло участие только ООО “Проект интер-инвест”, которое и купило гостиницу и остальное имущество, сообщил Читчян. В рамках уголовного производства был допрошен также предприниматель Пайлак Айрапетян, который рассказал, как у него отняли все имущество.
С целью установления ряда обстоятельств, в том числе допущения злоупотреблений в процессе проведения аукционов по продаже заложенного в “Америабанке” имущества Айрапетяна, выяснения реальной стоимости, по которой оно было приобретено ООО “Проект интер-инвест”, выявления фактов возможного достижения преступного согласия между директором ООО Нареком Налбандяном, управляющим по делам о банкротстве Арсеном Читчяном и сотрудниками “Америабанка”, следователь дал поручения органу следствия, однако сведения о возможных злоупотреблениях не были получены. Учитывая в том числе и это обстоятельство, следователь решил прекратить уголовное производство.
Однако самому важному эпизоду – о возможном сообщничестве между банком, управляющим и предпринимателем – следователь Антикоррупционного комитета не придал особого значения, ограничившись лишь поручениями следственному органу и получением ответа об отсутствии подобных фактов.
В связи с решением о прекращении уголовного производства предприниматель Пайлак Айрапетян написал жалобу на имя начальника управления по надзору за законностью досудебного производства Антикоррупционного комитета Генпрокуратуры. Из-за сделок с участием бывшего премьер-министра Тиграна Саргсяна, архиепископа Навасарда Кчояна и его крестного Ашота Сукиасяна несколько лет назад предприниматель Пайлак Айрапетян лишился всего своего имущества. Под предлогом основания в Армении бизнеса по обработке алмазов имущество Айрапетяна было заложено в Америабанке с целью получения кредитов, которые должны были быть направлены на осуществление инвестиций в разработку якобы принадлежащих Ашоту Сукиасяну рудников в Сьерра-Леоне, покупку алмазов и их доставку в Армению.
Об этой скандальной офшорной истории Hetq.am рассказал в 2013 г. В результате возбужденного по раскрытым фактам уголовного дела был осужден только Ашот Сукиасян. Проведя 9 лет в тюрьме, он вышел на свободу, не отбыв остальную своего срока наказания. После этого Сукиасян покинул Армению. В этот период большая часть имущества Пайлака Айрапетяна, ставшего жертвой мошенничества, была продана и направлена на погашение задолженности перед банком. Непроданными остались лишь недостроенный гостиничный комплекс на берегу озера Севан и два подсобных строения.